انسجام ملي افغانستان خواهان انسجام همه اقشارافغانستان ميباشد
 راه آهن در افغانستان

راه آهن در افغانستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری, جستجو
مسیر راه‌آهن ازبکستان-افغانستان

راه‌آهن در افغانستان به طور رسمی از طریق پروژه‌های خط آهن شوروی و بریتانیا که در سال ۱۸۸۵ میلادی طرح‌ریزی شده بود، آغاز شد. به غیر از دو خط کوتاه-مرزی از سمت شمال، در حال حاضر خط راه‌آهن فعال در افغانستان امروز وجود ندارد. راه‌آهن‌هایی طرح‌ریزی شده بودند، و حداقل یکی از آنها نیز ساخته شده بود اما در حال حاضر از کار افتاده‌اند.

محتویات

[نهفتن]

تاریخچه [ویرایش]

واگن برقی کابل [ویرایش]

در دهه ۱۹۲۰، شاه امان‌الله سه لوکوموتیو بخاری کوچک را از هنشل، کاسل از آلمان خریداری نمود و آنها را در مسیری ۷ کیلومتری واگن برقی از سمت کابل به قصر دارالامان به کار انداخت. واگن برقی در تاریخی نامشخص بسته شد اما لوکوموتیوها هنوز در موزه کابل نگهداری می‌شوند.[۱]

خط آهن پیشنهاد شده [ویرایش]

بیش از یک و نیم دهه پیش، پیشنهادهای بسیاری در مورد ساختن خط آهن در افغانستان داده شد. در اوایل ۱۸۸۵، نیویورک تایمز در مورد پیشنهاد وصل کردن خط آهن ترنس‌کاپیسن روسیه به هند بریتانیایی از طریق سرخس، هرات و قندهار خبر داد. بعد از تکمیل، پروژه می‌توانست به افسران بریتانیایی اجازه رفت و آمد از لندن به هند را، بیشتر از طریق ریل در ۱۱ تا ۱۲ روز بدهد (که البته باید از کانال انگلیس، دریای سیاه و دریای خزر توسط کشتی عبور می‌کردند).[۲]

در حدود سال‌های ۱۹۲۸، پیشنهاد‌هایی در مورد وصل کردن جلال آباد به کابل مطرح شد که سرانجام باید به شهر پیشاور وصل می‌گردید. مسیرهایی که به سوی قندهار و هرات هدایت می‌شدند، بعدها باید اضافه می‌شدند. با آمدن تحولات انقلابی، این نقشه‌ها همه بی‌نتیجه ماندند.

خط آهن صنعتی [ویرایش]

در دهه ۱۹۵۰، نیروگاه برق آبی در سروبی، شرق کابل ساخته شد. در ۱۹۵۱، سه هنشل، چهار چرخ ۶۰۰ میلی‌متر -گیج با هیدرولیک دیزلی برای این نیروگاه برق تهیه شدند.

در ۱۹۷۹ شرکت معدن‌کاری و ساختن لوکوموتیو آلمانی بدیا ماشین‌فابریک پنج عدد لوکوموتیوهای هیدرولیک‌های دی۳۵/۶ دو میل ۶۰۰ میلی‌متر -گیج را به مشتری ناشناسی در افغانستان تهیه کرد. سرنوشت تمام این لوکوموتیوها نامعلوم ماندند.

راه آهن‌های فعلی و نقشه‌های آینده [ویرایش]

مرزهای ترکمن و ازبک [ویرایش]

مسیری ۱۰ کیلومتری از سرهتبات در ترکمنستان تا شهر تورغندی در افغانستان توسط شوروی ساخته شده بود. ترفیعی از نوسازی این خط در سال ۲۰۰۷ آغاز شد.[۳]

خط آهن دومی به اندازه ۱،۵۲۰ میلی‌متر گیج، توسط USSR ساخته شده بود که ۱۵ کیلومتر را از ترمز در ازبکستان تا بندر حیرت‌آباد افزایش می‌داد و بعد از آن به آمو دریا و در مسیر پل دوستی ادامه می‌یابد.[۴]

کار مسیری ۷۵ کیلومتری بین افغانستان و ازبکستان در ژانویه ۲۰۱۰ آغاز شد، و تاکنون در حال اجرا است و احتمال می‌رود تا پایان همان سال ختم گردد. خطی از پایانه حمل و نقل حیرتان به سوی مزار شریف نیز توسط شرکت ملی خط آهن ازبکستان، «اوزبکیستون تمیر یولاری» (به انگلیسی: Uzbekiston Temir Yullari) آغاز شده است.[۵][۶][۷]

مرز ایران [ویرایش]

نزدیکترین سکوى راه آهن در ایران، پایانه‌های مسیر ۱،۴۳۶ میلی‌متر گیج باربری، در مشهد میباشد.[۸] این خط در حال حاضر به اندازه ۲۰۲ کیلومتر به سوی شرق هرات امتداد داده می‌شود.[۹][۱۰] در ۱۷ آوریل ۲۰۰۷، وزیر خارجه افغانستان رنگین دادفر سپنتا اعلام کرد که بهره‌برداری از راه آهن خواف-هرات (فقط باربری) در سال ۲۰۰۶ آغاز شد.[۹]

مرز پاکستان [ویرایش]

دو براد گیج (ريل راه آهن دور از یکدیگر) ۱،۶۷۶ میلی‌متر از مسیرهای خط آهن پاکستان با شیبی به سوی مرز تورخم به پایان رسیده‌اند. در جولای ۲۰۱۰، پاکستان و افغانستان يادداشت تفاهمی را به‌خاطر درست کردن مسیرهای جدید بین دو کشور به امضاء رسانیدند. کار روی پروژه‌های مذکور ۴ ماه بعد قرار است آغاز شود. این مسیرها قرار است بلوچستان پایتخت کویته را به سرهتبات در ترکمنستان از طریق جنوب قندهار، خوجک و پیشاور به مزار شریف از طریق کابل، جلال آباد و تورخم پیوند دهد. در میان مذاکرات، وزیر راه آهن پاکستان افزود که خرج این راه آهن بین هر دو کشور نیم خواهد شد و راه آهن افغانستان پاکستان که با نام تجاری «موافقت‌نامه تجاری افغانستان-پاکستان» (APTTA) شناخته می‌شود، به زودی فعال می‌شود. مقام بلندمرتبه وزارت تجارت پاکستان نیز ابراز کرد که کشورش ۲ میلارد دلار تجارت را به خاطر اجازه دادن صدور مواد از هند به افغانستان از دست خواهد داد. موضوع قاچاق نیز در همین جلسه مطرح شده بود.[۱۱]

درگاه شمالی [ویرایش]

در مه ۲۰۱۰، وزیر معادن افغانستان از نقشه‌هایی برای ساختن و استانداردسازی مسیرهای راه آهن از طرف شمال افغانستان سخن گفت؛ از شیر خان بندر، از طریق نیدآباد جایی گه این خط به مسیر ۱۵۲۰ گیج ازبکستان (زیر بازسازی) وصل خواهد شد و پس از آن از طریق مزار شریف وارد هرات می‌شود. در هرات نیز همراه با نقشه‌هایی به خط ایرانی وصل می‌شود.[۱۲]

درگاه شمال‌جنوبی [ویرایش]

در سپتامبر ۲۰۱۰، گروه متالورژیکی چین (به انگلیسی: China Metallurgical Group) (به چینی: 中国冶金科工集团公司) مختصرا MCC، قراردادی با وزیر خارجه افغانستان در رابطه با خطوط ریل شمال‌جنوبی کشور به امضاء رسانید. این خط از حیرتان (در آنسوی مرزهای ازبکستان) آغاز شده و به سوی شمال پاکستان می‌رود. MCC اخیرا قراردادی را در نزدیکی همین راه آهن ‌ها در معادن مس از طرف دولت افغانستان برنده شده است.[۱۳]

دیگر مرزها [ویرایش]

هیچ پیوندی بین مرزهای بین چین و تاجیکستان نیست، اگرچه پیشنهاد اتصالی در سال ۲۰۰۸ عرضه شده بود.[۱۴]

جستارهای وابسته [ویرایش]

وزارت ترانسپورت و هوانوردی ملکی

راه‌های افغانستان

|+| نوشته شده توسط كارگر در 2011/9/29  |
 روابط ديپلماتيك امريكا و پاكستان در كوما

روابط ديپلماتيك امريكا و پاكستان وارد مرحله جديدي شده است و اين دو كشور هم‌پيمان براي مبارزه با تروريسم در منطقه، روابط چندان مناسبي با يكديگر ندارند و به ندرت روابطي غير از تبادل سفير در هفته‌هاي گذشته داشته‌اند.

 روزنامه نيشن، در گزارشي تحليلي آورده است: «به رغم تحولات حائز اهميتي كه در سال‌هاي اخير در روابط واشنگتن و اسلام‌آباد شاهد آن بوديم در حال حاضر بجز در مورد اخبار مربوط به دستگيري يونس الموريتاني و برگزاري مراسم سالگرد حملات 11 سپتمبر ارتباط ديگري ميان رهبران دو كشور وجود نداشته است.

منابع آگاه تاييد كرده‌اند كه مقامات ارشد نظامي و نيز مقامات غير نظامي دو كشور مذاكرات مستقيم و يا مكالمه تلیفوني را در هفته‌هاي گذشته نداشته‌اند. يك مقام ارشد دولت فدرال پاكستان اعلام كرد: هيچ رهبر ارشدي از دو طرف به كشورهاي يكديگر سفر نكرده‌اند. تا جايي كه من مي‌دانم ما اطلاعاتي در رابطه با سفر احتمالي مقامات عالي رتبه دو كشور در آينده‌اي نزديك در اختيار نداريم.

در بحث‌هايي كه در رابطه با سناريوي روابط ديپلماتيك امريكا و پاكستان وجود دارد مقام‌هاي دو كشور بر اين باورند كه بن بست به وجود آمده در روابط في‌مابين بايد از بين برود چرا كه طرفين فقدان روابط را عاملي براي جلوگيري از يافتن راهكاري مناسب براي حل و فصل مشكلات و مسائل در منطقه مي‌دانند.

هفته گذشته اردوی پاكستان اعلام كرد: سازمان استخبارات اين كشور و به كمك ساير سرويس‌هاي استخباراتی يونس الموريتاني، فردي را كه متهم به كمك كردن به القاعده براي انجام عمليات‌هاي بين‌المللي است، دستگير كردند. الموريتاني به همراه دو تن از عاملان اصلي القاعده با نام‌هاي عبدالغفار الشامي و المصره الشامي دستگير شدند.

اين در حالي است كه بازرسان امريكايي هنوز موفق به تحقیق اين افراد دستگير شده نشده‌اند. هم‌چنين به طور مشابه در دهمين سالگرد حوادث 11 سپتمبر هر دو كشور ترجيح دادند سكوت اختيار كنند و ديدار مستقيمي در سطوح عالي نداشته باشند.

تنش‌هايي كه به دنبال حمله‌ يك تيم كوچك نيروهاي خاص امريكا كه به كشته شدن اسامه بن لادن، رهبر سابق القاعده به وجود آمد، تاثير بسزايي در روابط اسلام‌آباد و واشنگتن داشته است. از ديدگاه پاكستان اين اقدام كه در دوم ماه می سال جاري در شهر ابيت آباد به وقوع پيوست حركتي يك جانبه بود. دولت اوباما موضعي خصمانه نسبت به اسلام آباد اتخاذ كرد.

علت اين امر بيشتر عدم همكاري نيروهاي امنيتي پاكستان با نيروهاي امنيتي امريكا اعلام شد. يك مقام پنتاگون مدعي شد كه رهبر جديد القاعده همچنان در پاكستان به سر مي‌برد. اين ادعا چند روز پس از آن مطرح شد كه تصاوير ويدئويي ايمن الظواهري، رهبر جديد القاعده با عنوان "صبح پيروزي" منتشر شد. در اين تصاوير وي در حالي كه بهار عربي را مورد تحصين قرار مي‌داد آن را يك پيروزي بزرگ عليه امريكايي‌ها دانست.

وي اظهار داشت: بهار عربي آغاز يك زمستان سرد و غم‌انگيز براي امريكا است.

يك مقام ارشد در وزارت امور خارجه پاكستان به طور مستقيم اين ادعاي امريكا را مورد تكذيب قرار داد كه الظواهري در پاكستان به سر مي‌برد و اتهام وارد شده از سوي امريكا را يك كمپين تبليغاتي عليه اسلام آباد تلقي كرد.

اين مقام در گفت‌وگوي كوتاهي با رسانه‌ها اعلام كرد: اين يك رويه غلط است كه منجر به جنگ رواني و مشكلات از اين قبيل ميان شركاي يك ائتلاف مي‌شود. سياست‌گذاران امريكا بايد متوجه اين موضوع باشند كه همكاري براي دستيابي به يك هدف مشخص نبايد تحت تاثير چنين سياست‌ها و نقشه‌هاي منفي قرار گيرد.

يك مقام امريكايي كه خواست نامش فاش نشود موافقت كرد تا درخصوص اين مساله به سخنراني بپردازد.

اين مقام امريكايي اعلام كرد: آنچه در پشت صحنه سناريوي كه اكنون شاهد آن هستيم رقم مي‌خورد، عامل اصلي حملات به سفارت امريكا در كابل و يك مقر سازمان پيمان اتلانتيك شمالي (ناتو) در اين شهر است و اين امر دولت اوباما را به شدت با سردرگمي مواجه كرده است.

اين مقام امريكايي افزود: پاكستان هيچ تمايلي ندارد كه اقدامي قاطعانه عليه گروه‌هاي شبه نظامي نظير شبكه القاعده در وزيرستان شمالي انجام دهد. هم‌چنين بايد اين موضوع را در كانون توجه قرار داد كه موقعيت كنوني در پاكستان مي‌تواند در روزهاي آتي وخيم‌تر شود.

اين مقام امريكايي در ادامه خاطرنشان كرد: روابط امريكا با اسلام آباد در حال حاضر در وضعيت خوبي به سر نمي‌برد چرا كه برخي عناصر دولت پاكستان با اعضاي شبكه حقاني در ارتباط هستند و اين با مواضع امريكا در افغانستان منافات دارد چرا كه اين گروه شبه نظامي وابسته به القاعده به انجام حملاتي به نيروهاي تحت رهبري امريكا در افغانستان مي‌پردازد.

يك روز بعد لئون پانه‌تا، وزير دفاع امريكا متعهد شد اقداماتي را در داخل پاكستان براي متوقف كردن گروه‌هاي شبه نظامي انجام دهد چرا كه به عقيده وي اين گروه‌ها خطري بسيار جدي براي نيروهاي ناتو در افغانستان به شمار مي‌آيند.

يك مقام اطلاعاتي بدون اشاره به بيانيه پانه‌تا اعلام كرد: در صورتي كه نيروهاي خارجي سعي كنند به ماجراجويي در پاكستان بپردازند نيروهاي ارتش اين كشور مجبور خواهند شد اقدامي قاطعانه و با استفاده از تمامي منابعشان انجام دهند.

به دنبال حملات يازده سپتامبر امريكا موضعي انتقام جويانه عليه طالبان اتخاذ كرد و متعهد شد تمامي شبه نظاميان را از بين ببرد.

اين در حالي است كه شبه نظاميان طالبان حتي پس از حمله امريكا به افغانستان كه به سقوط حكومتشان منجر شد همچنان به مقاومت عليه نيروهاي بين‌المللي كه در راس آن واشنگتن قرار داشت؛ ادامه دادند.

امروزه اين موضوع بر همگان آشكار شده است كه نيروهاي امريكايي در مقابله با گروه شبه نظاميان طالبان در افغانستان با يك بن بست مواجه شده‌اند و اين حقيقتي است كه هيچ كس نمي‌تواند آن را انكار كند.

روسيه و چين هيچ تمايلي نسبت به ادامه حضور امريكا در منطقه ندارند. دير يا زود امريكايي‌ها بايد افغانستان را ترك كنند و اين در حالي است كه منطقه هنوز رنگ و بوي صلح و ثبات را به خود نديده است.

تحليل‌گران مي‌گويند روابط امريكا و پاكستان بايد براساس يك ستراتژي بلند مدت باشد و در عين حال همكاري دو كشور در زمينه‌هاي مختلف از جمله عرصه نظامي و اطلاعاتي ادامه يابد.»

|+| نوشته شده توسط كارگر در 2011/9/29  |
 آيا افغانستان مانند پاكستان مي‌شود؟

پرده تازه‌اي از نمايش امريكا در افغانستان روي صحنه آمده است. براساس پيمان استراتژيك كابل- واشنگتن قرار است نيروهاي امريكايي در چارچوب امنيتي تا سال ۲۰۲۴ در اين كشور بمانند.

 براساس نشست لندن كه سال قبل برگزار شد، دولت افغانستان پذيرفته بود كه امريكا تا سال ۲۰۱۴ در اين كشور بماند اما از همان زمان بودند كساني كه صحبت از ماندن امريكا پس از ۲۰۱۴ مي‌كردند. البته اين مسئله واضح بود كه امريكا به افغانستان نيامده كه برود، اما دروغگويي امريكايي‌ها كه خود را ناجي ملت‌ها و مدافع حقوق بشر و ضدتروريسم مي‌خوانند در اين ميان بيشتر براي ملت‌ها آشكار شد.
امريكا كه در نتيجه جنگ جهاني دوم و با طرح مارشال بر اروپاي غربي مسلط شده بود، پس از فروپاشي شوروي تلاش كرد به شرق اروپا، خاورميانه و شرق آسيا به طور كامل تسلط يابد. اين هدف در دهه ۹۰ با حمله عراق به كويت و تهاجم امريكا به رژيم صدام آغاز شد، اما مشكلات داخلي امريكا به دولت كلينتون اجازه نداد فرآيند سلطه بر منطقه را كامل كند. با روي كار آمدن بوش زمان آن بود كه هم خزانه خالي امريكا از طريق جنگ پر شود و هم امريكا بر تمام آسيا حكومت كند. حوادث ۱۱ سپتامبر كه اكنون بيش از هر زمان معلوم شده كه سناريويي امريكايي بوده اين بهانه را به بوش داد تا به افغانستان و عراق حمله كند. اين مسئله به قيمت كشته شدن ميليون‌ها انسان بي‌گناه و هزاران سرباز امريكايي انجاميد و واشنگتن را در يك راه بي‌بازگشت قرار داد. راهي كه بحران مالي را براي امريكا به ارمغان آورد.
ملت‌هاي منطقه را عليه واشنگتن و تل‌آويو شوراند. اكنون امريكا اگر بازگردد، به شكستي سنگين تن داده و اگر بماند بايد همچنان كشته و هزينه‌هاي مالي بدهد. با اين حال امريكا براي حفظ هژموني خود به آينده اميدوار است و مي‌خواهد نيروهاي خود را در قالب امنيتي در منطقه حفظ كند تا ضمن گذاشتن تأثيرات فرهنگي و اجتماعي بر جوامع منطقه، منتظر فرصتي براي زدن ضربه به نظام باشند. اكنون امريكايي‌ها به اين مي‌انديشند كه اجازه ندهند فضاي امنيتي از منطقه خاورميانه و شبه قاره رخت بربندد چراكه اگر اين اتفاق بيفتد، جريان بيداري اسلامي براي هميشه غرب را از منطقه اخراج خواهد كرد.
توجه داشته باشيم كه افغانستان، شرقي‌ترين نقطه منطقه مورد نگراني امريكاست. منطقه‌اي كه از قندهار آغاز مي‌شود و به قدس مي‌رسد. البته به تعبير امروزي اين منطقه را بايد از كراچي تا مغرب عربي محاسبه كرد، اما پاكستان و افغانستان در حال حاضر يك واحد منطقه‌اي براي تأثيرگذاري امريكا بر هند، چين، ايران و روسيه است، بنابراين پيمان استراتژيك كابل- واشنگتن موجب كنترل هر دو كشور از سوي امريكا خواهد شد.
يكي از مسائلي كه در پيمان استراتژيك از سوي امريكا بر آن تأكيد مي‌شود، مصونيت قضائي اتباع اين كشور در افغانستان است. اين همان قانوني بود كه تصويب آن در ايران، خروش حضرت امام خميني(ره) را عليه شاه و اربابانش برانگيخت. اكنون امريكايي‌ها به دنبال كسب اين حق غيرقانوني در افغانستان هستند تا اگر دست خود را چون ۱۰ سال گذشته به خون افغان‌ها آلوده كردند كسي حق اعتراض به آنها را نداشته باشد.
در سفر اخير «رنگين دادفر سپنتا» مسئول شوراي امنيت ملي افغانستان به امريكا، اين مسئله مورد توافق قرار گرفته، اما پارلمان افغانستان بايد اين قانون را تصويب كند و رئيس‌جمهور رأساً نمي‌تواند چنين اجازه‌اي به امريكايي‌ها بدهد. قانوني شدن مصونيت امريكايي‌ها در افغانستان به معناي زير سؤال رفتن استقلال افغانستان و تبديل شدن اين كشور به مستعمره امريكاست. اتفاقي كه سال‌ها قبل در پاكستان رخ داد. در واقع واشنگتن در حال تبديل افغانستان به پاكستاني ديگر است تا بتواند با بردن اين كشور دو كشور به اضافه هند به زير چتر خود، جبهه مقابل چين و ايران را كامل كند.
با اين حال تصويب پيمان استراتژيك افغانستان- امريكا با شرطي كه امريكايي‌ها نداشته‌اند خلاف قانون اساسي افغان‌هاست و اين مسئله واكنش‌هايي را در پي خواهد داشت. هنوز اين پيمان عملياتي نشده حمله‌اي ۲۰ ساعته عليه مقر نيروهاي آيساف، سفارت امريكا و نيروهاي اين كشور انجام شد تا گروه‌هاي شبه‌نظامي هشدار خود را به واشنگتن داده باشند. درست چند ماه قبل بود كه حمله‌اي ۱۵ ساعته به يك مقر امريكايي در پاكستان انجام گرفت. بيشتر كشته‌هاي آنجا هم مانند درگيري‌هاي كابل از انتحاركنندگان بودند، اما موجب عميق‌تر شدن تيرگي روابط واشنگتن- اسلام‌آباد شد. امريكايي‌ها حملات اخير در كابل را نيز به پاكستان و گروه حقاني نسبت مي‌دهند و معتقدند طالبان (چه نيروهاي حكمتيار و چه نيروهاي ملاعمر) در حال رفتن پاي ميز مذاكره با دولت كرزاي هستند، اما اين حملات از جانب هر گروهي باشد، نشان مي‌دهد امريكا براي عملياتي كردن پيمان خود با امريكا بايد هزينه گزافي پرداخت كند.
اين در شرايطي است كه بحران اقتصادي امريكا، موج بيداري اسلامي و رشد بالاي اقتصاد چين، سلطه ايالات متحده را تهديد مي‌كند و دردسرهاي زيادي براي اوباما ايجاد كرده است، امريكا اميدوار است سياست‌هاي فرهنگي‌اش در ايران و چين نتيجه‌بخش باشد و با سوق دادن اقتصاد چين به سوي ليبراليسم، فضاي سياسي اين كشور را نيز متأثر كند و زمينه را براي مداخله خود فراهم سازد. آنگاه ضربه نهايي را وارد كند و بر آسيا مسلط شود. درباره ايران هم به دنبال استحاله فرهنگي و ايجاد طبقه شبه‌مرفه براي تحت تأثير قرار دادن مباحث ايدئولوژيك است. همان هدفي كه امريكا به نوعي ديگر در ديگر ممالك اسلامي همچون عراق و افغانستان دنبال مي‌كند و در آينده به مصر، ليبي، تونس، يمن و ديگران نيز سرايت خواهد داد.
امريكا نياز دارد در منطقه بماند تا زمينه تهاجم سياسي- نظامي خود را به ديگر ممالك فراهم كند، اما گروه‌هاي مخالف امريكا، چنين اجازه‌اي نخواهند داد و پيمان استراتژيك كابل- واشنگتن، اعتراضات مردمي را نيز در افغانستان افزايش خواهد داد. مردم افغانستان مي‌دانند كه كمك‌هاي مالي امريكا به كشورهايي چون مصر و پاكستان صرف خريد جنگ‌افزار مي‌شود و براي آنها رفاه نخواهد آورد، اما در قبال اين كمك‌ها استقلال كشورشان و جان و مال و ناموسشان در امان نخواهد ماند، بنابراين دريافت حق مصونيت قضائي براي سربازان امريكا، پيمان استراتژيك را به شكستي كامل خواهد كشاند.
امريكا هدف خود از انعقاد پيمان استراتژيك را تقويت روابط با افغانستان، تأمين امنيت درازمدت اين كشور و تقويت دموكراسي و رفاه اعلام كرده، اما مردم افغانستان مي‌دانند كه اين كليد واژه‌ها به مفهوم غربي كردن افغانستان است نه چيز ديگر.

|+| نوشته شده توسط كارگر در 2011/9/29  |
 مخابرات در افغانستان
مخابرات در افغانستان

تعریف: مخابرات تبادله معلومات بین دونقطه  که توسط امواج وسایل  الکترونیکی صورت گیرد میگویند.  صنعت مخابرات عباتند از تلویزون تلفون تلگراف انترنیت فکس تیلکس پرنترو غیره میباشد. وسایل انتقال واخذ عبارتند از ریسور تاور کیبل  ستلیت میاشند که به دو سیستم انله لوگ و دیجیتال فعالیت دارند.وسایل مخابراتی توسط کیبل خیلی ارزان تر تمام میشود.مثلا دو تلفون یا کمپیوتر یا سایروسایل الکترونیکی  کیبلی میتواندساعتها  تبادله حرف نماید زیرا وسایل فرسنده واخذه درخود وسایل است ولی زمانیکه از یک مبایل حرف زده شود ضرورت به آنتن  تاور ستیلایت است که خیلی گران تمام میشود.در افغانستان 96فیصد  ارتباطات تلفونی توسط ستیلایت است .که بزرکتیرین عواید مصرفی وفرار سرمایه محصوب میگردد.درجهان امروز درمنازل و دفترها توسط سیستم کیبل ود ر نقاط غیر ثابت  توسط موبایل وسایل ستیلایت و ماهواره تبادل معلومات  میگردند. برخلاف در افغانستان تلفون ها ثابت به حال خود باقی مانده سیستم مخابراتی موبایل انکشاف نموده است.

تاریخچه محابرات در افغانستان                                                                                            افغانستان در جهان ارتباطات الکترونیکی با نصب تیلفون سیمدار در سال ۱۸۹۸ در قصر ارگ (محل اقامت شاه) در کابل، گام برداشت. در سال ۱۹۵۵ وزارت‏خانه‏ای با نام وزارت  مخابرات در افغانستان تاسیس گردید.                                                                                                                               در سال ۱۹۰۸ یک سیستم کوچک تیلفون با ظرفیت ۲۵ لین بطرف شمال قصر ارگ نصب گردید. خدمات تیلگرافی نوع دیگری از تسهیلات مخابراتی بود که در سال ۱۹۱۴ در افغانستان راه اندازی شد. نصب سیستم تیلگرافی به طاقت دو کیلووات اساسا به مقصد اهداف نظامی در باغ بابر نصب گردیده بود. در سال ۱۹۱۹، چندین سیستم تیلفون (سیوچبوردها) ۵۰ لینه و ۱۰۰ لینه در پسته خانه شاه دوشمشیره (ع) نصب گردیده بود. در همین سال برای اولین بار برای ۱۴ محصل بورس تحصیلی داده شده بود تا در رشته تیلگراف بیسیم در خارج تحصیل نمایند. در سال ۱۹۲۰، ماشین تیلگرافی دیگری ساخت انگلستان در کابل نصب گردید که تا سال ۱۹۳۲ از آن استفاده می‏گردید. افغانستان در ماه اپریل سال ۱۹۲۸ عضویت اتحادیه بین المللی تیلگراف (ITU) را حاصل نمود. (نام اتحادیه بین المللی تیلگراف در سال ۱۸۶۵ بوجود آمد و در سال ۱۹۳۲ نام آن به اتحادیه بین المللی مخابرات مبدل گردید). در سال ۱۹۳۰، هفت پایه ماشین تیلفون و تیلگراف موج کوتاه از کمپنی مارکونی ایتالوی خریداری گردید و در شهرهای کابل، هرات، مزارشریف، میمنه و خوست نصب و منتاژ شد. در اواخر سال ۱۹۳۳، سیستم دیگری با آنتن طاقت بلندتر از همان کمپنی خریداری شده و در تعمیر مرکزی تیلگراف در کابل نصب و منتاژ گردید. در سال ۱۹۴۹، یک پایه دستگاه تیلفون ریلی اتومات با ظرفیت ۱۳۰۰ لین خریداری شد و شبکه کیبلی آن در سال ۱۹۵۰ تکمیل گردید. در سال ۱۹۵۳، یک پایه دستگاه دیگر تیلفون با ظرفیت ۵۰۰۰ لین از طریق کمپنی سیمنس تهیه گردیده و بعد از تکمیل شبکه آن، در سال ۱۹۵۷ به کار انداخته شد. با تهیه تجهیزات فرعی از کمپنی سیمنس، وزارت مخابرات و صلیه های تیلفون بین کابل و مزار شریف و بین کابل و قندهار در سال ۱۹۵۹ ایجاد شد. در سال ۱۹۶۱، یک پایه دستگاه ۱۵۰۰ لینه از کشور چکسلواکیا خریداری شده و در شهر کابل نصب گردید. در همین سال وصلیه بین کابل و کندهار ایجاد شد. همچنان کابل با تورخم و بخش شمال کشور وصل گردید.در همان موقع خدمات مخابراتی با استفاده از سیستم های سه چینله و ۱۲ چینله و به طول تقریبا ۱۴۰۰۰ کیلومتر شبکه لین دار در سرتاسر افغانستان عرضه می‏گردید. وصلیه های زمینی به منظور اجرای مخابره‏های بین المللی و ترانزیت به بعضی از کشورهای همسایه مانند پاکستان، ایران و ترکیه نیز مورد استفاده قرار داشت. تعداد مجموعی چینل ها در آن موقع متجاوز از ۱۲۰ چینل بود. نظر به ازدیاد تقاضا برای خدمات تیلفون، یک پلان توسعه شبکه در شبکه در شهر کابل در سال ۱۹۶۴ راه اندازی شده بود. بر اساس همین پلان ۳۰۰۰ لین تیلفون در شیرشاه مینه، ۳۰۰۰ لین تیلفون در شهرنو، ۲۰۰ لین تیلفون در پلچرخی و ۵۰۰۰ لین تیلفون در ساحه مرکزی شهر کابل توسعه داده شده بود. شبکه متذکره بطور مکمل در سال ۱۹۶۹ به فعالیت آغاز کرد.
ستیشن ترانسیور رادیویی به طاقت ۲۰ کیلوات در شهر کابل نصب گردید که کابل را با پاریس از طریق رادیو اولین وصل کرده بود.در اواخر سال ۴ ۱۹۶ یک فرستنده رادیویی به طاقت ۱۰ کیلوات و دو ستیشن آخذه از کمپنی فلیپس (نیدرلند) تهیه گردیده بود و به منظور تأمین مخابره با مراکز ترانزیت در پاریس، دهلی جدید، لندن و مسکو مورد استفاده قرار داده شده بود.در سال ۱۹۷۳، پروژه شبکه توسعوی (پروژه دوم تیلی کمونیکیشن) با مشوره تخنیکی اتحادیه بین المللی تیلی کمونیکیشن در شهر کابل راه اندازی گردید.با تطبیق پروژه سوم، دستگاه‏های اتومات فرعی شهری در شهرنو، خیر خانه و مکرویان نصب شده بود. تهیه تجهیزات شبکه از طریق کمپنی زیمنس به تعداد ۱۳۲۰۰ لین تیلفون را در شهر کابل فعال نموده بود.  افغانستان در سال ۱۹۷۹ عضویت جمعیت مخابراتی آسیا پسفیک (APT) را حاصل نمود. در سال‏های ۱۹۸۳ و ۱۹۸۴، دستگاه‏های نوع کراسبار در شهرهای کابل، جلال آباد، پروان، پلخمری، شبرغان و کندوز نصب گردید.                                                                                                 در اواسط دهه ۷۰، خدمات اساسی مخابراتی به شمول تیلفون و تیلگراف در افغانستان در سطح ولسوالی‏ها قابل دسترسی بود. هرچند سیستم مخابراتی اکثرا محدود به بعضی بخش های حکومت بود، مردمان محل نیز دسترسی محدود به خدمات داشتند.                                                                                               در دو دهه گذشته (سال های ۸۰ و ۹۰)، ناآرامی‏های سیاسی – اجتماعی و همچنین جنگ نه تنها زیربناها و ثروت افغانستان را منهدم نمود، بلکه سیستم های مخابراتی را نیز تخریب نمود و به آن رسیدگی صورت نگرفت. در اکثر بخش های کشور حتی خدمات مخابراتی بسیار ضروری موجو د نبود.                               
مخابرا ت پس از سال ۲۰۰۱

پس از سال   ۲۰۰۱ وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی از جمله اولین ادارات افغانستان بود که ستراتیژی و پالیسی‏های عمومی را برای سکتور مخابرات ترتیب نمود تا کمپنی‏ها و ادارات خصوصی را به منظور سرمایه گذاری در بخش مخابرات و بکار انداختن سیستم‏های مخابراتی قادر نماید. از ان سال ببعد شرکتهای افغان بیسیم  ، روشن، ایم تی این گروپ ، اتصالات ،وشبکه دولتی تیلی کام به فعالیت خویش آغاز نموده امروز 80 فیصد  کشوردر تحت  پوشش مخابراتی قرار دارد.در34 ولایات افغانستان کار مخابرات توسط خود افغانها انجام می پذیرد.بیشتر از 5 ملیون افغان روزانه از موبایل استفاده می نمایند.اخیراً انستیوت مخابرات درچوکات وزارت مخابرات تاسیس گردیده است که بسویه لیسانس شاگرد تربیه می نماید است.اکنون 40000 افغان مصروف کار در مخابرات است. در افغانستان فعلاً 56.3 هزار تلفون ثابت فعال می باشد. تا اکنون 1.5 ملیارد دالر از طرف کشورهای خارجی درافغانستان در عرصه مخابرات  سرمایه گذاری شده است. 4 فیصد  نفوس کشور(یک میلون) از خدمات انترنیتی بهره مند است درحالیکه کشورهای همسایه 40.فیصد می باشند.
شبکه انترنیتی واستفاده از Broadband تلفونی
در طول سالهای جنگ دولت افغانستان کدام علاقمندی به شبکه  انترنیت نداشت بناعاً کشورهای همجوار همانقدر سرعت انترنیت دارند که برای خود شان کافی نیست چه رسد که ترافیک و یا ترانزیت کانال انترنیت برای افغانستان گردد.مثلا ازبکستان 334.1 بیت فی ثانیه –قرغزستان 702.4 بیت فی ثانیه ایران 472.6 بیت فی ثانیه پاکستان 404 بیت فی ثانیه میباشد.که امید واری از همسایه ها نیست دریک صورت امکان دارد که جدیداً کیبلها به طاقت بلند نصب گردد. در حالیکه ظرفیت کانال انترنیتی قزاقستان 4782.6  روسیه 2324.6  کشور چین1735.5 میباشد که به ما امیدواری میدهد.
 طبق بیانه سنگین وزیر مخابرات درگذشته قیمت یک میگابایت انترنت تا 4000 هزاردالر برای وزارت مخابرات هزینه دا شت، ولی هم اکنون به 750 دالر کاهش یافته است. دلیل آن اتصال شبکه فایبر نوری به کشور پاکستان میباشد.این پروژه درسال 2007 به سرمایه 70 میلون دالربکارخویش آغاز نموده است. این پروژه هم اکنون هفده ولایت و 68 ولسوالی افغانستان را با هم ارتباط داده است. دومین پروژه انترنیتی DSL در شهر هرات به ارزش 3 میلون دالر افتتاح گردید.این پروژه با اتصال شبکه فایبر نوری کشور ایران فعالیت می نماید. باید گفت پروژه اتصال  فایبر نوری پاکستان وایران  تضمین ندارد .مانند مالهای  تاجر افغانی در بندر عباس و کراچی خواهد بود. شرکت تیلی کام قیمت یک ساعت انترنیت را از طریق موبایل  60 افغانی عرضه میدارد که درآینده 6 برابر کاهش خواهد یافت. فعلاً  عزیزی بانک 13 MB/SEC انترنیت را  به قیمت  750 دالر درماه خریداری مینماید درصورت که کیبل از چین قزاقستان  روسیه  داخل خاک شبکه بندی گردد قیمت 20 MB/SEC ان از 50 دالر تجاوز نخواهد کرد.   . اخیراً کمپنی گوگل خواسته است  تا در افغانستان شبکه انترنیتی را فعال سازند.
انترنیت چیست!
اینترنت مجموعه‌ از شبکه‌های بزرگ و کوچک جهانی است که با هم پیوسته‌اند و نام اینترنت (شبکه‌های در هم تنیده) از همین مجموعه گرفته شده است. در واقع انترنیت مالک ندارد. وبه هیچ کس  تعلق ندارد. کار اینترنت  در سال 1969 با چهار هسته یا سیستم کامپیوتری میزبان شروع گردید اما امروز میلیون‌ها مورد از آنها در سراسر جهان وجود دارند.انترنیت کیبل به کیبل کمپوتر به کمپیوتر ارتباط دارد.غرض دریافت این شبکه بزرگ بدون کیبل کاریست خیلی مشکل و گرانبها.هرچیزی که به انترنیت داخل گرددمیتوان آنرا دریافت .پس تمام تلویزونها تلفونها وغیره که به انترنیت نصب باشد میتوان آنرا دریافت. انترنیت اروپا امریکا وآسیا توسط کیبل باهم ارتباط دارند.بسیاری کمپنها یک محل را کیبل بندی می نمایند وانترنیت را بفروش میرسانند  بنام لوکل انترنیت یاد میشوند.  اینترنت صاحب  ندارد بدان معنا نیست که هیچ کس بر آن نظارت ندارد. یک موسسه غیرانتفاعی به نام انجمن اینترنت (Internet Society) که در سال 1992 تشکیل شده است مسئول نظارت بر  آن است و مراقب است که پروتکل‌ها و قوانینی که در مورد اینترنت تصویب شده‌اند، در سراسر جهان اجرا شوند
  پست در افغانستان                                                                                           برای باراول درافغانستان پسته خانه رسمی در سال 1870 در بالا حصار کابل و مراکز ولایات  تاسیس گردید. کاراین پسته خانه ها خیلی بطی پیش میرفت.درسال 1918 پسته خانه ها در شهرهای بزرگ اضافه گردید. درسال 1928 افغانستان عضویت اتحادیه پست جهانی را بدست آورد.درسال 1934 درچوکات وزارت مخابرات درآمد درسالهای 1980 الی 1990 معضله اجازه پوستر محدود گردیده بود. درسالهای 1997 الی 1999 پوسته خانه ها دوباره فعال گردید ولی اجاز و فروش پوستر به آنها داده نشد.تا انکه درسال 2003 اجازه چاپ و فروش  پوستر به ریاست پوست افغانستان داده شد.
  منابع                                                                  
 .3ساختمان مخابرات مدرن    http://www.silverridge.com.my/product_telecomm.php
.بهای انترنیت در افغانستان کاهش می یابد. نوشته ساید تلویزون آریانا http://www.arianatelevision.com/news/dari/news_details.php?cat_id=&news_id=1         6127.                                                                                                                  قیمت انترنیت چند باربر ارزان گردیده است درساید بی بی سی فارسیhttp://www.bbc.co.uk/persian/afghanistan/2009/12/091206_ram_af_internet.shtml. Communications in Afghanistan ویکی پیدیا انگلیسی
|+| نوشته شده توسط كارگر در 2011/9/29  |
 معادن فروشان قرن بیست ویک

 

معادن فروشان قرن بیست ویک
The twenty-first century Mines sellers

مقدمه:معادن شناسی یکی از مشاغل  است که از 4500 سال سابق الی اکنون مروج است.مصری ها درچشمان  مجسمه اخناتون وملکه نفریتیت از لاجورد کار گرفته اند که از افغانستان استخراج میگردید.در آن زمان مردم معدن طلا آهن مرمر لاجورد یاقوت فیروزه  را میشناختن واز آن آلات وزیورات میساختن.درقرن 18 پس از انقلاب صنعتی در اروپا جهان کشایان غرض کشف معادن افغانستان  باستان شناسان و معادن شناسان خودرا تحت نامهای سیار و یا نام دیگر گسیل داشتن.تعداد زیادی از معادن افغانستان را انگلیسها شناسائی نمودند.سپس روسها  درشمال و امریکایها در جنوب و جنوب غرب وطن ما  با وسایل نسبتاً مدرن تر م  تشبیت نمودن. درین اواخرکمپنی ناسا امریکا  با وسایل اشعه لایزر توانستن  معادن عمق کوها وزمین افغانستان را  عکاسی نقشه برداری  وتثبیت تقریبی نماید. تا فعلاً 286 معدن فلزات 5 میدان  گازی  در شمال  ،تیل مایع وسایر معدنیات کشف شده است.معدن فلزات درافغانستان به تنهائی وجود ندارد بلکه به فیصدی پیدا میشود مثلامس در 240 نوی سنگ پیدا میشود زیادترین آن در  بورنیت CuFeS4 (63.3%)متباقی آهن وسلفر است.  در افغانستان معدن که  بمقادیر وافر وجود دارندعبارتند از معدن   آهن در  حاجی گک  108میلون تن،طلا در چهار منطقه،کرومیت حصارک،ذغال سنگ در یازده محل از جمله 5 معدن قابل استخراج،لاجورد 1300تن  در سرسنگ بدخشان ،مس 12 میلون تن نفت وگاز طبیعی مرمر سفید و رنگه میباشد علاوه براین دراین کشور معادن یورانیوم  خانشین هلمند،تیتانیوم  سرب ،نقره ،یاقوت ، فیروزه بیرایت،زمرد، نمک ، فلورایت، گچ چونه ،باروت، گوگرد،موادخام سمنت،قلعی،المونیم مگنیزیم  گرانیت  حقیق ، اکومارین امیتس  توپاز  گانزیت تورمالین پگماتیت بریلوم  لیتیوم  نیوبیوم سزیوم  روبیدیوم  تالک ابرک   سلیت  وغیره میباشد که تا هنوز کشف نشده است.البته ضخامت پوست زمین درنواحی پامیر الی 75 کلیومتر درنواحی هموار50 کیلومتر ضخامت رسوبات از چند صد متر الی 20 کیلومتر میباشد که معدنیات درمیان اینها وجود میداشته باشد. معدن بشکل کانی و رسوبی وجود دارد.


سیاست خصوصی سازی در ارتباط با فروش معادن
دریک کشورمعادن جنگلات  متعلق بدولت نبوده بلکه متعلق به ملکیت عامه میباشد  دولت  صرف محافظ است وبس . فلسفه حصوصی سازی  افغانستان همانا آب را ندیده موزه را از پای کشیدن است. هر کشور لازم است یک روند طبیعی خود را سپری نماید تا به یک مرحله نوین برسد که جامعه واقتصاد کشور متقضی چنین شرایط باشد . یکی از اهداف امریکا در خصوصی ساختن معادن تصدی ها و شرکت های دولتی دریک کشور سهل ساختن معامله خرید و فروش است.تا معامله گران و شرکتهای وابسته به آن به سادگی بتواند خریداری نماید.معادن واجناس که در انحصارقرار داشته باشد خیلی ها مشکل است که خریداری شود."خصوصی سازی معادن" یکی ازساخت و بافت کشورهای پیشرفته صنعتی ویا سرمایه داری است که با کنار آمدن با اراکین دولتی نخست  معادن را از  ملکیت عامه جدا  نموده وسپس  در صلاحیت خود قرار میدهند. درین صورت  در دستگاه دولت  آن کشور کسان را در کرسی های کلیدی   می نشانند تا گوش بفرمان آنها باشد. سپس با آنها معامله میکنند.از طرف دیگر جنگ و تنگدستی 32 ساله آنقدر این ملت را خسته وبیچاره ساخته است که دیگر در برابر هرپیامد وطن بی اعتنا و بیزار هستند .صرف گروه کوچک موضوعات سیاسی اجتماعی را دنبال می کنند. در طول صد سال اخیر دولتهای افغانستان درجنب اینکه خودرا تقویه میکرد.هرنوع شرایط آزاد را برای شرکتهای خصوصی وتاجرین فراهم ساخته بود به منظور اخذ قرضه طویل مدت چندین بانک را با مفاد ناچیز در اختیار شرکتهای خصوصی قرار داده بود.ولی معادن را گذاشته بود تا نسل بنسل ازآن استفاده نماید فعلا در افغانستان  مشکل امنیتی بیشتر است ازمشکل  اقتصادی  که توسط بیگانگان براه انداخته میشود. ما امنیت میخواهم پس از امنیت ما قدرت این داریم که اقتصاد خودرا ادراره کنیم.کشورهای پیشرفته صنعتی وسرمایه داری جهان دارای   فابریکه های بزرگ تولیدی اند که نیاز به مواد خام دارند.خریدن مواد خام از  کشور چون افغانستان جنگ زده  برای شان سهل وخیلیها ارزان تمام میشود درین صورت تلاش شان بیهوده نیست.
 طبق اظهارات پروفیسوردوکتورعبداسلام "ظفری استاد در پولیتخنیک کابل  شماری  درکنفرانس 22/7/1386 بین المللی دانشگاه پولیتخنیک کابل نماینده گان  انگستان، جرمنی،جمهوری چک اعتراف نمودند وگفتند «هرسال بیش از100-120 نمایندهء  کشورهای پیشرفته(کمیته 300 یا گروپ بیلدر بیرگ)  نیازمند جهان، درلندن یا نیویارک گردهم می آیند و  درباره مواد خام مورد نیازخویش به مشوره می نشینند ، همان بود که  سه سال قبل درآسیا(افغانستان) ودرافریقا(کانگو) درامریکای جنوبی (بولوی) رابرگزیدند». دراین شمار کشورها تنها مردم بولویاکه ازاین گونه شعارهای «خصوصی سازی معادن» به ظاهررنگین وزیبا  بنا  برتجاربی که ازهمسایه ها وقاره افریقا داشتند به واکنش جدی پرداخت.
مطابق به ارشادات واحکام اسلامی دارائی های عامه    امانتی است  در نزد  دولت  که آنر حفاظت نماید ،  دست درازی به این داراییها، فروش وصدورآنها ازکشورازصلاحیت دولت ها  بخصوص توسط شرکتهای خارجی بکلی ممنوع است.   درقانون اساسی به صراحت توضیح  داده شده است که دولت ها حق فروش خصوصی  سازی دارایی های عامه راندارند ازیکسو ، فروش وصدور مواد خام منرالی ازکشور ، جامعه امروز وفردای مارا به فقر و گدایی مواجه می سازد ، ازجانب دیگر  ملت ودانشمندان افغانستان  مصلحت نمی دهند تا معادن صدها نسل ما توسط یک نسل دراختیار متشبثین خصوصی قرار گیرد .کی ضمانت می کند که مستخرجین درست کنترول میشود آیا دولت افغانستان توانائی این را دارد که  یک طیاره امریکائی ر توقف دهد. پس گفته میتوانیم که واگذاری معادن یک مفکوره عجولانه تلقی میشود.ظاهر زیبا دارد ولی عاقبت تاریک. بهتر است راه دیگر جستجوگردد.ضرورت است این کشور در سکتور زراعت مالداری ، آب و برق  و فابریکه ذوب فلزات  که بنام«میتالوژی سیاه ورنگه» شهرت دارد فکر کند .این کشور دارای معادن جامد مایع وگازی اند میتواند تا نسل ها هرنوع ضرورت مارا پوره کند.در غیر این اسخراج کننده گان معادن را که در صد سال استخراج شوددرمدت کوتاه خالی ودر کشور خودذخیره مینمایند. بناً از تمام نهادهای شریف  وطنی  احزاب و سازمانها سیاسی  پارلمان افغانستان  وسایر نهادها و رسانه ها تقا ضامی نمایم تا جلو خصوص سازی معادن افغانستان را که توسط چهار وزارت مانند وزارت معادن ، تجارت ، خارجه   و مالیه سازماندهی میشود گرفت .آنها در تلویزونهای افغانستان ظاهر شده غرض سهم پاشی این ملت ساده اظهار مینمایند که رقم که امریکائی معادن ما را یک تریلون گفته است دقیق نیست بلکه معدن ما ارزش 3 تریلون را دارد و ما بزودی ثروت مند خواهیم شد. .این سنجش ها  بدون منبع واسناد وسروی نمی تواند دقیق باشد.با این همه دشمنان داخلی وخارجی ثروت مند  شدن خواب است. شاید وزیر صاحب یا اکثر ندانند که در استخراج معادن توسط شرکتهای خصوصی چه وقایع بعداً ظهور خواهد نمود. وهم ازبزرگان دولت بخصوص کرزی صاحب  تقاضا مینمایم تا در مورد از تعمق زیار کار بگیرند  راه های دیگرنیز وجود دارد. مثلاً اگر معدن مس عینک و حاجی گک رابا کشور چین قرار داد مینماید درعوض اولا مواد را پخته ازین خاک خارج نمایند نه بشکل خام یعنی درهمین کشور تولید شود .مس درحدود 1000 نوع تولیدات دارد.و آهن بیشتر از 100000نوع تولیدات دارد .که فیصدی را افغانستان می خرد دوم از پول اسخراج برای ما فابریکه ذوب فلزات وبند برق وغیره اعمار نماید. درین صورت خطر دستبرد کم میباشد.

اهمیت استفاده از معادن  افغانستان در شرایط کنونی

افغانستان کشوریست که در جنگهای سه دهه توان مندی مالی خودرا از دست داده است.با از دست دادن این توانمندی ماشین سایر ارکان دولتی نمی تواند فعالیت نماید. یکی از راه که بتواند کشوررا از حالت در ماندگی نجات دهد همانا استفاده موثر از منابع طبیعی آن میباشد.بدین لحاظ کشورهای جهان هر روزه تبلیغات منابع طبیعی افغان  را به نشر میرسانند تا جهان وملت افغانستان امید وار باشند. افغانستان قدرت این را دارد که از منابع معدنی و منرالهاخود سالانه میلونها دالر بدست آرد. تا ازین سرمایه بتواند درسایر پروژه های صنعتی زراعتی و خدمات اجتماعی استفاده نماید. از این معادن میتواند  الی صد ها سال بهره برداری نماید.بزرگترین پروژه زراعتی که وطن را خود کفا می کند استفاده ار آب دریای آمو هلمند دریای کابل وسایر دریا ها غرض آبیاری 4 ملیون هکتار(40 میلون جریب) زمین لامزرع کشور میباشد. .بدین ترتیب ازاین محصولات زراعتی میتوان در صنعت کار گرفت..

مهمترین عوامل که برای سرمایه گذاری تاثیر مستقیم دارند عبات از!
1.     استفاده از معادن  ضرورت به کارکنان  صادق ووفادار در دستگاه دولت دارند .با موجودیت کارشکنی و دست برد این هدف تطبیق نگردیده وکشور همین طور ضیعیف و فقیر باقی خواهد  ماند.
2.     شرایط امنیتی جز لاینفک تاسیسات اقتصادی است.
3.     مستقر بودن حاکمیت دولتی وقدرت دولتی . با بودن تفنگداران وقومندان سالاری امکان استفاده از معدن  وجود نخواهد  داشت.
4.     اقتصادی باشد وعواید دهد.
دلایل که امریکا انگلیس وناتو تبلیغات معادن افغانستان  را در سطح بین المللی می نمایند.
1.قطعات نظامی امریکابنا برضرورت ایلات متحده امریکا داخل افغانستان گردیده است .این قطعات درجنب اینکه ملیاردها دالر را بمصرف می رساندتلفات انسانی را نیز بدوش دارد که هردو برای ملت امریکا تاثیرات ناگواری را دربر دارد.دولت  امریکا با این تبلیغ برای آن ملت میخواهد واضع کند در کشورکه پای مانده است بیجا نیست  وخود درنزدیک چندین معادن پهره دار است که مهمترین آن معدن یورانیم خانشین  هلمند است.؟؟؟
2.سیاست مداران روس والیری ایوانوف همکار شورای کاری افغان روسیه  اظهار نموده انداینکه امریکا در قبال معادن افغانستان چه سیاست را درپیش دارند تا اکنون واضع نیست فقد انتظار در کار است تا دولت امریکا این را واضع کند. پس از سال 2003 امریکایها  یکجا با تعداد از انجینران افغانی مقدار معادن افغانستان 1000ملیارد دالرمجدداً تثبیت تخمین نمودند.ولی اینکه با کدام معادن سروکار دارد اظهار ننموده اند.
3.گفته میشود امریکایها غرض تطبیق پلان های دراز مدت خود به پنچ یا شش پایگاه نظامی در قندهار هرات جلال اباد  خوست  و مزارشریف وکابل تلاش میورزند .از اینکه کرزی صاحب وپارلمان افغانستان در مورد مخالفت ورزیدند .بناعاً امریکا از افشا  آن خودداری نموده  منتظر فرصت میباشد. فعلاً امریکائی ها مخفیانه در  تلاش دولت سازی جدید در افغانستان  هستند.
4. دولت امریکا یک ابر قدرت بوده کوشش دارد تا ذخایر فراوان انرژی جهان را در دسترس خویش داشته باشد.یورانیوم یکی از غنی ترین عنصر است که داری انرژی اتمی میباشد. در افغانستان معدن یورانیوم در منطقه خانشین ولایت هلمند قرار دارد. بدین لحاظ جنگ وبد امنیتی در ولایت قندهار و هلمند وجود دارد. ولایت هلمند یک ولایت هموار بوده در طول سالهای جنگ یکی از پر امنیت ترین ولایت بود آنرا یک قطعه محدود پولیس  اداره میکرد. فعلاً گاهی امریکائی با مجهز ترین قطعات وگاهی انگلیسها با مجهز ترین قطعات خود درین ولایت جا بجا  میشوند. الی اکنون کسی نمی داند که در عقب چه چیز وجود دارد وهکذا اکثر ژونالیستهای افغانی درهمین دو ولایت یا گم یا بقتل رسایده اند. الی اکنون کسی نمی داند چه راز بین طالب  انگلیسها و امریکایها بوده است چرا امریکایها با انگلیس ها درهمین منطقه بمخالفت همدیگر پرداختن.
5. بعض از دوستان خارجی و داخلی باور دارند که   نجات کشورما از شر فقر وناداری همانا استفاده از منابع طبیعی وتحویل دهی آن به سکتورهای خصوصی است. با تحولدهی آن افغانستان سالانه 2 ملیارد دالر بدست آورده ازین پول در سایر پروژه ها استفاده میشود.ای کاش چنین باشد . این واقیعت است استفاده از معادن کمک کننده خوب اقتصاد ما است اما نه به خصوصی .دوستان  از قضیه ابراهیم عادل و شرکای آن خبر ندارد که روی چه بند وبست های مخفی دومین رشوت را درسطح جهان بدست آورد یعنی به کشور چین هم باور چندان نیست.تا اکنون 106 معادن افغانستان به موسسات خصوصی واگذاری شده اند.درین روزها معدن بزرگ افغانستان معدن آهن حاجی گک در شرایط مذاهده قرار دارد.کشور چین هند پاکستان ایلات متحده امریکا  از دواطلبان میباشد.

چالشها در سرمایه گذاری معادن افغانستان
1.در افغانستان فعلا دروازه صداقت و پاک نفسی بسته شده هرکسی که درین معادن خدمت مینماید یک بخش بزرگ آن دزدی وتقلب خواهدبود.
2.دربعضی از معادن حاکمیت دولتی وجود نداشته خیلی ها مشکل است تا در آنجا سرمایه گذاری گردد.
3.دربعضی معادن تفنگ سالاری حکمفرما است.که یک مشکل بزرگ دیگر است که وطن ما با آن  دست وگریبان است.
4.تبلیغات ثروت مند شدن افغانستان حس کینه توزی همسایه گان را همین اکنون براه انداخته .امکان داردبه همین منظور جنگ تا سالهای دیگر دوام نماید ودر کشور امنیت برقرارنگردد.
5.استفاده جویان در داخل دستگاه دولت از پول این معادن ثروت مند گردیده غرض حفظ قدرت به تشکیل مافیای دولتی اقدام خواهد نمود. به یک گروپ بزرگ تبدیل خواهند گردید.باز پس کردن این مردم از چوکی دولتی خیلی مشکل خواهد بود.
6.سرمایه گذاری در بعضی معادن وقت زیاد را دربر میگیرد تا به بهره برداری سپرده میشود.
7.حدود 90 فیصد این معادن در زمان ظاهر خان تثبیت گردیده بود.ولی کدام موسسه داخلی یا خارجی ( به جز گاز افغانستان ) حاضر نبود که در استخراج این معادن قرار داد نماید.دلیل عمده آن بودکه کسی خیانت نمی توانست ولی اکنون باین شرایط امکان دارد در استخراج معادن خیانت وتقلب صورت گیرد.
8. پیش بینی کرده نمی توانیم که  پول این معادن بمصرف دولت خواهد رسید  یا به جیب اشخاص .همانطوریکه تانکهای افغانستان توسط همین مردم به نرخ آهن فروخته شد معادن هم بنرخ سنگ  فروخته خواهد شد.به گفته قومندان قسیم جنگل باغ  به مردم مکرویان کهنه «ازجهادی کسی خیر نمی بیند خدا شما را ازشرش نجات دهد. جهادی هیچ سیرائی ندارداگر چیزی باقی ماند از برادرخویش وقومش است.» درمراحل اول کرزی صاحب جای برای هرحزب سازمان گذاشته بودبزودی فریب همسایگان را خورده دنبال طالب و جهادی را گرفته است. شش وزارت خانه را برای طالب حزب اسلامی خالی مانده بود.  اگر دوباره حکومت جهادی گری ساخته شود کرزی صاحب مجبور است که برای قدرت مندان  طالب و جهادی باج دهد.فعلاً کرزی صاحب مخالف خواست امریکا حکومت را بپیش میبرد که پرابلم دیگر برای وطن ما است.
9. ستیفن سنوک، پژوهشگر ارشد در مرکز مطالعات استراتژیک بین المللی می گوید: "بهره برداری از ذخایر زیرزمینی (افغانستان) کار آسانی نخواهد بود. من نمی توانم تصور کنم که چگونه شما از این معادن در افغانستان، در حالی که عملیات های سنگین نظامی در آنجا جریان دارد، بهره برداری خواهید کرد.او می گوید (افغانها) نه تنها   تاسیسات بنیادی  لازم چون راههای ارتباطی، خطوط آهن و شبکه تامین آب ندارند، بلکه قوانین و مقررات اساسی نیز در آنجا وجود ندارد که بتواند سرمایه گذاران را به خود جلب کند."
10.همین اکنون تقریباً اکثریت معادن افغانستان در دسترس قاچاقبران قرار دارد.آنها طور غیرفنی معادن را تخریب نموده شی مورد نظر خودرا بدست می آورند.احجار قیمتی بالعموم طور قاچاق از خاک خارج میشود. بزرکترین فلاکت اینست که پاکستان مرکز خرید مواد قاچاقی در همسایگی ما قرار دارد.فعلا  پاکستان بازار احجار قیمتی  و قاچاق همه معادن ما است. وهم از افغانستان راساً بخارج صادر میشود.


منابع
1.ساید وزارت معادن افغانستان در مورد معدن حاجیگک و عینک و دعواطلبی ها
2.معلومات مکفی در مورد معادن افغانستان در ساید سروی جیو لوژی افغان
3.معادن افغانستاندر وبگاه  شبکه اطلاع رسان افغانستان
4.معادن افغانستان در ویکی پیدیا انگلیسی
5.منرالهای افغانستان نوشته سروی و جیولوژی انگلیس
6.پوتانشیل طلا در افغانستان ریاست سروی و جیولوزی افغان
7.وبگاه مجله نیویارک تایم و سی این این  امریکا بع ارزش یک  تریلون معادن را در افغانستان تشخیص نمود
8.فساد اداری در معادن افغانستان
9. نگرانی از احتمال تاراج معادن افغانستان
10.دو صد شرکت بین المللی اماده استخراج معادن افغانستان گردیده است.
|+| نوشته شده توسط كارگر در 2011/9/29  |
 کیها جهان را در کنترول دارند
سنده ویکی پیدیا

ظاهراً اکثر کشورهای جهان که آزادی سیاسی واقتصادی دارند آزاد معلوم میشوند. آنها با کشورها معاملات تجارتی مینمایند و روابط بین التجاری اقتصادی و سیاسی بین هم دارند.ولی در حقیقت چنین نیست به آنهاقبلاًدریک محدوده آزادی وصلاحیت داده شده فعالیت مینمایند خواصلاحیت داران آنکشور بدانند یا ندانند.جهان امروزی را یک گروپ بزرگ از پادشاهان ثروتمندان اشرافیون وسیاست مداران چندین کشور  غربی در کنترول دارند. کنون 5 کشور است که در معاملات سیاسی تجاری مذهبی و اقتصادی  خود صرانه عمل مینمایند مانند ایران لیبیا کوریا شمالی سودان وکیوبا میباشد. قبل از فروپاشی اتحاد شوروی در جهان دوگروپ وجوداشت .روابط این دوگروپ با کشورهای جهان سوم که معمولاً کشورهای عقب افتاده و اسلامی بود  خیلی محتاطانه بپیش میرفت تا از کنترول خارج نشده به گروپ رقیب نپیوندند. بدین ترتیب در جهان بیلانس وآرامش  نسبی برقراربود.حتا کشور های جهان سوم درحمایت یکی از ین قطب قرار داشت.پس از فروپاشی شوروی ارزش دالر امریکائی جهانی شده وبدون این پول معامله صورت گرفته نمیتواند. با بودن ارزش چنین پول سرنوشت کشور ها نیز تغیر میکند.فعلا  جهان آغاز به مرحله انحصاری نموده اند که در مراحلات بعدی جهان بین سرمایه داران تقسیم خواهد شد. گروپ که سرنوشت سیاسی و اقتصادی ممالک را تعین میکند عبارتند
.

محتویات

مافیا مواد مخدر12
سعودی13
14.ایران
منابع
نام کنفرانسی گروه غیررسمی است که هر ساله به صورت کاملاً خصوصی و محرمانه در نقطه‌ای از جهان برگزار می‌شود. اعضای گروه بیلدربرگ تماما انتصابی هستند و تعداد ایشان در حدود 120 نفر می‌رسد. تمامی اعضا از قدرتمندترین و با نفوذترین افراد در زمینه‌های سیاست، اقتصاد ونظامی میباشند.   بسیاری از پادشاهان و اعضای خانواده های سلطنتی از اعضای دایم گروه بیلدر بیرگ هستند.اعضای این گروه همه ساله  در کنفرانس خود، در مورد مسایل جاری سیاسی و اقتصادی جهان به صورت محرمانه با یکدیگر تبادل نظر و مشورت می‌کنند.گروه بیلدر بیرگ برای نخستین باردر سال۱۹۵۴میلادی درهتل بنام بیلدر بیرگ کنفرانس خویش را دایر نمود .هتل مذکور در شهر لیدل کشور هلند جنوبی موقیعت دارد. وپس از ان نام خودرا به نام بلدربیرگ مسما نمودند..

 مهمترین سمینار این گروپ  در 14 ماه می سال 1998توسط 120 نفراز سرمایداران سیاست مداران مذهبیان و اشرافیان غرب  درهوتل ترنبیری شهر آیرشیر  سکاتلند


شهزاده برنارد مبتکر گروه بلدر بیرگ دوست شاه ایران بود.

دایر گردید. سال2000 را آغاز مرحله جدید سرمایه داری انحصاری وتقسم جهان خواهدبود.درهمان روز گروپ 48 ساعت گفتگونمودند. گفته میشود رهبر این گروه فعلا ادولف نیکولای است  درزمره این گروپ ملکه انگلیسی  تونی بلیر فامیل فورد ونوبل برکلنتن وفامیل بوش نیز شامل اند. گفته میشود رئیس سی ای ای امریکا کریستین تود ویتمن و رئیس ناتو درین جلسه به صفت مهمان دعوت شده بودندکه بعدا عضو گردیدند. قابل یاد اوری است که انگلیسها در تشکیل اردو و دولت پاکستان مساعی زیاد بخرچ دادن تا پاکستان را پایگاه غربیان بمنظور جلوگیری از پیشروی روس تربیه نمود .انگلیس وامریکا درزمان ایوب خان 45 میلون دالر غرض ایجاد اردو پاکستان کمک نمودند. ملکه الیزابت وسیاست مداران نگلیس  از پاکستان و از اردو او همین اکنون سخت دفاع میکند.یکی از اختلافات امریکا با انگلیس بالای موجودیت پاکستان است. روزی خواهد رسید که امریکا بلوچستان را از پاکستان جدا خواهد ساخت.درمورد تصمیم گروه لازم است.
تا فعلا 46 جلسه این گروپ راپور داده شده است.درین جلسه علاوه برموضوعات سربسته وهم در غیر حزبی ساختن اردو ها ،حالت نظامی جاپان ، مودل جامعه اروپائی ، ایمو- ای ام او- ناتو ترکیه احتمالاً تجزیه ترکیه به اروپائی و آسیائی موقیعیت بازارومارکیت اروپا وامریکا بحران آسیا بحث نمودن. محتویات را که در لست بالا دیدید همه در جهان حصه از قدرت را در دست دارند.مثلا پاپ سیاه  وسفید جوسید (فرقه نظامیان عسیوی مذهب) کاتولیک  ارستوکراتها  اشرفیون  مافیا ناتو سازمان ملل سرمایه داران پادشاهان ساینس دانان همه یک قدرت اند که درگروه بلدر بیرگ جمع گردیدند. درمجموع 300 نفر از سرمایه داران اقتصادیون بهترین نظامیان ساینس دانان سیاست مداران درین گروه کار میکنند.


تاریخچه ایجاد بلدر برگ
پس از جنگ جهانی دوم ،تفرقه بین نیروهای   کمونیسم و سرمایه داری  از حالت جامدبه جنگ سرد میکشد. به اساس گزارش توسط سناتور یعقوب کنگره گروه بیلدر بیرگ درسال 1964 دایر گردید.اجندا گنگره ارتقا مورال کشور های بلاک غرب و حمایت از نیروی آن و حفظ استقلالیت در برابر نیرو های کمونیزم که در حال پیشرفت است. گنگره ضرورت دید تا یک اتحادیه سری را تشکیل دهند.
پس از تشکیل اتحادیه بزودی کشورهای  امریکا اروپا غربی وکانادا جلسه نموده روی یک موضوع تمرکز نمودند یعنی حفط سیستم صادرات سرمایداری. کسی که          گروه بلدربرگ را درجهان به چهره حقیقی اش رسانید جوزف ریتزینگر است.جوزف تماس با بسیاری از رهبران سیاسی افسران نظامی  جهان حاصل نمود. خواب زیتنگر تحت شعار واحد ساختن کشورهای جهان  بمنظور دستیابی به صلح بود وتصور مینمود که صلح توسط میانجیگری  سازمانهای قدرت مند امکان دارد.وتحت همین شعار یک گروپ بزرگ از کشورها جهان درکنترول گروه بلدربرگ در امد. سناتور جاویت مینوسید زیتنگر درسال1954با دید وبازدید زیا د با شهزاده هالند برناردطرح رفع مشکلات اتلانتیک را صلحجویانه پیشنهاد نمود و قضیه به بزرگان امریکائی نیز ارسال شد.درنتیجه گروپ ا ز امریکائی ها بشمول
 سی.دی. جکسن، جنرال والتر بیدل سمت و جان کولم به گروپ پیوست.  
پاپ
در مراحل اول گروپ بلدربرگ افراد مذهبی را با خود نداشت ولی فعلا اداره واتییکان و روم جز وه گروپ است در جهان نفوس عیسویان به 2.1 بیلون که 34 فیصد  جهان را تشکیل میدهد زندگی می نمایند.باید یاد اوری نمایم که درجهان 50مملکت مسلمان دارای 1.57بیلون پیرو اسلام که 23 فیصد نفوس جهانرا تشکیل میدهد . 1.5 بیلون بودیست 23 فیصد ویک بیلون هندویزم 14 فیصد نفوس جهانرا تشکیل داده است.کاتولیک برخلاف پروتس تاند ها دارای عقیده تاریک ومحکم دارند وهم عقیده به چارچ دارند .در جهان غرب مذهب قابل شمارش کاتولیک ها است. کاتولیکها مذهب قوی بوده تا فعلاً سایر مذاهب عیسوی را تحت فشار داشت.اکنون میخواهند توسط این مذهب سایر مذاهب جهان را زیر فشار قرار دهند .فعلا عیسویان اکثر کشورهای غربی دو اولاد بدنیا می آورند.درین اواخر آنها متوجه شدند که پس از 45 سال نفوس مسلمانان درتمام کشورهای غربی وشرقی نسبت به عیسویان ازدیاد میابد ومایه تشویش آنها شده است . جنگ وزندگی  تحت فشار  ازسالیان متمادی وسیله کنترول نفوس است. لازم است جز پالیسی موجوده جهان باشد ازاینکه مسلمانان بنسبت معضله فلسطین با امریکا مخالفت دارد پس طرف توجه جهانیان مسلمانان است.  احساس میشود آغاز تحت فشار گرفتن مسلمانان همین اکنون آغاز گردیده است. 

طرف راست ادولف نیکولای پاپ سیاه و طرف چپ جوزف ریتزینگر پاپ سفید کاتولیک قرار دارند.
سعودی

کشوریست که اسلام از آنجا ظهور نموده .این کشور دارای ثروت طلا ونفت میباشد اما فاقد تکنالوجی . درصورتیکه سعودی داری تکنالوجی پیشرفته  میبود میتوانست بسرعت رهبری مسلمانان جهان را دردست گیرد و هم فرمان را که سعودی صادر نماید اکثریت مسلمانان به ان اطاعت مینماید.بدین ترتیب مسلمانان واحد می شدند وبزودی یک قدرت میشدند. وهم سربازان مسلمان خیلی جنگی اند درصورت داشتن تکنالوجی مدرن یک قدرت میبودند.سیاست مداران غرب خیلی ها قبل متوجه چنین نکته بوده تکنالوجی که به آنها باعث خطر شوند به اعراب وارد نمی نمایند.برای اعراب صرف دکانها وتعمیرات زیبا را اعمار نموده اند که انعکاس تمدن عرب نبوده بلکه ازتمدن غرب است.  درجهان دوکشوراسلامی مانند ترکیه و مصر کشورهای قوی اسلامی میباشد.بناعاً غربیان لازم دیدن تا به هر صورت این دوکشور را درکنترول داشته باشند یکی ازشیوه های تحت کنترول آوردن همکاری مالی دوستی بی انتها است تا رهبران آنکشور را گرویده خود ساخته ودرکنترل آورند.احتمال میرود وقت دوستی با ترکیه ختم شده وصفحه باید تغیر نماید. نفاق براه انداختن یکی از وسیله ضیف ساختن ودرکنترول آوردن مسلمانان است.ایرانیها سهواً یاعمداً در رادیو وتلویزونهای خودمسایل شعیه را حاد ساخته وتبلیغ مینمایند که این عمل خیلی خطرناک برای مسلمانان آینده خواهدبود.

ناتوNATO

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا ناتو (به انگلیسی: North Atlantic Treaty Organization با مخفف NATO
قدرت کشورهای غربی در موجودیت همین سازمان است وهم به مشاهده میرسد که عیسویان مردمان متفق اند.یکی از عضودایمی گروپ بلدر برگ ناتو است.ناتو یک قدرت بوده ملیونها نفر را درحمایت خود دارد. ناتو در ۴ اپریل۱۹۴۹یا ۱۵حمل۱۳۲۸ با هدف دفاع جمعی در واشینگتن دی.سی پایه‌گذاری شد.  
هم‌اکنون ۲۸کشور عضویت آنرا  دارد. قلب پیمان ناتو ماده پنجم آن است که در آن کشورهای امضا کننده توافق کرده‌اند حمله نظامی علیه یک یا چند کشور عضو در اروپا یا آمریکای شمالی را به عنوان حمله به تمامی کشورهای عضو تلقی کنند و به مقابله آن برخیزند
در پیمان ناتو انگلیس وفرانسه رول مهم را دارند.رئیس ناتو صدراعظم دنمارک انس فو غسموسن  از حزب چپی ها ومخالف خارجی ها میباشد. از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۴ میلادی، ده کشور کمونیستی سابق به عضویت ناتو در آمدند و شمار اعضای ناتو به بیست و شش کشور افزایش یافت در سال ۲۰۰۸ تلاش‌هایی برای گسترش ناتو به وپیشروی مرزهای ناتو به نزدیکی مرزهای روسیه انجام گرفت در مورد مذاکرات برای عضویت سه کشور آلبانی، کرواسی ومکدونیا صورت گرفت وعضویت ناتو را حاصل نمودند. ناتو نیز شکل ازدرکنترول آوردن کشورها است بدین ترتیب جهان غرب پلان درموردناتو هم دارندروزی فراه خواهد رسید که ناتو هم سرحد کشورهای اسلامی خواهد گردید. راه وتجارت را درکنترول خود خواهد آورد...

مارکیت الماس
قیمتی ترین احجار درجهان است که از کرستل شدن کاربن بمیان می اید . معاملات الماس در جهان  حدود39 بیلون دالر رادر سال احتوا میکند .بزرکترین مصرف کننده الماس جهان ایلات متحده امریکا  است 13.7 بیلون دالررا که 35 فیصد الماس جهان میشود خریداری میکند. فعلاً 13 کشور جهان حدود یک میلون قیراط الماس را درسال  استخراج  مینماید که زیاده کشور های افریقائی است کشورهای که زیاده الماس تولید میکنندعبارتند ازبوتسوانا 32000قیرط روسیه 21000 قیراط ،کانادا 18000 قیراط ، انگولا 10000 قیراط ، کانگو5400قیراط است .در جمله کشورهای غیرافریقائی استرلیا 230 قیراط  ،چین 100 را استخراج میکند. دومین مارکیت الماس در بلجیم  است. انگلیس نیز یکی معامله گران الماس جهان است. الماس بشکل پالش وغیر پالش شده بفروش میرسد.هند چین اسرایل و امریکا کشورهای مهم درپالش وقطع  الماس اند. 90 فیصد الماس درهند قطع وپالش میشود. درمعامله الماس گروپ بزرگ از سرمایه داران شامل اند. مارکیت انتی ویرب دربلجیم یکی از  بزرگترین مارکیت الماس اند که توسط این محل الماس لایسنس میشود.  تست الماس در سویدن تحقیقات نوعیت در المان  ولابراتار الماس در استرلا میباشد.در جهان شورای بین المللی الماس وجود دارددارای 70 عضو و رئیس ان ایلی ایزاکوف است.که عضو بیلدر بیرگ میباشد.

                                          مارکیت انتوارپ بلجیم

Blood Diamond Countries کشورهای تولید الماس توسط خون

غربیان بمنظور ارزان بدست آوردن آلماس ارزان جنگ داخلی  را براه میاندازند. .کشورهای الماس وخون عبارتند از کانگو لایبریا و ایفورری کاست است  سالیان دراز است که در آنجا جنگ ختم نمیشود. هدف این جنگ بدست آوردن الماس است که غیر قانونی وارزان بدست اورده میشود..

اشراف سیاه The Black Nobility
گروپ مافیای نظامیان موسلینی، شوالیه ها و بقایای فامیل نوبل میباشند که توسط ثروتمندان بزرگ اروپائی و امریکائی و ملکه انگلیس  کمک میشود.این گروپ با اداره واتی کان وپاپ سیاه ونظامیان  و جیوسوتس (جامعه عیسوی) کاتولیک  متحد میباشند.قابل یاد آوری است که عیسویان چندین مذهب دارد پاپ سفید که رهبرسفید کاتولیک است در شهرروم موقیعت دارد ولی پاپ سیاه (با لباس سیاه) رهبرسیاه کاتولیک است که قوی ترین مردو قدرت جهان است نام این شخص ادولف نیکولای. است این مردبا ده جنرال نظامی همکاری دارد اینها کنترول سی ای ای -اف بی آی  -رهبر کاتولیک -قوانین فضای -قوانین بحری،جوستس دیگرکشورهای جهان، اشرافیون ،اداره خارجی بلدر بورک، چند بانک جهانی   ، FED اروپا و امریکا ، وپیمان ناتو  درتحت امر خوددارد. جوستس درسال1534 بنیاد گذاشته شده است.اشراف سیاه یک گروه بزرگ از جنایت کاران خیلی ماهر میباشند.طبق معمول هر قاتل و هر گروپ یا باند که در جهان خیلی قوی میگردد توجه خاص سیاست مداران را بخود جذب میکنند امروزنه  تنها در اروپای جنوبی وشرقی در کشور آزادشده اتحادشوروی سابق و روسیه باندها مورد استفاده افراد بلند رتبه دولتی قرار گرفته واز ان غرض مقاصد خویش استفاده مینمایند.این گروه درمجموع یک بخش از جهانرا درکنترول د ارند.رهبر اصالت سیاه یا  اشرفیت سیاه را بنام کنترول کننده جهان  یا
 the word new order 

طلا  GOLD
یک گروپ بزرگ از معامله گران این فلز قیتی قسمت از سرمایه جهان را در دست دارند. اکثرا ین معامله گران امریکائی انگلیسی وکانادائی اند. که در گروپ بلدر برگ شامل میباشند. این فلز درمیان خاک وسنگچل  مس  و سنگهای سخت پیدا میشود.در مراحل اول لابراتوارها و کمپنی های بزرگ وجود نداشت پس از قرن 18 تقسیم بندی این فلز غرض تثبیت قیمت علماً آغاز گردید.تا فعلا کمپنی های بزرگ جهانی 3.8 بیلون اونس طلا به ارزش 4.3 تریلون ممعامله نموده اند(4) در طلا سرخ مس و در طلا سفید نقره مخلوط میباشد.طلا اولین بار درهندوستان درایالت  کرنتکا ولایت کولار محله کولار کشف گریده است. بزرگترین مارکیت طلا فروش طلا در امریکا  کانادا واسترلیا وجود دارد. کشورهای تولید کننده طلا عبارتند از نیو گینیا ،روسیه ،امریکا کانادا آسترلیا   دولت دومنیکا پیرو چیلی افریقای جنوبی پاکستان کولمبیا ارجنتاین تانزانیا وغیره میباشد.کشورهای ازبکستان هند چین وغیره نیز تولیدات دارند ولی نه به پیمانه زیاد.بزرگترین کمپنی طلا در کانادا بنام بیریک است.که از چندین کشور جهان طلا را بدست میاورد.این کمپنی در سال2008 به مقدار 7.7 میلون انس طلا تولید نمود.
    قیمت یک اونس 435 دالر است. چیلی طلا را از معدن مس بدست می آورد اولین کشورتولید مس است درسال2009 حدود 137.2 هزارتن تولیدات داشت.دومین کمپنی تولید طلا بنام( کولد کارپ) است. در  ولایت وان کوور کانادا است دارای تولید 2.42 ملیون انس در2009 بوده و در شش مملکت فعالیت دارد. سومین کمپنی تولید طلا بنام انگلو کولد آشانتی اند در چهار مملکت فعالیت داشته دارای تولیدات 4.9 میلون انس طلا میباشند. چهارمین کمپنی طلا درجهان که 15000 معامله گررا درخود دارد نیو مونت است.یک کمپی امریکائی بوده در استرلیا نیز فعالیت دارد.دارای 5.9 میلون اونس تولیدات دارد. علاوه بر امریکا در6 کشور دیگر معاملات دارند.دارای درآمد 1.6 بیلون دالر درسال اند. در جهان کنسول جهانی طلا وجود دارد که چندین بانک و 22کمپنی شامل این کنسول اند. اعضای عمده کنسول عباتند ازمنبع شماره 17.


تیل
تیل ماده است که بزودی محترق میشود.  درجهان به مقدار زیادوجود دارند.بزرگترین تولید کنندگان تیل روسیه سعودی امریکا وایران  میباشد.امریکا  بجز از ایران کنترول تیل را توسط بانکهای خود در دست دارد. مصارف روزانه تیل امریکا 19.6 میلون بیرل است که 25 فیصد مصرف کننده جهان بشمار میرود.نرخ گذاری تیل توسط سازما ن اوپک دارای 12 عضو  ، سازمان همکاری انکشاف اقتصادی  (و ای سی دی)  34 عضو پوست دولت روسیه(پوست سوفیت ستیت)  صورت میگیرد . اعضا اوپک کشورهای اسلامی میباشد که 75 فیصد کنترول نرخ تیل  را درجهان دارند اعضای سازمان انکشاف اقتصادی کشورهای غربی  میباشدکه 44 فیصد کنترول را در دست دارند. مصارف مجموعی جهان دریک روز 63 میلون بیرل میباشد. یک بیرل امریکائی 42 گیلن یا 143 لیتر میباشد. یک گیلن امریکائی 3.7 لیتر است. قیمت یک بیرل تیل خام 143 دالر و قیمت یک بیرل بنزین 300 دالر است.در جهان 115 کشور فعلا تولید تیل را می نمایند و97 کشور تولید تیل را ننموده و مصرف کننده هستند.بزرگترین تولید کننده تیل در جهان روسیه ده میلون بیرل درفی روز در درجه دوم   عربستان سعودی 9.7میلون بیرل  دردرجه سوم امریکا  9 میلون بیرل وایران 4ملیون بیرل را در روز تولید میکند.  در جهان 50 کمپنی  معامله گر تیل است از جمله 16 آن مربوط به کشورهای اسلامی میباشد.که این 16 کشور بزرگترین تولید کننده تیل و گاز میباشند.ولی معامله با دالر یا آیرو میشود و هم بانکهای حفاظه کننده این پولها یک بانک امریکائی است. جهان غرب مردمان خیلی هوشیاراند زمانیکه  چنین سرمایه وعواید بزرگ دریک کشورریخته شود به شکل از اشکال نفع خودرا درآن جستجو میکنند.غربیان بمنظور سرمایه گزاری مطمین در امارات عربی بانکهای خودرا با تضمین صد فیصد بنیان گذاری نمودن تقریبا تمامی تاجران کشورهای از اسلامی قسمت از سرمایه خودرا درین بانکها جای دادن امریکایها درجنگ کویت وعراق 100 ملیارد دالربدست آوردن وآن پول را درهمان کشور سرمایه گذاری نمودن درپروژ تعمیرات داخل آب  -نخلته جبال علی- ونخلته جمیرا -1500 بیلون دالراز دولت امارات بدست اوردن.
سازمان مللUN
یکی از بزرگترین قدرت تصمیم گیرنده در جهان  سازمان ملل و شورای امنیت سازمان ملل میباشد. کشورقدرت مند تلاش دارند تا این سازمان را درکنترول داشته باشند.اعضای دایمی  شورای امنیت سازمان ملل چین امریکا فرانسه روسیه و انگلیس واعضای موقتی کولمبیا جرمنی افریقای جنوبی هند و پرتگال  میباشد. این سازمان زمانی درکنترول میاید که کارکنان و بودیجه ان درکنترول باشد.با وجودیکه صدها انسان صادق درین سازمان خدمت مینمایند ولی چوکی های کلیدی  تحت کنترول امریکا و انگلیس قراردارد. درحقیقت کنترول کننده این سازمان کشورهای غربی است.
  دالر یا سرمایه
یکی از بزرگترین قدرت که سرنوشت اکثر کشور منوط ومربوط به آن است داشتن دالر است .طبق راپور بانک نیویارک 829 بیلون دالر درجهان در حال دوران است. اکثر مالیکین دالر غربیان و امریکائی ها ویا بانکهای انها است. اعضای این مالیکین دالر نه تنها سرمایه دار بلکه سیاست مدار نیز میباشند.قویترین اعضای این سرمایه داران در گروپ بلدر بیرگ شامل اند. شما در منبع شماره 16 مطلعه کنید. قبلا درتعمر  (ورد ترید سنتر) 500 تاجر وجود داشت که از همان جا کنترول نرخ دالر طلا و نقره صورت میگرفت. اکنون محل دیگری موقتاً در اختیار دارند.این 500 کمپنی مالیکن ومشترکین بانکها در جهان میباشند.
ایران
ظاهراً کشور ایران تبلیغات برعلیه امریکا دارند. وامریکا بمنظور حفظ کشورهای سنی مذهب اینطرف وانطرف تعدیلات وارد میکند.ولی از لحاظ سیاسی استفاده از ایران غرض تشنج منطقه و تغیرات درسیستم کشورهای آسیای میانه خیلی ارزنده اند.زیرا ایران کشوریست که رهبری شیعه های جهان را دارد ومذهب شیعه درهر کشور اسلامی بوده وایران از ان حمایت میکند. از نظام موجوده ایران میلونها شیعه حمایت نموده ودرموقع از آن دفاع مینماید. انگلیسها یک مهارت خیلی زیاد دراستفاده از دشمنی دشمن بنفع خود دارند.نفاق مسلمانان به نفع آنان خواهدبود. ازین که امریکا خمینی را به طیاره نشاند تا در ایران رفته علیه دولت افغانستان واتحادشوروی نهادهای جنگی مذهبی سازند. شک ایرانیان وافغانان را برانگیخته است.این در حالت بود که 20 هزار سرباز امریکائی از شاه پاسبانی میکرد.خمینی اولا تمامی مخالفین امریکا را شناخت نمود بعداً همه را بدون گناه اعدام نمود.معلوم میشود رابطه بین انگلیس وایران هنوزهم مستحکم است. در سال 1998 در جلسه بلدر  بیرگ سفیر ایران درامریکا نیز از اعضای شرکت کننده بود.منبع شماره 17 لست شرکت کننده گان بلدربیرک
              مبتکر گروه بیلدربرگ  شاهزاده برنهارد و رضا شاه پهلوی با فامیلش

رسانه ها
یکی از مهمترین وسیله که به گروه بیلدر بیرگ  متحد است رسانه ها  است .مهمترین شبکه های تلویزونی رادیوی و فلم سازی وروزنامه جهان متعلق به یهودیها  میباشد. یهودیها که پخش از قدرت دریک منطقه  جهان اند نیز درین گروپ شامل اند. رسانه های سی بی  اسCBS – CNN-TIME-MTV-BBC-NBC وغیره با ورزیده ترین افراد دراختیار این گروپ اند.

 
منبع.
1.ویکی پیدیا انگلیسی  کولد                                        
          http://en.wikipedia.org/wiki/Gold      

2. وبگاه کنسول جهانی طلا      
3.وبگاه کمپنی طلا بیریک
African Barrick Headquarters: London  http://www.africanbarrickgold.com  African Barrick
4.معامله طلا درجهاناز چندین سال در وبگاه معامله طلا

  5.گروپ اصالت سیاه در وبگاه اشرافیون
6.گروپ بلدر برگ در وبگاه بیلدر برگ  http://www.parascope.com/mx/articles/bilderberg.htm

7.کسانیکه جهان را در کنترول خویش داراند
8.اشرفیون و باقیمانده خاندان نوبل بنامThe Black Nobility

9.گروپ بلدر برگ تعین کنده سرنوشت جهان  The Bilderberg
10.ویبساید اوپک در مورد فعالیت روپک


11.ویب ساید  او ای سی دی یا سازمان همکاری در انکشاف اقتصادی
Organisation for Economic Co-operation and Development http://www.oecd.org/home/0,2987,en_2649_201185_1_1_1_1_1,00.html


12.بانک مرکزی نیویارک   


13.شورای امنیت سازمان ملل

14.لست شرکت کننده گان درکنفرانس بلدربیرگ
15.مارکیت کنترول کننده دالر نسدق
16.مارکیت کنترول کنده فیمت اسعار توسط سی این این
17. لست تولید کننده گان تیل-لست گروه بلدریرگ در وبگاه حریت وسیاست کریم پوپل.
18.اعضای کنسول طلا در وبگاه گولد
|+| نوشته شده توسط كارگر در 2011/9/29  |
 نامهء سرگشاده به سازمان ملل متحد و سایر سازمانها و کشورهای صلحدوست جهان!!!
از کریم پوپل                                                                                                                                                
نویسنده ویکی پیدیا                                                                                                                                 

                                                                                                       
متن نامه

از آنجائیکه برای جهانیان واضح گردید؛ جنگ 33 ساله در افغانستان توسط خود افغانها سازماندهی نشده، بل کارتل های اقتصادی برای حصول منافع نامشروع و اهداف شوم شان این جنگ تباه کن را راه انداخته  و تا هنوز مدیریت میکنند.ایشان  ازین ملت بیچاره  وکم سواد استفاده و بهره برداری نا جایز سیاسی – اقتصادی و نظامی مینمایند. خونی ترین کشوری که تهدابش بر وحشت و دهشت گذاشته شده است، و همه روزه در قتل افغانها دست دارد؛ پاکستان میباشد.
 این پاکستان است که درسال1354 ( زمان حاکمیت داود خان) جنگ را در پنجشیر براه انداخت.
این پاکستان است که جنگ 33 ساله  را در کشور ما شعله ور ساخته است.
 این پاکستان است که بعد از از بدو تولدش، مردم کشمیر را در خاک وخون کشانیده، امنیت هند کهن( کشور بزرگ دموکراسی) را مختل ساخته است.
این پاکستان است که برای القاعده وطالبان و سایر تند روان بنیاد گرا در خاک خود بهشت برین ساخته و بخاطر اهداف غیر نامشروع ازایشان پاسداری و حمایت میکند.
این پاکستان است که سیر ِ طالبان دهشت افگن و هراست افگن را تا کشور های آسیای میانه توسعه داده است.  هر گام این جنگها  صدها وهزارن پدر را بی اولاد، هزاران طفل را بی پدر و هزاران زن را بی شوهر ساخته و این بی  گناهان  نا امید و بیخبر از همه چیز را زمینگیر میسازد.
 این جنگ اعلان ناشده صدها موسسات عام المنفعه این وطن را به آتش کشیده است، موسسات تعلیمی را میسوزانند تا این ملت همینطور کورو بیسواد باقی بماند. همین اکنون " آی. اس. آی."  پاکستان اطفال پاینتر از سن 15 را پرورش انتحاری داده به کشور ما غرض انتحار نمودن روانه میدارد.
همه جنایات بشری،بر ضد کنواسیونها و میثاقهای پذیرفته شده در سازمان ملل متحد ( فروش اطفال و  زنان، تبدیل اعضای بدن انسان ،قاچاق انسان، مدرسه ها وتعلیمات دهشت افگنی، کاپی کاری غیر قانونی اسناد،  فیلمها ویدوها ادویه جات و  صنایع  مشهوربوده امتیاز قانونی صدها کمپنی خارجی را  غیر قانونی از خود ساخته است. ) همه و همه در پاکستان مرعی الاجرا است.
  باالاثر این جنگ های تحمیلی؛ غربت مرگ ومیردرین کشور تابه سرحد 60فیصد  بالا رفته است و حیات  چندین نسل آینده ما نیز زیر سوال خواهد درآمد.یکی از دلایل واضح اینست که پاکستان پناگاه خطر ناکترین قاتلین و جنایت کاران فراری سایر کشور ها میباشد. از انها صرف بیشتر در جنگ افغانستان و بعدا" کشمیر و سایر نقاط مطمح نظر پاکستان صورت میپذیرد. آیا در جهان نیرویی وجود ندارد که جلو این همه جنایات  تبهکارانهء ضد بشری را سد شود؟ 

بنا"ً فریاد  افغانهای مقیم جهان در دهمین سالگرد صدور قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد افغانستان؛ چنین بلند میشود:
                                                                                                 
 ای سازمان ملل متحد !!! و ای کشورهای جهان !!! باوجودیکه هرشب در تلویزونهای خویش سربریده زنان ومردان واطفال مارا می بیند؛ تخطی و غیر قانونیت را می بینید؛ شما درقرن 21 مشاهده میکنید  که طالبان دوجوان را  که باهم  محبت دارند،  آنهاراسنگسارویا سرشان را با کارد میبرند؟
 چرا مانندلیبیا دربرابر پاکستان وطالبان بنیاد گرا و تروریست عمل نمی نمائید؟  33 سال وحشت و دهشت را کسی نیست که خاموش سازد؟؟ این جنگ، تجارت واقتصاد دهها کشور جهان را مختل ساخته است.آیا این وظیفه شما نیست که  برای آوردن شرایط صلح آمیز و انسانی در افغانستان و منطقه همکاری کنید؟
ما بصراحت بشما اعلان میداریم که این کشور بالاثر جنگهای داخلی وحدت ملی و قدرت دفاعی خودرا از دست داده است. در دفاتر والی ها عملیات انحاری صورت میگیرد؛ مراکز پی آر تی مورد هجوم تروریست ها قرار میگیرد. همه روزه کشتار مردم بیگناه و عساکر خارجی ادامه دارد؛  کسی نیست که جلوای همه عملیات تروریست را بگیرد؟ همه این رویداد های جانکاه بدلیل آن است که منبع دهشت افگنی را شما مسدود نساخته اید.از افغانستان یک مارکیت خون ساخته شده است.آنها میخواهند ما درتحت یوغ طالبان بنیاد گرا و متحجر در پیوند با اندیشه و تفکرات قرون وسطایی زندگی گذرانیم که چنین چیز غیر قابل تحمل بوده وما پذیرا نیستیم. درغیر آن سوال خواهد شد که پس سازمان ملل برای چه است؟
بنا"ً چنین شعار ها را بشما اعلان میداریم:
1- ما دیگر تحمل را از دست داده در آینده نزدیک در کناردروازه شما  به تظاهرات بی پایان  علیه پاکستان آغاز مینماییم تا زمانیکه حرف مارا نشنوید ما از احتجاج دست نخواهیم کشید !

 2 - سازمان ملل یکبار با نمایندگان  روشنفکران داخل افغانستان اروپا وامریکا مجلس را دایر کنند اگراین روشنفکران حکومت را دردست داشته باشند، ما بشما تضمین میدهم که انوقت افغانستان استعداد دفاعی گمشده خودرا باز می یابد. اینها با آوردن دسپلین دولتی وحدت ملی جبری را ببار خواهند اورد وصلح خواهد آمد.                         
 3 - تحریم محاکمه نمودن پاکستان واحتمالاً غیرقانونی ساختن پاکستان به حیث یک دولت عضو س.م.م.؛ تا زمانیکه از هراست افگنی دست نبردارد!

 4- شورای امنیت ملل متحد باید پاکستان را کشور حامی تروریزم اعلام دارد.
5- شورای امنیت بائیست تحقیقات مجدانه رااز رهبران پاکستان بخاطر اغفال جامعهء جهانی و حمایت از اوسامه آغاز نماید!
6- پاکستان باید خونبهای هزار ها شهید در حوادث گونه گون؛ در سرتا سر جهان را بخاطر حمایتش از تروریزم بپردازد!
7- گروهک های جنگجوی تروریست در خاک پاکستان، گروپ های نیابتی استخبارات پاکستان اند. باید مراکز آنان مورد حملات قرارداده شود و بکلی نابود شود!
8- ثابت شد که پاکستان مسئول مستقیم جنگ های تحمیلی سه و نیم دهه اخیر بر افغانستان است؛ لذا به پرداخت تمامی غرامات آنها به افغانستان؛ مکلف میباشد!
باحترام
افغانهای مقیم جهان
|+| نوشته شده توسط كارگر در 2011/9/29  |
 چگونه بتوانیم افغا نستان را از تعرض همسایه ها در امن نگه داریم تا به بحر هند رسید
انگلیسها بعد از چندین جنگ با افغانها دریافتن  که افغانستان باید یک کشور غریب دور ازبحرو تمدن مصروف خانه جنگی  نگهداشته شوند .تا نتواند به حیث یک قدرت در منطقه ظهور نماید. انگلیسها  تا حد و امکان کوشش نمود تا پاکستان و ایران را قوی بسازند  و افغانسان راضعیف نگهدارند تا در آینده میدان جنگ با روسها تبدیل سازند..بدین لحاظ  تا زمانیکه پلان  انها  تطبیق نشود  نا رامی را درافغانستان نگه میدارند.         
راه حل برای ثبات نگه داشتن اوضای افغانستان عبارت از مواد ذیل میباشند.                                   
1.تشکیل قوای مسلح منظم  و ملی                                                                        
2.همکاری 100 فیصد مردم با دولت بخصوص اقوام و قبایل که در سرحدات زندگی میکنند.  
3.در حمایت 100 فیصد سازمان ملل و امریکا قرار داشته باشند.                                   
اگر ایالات متحده حمله بالا 13 تنظیم افراطی پاکستان و دولت ایران حمله مینمود جنگ از منطقه احتطام میگردید. ولی امریکا هیچگاه پاکستان را بنسبت که راه بحری دارد از دست نمی دهند.بناعا طرح ب مقام محترم پیشنهاد میگردد .ک این طرح با نا موجودید امریکا  درافغانستان خوبتر قابل تطبیق میباشد. در جریان فرن 18 انگلیسها متوجه شدن گرفتن افغانستان از طریق نظامی کار مشکل نیست ولی نگهداشت ان برای یک روز ناممکن است.انگلیسها متوجه شدن  این که افغانستان یک کشور غریب است  میتوان این کشور را بدون مداخله نظامی  در کنترول آورد.
فورمل موفقیت در افغانستان                  =  کمک مالی +دکتاتوری
 سرمایه قوی با نظام دیکتاتوری بمنظور از بین بردن جمله یاغیان وکسان که در بی امنی خاک عملا فعالیت دارند. امن ساخت. این فورمول را انگلیس ها  توانستن  توسط امیر عبدالرحمن خان و نادر خان  تطبیق نمود.در جامعه کم سواد که صدها دزد و رهزن وجود داشته  باشد.دموکراسی بد تر ا ز دکتاتوری است.  طور مثال نادر خان به شیر خان  قومندان قوم غلجای کمک مالی نمودوظیفه داد جمله یاغیان  شمال شرق افغانستان را از بین ببرد.زمانیکه او درآخرین خط ولایت کندز رسید. اورا نگذاشت باز گردد.اورا و افراد اورا مقام  زمین و سرمایه دادتا درهمان منطقه زن وفرزند نمایند.بدین ترتیب پلان دولت را بالای این افراد پیش برد.
راه حل دوم
امریکا بالای ایران به همکاری عراق افغانستان و پاکستان حمله نماید. پس از ایران از بین بردن تند روان پاکستانی و افغانی درمحدوده بافی مانده از بین بردن انها در چند عملیات نظامی کار نیست مشکل.
راه حل سوم
افغانستان عملاً ازپشتیبانی نظامی کشور های آسیای میانه برخودار شوند. چگونه ؟
طوریست که افغانستان در قضیه دیورند پای این کشور هارا ذیدخل سازند. طوریکه افغانستان با این کشورها بمنظور دست یافتن به بحر هند از راه بلوجستان ادعا قانونی خویشرا آغاز نماید.وبه این کشورها وعده داده شود تا در صورت ازادی بلوچستان حق تاسیسات صنعتی و سرمایه گذاری آزاد را دارند. بلوچستان به کشور تبدیل گردد تا  همه ی بتوانند مانند ابو دبی زمین بخرندو سرمایه گذاری  نمایند.
ملت بلوچ دارای 11 حزب وسازمان سیاسی  اند.  این ملت پس از اشغال بلوچستان توسط انگلیسها در کشور های عمان سعودی کویت امارات سومالیا تاجکستان ازبکستان معاجر گردیدند.تقریبا 9 حزب سیاسی جدائی طلب بلوچ عملا در پاکستان قعالیت دارند.  نفوس بلوچ  در سراسر دنیا 12 میلون میباشد.  8 ملیون ان در سه کشور که قبلا بنام سیستان یاد میگردید زندگی میکنند.  پاکستان دارای 6 میلون افغانستان نیم میلون  ایران 1،5 میلیوننفوس بلوچ میباشند. بلوچها دارای  چندین جنبش و احزاب ضد پاکستانی میبا شد. نگارنده درسالهای 1364-1367 همکاری با سازمان ازادی خواه بلوچ لیبریشن داشتم .بلوچ لیبریشن باوجودیکه یک سازمان آزاد است .همیشه از همکاری دولتهای افغانستان برخودار بوده اند. بلوچها از پنجابی ها خیلی نفرت دارند.زیرا تمام سرمایه پاکستان متعلق به پنجابی ها است.با وجودیکه  تولیدات بلوچستان دربخش  زراعت تربیه حیوانات تولید گاز و تیل اخیلی پراهمیت است .پنجابی ها  بلوچستان را مانند دشت نگه داشته است  . پنجابی ها ملت بلوچ را فال بین و شرافت فروش مینامند.مردم آنر دشت نشین و صحراحی ختاب میکنند باهمکاری با این احزاب میتوان بلوچستان را جدا ساخت. بلوجستان توسط انگلیسها از افغانستان جدا شده است نه توسط خود ملت بلوچ. این طرح پس از تجزیه اتحاد شوروی از طرف دوکتور نجیب اله آغاز گردیده 

بلوچها دوبار بیرق پاکستان را به اتش کشیدند
|+| نوشته شده توسط كارگر در 2011/9/29  |
 عوا قب که بعد از خروج امریکایها در افغانستان به میان میاید
عوا قب که بعد از خروج امریکایها در افغانستان به میان میاید
پس از 11 سپتمبر 2001 حکومت امریکا تصمیم گرفت تا جلو تروریزم را  که در کشور های اسیا بنا نهاده شده بود بگیرد.بنا براین با فیصله یکتعداد از متحدین خود حمله بر عراق و افغانستان را سازمان داد و عمل کرد.پس از سقوط طالبان  دموکراسی در کشور حکمفرما گردید و حامد کرزی به صفت رئس جمهور افغانستا ن تعین گردید. پس از امدن قوتهای خارجی سیل از کمکهای کشورهای متحد به افغانستان ریخت.           .چون ملت سالهای گرسنگی را سپری نموده بودند.نتوا نستن از کمکها به  نسبت عدم  اگاهی از دولت داری و کادرهای علمی  طور که باید استفاده درست مینمودند  نتوانستن استفاده نمایند.
کشور در حالیکه هزاران جنایتکار مسلح را در خود داشت دموکراسی را اعلام نمود.این جنایتکاران که جایگاه انها محبس بود از شرایط استفاده کرده تاثیرات نا گواررا در وضع کشور وارد نمودند.انها بعضا در قدرت دولتی هم شامل شدند. قوتهای خارجی که  از دولت افغانستان توقع میبرد تا  دولت افغانستان در هر عرصه دوشادوش با اانها همکاری نمایند متاسفانه بلاثر  نا رضایتی حامد کرزی جواب  مثبت کامل نیا فتند
.در مجموع قوتهای خارجی موارد ذیل را سر عنوان قرار داده بودند.
                     
1.مبازه علیه تروریزم  ، جنگ و یا تحت کنترول اوردن دولت ایران،افغانستان و پاکستان،
                                                                                                                                                                         
2. مبارزه علیه قاجاق مواد مخدر                                                                                                                      
3.تشکیل دولت و تامین امنیت ، تحت کنترول اوردن تمامی خاک ، پروگرام خلح سلاح گروپهای غیر مسول                       
4.همکاری 100 فیصد دولت افغانستان با نیروهای ائتلاف 
 پس از واقعه 11 سپتمبر دولت جورج بوش خواست تا  دولت یا گروپیاه قوی تروریستی که در اسیا  نشو و نمو نموده اند از میان برداشته شوند.که در سرخط ان  القا عده ،حماس ،دولت سدام حسین،دولت سوریه، دولت ایران ،طالبان افغانی و پاکستانی و گروپ ابو سیاف در فلیپین وغیره بود. بدین منظور افراد خیلی مهم از دولت امریکا و سائردولتها متحداٌ هر بخش را بردوش گرفتن که کولین پاور در مسایل شرقمیانه ،کاندولیزا رایس ، دونالد رامس فیلد و خلیل زاد بخش عراق افغانستان و ایران را بدوش گرفتن .دولت مشرف بر امریکایها وعده دادند که استخبارات ما توانست تا دیوار  اویغورستان ،قزاقستان برسد.برای ما ازبین بردن طالبان پاکستانی افغانی کار مشکل نبوده و هم وعده داد که پاکستان در مدت کوتاه گروپهای در بلوجستان تربیه نموده تا از اقلیت سنی مذهب در ایران که کورد و بلوچ اند استفاده نموده  تا  بتاونند تغیرات در وضع
ایران اورده وزمینه حمله امریکا را بر ایران مساعد کنند. بدین منظور دولت امریکا 5 ملیارد دالر را به پاکستان تخصیص داد. ایرانیها که گلبدین را داشت توانست قضیه  را بلعکس بالای پاکستان و افغانستان اورد نمایند و هم با القاعده، بنیاد گرای پاکستان وسایر گروپها متحد گردیده بلوجستان را که ای سی ای محل مناسب برای فعالیتهای تروریستی علیه ایران استفاده مینمودن ایرانیها مرکز فهالیت علیه امریکا ،پاکستان و افغانستان قرار دادند.                      
  .دولت امریکا میخواست با همکاری دولت پاکستان تجمع ترورستان را از محطه بلوجستان پاکستان بطرف ایران کشانیده و امریکا به این بهانه مجاز قانونی دریافت نموده بر ایران حمله نمایند. پاکستانیها بر خلاف توقع پاکستانیها به دو گروپ تقسیم گردیدند. متحد با امریکا و مخالف با امریکا. ولی در پا کستان  معمول است که دولت رهبران  مخالفین را از خود دورنگه نمیدارند.مولانا فضل الرحمان ,مولانا سیف الرحمان ، مولانا سمیع والحق وغیره رهبران   مخالفین دولت در پارالمان شامل و از شهر خود دور نمیروند.و هم بعضی مسائل را یکجا با دولت در میان میگزارند.به همین لحاظ کنترول همیشه بدست  سازمان استخبارات و اردو است .در مجموع 13 تنظیم و حزب مخالف دولت موجوده پاکستان است. که همه انها در گروپ القاعده شامل گردیده اند. 
ایرانها پس ار ورود امریکا در منطقه  از عربها ,افغانها ,پاکستانیها که نا راض از جنگ عراق و افغانستان بودند استفاده کرد.   
.این کوششها ایران توسط مهره سیاه سیاسی افغان ینعی گلبدین حکمتیار تطبیق پذیرفت.گلبدین در سال 1996 پس از حمله طالبان بر کابل به ایران پناهنده شد. در سال 1997 نواز شریف که علاقمندی به طالب نشان نداد .طالبان با همکاری گلبدین هکمتیار با ایران تماس حاصل نمود.ایرانها موقع را مناسب دیده همکاری مالی خود را با طالبان وعده داد. و هم مسیر طالبان بر علیه امریکا ساختن .همین بود متحدین طالبان در پاکستان فعالیتهای خویشرا بر علیه امریکا اغاز نمودندن.امریکا مجبور شد تا سفارت خویش را در پاکستان مسدود نماید. امریکا توانست توسط جنرال مشرف کنترول را دو باره بدست بیاورد.ایرانها بمنضور شیعه سازی کشور های اسیا میانه که سنن ساده مذهبی داشتند از طالبان و گروپهای پاکستانی  استفاده خوب نموده جنگ را تا قرغزستان کشانید .  جنگ فعلی افغا نستان توسط عربها ,افغانها,پاکستانیها, سائرملیتها با رهبری دولت ایران جریان دا رددر سال 1998 قزاقستان بلاثر    اسرار  دولت روسیه بمنظورجلوگیری از تروریزم  پائتخت خود را ار الماتا به استانه  که نسبتا جمعت روسی زیاد دارد انتقال داد..  در زمان جورج بوش حکومت امریکا به افغانستان از اخرین همکاری خود دریغ ننمود.این کمکها را که کشور ها با عرق    ریزی پیدا نموده بودند به افغانستان بمنظور عمران وابادی دادند  .چون ملت سالهای گرسنگی را سپری نموده بودند.به  نسبت عدم  اگاهی از دولت وحکومت داری و عدم موجودیت کادرهای علمی  استفاده درست نمایند.دولت جوان  افغانستان نتوانست در مدت 8 سال   جلو بی امنیتی, قاجاق مواد مخدر, تروریزم, فساد اداری و سایر مسایل را بگیرد. انگلیسها این دشمن دیرینه  بمنظور حفظ خط دیورند چنین چیزرا قبلا به جامه جهانی اشاره نموده بود که افغانستان  باید تحت کنترول قدرت های بزرگ و یا منطقه دراید .مردم این کشور نمی توانند وحدت ملی را تامین نمایندو هم این مردم از تمامی خاک دفاع نمیتوانند. مردم متقلب دروغ گو .بی عد,شریروغیره هستند. بهتر انست که طالبان دو باره بالا ی قدرت بنشینند.طالبان قدرت حاکمیت کردن را در کشور دارند.ینعی افغانسان تحت کنترول پاکستان دراید.این کمکها باید به پاکستان شوند تا طور درست بالا ی طالبان بمصرف برسانند.و در تحت پرده جلسه را در انگلیس سازمان دادند.و هم انگلیسها بمظور رسوائی بین المللی افغانستان چال سیاسی خیلی مائر خویشرا در انتخابات افغانستان زد دوکتور عبدالا را پیش کش نمود. انکلیس ها میدانست کرزی برنده میشود ولی چیز دیگری از انتخابات میخواست  تقلب,عدم ثبات , توهین به دموکراسی.اختلافات افغانها را. یک تعداد افغانها داخل دولت بخصوص جهادیها  به نسبت عدم اگاهی کامل در شمال افغانستان در مرحله انتخابات  دست به قتل و بی ثباتی اوضاع زدند .در مزار شریف قندوز بادغیس ،میمنه چند ین نفر ترور شدن. که ناظرین بعضی از والی ها را مسول این قتلها شمرده بودند .  اوباما  رئس جمهور امریکا بر خلاف توقوعات جورج بوش الی انتخابات افغانستان منتظر اعلان امریکا در مورد افغانستان بود . . بدین منظور بعد از انتخابات افغانستان امریکا پلان انگلیس را پذیرفت  اعلان خروج عساکررا در 18 ما داد یعنی افغانستان از حمایت جامعه جهانی بزودی بر امده و سیاست نو اختیار خواهد کرد.و ما بزرگترین چانس را از دست دادیم  که مسول این بد بختی جهادی ها شمرده می شوند یکبار دیگر کشور ما را به اتش کشانیدند.
پس از خروج قوتهای خارجی اولا بسرعت برق اسا کنترول قریه جات و ولسوالیها بدست طالبان خواهند افتاد. و جنگ در شهر ها اغاز خواهد یافت امنیت ملی و امنیت همسایگان خوب ما چون ازبکستان ,تاجکستان ,ترکمنستان قرعزستان تحت خطر خواهند درامد.قرار حدس احتمالا طالبها با یک طرز جدیت رویکارامده اولا حکومت افغانستان را از میانمیبردارند. افغانستان و پاکستان تحت کنترول طالبان امده با شمول ایران در منطقه گروپ بزرگ از بنیاد گرا حکم فرما شده و ان موجود که بر علیه انها است از ریشه از بین میبرند .انها قاتل  جنگجو ورزیده استند با دریافت سلاح مدرن سکست انها ناممکن خواهد بود .و هم احتمال تغیرات در نقشه جغرافیای خواهد امد که ترمیم ان مانند خط دیورند که توسط مارتین دیرند انگلیسی طرح شده بود امکان نا پذیر خواهد بود.جنگ 31 ساله کشور یکتعداد ازگوپ از جهادی ها را خیلی بی احسا س ساخته به وطن، باشندکان،و تمامیت ارضی کدام توجوع نداشته فقط پول زندگی انهاست.
|+| نوشته شده توسط كارگر در 2011/9/29  |
 ستراتیژی کوتاه مدت ودراز مدت اضلاح متحده امریکا در قبال افغانستان و منطقه

ستراتیژی کوتاه مدت ودراز مدت اضلاح متحده امریکا در قبال افغانستان و منطقه

 
نویسنده ویکی پیدیا

با شنیدن خبر خروج قوای امریکا از افغانستان هر افغان در تفکر فرو میرود و میگوید چه خواهد شد یعنی نوید خوب نخواهدبود .افغانستان که هنوز از لحاظ تجیهزات دفاعی ضعیف باقی مانده پس از خروج چنین ابر قدرت طالبان وهمسایه های خونخوار چه آفت بالای این کشور ببار خواهندآورد جان هزارها افغان بنام مزدور امریکایها  در خطر خواهد افتاد. آیندۀ افغانستان را یک حکومت طالبی یا جهادی با کشت وخون وچپاولگری تشکیل خواهد داد که مردم  خیلی در هراس اند. افغانستان در طول تاریخ استعداد قدرت دفاعی خودرا داشته است. درآن صورتیکه یک دولت و قوای مسلح ملی و قوی وجود داشته باشد. اگر به نقشۀ دنیا نظر اندازیم افغانستان یگانه کشور است که  همسایه های آغوشته بخون افغان دارد. همین اکنون گلبدین تحت فرمان ایران وطالبان تحت فرمان پاکستانیها فعالیت مینمایند.  افراد این دو گروپ بیگناه ترین نفوس این وطن را به فجیع ترین حالت از بین میبرند اگر بتاریخ افغانستان نظر بیاندازیم قبل از هوتکیان  عبدالرحمن خان و محمد نادر شاه در افغانستان حکومت مرکزی وجود نداشته   ملوک الطوایفی  حکمفرمائی  مینمود.  ولی همین ملت  با تحرک ملی توانست یک حکومت واحد را تشکیل دهد. دلیل عمدۀ آن وحدت ملی جبری با یک دسپلین قوی بود. با یک فرقیکه در  آنزمان همسایه ها چنین  مزدوران و غلامان افغانی نداشتند و هم تفاوق سلاح وجود نداشت. اینکه چگونه دولت کارمل  و داکتر صاحب نجیب توانست 14 سال مقاومت نمایند آنست که آنها  دارای یک اردو قوی  مجهز و  جنگی بودند که از دولتهای گذشته صاحب شدند . درمیان این اردو اعضای حزب خود را تربیه نموده جای کهنه کاران را پر نمودند)  ثانیاً توسط یک حزبی که دارای  مفکوره بود قدرت رابدست آوردند. درجهان هر پادشاه، رهبر گروپ یا حزب که بواسطه یک مفکوره قدرت را بدست آرند برای مدت طولانی مدافعین زیاد میداشته باشند . خواه سیاسی باشد یا مذهبی و یا دیگر. مثال اردوی  اعراب، به اقتدار آمدن خمینی  ماهو، لینن  ، گاندی هتلر طالبان و غیره.
اینکه امریکا دارای چه  نوع ستراتیژی را در قبال آسیا ، آسیائی مرکزی وافغانستان درمعیاد کوتاه مدت ودراز مدت درپیش دارد طبق تحلیلگران افغانی و جهانی چنین استنباط   مینمایم.
پس از فروپاشی اتحاد  شوروی امریکا پلان خویشرا در عرصۀ  جهان و افغانستان طرح و ترتیب نمود. طبعی بود که از بین بردن حکومت افغانستان با مشورۀ  روسیه راه سهل تر بود و روسیه با همکاری  ترکمنستان و ازبکستان دولت اسبق افغانستان  را ازبین برد. در مورد اینکه چگونه امریکا  در افغانستان دسترسی کامل پیدا نماید ضرور بود تا چند مرحله را افغانستان سپری نماید.
-مرحله اول  مصرف سلاح ومهمات  که در14 سال جنگ داخلی جمع گردیده بود. بدین منظور مجاهدین را بسر اقتدار نشاند. مجاهدین تا آخرین  داشتۀ  این خاکرا یا در دادند  و یا چور نمودن نمودند   زیرا دگر به مجاهدین کسی معاش نمیداد. تمامی انجوها و سازمانها ی بین المللی پس از 8 ثور1373 کمکهای خویشرا بکلی قطع نمودن (نمودند) تا این ملت گرسنه شده همه را تاراج کنند.وهم دیگر دولتی  وجود نداشت که به آنها باج دهند  واین عوامل خود به خود زمینه ساز شرایط جدید را نمود . در هر گوشه افغانستان مردم دیگر از تنظیم ها بیزارشده  آرزوی یک دولت سچه (سچۀ) اسلامی را درسرگنجانیده بودند.لازمی بود که امریکا هرپلان منطقه آسیای مرکزی را توسط  آی اس آی تطبیق نماید. در آنزمان پلانهای ای اس آ توسط یک افغان بنام گلبدین حکمتیارتطبیق  میگردید. پاکستانیها در هر پلان امریکا پلان مورد نظر خودرا نیز درنظر میگرفتند که برای پاکستان وامریکا  ضعیف شدن افغانستان خیلی ضروری بود. آنها غرض تضعیف تنظیمها  جنگهای تنظیمی را براه انداختند که بالاثر این جنگها نه تنها تنظیمها ضعیف شدند بلکه اقتصاد و ادارۀ مرکزی بکلی از بین رفت. درین پلان خیلی موفق بودند.
- در مرحله دوم : دگرگون ساختن  نظام اداری  سیاسی  اقتصادی و فرهنگی هفتاد ساله نادرشاه خان  که قسماً توسط جهادی و باقی توسط طالب از بین برده شد. درآخرین مرحله تباه کاری، بواسطه  طالبان فرهنگ افغانی را مورد سوال و تمسخر قرار دادند تا این ملت فرهنگ کشور دیگر را کسب نمایند.طالبان غیر مستقیم و مستقیم تمام داشته های فرهنگی افغانها را ممنوع قرار دادند.
مرحله سوم : شکست مجاهدین توسط طالب.پس از ضعیف شدن کلی مجاهدین تطبیق طرح طالبان توسط انگلیس ها آغاز گردید. درطرح طالب طبق بیانیۀ بینظیر بوتو 3 چیز نهفته بود. جمع آوری سلاح، ـ تأمین صلح واز بین رفتن تمامی نهادهای که مخالف پاکستان بودند . بودیجه طالبان که در روز 50 ملیون دالرتخمین گردیده بودتامدت زیادی توسط عربستان سعودی کویت عمارات عربی و دولت یمن پرداخته میشد. ولی نکتۀ قابل بسیار اهمیت اینست که درزمان پیشروی طالبان پاکستانیها غرض پوشش بین المللی در اسلام آباد نمایندگان طرف دار طالبان ، رهبران طالب ، سردار ولی،   نمایندۀ سازمان ملل  و نماینده جنبش ملی شمال را دریک ضیافت دعوت نمودند./سردارولی ازپیشروی طالبان خشنودی نشان داد ولی برای طالبان اظهار نمود: شما تا وقتی درکرسیهای دولت می نشینید که تمام نکات افغانستان را فتح نمایید زمانیکه شما سراسر افغانستان را خلح سلاح نمودید .وصلح آمد درچوکی های دولتی آدم های اهل کار میاید تا این کشور را آباد نماید. وشما در اردوی افغانستان شامل خدمت میشوید. ولی طالبان بعداً توسط آی ای آی) تغییر مفکوره دادند. ازینکه طالبان هنوز بشکل اردو نبودند در مرحلۀ اول قطعات نظامی پاکستان چنین عملیات را به عهده گرفت. و این عملیات صرف از طرف شب اجرا میشد. قطعات پاکستانی در عملیات قندهار، جنگ با فرقه 17 هرات در نزدیکی قندهار و سروبی شرکت نمودند. در عملیات فرقه 17 هرات بالاثر اشتباه  وعدم داشتن کشف قوی اسماعیل خان 6000 افغان جابجا کشته شدند که طالبان حتی (اجساد) آنها را  اجازه واپسی ندادند. خوب به هرصورت درکشور صلح نسبی و حکومت با فشار ایجاد گردید. ولی در پاکستان اخوانیها بدوگروپ تقسیم شدند طرفداران طالب طرفداران مجاهدین. مخالفت این دوگروپ به حدی رسید که درپاکستان کمبود مواد ارتزاقی و انفجارات آغاز گردید. طرفداران مجاهدین نواز شریف و مسلم لیک و طرفداران طالبان مولانا فضل الرحمن شدند. زمانیکه مسلم لیک بسر اقتدار رسید از همکاری با طالبان خوداری نمود. از اینکه طالبان به یک حمایت کننده ضرورت داشتند با همکاری گلبدین  به ایران رجوع نمودند. ایرانیها که چنین چانس و فرست را میخواستندآغاز همکاری با طالب را اعلان نمودند. درین قضایا یک گروپ بزرگ از احزاب اسلامی پاکستانی نیز با ایران متحد شد . ایرانی ها طالبان را تغییر  جهت دادند  و طالبان و یگ گروپ بزرگ از پاکستانی ها این شعار را در میان مردم تبلیغ نمودند که ما مسلمانان تا زمانیکه در روی زمین کفر است به جهاد خود ادامه میدهیم ما روسها را باخون خود شکست دادیم  وحال نوبت امریکایهاست. درسال 1996 بن لادن توسط طیارۀ شخصی خود وارد شهر جلال آباد گردید . وبن لادن داخل فعالیت علیه امریکایها شد وطالبان در 1998 سفارت امریکا را در اسلام آباد را  با بم انفجاردادند. دولت مشرف اقدام به یک تعداد دستگیریها در پاکستان نمود.که باعث تشدید مخالفت با امریکا درمنطقه شد. باوجود این مخالفتها طالبان توانستند وضع ازبکستان وتاجکستان وقرغزستان را مغشوش سازند. و طالبان با دولت ایران القاعده 13 تنظیم پاکستانی یک گروپ بزرگ ضد امریکائی را در منطقه ساختند.


نواز شریف درجریان آشتی ساختن رهبران جهادی که در کابل میجنگیدن


درسال 1997 امریکایها درقندهار راکت خیلی قوی را استعمال نمودند که بوریس هلسن امریکا را مورد انتقاد  قرار داد ولی در سال 1999 بوریس یلسین از پرتاپ راکت امریکائی تمجید نمودو همکاری خودرا درمورد قلع طالبان با امریکا اعلان نمود.در پارلمان  روسیه طالبان شخصی را بنام برژنسکی طرفدارخویش ساخته بود.

 
مولانا فضل الحمن که در تشکیل طالبان نقش عمده را بازی کردیعنی نماینده انگلیس
امریکایی  ها غرض جلوگیری این گروپ فرصت میطلبید. پس از حادثه 11 سپتمبر2001 امریکائیها چانس خوب را غرض قلع این گروپ دریافتند . پس از آن این گروپ تحت فشار قرارگرفت. درجنب ستراتیژی پلان شده  امریکا یک ستراتیژی  جدید نیز علاوه گردید مبارزه علیه تروریزم و آوردن ثبات در افغانستان یا مختل کردن، برچیدن و شکست دادن القاعده در منطقه و جلوگیری از توانائی آن در راستای با خطر مواجه ساختن امریکا ، اتباع آمریکایی و متحدان آن میباشد. گفته میتوانیم این یک شعار است که امریکا درشعاع این شعار ستراتیژی  خودرا به پیش میبرد.
ستراتیژی امریکا پس از شکست اتحادشوروی درکشورهای آسیای مرکزی
بارک حسین اوباما درین اواخر ستراتیژی  امریکا را دربرابر افغانستان وپاکستان مشترکاً اعلان نمود. بارک حسین اوباما برخلاف روش  جورج بوش در  روش نرمتر را باکشورهای اسلامی  کشود.تا بتواند تعداد مخالفین را تقلیل دهد بدین لحا ظ تحریم بالای ایران را کم نمود وهم زمینه را مساعد ساخت تا ایران ازمخالفت مسلحانه در برابر امریکا دست بکشد. زندان گوانتانامورا مسدود ساخت. ایجاد شرایط جدید و بهتر را غرض جدا ساختن طالبان که از خانه خود دفاع  می کنند وطالبان که شعوراً با امریکا میجنگند معیا ساخت. وهم بتعداد 30 هزار عسکر را به افغانستان اعزام داشت.سیاست  فعلی دولت امریکا روی بنا ذیل استوار  است.
1.تکامل افغانستان وپاکستان  طور موثر
 ظرفیت سازی و یکپارچه شدن نظامیان دولتی ومحلی  شورش
3.مقابله با فساد اداری ومواد مخدر
4.قوای امریکای ها آزادانه اجازه یابند  تا عملیات نظامی خویشرا در افغانستان و پاکستان اجرا نمایند.این دو کشور مرکز عملیات امریکا علیه تروریزم بین المللی والقاعده بمنظور دفاع از خانه امریکائیها اروپا و سایرکشورهامیباشد.
تحلیلگران افغانی وبین المللی ستراتیژی  امریکا را چنین استنباط می نمایند.
1.بدست آوردن معلومات مکفی درمورد ساختمان جیوفزیک جیومتری جیودیزی وتثبیت منابع طبیعی و انرژی کشورهای آسیای میانه بشمول افغانستان توسط وسایل مدرن
2.تشکیل خطوط مواصلاتی در آسیا واتصال آن به اروپاو بحر هند.
3.تشکیل یک یا چند پایگاه نظامی هوائی درمناطق آسیای مرکزی وتحت فشار گرفتن کشورهای رقیب.
4.در تحت کنترول آوردن  مارکیت مواد مخدر
5.مطالعه عمیق سیستم ونظام کاری، توانائی نظامی کشورهای آسیای میانه و برقرار نمودن نظام دموکراسی و بازار آزاد درین مناطق
6.از بین بردن مخالفین و مخالفت احتمالی و مبارزه بر عليه ارزش های تمدن شرق و بخصوص جهان اسلام 
7.درتحت کنترول آوردن تمامی منابع انرژی آسیای مرکزی حوزه خزر و حوزه بالکان
8.تثبیت نکته احتمالی جنگ جهانی سوم غرض جلوگیری از وقوع جنگ درسایر مناطق جهان
9.تحت کنترول ویا تجزیه بلوچستان بمنظور نزدیک ترین راه بحری امریکا به افغانستان و آسیای میانه
10.احتمالاً: داغ نگاه داشتن جنگ، تشویق خریداری اسلحه توسط کشور های منطقه و در دادن جنگ در کشورهای اطراف افغانستان و منطقه. به همین منظور بالای ایران حمله ننمود طالبان والقاعده را زنده نگاه داشته است. تا تشنج در منطقه حفظ گردد.
 

تلفات جوانان امریکائی وزندگی آنان در افغانستان تاثیرات حتمی را در سیاست امریکا وارد میکند.افسران و سربازان که نمی دانند روی چه هدف از لکس ترین محل رهایشی امریکا  به دشتها کوها و دره های بی آدم افغانستان کشانیده شده اند احساس خستگی مینمایند  بعضی از انها به امراض روانی مبتلا شده حس انتقام جوی در وجود شان تبارز مینماید. دربعضی مواقع به قتل های بی مورد هموطنان ما دست می زنند.
درین اواخر دولت ایران  ابتکاری را روی دست گرفته واعلان داشت که پس از خروج قطعات ناتو ایران و کشور های آسیای میانه جای ناتو را گرفت و مبارزه ایران علیه تروریزم حتمی است که این اعلان سر آغاز در دادن جنگ منطقوی خواهد بود. عمده ترین پلان ایران شیعه سازی کشورهای آسیای میانه است. یعنی همسایه های ما هرکدام مریضی نیز دارند که  متوجه منافع خود ونگاه داشت درمنطقه هستند.افسوس به افغانها  هنوزهم متحد نیستند. 
مخالفین امریکا در آلمان میگویند که امریکا غرض ایجاد پایگاه نظامی  وتطبیق ستراتیژی خویش به بن لادن وظایف سپرده بودتا بتواند در آسیا شرایط شرایطی را بوجود آورد تا حضور امریکا درافغانستان لازمی پنداشته شود. تا همه را درکنترول داشته باشد. به همین منظور جنگ را در افغانستان  تشدید میبخشد تا ملت افغان و جهانیان حضور امریکا را حتمی بدارد. انگلیسها از زمان به اقتدار آمدن  آیت الله خمینی الی امروز یک تعداد از رهبران کلیدی را  در ایران دارند بدین لحاظ از طرف ایران کدام خطری متوجه امریکا نخواهدبود.بلوچستان محل خیلی مهم برای امریکا است امریکایها بمنظور اینکه چگونه در بلوچستان پیاده شوند اولا  تمام گروپ ها  مخالف را  از ساحات صوات  وزیرستان و سایر نقاط  پاکستان بطرف بلوچستان انتقال سپس منطقه را به آتش تبدیل نمود تا پاکستانیها حاضر شوند اجازه  ورود عساکر امریکایها را  به بلوچستان دهند. آنها اظهار مینمایند که کشورهای اروپائی غرض اینکه  جامعه مسلمانان رومانیائی از اروپا کشیده شوند به بن لادن پول هنگفت از طرف آلمان پرداخته شد تا تشنج را در منطقه آغاز نماید در نتیجه  مسلمانان بنام بوسنائی ها از جامعه اروپا جداشدند. بن لادن درپاکستان از امریکا بخاطراینکه گروپ 5200 نفری اعراب  را علیه روسها ترتیب نموده بودپول زیادی حاصل نمود. بن لادن درضمن گروه دواطلب گروپ بزرگی از زندانیان محکوم به مرگ یا حبس ابد  را از زندان بانان خرید. این زندانیان که اکثراً قاتلین بودند .فعلا مردم سادۀ   قندهار درمقبره بعضی ازاین قاتلین رفته دُعا حاجت مینمایند وآنها تصور مینمایند که اینها مجاهدین هستند وشهیدان پاک .
پس از 11 سپتمبر دولت امریکا از جهان تقاضا نمود تا درتحت نام مبارزه علیه تروریزم با مردم و دولت افغانستان همکاری نمایند اگردرتحت این نام وحادثه نمیبود تااکنون طالب حکمروائی میداشت شاید درتحت کدام نام دیگر به این سویه همکاری نمی گردید. امریکایها با قوی ساختن بنیه مالی افغانستان  به افغانستان توانائی خواهد داد بلاخره بپای خود استاد شود. طبعی است که امریکا یک ابر قدرت است داشتن یک ستراتیژی   وبرنامه برایش لازمی است. در افغانستان هر برنامه که بنفع جانبین باشد افغانستان کدام ممانعت ندارد ولی به هرصورت تا که قوای مسلح افغانستان استعداد دفاع کشور را نداشته باشد بودن امریکا ضرور است. اگر خوب یا بد است. هم در افغانستان یک دولت صادق دارای برنامه تشکیل گردد تا تمام ملت اعتماد به آن نماید.  وهم ضرور است که در راس دولت افغانستان شخص باانظباط  و دسپلین نشسته باشد. آدم  نرم و سازش گر نمی تواند دولت ملی را بار آورد. درنتایج نگارنده چند پیشنهاد مینماید.
1.دولت افغانستان پلان های خودرا مطابق به ستراتیژی امریکا سازد و یک دوست جدایی ناپذیرامریکا گردد وقوای ناتو را حفظ کند.
2. درصورت مخالفت با نکته شماره ا باید حکومت ملی و قوای مسلح چند برابر قوی از منطقه داشته باشد
3. ابتکار را که ایران روی دست گرفته است  کاپی است. نگارنده در سال2009 پلانرا ترتیب نموده بودم  وکاپی هارا به دولت امریکا ، روسیه ، صدراعظم چین   رئیس جمهور  هند  وزارت خارجه افغانستان   سی آی ای مدیریت دهم صدارت دولت بریتانیا وغیره ارسال داشتم وهم در ساید  ویکی پیدیا به زبان انگلیسی نوشتم که بعداً یکنفرجاپانی به نام  کتوالا  مفکوره را بنام (وندلیزم) یا خیال پردازی شمرده ازبین برد. ویک کاپی به این آدرس وجود دارد   (منبع شماره 1) . فرق پلان من  با ایران این بود که این ابتکار را دولت افغانستان دردست داشته باشد. وکرزی صاحب به دها بار باید به روسیه وکشورهای آآسیا ی میانه  رفته با آنها در مورد قوای مسلح مشترک آسیای میانه پیشنهاد خودرا ترتیب نماید و این قوا مدافع افغانستان باشند. واین کشورها مشترکاً مبارزه کنند تا ً از راه بلوچستان  به بحر هند برسند. واین پلان  به نفع امریکا نیز تمام میشود زیرا امریکا راه بحری بهتر تر از پاکستان خواهدیافت. امریکا دیگر نیازی به پاکستان نخواهد داشت. درقضیه با موافقت با امریکا  افغانستان ادعا قانونی خویشرا درمورد باز یافتن بلوچستان ِ یا دست یافتن  به راه بحری بلوچستان بدون مداخله پاکستان ویا در جلو آزادساختن بلوچستان از پاکستان به سازمان ملل تقدیم نماید. ولابراتوارسیاسی دنمارک پلان را مثبت ذانسته است.. درپلان ذکرگردیده بود که بلوچستان مانند ابو دابی  اعمارخواهدشد.و یک بندر فری شاپ کشورهای آسیای میانه خواهدبودتمام کشورها بشمول امریکا چین  ایران   روسیه وغیره میتوانند نمایندگی داشته باشند وتولیدات خودرا درهمین خطه به فروش برسانند هرکس وهرکشور  حق این را خواهد داشت تازمین بخرد خانه وفابریکه اعمارنماید که  این پلان به نفع بلوچستان افغانستان   کشورهای آسیای میانه و دیگر کشورها تمام خواهند شد. نگارنده مدت 5 سال با بلوچ لیبریشن همکاری داشتم  واین  را سالها قبل دربیوگرافی ام درویکی پیدیا  فارسی نوشته بودم.   

5.  در صورتی که امریکا نخواهد درافغانستان صلح پیاده شود  مقاومت بی فایده بوده ملت افغان با طالبان مذاکره نموده  هرچه زود تر به مشوره طالبان حکومت سازند.  درغیر آن جنگ داخلی تا مدت نامعلوم ادامه خواهند یافت . دولت مشورتی طالب افغانستان را از شرکشورهای منطقه وجنگ داخلی نجات خواهد داد .با وجودیکه چیزهای را از دست میدهیم.

منبع
طرح چکونه به بحر هند  میرسیم  به  زبان انگلیسی
-ستراتیژی امریکا در افغانستان نوشته  ایس گ جون
 آمریکا واستراتیژی مبهم آن در افغانستان ومنطقه نوشته احمد سعدی
حکومت افغانستان ازاستراتیژی جدید امریکا استقبال کرد
ستراتیژی امریکا مشابع روس تخریبی است
 
کسانیکه جهان را در کنترول خویش داراند
|+| نوشته شده توسط كارگر در 2011/9/29  |
 زراعت در افغانستان
در ساید ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کاربر:افغان پالیسی                                                                                               
کشاورزی در افغانستانزراعت کلتوراست که تعلق به مهارت ومیکانیزه بودن کار دهاقین ، توپوگرفی ، آب و هوا و مساعد بودن شرایط دارد .و یا زراعت فن است که نسل بنسل میراث باقی مانده است.وهم زراعت کشت نبات دلخوا میباشد.نباتات وجنگلات خود روی زراعت نیست.افغانستان در موقیعت مرکز آسیا قرار داشته دارای اقلیم خشک نیمه گرم یا گرم می‌باشد.زمستان اکثر مناطق این کشور سرد و تابستان خیلی گرم دارد.سطح بارندگی طور اوسط ۲۵۰ ملی میتر می‌باشد.ارتفاع برف در زمستان در بعضی حصص مرکزی هندوکش وکوه‌های پامیر الی ۸ متر می‌رسد. بارندگی افغانستان از وزش جبهات سرد سایبریا و جبهات گرم ان از ابهای گرم بحر هند می‌باشد.ولایت کنر و نورستان از وزش بارنهای مونسونی هند مستفید می‌گردد.این ولایتها داری بارندگی۴۰۰-۴۵۰ ملی میتر می‌باشند.که اکثر ساحات این ولایتها مملو از جنگل نشتر سرب وجلغوزه می‌باشد. زراعت افغانستان در چوکات دو وزارت عمدتاًوزارت زراعت و مالداری و وزارت انکشاف دهات اداره میشود. پس از سال ۲۰۰۲ وزارت زراعت نتوانسته است کدام پروژه بزرگ را روی دست گیرد ودلیل آن اینست تمام موسسات وانجیوهای خارجی درتحت [۱] وUSID مستقلانه کار مینمایند.واین موسسات با اداره سازمان ملل تمام بودیجه خویشرا متوجه وزارت احیاو انکشاف دهات ساخته است.پروگرامهای زراعتی را با ضروریات دیگر از طریق ان وزارت بپیش میبرد. ولی وزارت زراعت طرح های داشته است.طبق صحبت معاون وزیر وزارت زراعت برای تطبق پلان زراعتی خویش به 350 میلون دالر ضرورت دارد.. وهم اوباشان به آنعده پروژه های منظوری میدهند که قرار دادی باشند تا از ان سودی ببرند .بنابرین چنین وزارت سکتوری که سرنوشت میونها افغان در آن نهفته است کاری انجام نداده است. سوم زراعت مواد خام صنعت است. و زراعت در اقتصاد افغانستان بنیادی میباشد. با براه انداختن پروژه های بزرگ زراعتی تغیرات فاحش در وضع اقتصادکشور بمیان آمده وکشور ازاین حالت میبراید.و خودکفا از هر لحاظ میگردد بدین ملحوظ امکان دارد یکتعداد کشورهای نخواهند افغانستان ازیک بازار مصرفی به تولیدی تبدیل گردد.فعلا وزارت زراعت در ضمن پلان داخلی خود پروژه را بنام (OFWMP) پروژ تنظیم آبیاری را به ارزش ۴۱ میلون دالر امریکائی از بانک جهانی روی دست دارد. محل تطبیق این پروژه کابل جلال آباد مزارشریف و هرات میباشد. پروژه در حال تطبیق است.( منبع۱8) تمامی بودیجه که بانک جهانی کمک کرده است از طریق انکشاف دهات ووزارت فواعد عامه بوده بمصرف رسیده است. [۲]

۱ اقتصاد زراعتی افغانستان

طبق راپورUSID واحصایه وزارت زراعت ۸۰ فیصد مردم افغانستان مشغول پیشه زراعت و مالداری اند.که ۳۱٪ درآمد ملی از محصولات زراعتی بدست می آید. طبق احصایه سال۲۰۰۹ CIA FACTBOOK ۱افغانستان حدود ۸٫۵۵ بیلیون دالر واردات و ۲٫۱۲۸ بیلیون دالر صادرات به کشورهای ایالات متحده امریکا تاجیکستان پاکستان هندوستان وغیره داشته که پس از احجارقیمتی دومین عواید کشور را اقلام زراعتی تشکیل میدهد. که اقلام عمده آن میوه جات خشک پشم قالین نباتات طبی پوست حیوانات,وکوکنار (تریاک)بوده است. طبق راپور بانک جهانی و سی آی ای فست بوک باوجویکه از سال ۲۰۰۲تا فعلا درآمد افغانستان بشمول کمکهای خارجی ۸۱ .۲۹ بیلون دالر بوده است عواید سرانه این کشور ( منبع شماره 1 ) ۱۳۲۱ دالر اند.افغانستان از جمله ۱۶۸ کشور ۱۴۶مین کشور درحال رشد میباشد.زیرا این پولها در بانکهای کشور جمع نگردیده واپس بکشورهای خارج سازیر میشود. آنعده افغانهای که ازین مدرک پول بدست می آورند تا اکنون درپایداری دولت افغانستان اعتقاد نداشته سرمایه خودرا در کشورهای عربی هند پاکستان ازبکستان روسیه سر مایه گذاری نموده اند.وهم قرداد ها صرف با کمپنی های خارج میشود. که مایه یاس هموطنان با عزت ما گردیده است.حاصلات گندم درسال ۲۰۱۰ حدود ۴٫۵ ملیون تن بوده است. ملت افغان ٪۱۰۰ بالای نان گندم زندگی میکنند که ۴۵ فیصد زمینهای افغانستان تحت زرع همین نبات قراردارد. که ناکافی میباشد .متباقی را تاجرین از کشور قزاقستان و پاکستان وارد میکنند. بدلیل آنکه یک تعداد دهاقین به نسبت عدم استفاده از سیستم میکانیزه زراعتی ،کمبود متخصصین عدم امنیت سطح محصولات وبازدهی خیلی کم دارند..هکذا در ۳۲ سال جنگ نفوس از ۱۹ ملیون به 25 میلون رسید و لی توسعه زمین زراعتی و میکانیزه شدن منفی است.درکشورهای پیشرفته هردهقان حد اقل برای صد نفر غذا معیا میکند ولی درکشور ما 20 ملیون نمی تواند برای 25 میلون نان تهیه دارد.یک دهقان افغانی از یک جریب زمین لاغر 130-300 کیلو گندم بدست می اورند[۳].درحالیکه باید بیشتر از 750کیلو بدست ارند.درمجموع دهقانان افغانی از یک هکتار ۱٫۳ تن پاکستان ۴٫۹ تن هندوستان ۵٫۵ تن و کشورهای اروپائی المان و فرانسه و انگلیس ۷-۸ تن بدست می اورند. گدام گندم ابی شهر قندوز وگدام للمی تپه های کوه بابا که شامل ولایت بلخ دره صوف سنگ چارک وغیره قریه جات میباشد
 
حاصلات للمی اگر باران بارید 15-20\1 درصورتیکه باران نباشد 5-10 \1 است .یک سیرکشت شود 10-15 سیر حاصل

۲ اراضی زراعتی افغانستان

اراضی افغانستان از دیدگاه زراعت به ۶ گونه تقسیم شده است. - زمین های مزروعی -زمین های تحت غرس نهالها- که هردو قسمت۷٫۸میلون هکتار ۱۱٫۹۶ ٪ ساحه خاک را در بر دارد-علفچرها ۳۱ میلون هکتارکه حدود ۴۹ ٪-- جنگلات ۱٫۹ میلون هکتار ۳٪- زمین های تحت آب- وزمینهای غیر مزروعی میباشد. اراضی افغانستان طوریست که هرمنطقه دشت ودره اب هوا مخصوص دارند. مثلا ولسوالی سروبی که در۳۰ کیلومتری کابل موقیعت دارد در زمستان برف باری ندارد.[م3] ولایت قندهار خوست جلال آباد لغمان گرم سیر بوده در زمستان برف باری ندارد. طبق راپور سازمان غذائی جهان مساحت خاک کشور۶۵۲،۲۲۵ کیلومترمربع یا ۶۵،۲۲ میلون هکتار میباشد.(م2).۱بر۶حصه خاک رادشت تشکیل داده است که به مساحت ۱۰۸۷۰۴ کیلومترمربع ۱۰،۸۷۰میلون هکتارمیشود(۶ ). بالاتر از ۸۰ فیصد منبع آبی افغانستان را کوهای هندوکش تشکیل میدهد . درمجموع ۷٫۸ میلون هکتار ساحه قابل کشت میباشد. ازجمله ۳٫۳ میلون هکتار (181.5میلون جریب) آبی ۴٫۵ میلون هکتار( 22.5میلون جریب) للمی و یابارانی وجود دارد. ازجمله ۴ ملیون هکتار تحت کشت میباشد.در سال ۲۰۱۰ حدود ۳،۱ میلون هکتار تحت زرع علوفه جات و از جمله ۲ ملیون هکتار تحت زرع گندم قرار داشت. از لحاظ کلتوری زمینها افغانستان به ۳ دسته تقسیم شده اند سیر اب کم اب وللمی. زمین های سیر آب حدود ۱٫۸ میلون هکتار را دربر دارد ( ۱۸). افغانستان منشع مادر و گدام وراثت بسیاری نباتات است. طور طبیعی به جز چند نبات محدود همه نباتات درین خاک می رویند.در شمال افغانستان ۱۲ ورایتی خربوزه تربوز کدو ترائی ۴ نوع زردک شرین بامیه میوه جات زردآلو قیصی انار انجیر توت بادام پسته ،گندم للمی وآبی جو جوار جودر ارزن وغیره میروید.ولی چیز براهمیت اینست که نباتات صنعتی از قبیل لبلبو پنبه تنباکو گل آفتاب‌گردان ؛ نباتات چون شرشم زغر کنجد نباتات نشه آور چون چرس و کوکنار نباتات طبی نظیر هنگ زیره و شیرین بویه بابونه زعفران اسفرزه وغیره (۱۰) ونباتات پروتین دار یا فامیل لیگوم نظیر ( لوبیا نخود ماش باقلا فاصلیا ) خیلی خوب حاصل میدهد . و هکذا در تربیه کرم پیله گوسفند قره قل و اسپ نیز شهرت دارد. درنواحی مرکزی وارتفاعات بلند انواع میوه جات تازه وخشک ، مواشی لبنیات وسبزیجات نیز از تولیدات کشور مامیباشد .ولی لحاظ تکنالوجی معاثر مناطق کوهی چون هوای سرد دارد برای تربیه ملیاردها مواشی گاو گوسفند آهو دامداری چون مرغ مرغابی قاز وغیره، تربیه انواع گل غرض عطر و فروش،زنبور داری، زرع درختان میوه جات و میوه جات خشک، چوب فرنیچر(توت و چهارمغز) خیلی زیاد مساعداست.از همه مهمتر صفحات مرکزی افغانستان داری طبعت و اب وهوای صاف میباشد جایگا استراحت میلونها سیاح جهان خواهدبود. وچیز جالب وبسیار پراعم درجلال آباد نباتات تروپیک یا گرم از قبیل خانواده ستروس ( نارنج مالته کینو لیمو) نیشکر جوار و زیتون میروید واینگونه زمینها طور طبعی سال ۳بار حاصل میدهند. جلال آباد و لغمان یخچال طبیعی است که خداوند برای این ملت افغان تحفه داده است .این بدین معنی است انعده سبزیجات که درسایر نقاط در تابستان حاصل میدهند درجلال آباد درزمستان کشت میشود و ضرورت سردخانه سبزیجات نیست تازه بدست آورده میشود. مرکز افغانستان همه کوها و پراز برف اند.شمال جنوب وغرب افغانستان همه دشت اند .افغانستان به نسبت نداشتن تکنالوجی جدید نتوانسته است این آبها را ذخیره نماید. واین دشتهای که خاک آن دست ناخورده است تحت زرع قراردهند. سه دریا بسیار پر اهمیت درین خاک اند که دریای کابل ، رود هلمندو رود آمو میباشد .این دریاها به اندازه ۱۷ بیلون متر مکعب آبرا دریک سال به جریان می اورند .دریای آمو دریک ثانیه ۲۰۰۰ مترمکعب ودریک سال ۶۳ کیلومترمکعب آبرا بجریان می آورد (۹).این دریا از کوههای پامیر سرچشمه میگیرد نتوانسته است دشتهای شمال افغانستان که از کنار ش میگذرد سیرآب سازد. طول مجموعی این دشتها حدودبیشر از ۲۰۰ کیلومتر وبه عرض اوسط -۵۰ کیلومتر میباشد.اگراوسط را از قندز الی اندخوی به عرض ۵۰ کیلومتر در نظر گرفته شود. حدود۱۰۰۰۰ کیلومتر مربع میشود اگر به هکتار سنجیده شود حدود تقریبی یک میلون هکتار درکنار دریای آمو بی حاصل افتاده است. (۸) در دنمارک ۶۰۰۰ دهقان ۵٫۶۵ میلون گاو را اداره میکنند که ۰،۱۲ فیصد نفوس میشود .یک دهقان در پهلو زمین داری الی۱۰۰ تا ۴۵۰ گاو راتربیه میکند .هر گاو حد اقل روزانه ۲۶ لیتر شیر میدهد. سالانه ۴٫۵ ملیارد لیتر شیر تولید میکند.دلیل آن اینست که هر دهقان علاوه بر کاه و علف مینو غذائی گاوهارا صد فیصد تطبیق مینمایند وهم دارای هوای سرد ونسل گاوخوب اند.دنمارک لبنیات نصف جهان را باکفیت درجه اول تولید میکند.در افغانستان ۶۴ فیصد دهقانان مصروف مالداری نیز هستند حدود ۳٫۷ میلون گاوشیری وغیرشیری دارند. یک گاو افغانی در روز ۵الی ۱۰ لیتر شیر میدهد درصورتیکه از این تکنالوجی در صفحات مرکزی افغانستان استفاده شود سطح تولیدات از ضرورت نفوس بلند خواهد رفت.
 
گندم اصلاع شده ونوعیت خوب حاصلات ما را از 1.6تن\هکتار اضافه مینماید به 6.7 تن بر هکتاریا 5 جریب.
۳ تحقیقات جنیتیکی نباتات
اساس تغیرات و پیشرفت در سیستم زراعت تحقیقات جنتیکی نباتات همان کشوربمنظور بدست آوریاصلاح و نسل بهتر میباشد.در افغانستان ۲۱ ستیشن تحقیقاتی نباتات وجود دارد.الی سال ۱۳۶۲ خدمات ارزنده نمودند. این مراکز الی سال ۱۳۷۲ فعال بودند ولی ازاینکه سایر سازمانهای تحقیقاتی بین امللی روابط خودرا قطع نموده بودند وهم جنگ داخلی وجود داشت کار مراکز خیلی محدودوبطی پیش میرفت. فعلا این ستیشنها تحت اداره انستیتیوت تحقیقات زراعت کار وفعالیت میکنند. ریاست تحقیقات نباتی درجنب پروگرامهای محلی درپروگرامهای بین المللی نیز سهمدار میباشد.درجنوری سال۲۰۰۲ دولت امریکا تحت نظر نمایندگی ایالات متحده امریکا برای انکشاف بین المللی (USAID) در شهر تاشکند باشرکت ۳۲ سازمانهای زراعتی وسازمانهای تحقیقاتی زراعتی جلسه نمودند.هرکدام ازین سازمانها در بخشهای خود با بودیجه مالی هنگفت کار مینمایند.این سازمانها یک تعداد متخصصین داخلی زراعت را با معاش کافی جذب نمودن وبدین ملحوظ وزارت کشاورزی از صحنه دور گذاشته شد . سازمانهای بین المللی تحقیقاتی نباتی جهانی که در افغانستان فعلاًمصروف اند قرارذیل اند. FAO, ICARDA, JICA, RAMP, FHCRAA, CIMMyT PHDP ,ICRISTو ,UNDP CIP, CIAT ,IFPRI, IPGRI ,ILRI,ISNAR, AVRDC, IWMI ,IFDC, IFRC, SOLIDARITES, GRSP, (IMC), ACTED, MADERA, CARE, HAFO), (ADA), FOCUS, DACAAR,ISRA , United Nations Agencies: FAO, World Food, United States Institutions: Texas A&M, Cornell Program, University, University of California, Davis, University of Vermont and Michigan State . [۴] این سازمانهاهرکدام از بزرگترین سازمانهای زراعتی جهان درهربخش میباشد. درجنب آن روابط با سازمانهای تحقیقاتی کشورهای منطقه وهمسایه خیلی مهم اند .بسیاری تحقیقات را پروگرامهای منطقوی تشکیل میدهندکه چند کشور همسایه یکجا پیش میبرند. مثلا تحقیقات درمورد برنج جریان دارد و این نبات تقریباً دومین قلم مصرف کننده افغان شده است . سازمان ایکاردا در سوریه و اکریسات درهندوستان میباشند که هردو بالای مناطق خشک کار مینمایند.افغانستان عضو آن سازمان است.فعلا همین سازمانها هرکدام داخل اففانستان کار مینمایند. اولا اینها درصدد جمع آوری ۱۷۷۰ نوع نبات افغا نستان اند.که قبلا در سال ۱۳۶۲ فارم دارالامان از قریه جات جمع نموده بودند.مهمترین کار تحقیقات نباتی انکشاف و اصلاح نباتات است تا بتواندحاصل اعظمی را بدهد.

۴ جنگلات

در سال ۱۹۷۰ مساحت جنگلات افغانستان ۱۳۱۳۰۰۰ هکتار بود .سه حصه خاکرا جنگلات نشتر سرب ارچه جلغوزه و پسته در ولایت کنر نورستان پکتیا و بادغیس تشکیل داده است. ۴۵۰۰۰ هکتار زمین را در بادغیس جنگلات پسته طبعی پوشانیده است.جنگلات پسته در ولایت سمنگان بلخ نیز وجود دارد. با استفاده از مکانیزه شدن محصولات ان چندین برابرخواهد شد. بزرکترین مارکیت پسته مغز سبزهندوستان است.

۵ غله جات Cerial Crops

عمده ترین نباتات که در جهان بشریت بالای آن زندگی میکند درهمین فامیل است. که عبارتند از گندم برنج ،جو،جواری، جودر وارزن میباشد.درجهان ۶٫۹۱ بیلون نفوس زندگی میکند ۴ بیلون آن که ۶۰فیصد نفوس جهان میشود درآسیا زندگی میکند .تمامی این نفوذ بالای نان گندم زندگی میکنند.۷۵ فیصد بودیجه زراعتی ساززمان ملل درمورداین نبات بمصرف میرسد.ملت افغان ۱۰۰ فیصد بالای نان گندم زندگی میکنند. درسال ۲۰۱۰ افغانستان ۹۰ فیصد گندم خودرا از کشورخود بدست آورد. درکشورهای پیشرفته یک انسان دریک سال کمتراز صد کیلونان گندم را استفاده میکنند در افغانستان طبق راپورسازمان غذائی جهان [اف ای و] یک افغان سالانه ۱۵۲ کیلونان خشک را بمصرف میسرساند.بدین معنی ۸۶، ۴ میلون تن نان گندم ضرورت این کشور است. درصورت استفاده از وسایل مدرن وسیستم جدید زراعتی این حاصل را از یک میلون هکتاربدست آوده میتواند.در حالیکه دوملیون هکتار مصروف تولید این نبات است. پاکستان و هندوستان در تولید برنج اعلی مشهوراند . خریدار این برنج افغان است.تاجرین این برنج افغان و مارک برنج افغانی است اما برنج افغانی نیست سالانه میلونها دالر اسعار این کشور به جیب آنها میریزد در حالیکه در افغانستان مناطق لغمان بغلان قندوز خان آباد لونگ وهرات شرایط مساعدبه کشت انواع برنج دارند.کشت جوار در جلال آباد وجو جودرو ارزن در صفحات شمال خوب ارزیابی شده است.

۶ حبوبات

از اینکه ریشه این نبات مقدارزیاد نیتروژن را از هوا بخود جذب میکند و ر تقویه خاک موثر است بنام خاندان لیگوم یاد میشوند. حبوبات عبارتند از دانه ماش لوبیا مشنگ باقلا نخود انواع دال عدس وسایبین میباشد.کشت این نباتات درهرگوشه افغانستان میشود ولی درشمال شرق افغانستان زیاده کشت میشود. لوبیا سرخ سفید و چشم بلبلی درافغانستان کشت میشود .لوبیا سرخ به اب زیاد ضرورت دارد.نخود که درمقابل خشکی مقاومت دارد در قسمت های زیاد افغانستان کشت میشود.

۷ میوه جات

میوه جات درافغانستان طور وافر پیدا میشود. چون افغانستان زمستان سرد دارد دراکثر مناطق نباتات میروید که تخم یا پندک ان باید حرارت منفی صفر را سپری کند.برخلاف در جلال آباد حرارت زیر صفر نمیشود درآن جا نباتات مناطق گرم از قبیل مالته سنگتره کینو نارنج لیمون زیتون نیشکر میرویند.مناطق اطراف کوهای پغمان ساحه خوب برای رشد نهال سیب نوع Gulden dilcious و Red dilcious شفتالو خیلی مناسب است.

۸ سبزی جات

پس از قرن ۱۸ در افغانستان تبلیغات برای خوردن سبزیجات اضافه شد.در جنب یک تعداد سبزیجات افغانی تخم یکتعدادسبزی از خارج وارد و بزر گردید.امروز در افغانستان بجز براکلی تقریبا تمامی سبزیجات به انواع مختلف می روید.در افغانستان سبزیجات به مقصد بدست اوردن منرالهاو انزایمها بدن و خوش مزه ساختن غذا مورداستفاده قرارمیگیرند.سبزیجات اصلی افغانستان را ابوعلی سینا یاد آوری نموده است.خوردن پیاز خیار ترائی گشنیز نعنا سیر طره مرچ کاهو کم برگ درقدیم مروج بود.بادنجان رومی بانجان سیاه کرم کدو سیب زمینی گلپی وغیره از خارج واردشده است. از اینکه سبزیجات در جلال آباد درزمستان کشت میشود .دولت امریکا بمنظورقطع کشت کوکنارپروگرامهای را در جلال ابادروی دست گرفته است.اخیرا ۲۰۶۸هکتارزمین تحت زرع قرارگرفته است .کشت کدو دربغلان ومیدان نتیجه خوب داده است. (۱۶).زیاده از 23 نوع سبزیجات درین خاک می موجود است.

۹ مالداری

نگهداری و تربیه حیوانات یک بخش عظیم از زراعت می باشد.مالداران افغانستان بدو بخش تبدیل گردیده اند دهقانان قریه جات و کوچی هاعشایر.درسال۲۰۰۳ سازمان FAO با هزینه ۷۸۰۰۰۰ دالر امریکایئ که از جانب کشور ایتالیا معاونت شده بود.در ۳۶۷۰۰ قریه جات افغانستان نفوس شماری را باهمکاری ۹۰۰ افغان براه انداخت.درنتایج چنین نگاشته شده است.در ۳۶۷۰۰ قریه بتعداد ۳ میلون فامیل زندگانی دارند.تعداد حیوانات بمقایسه ۱۹۸۱ خیلی ها کم شده وگراف بطرف کم شدن حیوانات اهلی دیده میشود.فعلا افغانستان دارای ۳٫۷ میلون گاو ۸٫۸ میلون گوسفند ۷٫۳۰ بز ۱۴۰۰۰۰ راس اسپ ۱٫۶ میلون مرکب ۱۸۰۰۰ شتر ۱۲٫۲ میلون دام مرغ مرغابی وغیره میباشد. درجه کم شدن حیوانات از از ۱۱-۱۴ فامیلی هرسال درهر قریه میباشد.مثلادرسال۱۹۸۱افغانستان بتعداد ۱۸ میلون گوسغند داشت. درسال ۱۹۹۵ بتعداد ۲۲ میلون در 2003 ۸ میلون راس گوسفند داشت.دوره طالبان شوم ترین دوره اقتصادی افغانستان بوده است. ازاینکه۱۲ شرکت افغای گوشت را از هندوستان و مرغ را از امریکا و برازیل وارد مینمایند .کدام پلان تدابیر دولتی دیده نمیشود.فعلا درشهرکابل یک کیلوگوشت گوسفند ۳۰۰ افغانی، گوساله ۲۶۰ افغانی و گاومیش های پاکستانی ۲۰۰ افغانی به فروش می رسد. [۵]

۱۰ حیات وحش

کنترول حیوانات وحش بخش از کار زراعت میباشد. که از لحاظ حفظ محیط ، شکار،تفرجگاها وغیره اهمیت زیاد دارد که بخش از اقتصادکشورها محسوب میشود.در افغانستان۱۲۰ نوع حیواتات پستاندار از نوع گوشتخوارن و غیر گوشت خوار ،۵۰۰ نوع پرنده -۴۵۰۰ نوع نبات خودرو، هم تعداداز خزندگان روی زمین و زیر زمین و ذوحیاتین انوع حشرات ،بیشتر از ۲۶ نوع ماهیان وما رماهی وجود دارد. بتعداد 27 نوع مارزهری غیر زهری وافعی آبی و خشکه شناخت گردیده است. تعدادازین حیوانات درحال انقراض اند.وتعداد ازبین رفته است.درمدت ۳۲ سال جنگ وغریبی مردم انچه که طبعی وجود داشت مورد تاراج قرار دادند.تقریباًتمامی عقاب باشه وشاهین درکشور شکار شده و به خارج قاچاق شده است. عمده ترین حیوانات وحشی افغانستان عبارتند از پلنگ ، پشک های کوهی و دشتی، پلنگ برفی درنواحی شمال شرقی ، کفتار در قندهار آهو رنگ آهوختن گوزن آجر آهو مارکوپولو خرس سیاه آسیایی میمون بز شنگلدار آهو باختری بز کوهی در نواحی شرقی وشمال شرقی افغانستان وجود دارد. خوک وحشی در ولسوالی گلران هرات بادغیسات و غیره پیدا میشود. گرگ و روباه و شغال را می توان در همه نقاط افغانستان مشاهده نمود اگرچه آنها هم به خاطر پوست شان از چنگ شکارچیان آرام ندارند و بعضی از انواع آنها توسط شکارچیان از بین رفته و یا خیلی کمیاب میباشند که ساحه حیات وحش افغانستان خیلی تنگ گردیده است. (۱۳)


گاو هلستون که دریک روز زیاده از 25 کیلو شیر میدهند

۱۱ علفچر

چراگاه های طبیعی افغانستان حدود ٣٠ ملیون هکتار بوده که نصف ساحه این کشور را احتوا نموده است. است. چراگاه ها ثروت بزرگ ملی و تکیه گاه های اصلی رشد مالداری در افغانستان است. چرا گاهای کشورهای پیشرفته اول و انجام داردند.و در صورت نیاز تخم علوفه خوب خود پاش میدهند. چرا گاه ها باید نقشه برداری ساحه مجاز و ممنوعه داشته باشند.زمینهای للمی از چراگاه جدا شوند. کبفیت ساحۀ نباتی و علفچر ها در غذا و حاصل دهی حیوانات تاثیر مستقیم داشته و تابع شرایط جوی و اقلیمی و رشد نباتی همان چراه گاه میباشد و بعضی از چرا گاه ها بالخصوص در نواحی جنوبی کشور جهت خشکسالی ها و چراندن بیرویۀ دیگران، ماهیت و کیفیت خود را از دست داده اند و باید توجه کرد که این چراگاها نباید به خاطر اضافه چراندن حیوانات ازبین بروند. چراگاه های پامیر و شمال و مناطق مرکزی از چراگاه های طبیعی و همیشگی افغانستان است. چراگاهای افغانستان عموما در دامنۀ کوها قرار داشته و شکل موسمی را دارا میباشند و در ایام بهار چراندن حیوانات در چراگاها شروع شده و نظربه موقعیت جغرافیای و اقلیمی الی ماه عقرب ادامه میداشته باشد.هکذا چرا گاه از ساحه بته ئی بلند و جنگل دور نگه داشته شوند.دامنه کوها جایگاه چرا گاو گوسفند کوههابرای بز ودشتهای خشک برای شتر مناسب است.گوسفند قره قل حیوان مقاوم در هرنوع شرایط توافق دارد.[۶]

۱۲ دامداری ومرغداری

در افغانستان 550 نوع پرنده شناخته شده است .که در آینده ساختن فارمها تربیه ونگهداری این موجودات زیبا درزیبائی کشور می افزاید.اففانستان داری تفرجگاه و زیارت های زیادمیباشد که این محلات محل خوب برای رشد و تربیه کبوتر مرغابی و قاز میباشد .درشهرکابل مارکیت بنام کاه فروشی اند که دران جا پرندگان بشکل محلی تربیه میشودولی درافغانستان فارم بزرگ پرندگان وجود ندارد. تربیه کبوتران رنگه وفروش ان در مارکیتهای بزرگ جز اقتصاد آینده کشور خواهدبود. مرغداری:تربیه مرغ بشکل نیمه عصری درافغانستان از سالیان دراز است که مروج است.درین اواخرفارمهای کوچک مرغ درمناطق هرات بامیان کابل وشمالی مروج گردیده است.ازاینکه تربیه مرغداری درایران سابقه بیشتر داردافغانهااز وسایل وطرز تربیه ایرانی استفاده میکنند.وهکذا یکتعداد وسایل از اطریش نیز وارد میگردد.افغانستان دارای 12 میلون پرنده و مرغ خانگی میباشد._(fao 2003) فعلا وارد کردن مرغهای یخچالی تحت نام بازار آزاداز خارج وارد میشود که بالای مرغداران تاثیر نموده است.افغانستان دارای مرغهای خانگی ، مرغابی، قاز ،کبک زری وفیل مرغ قوی اند.با ازدیاد ساختن این مرغان در فارمهای بزرگ امید است غرض بهبود شرایط اقتصادی آن.

۱۳ گلداری

مردم افغانستان از زمانه های خیلی قدیم با گل آشنائی داشتن. که میتوان نوعیت گلهارا درسکه ها ،مجسمه ها، میناتوری , کندن کاری روی اجسام نقاشی دریافت. گلهای افغانستان به 3 دسته یعنی درختی بته ونبات تقسیمات شده است.که درختی آن سنجد واکاسیا ونوع بته ئی آن ارغوان گلاب و مرسل و فرشی ان پتونی فلاکس همبری امیری آدم چیره وغیره نام برد.بیشتر از 200 نوع گل درافغانستان موجود است.در آینده برای استحصال عطر و زنبورداری ورنگ درآمد خوبی برای افغانستان خواهد بود. فعلا کدام کمپنی تولید گل وجود ندارد.سازمان ملل درین اواخر برای دهاقین هرات کشت زعفران را ترویج مینماید. مدتی کشور آلمان درصفحات شمال تربیه گل پتونی را ترویج مینمود. سایر گلها مارکیت ندارد در صورتیکه مارکیت خارجی وجود داشته باشد مردم به کشت گلها اقدام خواهند ورزید. [۷]
۱۴ نباتات طبی
یکی از اقلام صادراتی افغانستان را نباتات طبی تشکیل میدهد.که سلانه 20 -22 میلون دالربدست می ایند. در جهان 320000 نوع نبات وجود دارداز جمله 25000 نوع نبات درافغانستان موجود اند.از جمله 500 نوع ان شناسائی شده است .300 نوع نبات طبی قابل استفاده میباشد.از جمله 45 نوع ان ارزش تجارتی دارد. 6 نوع انرا عمدتاً صادرمیشود که عبارتند از هنگ زیره شرین بویه ایارلنگ اسپند تخم کوکنار وهکذا گنده فیروزه، ترکیب موم لائی ، چاسکو اسفرزه زعفران خاکشیر ساکو دانه نیز از اقلیت صادرات این کشور میباشد. ازاینکه مردم درین 30 سال طور غیر فنی این نباتات بارزش را خودسران قطع نموده اند .محصولات این نباتات خیلی پائین آمده است . فعلا دولت افغانستان در ده ولایت قطع یک تعداد نباتات طبی را ممنوع قرار داده است.

۱۵ تربیه ماهی

قبلا پروژه ای بند برق درونته سروبی کجکی و کوکچه وغیره نه تنها بمنظوراستحصال برق بلکه به مقاصد مختلغه اعمار گردیده بود.از جمله تربیه ماهی نیز بوده است.ولی پس از جنگها بندها و حوضهای ماهی از بین رفته است و ضرورت به احیا دارد. درین اواخر دولت فرانسه در گلبهار کنار دریای پنچشیر به ارزش 250000 دالر فارم تربیوی ماهی را ایجاد و به بهره برداری سپرده است. فعلا کدام پروژه بزرگ ماهی در دست نیست .دری های افغانستان دارای آبهای شرین میباشد در صورت ساختن حوضهای بزرگ تربیه ماهی درکنار دریاها میلونها دالر عواید بدست خواهد آمد. دوشرکت کانادای فعلا در احیا وباز سازی کانالها کار مینماید. [۱۰] [۱۱]

۱۶ نباتات نشه آور

کشت تریاک در۳۴ ولایت افغانستان مروج است .در زمان ظاهر شاه کشت این ماده از ۱۲۰۰ تن زیاده تجاوز نمیکرد.در ان زمان ترافیک پاکستان بود.پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی کشورهای آسیای میانه ترافیک این ماده گردید.این ماده مافیای دولتی را با خود داشته شبکه های ان تا اروپا و امریکا رسیده است.قاچاقچیان فعلا کشتی راه آهن هواپیما وکشتی زیر دریای را در اختیار دارند. فعلا حاصلات تریاک الی ۴۰۰۰ تن میرسد که ازین مدرک ۴٫۴۹ بیلون دالر عواید بدست می آید. این نبات اب زیاد را درکار ندارد.حاصلات این نبات دریک هکتار۲۹٫۲کیلو میباشد. [۱۲]
[۱۳] چرس (کنه بیس) . این نبات الی سالهای ۱۹۹۲ صرف در مزارشریف زرع میگردید. پس از ۱۹۹۲کشت این نبات ازدیاد پیدا نمود.فعلا در۱۷ ولایت افغانستان زرع میشود.حاصلات ان دریک هکتار۱۴۵ کیلو دریک جریب ۱۴٫۵ کیلو است.تولیدات این نبات درسال ۲۰۱۰ ۱۵۰۰-۳۵۰۰ تن تولید گردید. قیمت تولید یک هکتاربه ۳۳۴۱ دالر امریکائی میشود.درسال ۲۰۰۹ مجموع فروشات ۴۳۸ میلون دالر تخمین گردیده است.که هرسال صدها هزار خانواده را به تباهی میکشاند.بخصوص نسل جوان کشورها را.در اروپا مافیا اولا جوانان را به سگرت عادت میدهند بعدا به چرس بعدا به الکهول و هیروئین. [۱۴]

۱۷ علوفه جات

علوفه جات منحیث یک بخش نباتات و اساس مواد غذائی حیوانات را تشکیل نموده برای تهیه انرژی بصورت مستقیم به حیوانات وبشکل غیرمستقیم بالای انسانها ضروری می باشد.علوفه جات بدوقسم اند یکساله مانند شبدر رشقه گلزرد شبدر ، شبدر ایرانی شبدر دورگ وماشک گل خوشه وعلوفه جات دوساله مانند رشقه ،اسپری ،شبدرشرین و شبدرقرمز میباشد. علوفه از برگ دانه و شاخه بسیاری نباتات ساخته میشود.ازبرگ و ساقه نخوداز ساقه ارزن از برگ جوار از رشقه وشبدر تمامی حصه نبات استفاه میشود.[۱۵]

۱۸ نباتات اصلی افغانستان

در هرکشور که یک نبات بشکل خودروی وجود داشته باشد.ان کشور مادر اصلی نبات میباشد. که میتوان از لوبیا یکنوع زردک زرد،پسته سیب بادام ۶۴ نوع انگور که سازمان غذائی ۹۶ نوع اعلان نموده نخود پنبه وسیرمیباشد.البته افغانستان مادر یکتعدادنباتات خودرو جشرات و حیوانات وحشی نیست مثلا درخت جلغوزه در آسیا صرف درافغانستان است ولی این درخت در امریگایکا جنوبی است.وهم نباتات دیگر هم مانند درانجا وجوددارد. (۱۳) ودلیل ان اینست که در زمین ۲۵۰ میلون سال سابق یک خشکه وجود داشته است. باد و دریا درانتقال تخم نباتات از یک محل در محل دیگر دارای اهمیت است.
|+| نوشته شده توسط كارگر در 2011/9/29  |
 ظهور وزوال اردوهای افغانستان
نشان افتخاری قوای مسلح افغانستان ظهور وزوال اردوهای افغانستان
   اردوی ملی افغانستان: سرنشینان این کشور زیاده در دره های صعب العبور و دور از تمدن زندگی مینمایند.در میان این دره ها ملیتها واقوام گوناگون حیات بسر میبرند. زندگی در دره ها باعث ان شده است تا این ملت خیلی دلیر و آزاد منش تربیه شود.در هر دره یا قریه قوم زندگی داشته همه به یک نفر بزرگ یا ریش سفید خود اطاعت داشته واز آوامر آن پیروی نموده اند .درموقع دفاع از خاک خان یا بزرک فرمان دار ویک نفر از دلیرو هوشیار منطقه قومندان یا سر لشکر بوده است.این تشکیلات نظامی طبعی افغانستان میباشد. پادشاهان افغانستان همیشه ازین تشکیلات استفاده نموده اند.مانند میرویس خان هوتک احمدشاه درانی عبدالرحمان خان نادر شاه حبیب اله کلاکانی شیرخان غلجائی از همین دسته بوده است که بعدا به اردوی منظم تبدیل شده است. 1. تاریخچه اردو افغانستان در زمان که در افغانستان تفنگ وجود نداشت تشکیلات اردو به سر لشکر و لشکر اعم از تیر زنان نیزه بازان و شمشیر زنان محافظین وغیره بود.الی دوره تیمورشاه درانی ارتش افغانستان ارتش دفاعی و تعرضی بود.پس از شازمان اردو افغانستان یک اردو دفاعی بوده است. درافغانستان درطول تاریخ اردو قومی یا غیر منظم وجود داشته از آن برای دفاع وطن استفاده بعمل آورده شده است . برای بار اولین اردو منظم قومی در قرن هژدهم توسط میرویس خان هوتک بوجود آمد.این  اردو قومی زمانی تاسیس شدکه درشمال خراسسان حکومت شیبانی درجنوب وشرق حکومت بابری ودرغرب حکومت صفویان حکمفرمابوده از مال وجان این ملت استفاده مینمودند. بخصوص حکومتهای ایران ابدالی را دربرابر غلجای وغلجای را دربرابر ابدالی استعمال مینمود. اردو میرویس نیکه درسالهای  ( ۱۷۰۹ــ ۱۷۱۵ در برابر اردوی بزرگ ایران جنگیده از خود شهامت نشان دادند.پس از میرویس خان پسر وی شاه محمود هوتکی ۱۷۱۵ ــ ۱۷۲۵ با اردوی ۲۸ هزار نفری خویش به گلنا اباد حمله نمود بعداز تصرف اصفهان ایران در برابر اردو  استعمار گران روس خودرا وارد صحنه  ساخت. در این اردو فقط چند ضرب توپهای خفیف نوع ”زنبورک “ تجهیزات موثر و ثقیل حربی را تشکیل میداد».اردوی شاه اشرف دربرابر اردو شاه طهماسب ،قاجارصفوی و ترکهاغالب گردید.گفته میشودکه ترکها درجنگ با شاه اشرف بیشتر از 17000تلفات دادند. بالاخره اردو شاه اشرف توسط اردو نادرافشار شکست خورده ازبین رفت.« (از سیستانی صاحب). میرویس خان اولین افغان که توانست درقسمت زیادی کشور سلطنت افغانی را تاسیس نماید اولین اردو منظم اولین اردو منظم افغانستان دوازده سال بعد از سلطنت هوتکیان در سالهای۱۷۴۷ ــ۱۷۷۲ در زمان سلطنت احمد شاه درانی ساخته شده است .این اردو مجهز با قطعات توپچی سواره و پیاده نظام بود .احمد شاه بابا ن  فنون جنگ و نظامی را درطول سالهای حکمروائی نادرشاه  افشار فرا گرفت. اساس دولت با ثبات و متمرکز را با یک اردو قوی در کشور گذاشت . سردار محمدجهانخان پوپلزای سپهه سالار بعدی است که در تشکیل اردو احمدشاه کوشش فراوان نمود.اردوی مستحکم احمد شاه درانی بعد از مرگ وی به پارچه های متعدد تقسیم شد و از طرف پسرانش در مقابل همدیگر در خانه جنگی ها استعمال شد.اردوی زمان احمد شاه بابا متشکل از یک ارتش دایمی و لشکر قومی بود که چندین بار بر هندوستان تاخت و جنگ پانی پات را فتح نمود .همین اردو در زمان تیمور شاه الی شاه زمان پابرجا بود. درزمانیکه احمدشاه بابا درهندوستان چندین بار حمله نمودانگلیسها در هندوستان مصروف تجارت بودند.پس از قرن ۱۶ که کشورهای اروپایی مصروف جهان کشائی بودند انگلیسها در زمره قدرت در اروپا بود. آنها متوجه شدن که مسلمانان کنترول هندوستان را در دست دارند و مسلمانان افغان یگانه مرجع بود که میتوانست بسرعت مسلمانان هند راکمک نمایند. واین یک واقیعت محض است که هندوستان همیشه از راه افغانستان مورد تهاجم قرارگرفته هستی و بود آن ملت فنا شده است. هندوها که در هندوستان اکثریت بودند علاقمندی داشتن تا آنها درکرسی قدرت نشته باشند . این دونکته برای هندها  وانگلیسها خیلی قابل توجه قرار گرفت .انگلیسها هندوها را کمک نموده در هندوستان یک دولت پرقدرت مراتی ساخته شد.درحقیقت این دولت به نفع افغانهابودزیراچانس اشغال هند از طرف انگلیس خیلی کم بود. ولی احمدشاه با باقوت مراته را برهم شکست وهندوستان به یک کشور ضعیف تبدیل گردید. انگلیسهااهسته اهسته درصحنه سیاسی هند ظهور نمودند تا اینکه در زمان شاه زمان وارد صحنه با افغانستان شده درهند به پیشروی آغازنمودند. دولت انگلیس غرض اشغال هند به خنجر ضرورت داشت تا در صورت پیشروی به هند از عقب به افغانستان خنجر وارد کند این جنجر دولت ناصرالدین شاه وفتعلی شاه قاجاری گردید. در هر پیشروی انگلیس به هند قاجاریان به هرات و قندهار حمله میکردند. قشون ناچار بطرف هرات حرکت میکرد.وهکذا مداخلات انگلیس باعث بروز خانه جنگی ها شد.بدین ترتیب اردو ضعیف شده تا حکومت شاه شجا ع ادامه یافت پس از کشته شدن شاه شجاع ارگ شاهی توسط انگلیسها تاراج شده اردو ازبین رفت.سیستان ،خراسان متعلق به ایران گردید و  الماس کوه نور درهمن دوره تاراج شد.۵/۴/۱۸۴۲(علومی صاحب)                                 احمدشاه بابا امپراتور افغان موسس اولین اردو منظم افغانی دومین اردو منظم افغانستان پارچه پارچه شدن اردو احمدشاه نفاق و خانه جنگی ها باعث سقوط سلطنت سدوزایی ها و دخالت و نفوذ اجانب در کشور گردیده و الی سلطنت امیر دوست محمد خان سبب ازدیاد هرج و مرج و ملوک الطوایفی شد تا اینکه امیر دوست محمد خان در دوره دوم امارت خود ۱۸۰۴ ــ ۱۸۶۱ یک اردو منظم را پایه گزاری نمود که تعداد ان از ۳۰ هزار نفر تجاوز نمیکرد و امیر از ان برای تحکیم قدرت و حفظ جان خود و خانواده خود کار میگرفت به قول تاریخ غلام محمدغبار در دوره امارت امیر شیرعلی خان اساس یک اردوی منظم و دایمی گذاشته شد که افراد ان تحت تعلیم و تربیت نظامی قرار گرفته با یونیفرم نظامی ملبس گردیدند. این اردو از دسپلین نظامی برخوردار گردیده و دارای صفوف سه گانه پیاده ، سواری و توپچی بوده در قشله تازه بنیاد قلعه شیر پور جابجا شد. به گواهی تاریخ اردو افغانستان ” این اردو مشتمل بود بر ۵۷ غند پیاده ۲۰ غند سواره ۲۶ بطریه کوهی ، سواری و فیلی که مجموعا ً ۵۰ هزار نفر در ان شامل بود به شکل دایمی استخدام گردیدند .متاسفانه شیرازه اردوی منظم امیر شیر علیخان بنسبت  ضعف مزاج امیر که ناشی از وفات پسرش شهزاده و ولیعهد عبدالله قبل ازسوق دادن به جهادی که علیه انگلیسها اعلان شده بود از هم پاشید وخود امیر  به ترکستان رفت پس از چندی در مزارشریف وفات یافت. سومین اردو افغانستان بعد از امارت امیر شیر علی خان ، امیر عبدالرحمن خان برای تشکیل اردو دایمی اقدام نمود .امیر عبدالرحمن هفته یک روز را برای امورات نطامی  تخصیص داده بود . این بدلیل بود که امیر درعقب مشاورین متجرب خارجی داشت و هم مصارف اردوی این امیر را انگلیسها میپرداخت. به نقل از کتاب تاریخ ” افغانستان در پنج قرن اخیر “ تعداد اردوی امیر عبدالرحمن خان بالغ بر : قوای پیاده ۸۰ هشتاد دسته هر دسته ۷۰۰ نفر جمعا ً ۵۶۰۰۰ نفر قوای سواره ۴۰ چهل دسته هر دسته ۴۰۰ نفر جمعا ً ۱۶۰۰۰ نفر قوای توپ خانه یکصد بطریه هر بطریه ۱۰۰ نفر جمعا ً ۱۰۰۰۰ نفر محافظین در بار شاهی : پیاده چهار دسته هر دسته ۱۰۰۰ نفر جمعا ً ۴۰۰۰ نفر سواره سه دسته هر دسته ۸۰۰ نفر جمعا ً ۲۴۰۰ نفر جمعا ً اردوی امیر عبدالرحمن خان متشکل از ۸۸۴۰۰ نفر بود امیر عبدالرحمن برای انکشاف اردو فابریکه ماشین خانه کابل را که دارای شعبات ریخته گری ، توپ سازی ، تفنگ سازی ، باروت و تولید کارتوس سازی ، اسلحه سرد و غیره بود بنیاد گذاری کرد. در زمان امیر حبیب الله خان ارتش افغانستان انکشافات خوبی نمود . درضمن مدارس تاسیسات تعلیمی اردو را بنیاد گذاشت.از آنجمله مکتب حربیه برای اکمال کادر های افسری اردو در کابل تاسیس شد که بعد ها به تعداد ۹۰۰ نفر در ان فنون نظامی را می اموختند .در زمان اعلیحضرت غازی امان الله خان به منظور تقویه اردوی افغانستان اسلحه جدید از المان ، انگلستان ، ایتالیا و بلجیم خریداری گردیده که شامل تفنگ های ۱۲ تکه انگلیسی تفنگ های ۱۲ تکه لوچک المانی برای پیاده و سواری ، تفنگ های ۵ تکه ایتالیای برای پرسونل و مرتبات توپچی ، تفنگ های پنج تکه بلجیمی برای ژا ندارم و پولیس ، توپهای ۶ پن توپهای ۹ پن قاطری که( از روسیه خریداری شده بود ) ، توپهای ۱۰۵ ملی متری صحرا (۳۶ پن ) که توسط شش راس اسپ کش می شد . اطریشی ها چهار ضرب توپ برای غازی امان الله خان بخشش کرده بود که در جنگ تل شرکت کرده بود.بعد ها برای بار دوم سلاح جدید از راین میتال جرمنی و فابریکه سکودای چکوسلواکی ”توپها و تانکهای سبک “ خریداری گردید. در زمان غازی امان الله یک قطعه نمونه نیز تشکیل شد ، افسران و معلمین ترکی برای تربیه افسران افغانی استخدام شد ، بعضی افسران برای کسب تحصیلات نظامی به ترکیه و کشور های دیگر خارجی اعزام شدند ، چند بال طیاره وچند ضرب توپ دور برد خریداری گردید . اما طور شاید و باید اردو در زمان سلطنت غازی امان الله خان انکشاف ننمود .زیرا افغانستان یک کشور آزاد بود وهم انقلاب سوسیالستی دراتحاد شوروی مخالف مستعمره جوی بود.تصورنمیشد که انگلیس مداخله کند . اردوی افغانستان درین صده توانست درسه جنگ افغان وانگلیس موفق بدر آید و وطن خویشرا از شر استعمار گران نجات داده آزاد سازند.بعد از سقوط سلطنت غازی امان الله یک دوره اغتشاش در کشور بوجود امده این اردو ازبین رفت .(علومی صاحب ) امیر شیرعلی خان پادشاه دلسوز ومترقی سومین اردو منظم را بنا نمود چهارمین اردوی منظم افغانستان پس از شاه امان اله در افغانستان حبیب‌الله کلکانی سلطنت را بدست آورد و اردو قبلی بکلی مورد تاراج قرار گرفت. محمد نادر شاه که در اردو امان‌الله شاه زحمات زیاد را متقبل گردیده بود توانست توسط اردو قومی حبیب اله کلکانی را از بین ببرد.پس از آن به تشکیل اردوپرداخت.محمد نادر خان در اندک مدت باتطبیق زور و قدرت دولتی اردوی منظم تر و نیرومند تر از اردوی عصر امان الله شاه بوجود آورد و انرا با اسلحه عصری که بخش زیاد انرا از انگلستان به اعانه گرفته بود و بخش دیگر انرا از سایر کشورها خریداری کرده بود مجهز گردانید. برای مدرسه حربیه تعمیر جدید در بالاحصار اعمار نمود . تعداد اردوی محمد نادر خان به قرار نوشته جورج ارتی چهل هزار نفر بود بعداز کشته شدن محمد نادر خان ، پسرش اعلیحضرت محمد ظاهر شاه پادشاه شد .عهد محمد ظاهر شاه در افغانستان ، دوران انکشاف کمی و کیفی اردوی افغانستان به شمار میرود مخصوصا ً زمان صدارت محمد داود خان که بتاریخ ۶ سپتامبر ۱۹۵۳ از طرف اعلیحضرت محمد ظاهر شاه به تشکیل کابینه موظف شد .سردار محمد داود در پهلوی عهده صدارت در راس قدرت دفاعی کشور نیز قرار گرفت . وی برای تقویه کمی و کیفی اردو و تجهیز وتسلیح ان علاقه وافر داشت . روی این منظور به ایالات متحده امریکا رو آورد . اما تقاضا های که سردار محمد داود در زمینه کمکهای نظامی از ایالات متحده امریکا نموده بود . بی نتیجه ماند و بر عکس امریکا در سال ۱۹۵۳ کمک نظامی خویش را به پاکستان وعده داده بود . این امر باعث تاثر داود خان گردید و تحقق این کمکهای نظامی را به پاکستان برای امنیت کشور خطر جدی پنداشت . مخصوصا ً که حل مسئله پشتونستان بین افغانستان و پاکستان در سرخط مرام حکومت وی قرار داشت . سردار محمد داود از تلاشهای دیپلوماتیک با ایالات متحده نیز مایوس گردید بالاخره سردار محمد داود از اقای نیکسون که در سال ۱۹۵۴ به کابل امده بود تقاضای رسمی نمود اما اقای ریچارد نیکسون به تقاضای موصوف توافق نکرد .این یک دلیل واضع بود که امریکا در مورد این کشور پلان داشت تا افغانستان مسلح به سلاح روسی شود .دراخیر یک منطقه زور آزمائی بین این دو ابرقدرت گردد. لهذا سردار محمد داود به ناچار به اتحاد شوروی وقت روی آورد . اتحاد شوروی که آرزومندی شدیدی داشت تا همسایه جنوبی اش از لحاظ نظامی واقتصادی بوی مربوط باشد ، تقاضای افغانستان را لبیک گفت و در سال ۱۹۵۸ با ورود اولین دسته سلاح و تخنیک محاربوی شوروی به افغانستان همکاری نظامی شوروی تحقق یافت. سردار محمد داود خان با گرفتن سلاح و تخنیک محاربوی از شوروی ، به تقویه و عصری ساختن اردو که در مقابل اردو های کشور های همسایه ضعیف به نظر میرسید اقدام نمود و از لحاظ تشکیلاتی اردوی افغانستان بیک اردوی قدرت مند مبدل شده و کمیت ان به ۸۰ هزار نفر بالا رفت که در شرایط سفر بری ظرفیت جذب همین تعداد دیگررا نیز داشت .بدین منوال اردوی افغانستان بیک اردو قدرت مند و ورزیده در منظقه عرض اندام نموده که قادر به دفاع از استقلال ، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی شد .                                                                                                                                  در سال ۱۹۵۸ اردوی افغانستان با سلاح ثقیل و خفیف ، طیارات و سلاحهای مدرن ضد هوایی و زرهی پیشرفته ، تجهیزات و تخنیک عصری محاربوی مجهز گردید به این صورت دوره صدارت سردار محمد داود دوره رشد و ارتقای کمی و کیفی اردوی افغانستان بشمار میرود.اردو افغانستان مطابق به قانون وقت حق شمولیت به کدام سازمان سیاسی را نداشت.همین زمینه را برای روسها مساعد ساخت تا درمیان اردو کار زیر زمینی نمایند.سردار محمد داود بنا بر بعضی علل بتاریخ ۳ مارچ سال ۱۹۶۳ استعفایش را به پادشاه وقت تقدیم نمود و بتاریخ ۱۳ مارچ ۱۹۶۳ با منظور شدن استعفی سردار محمد داود ، دوکتور محمد یوسف کابینه خود را معرفی نمود . درخط مشی حکومت تغیر دادن قانون اساسی قبلی کشور ورفع کشید گی ها با پاکستان دیده می شد . بر مبنای خط مشی حکومت جدید مسوده قانون اساسی جدید که بیشتر به تحقق دموکراسی در کشور ممد واقع میگردید اماده و در لویه جرگه سال ۱۹۶۴ روی ان غور بعمل امده وبه تصویب رسید که دوره انتقالی شروع شد از دوره انتقالی الی کودتای ۱۶ جولای ۱۹۷۳ اردوی افغانستان مسیر ارتقای خود را می پیمود و با تسلیحات و تخنیک جدید محاربوی مجهز میگردید . قطعات جدید کوماندو ، پراشوتی راکت های ضد هوایی مدرن رهبری شونده ، غند های هوایی با طیارات جدید ایجاد میگردید سیل محصلین نظامی به غرض کسب تحصیلات عالی نظامی به اتحاد شوروی فرستاده می شد ، هیات های نظامی شوروی غرض مطالعه درجه احضارات اردوی افغان و ایجاد ظرفیت ها به کشور سفر میکردند و تجارب شانرا برای کادر های اردو انتقال میدادند ، در پهلوی قطعات محارب صنوف و قدمه های تامیناتی بنا بر مشوره جنرالان شوروی ایجاد گردید ،تعمیرات حربی پوهنتون ، اکادمی تخنیک ، ترمیم خانه مرکزی اردوکه توسط کشور چکوسلواکی اعمار میگردید بپایه اکمال رسید . ترمیم خانه مرکزی یکی از مجهز ترین فابریکه های نظامی کشور بود که جای فابریکه حربی سابقه را بسرعت گرفت وتمام احتیاجات قطعات را رفع میکرد . در فرودگاه بگرام ، خواجه رواش فرودگاه بین‌المللی کابل ، پایگاه هوایی شیندند و کندهار جهت ترمیم طیارات و هلی کوپتر ها ورکشاپهای مجهز و عصری ترمیم طیارات بکمک اتحاد شوروی ساخته شد . شفاخانه مجهز نظامی چهار صد بستر اردو بپائیه اکمال رسیده و افتتاح شد ، قوای ۴ و قوای ۱۵ زرهدار مجهز با تانکهای غول پیکر تشکیل شد در دوره دوم زمامداری سردار محمد داود به صفت رهبر و بعدا ً رئیس جمهور بعد از کودتای نظامی جولای ۱۹۷۳ در قسمت تسلیح و تجهیز اردو کدام اقدام چشمگیری بعمل نیامده اما امور تعلیم و تربیه تخنیکی و تکتیکی پرسونل اردو توسط مشاورین و استادان شوروی ادامه داشت دیگر تخنیک و تکتیک نظامی شوروی در اردوی افغانستان جای خود را اشغال کرده بود . همزمان با مدرنیزه شدن اردو ، ذهنیت های افسران اردو نیز انکشاف یافته و ایجاد احزاب سیاسی در دهه دموکراسی این روند را بیشتر تقویت بخشید . دیگر افسران اردو مانند سابق گوش و چشم بسته نداشتند ، بلکه روشنگری روز بروز در اردو وسعت پیدا میکرد . سردار محمد داود که بکمک افسران در پی کودتا مسلحانه به قدرت رسیده بود در تحت تاثیر کشورهای خارجی دیگر ازخط فکری خود عدول کرده بود و به اشاره بعضی از کشور ها به تصفیه اردو و دستگاه دولتی از وجود روشنفکران و چیز فهم ها شروع نمود که سخت بزیان وی تمام شد . به این معنی که بی اعتمادی نسبت برژیم روزبروز اضافه شده میرفت ، روحیه همکاری با رژیم کمتر شده می رفت ، امنیت روبه خرابی نهاد تا جائیکه در روز روشن وزیر بر حال پلان در دفتر کارش به قتل رسید . تا اینکه در اثر عمل وتصامیم عجولانه سردار محمد دادود قیام دوم مسلحانه اردو بتاریخ ۲۷ اپریل ۱۹۷۸ صورت گرفت و رژیم جمهوری سردار محمد داود سقوط کرد و خودش از بین رفت. بعداز کودتای ۲۷ اپریل اردو ، شوروی با دست باز در تمام امور کشور منجمله تسلیح ، تجهیز و ارتقای سطح کمی و کیفی اردو دست بکار شد . تا اینکه در اثر تقاضای حکومت وقت افغانستان در سال ۱۹۷۹ قوتهای نظامی شوروی داخل خاک افغانستان شدند که در نتیجه باعث بر بادی کشور عزیز ماشد . در این زمان الی خروج قوتهای شوروی از افغانستان قوتهای شوروی واردوی افغانستان فعالیت های مشترک داشتند و اردوی افغانستان مجهز با سلاح و تخنیک محاربوی پیشرفته شده و از احضارات محاربوی عالی بر خوردار گردید و تا سطح دفاع مستقلانه ارتقا یافت.درهشت ثور سال ۱۳۷۱ اردو افغانستان که توقع داشت مجاهدین به آنها وحدت نموده درحفظ اردو میکوشند. ولی برعکس تمام سلاح ومهمات افغانستان از طرف مجاهدین به حکومت پاکستان فروخته شدو کشور در دو دهه بدون سلاح وارد باقی ماند.درین دو دهه هرکی هر کاری که خواست بدون کدام مانع اجرا نمود.لا قانونیت وسطح جرم به حد نهائی بالا رفت.تا فعلاً حدود بیشتر از دوصد هزار مجرم و قاتلین بدون محکمه و جزادر کشور آزادانه گشت و گذار می نمایند.(علومی وصدیق فرهنگ) سردار محمد داودخان شخصیت والا درتشکیل اردو قوی ونیرومند افغانستان بود اردو  دولت اسلامی جهادی جهادی ها به گروه متعلق است که مخالف دولت حزب دموکراتیک خلق افغانستان بودند.درسال ۱۳۷۱ هجری شمسی پس از ۱۴ سال جنگ قدرت را بدست آوردند .جهادی ها خود دارای تشکیلات نظامی تنظیمی و قومی بودند .اکثریت جهادی ها مردمان روستا فاقد علم ودانش بودند.در۱۴ سال جنگ تمامی دارائی و هستی اینها از بین رفته بود.پس از رسیدن به قدرت تمامی وسایل وسلاح اردو منظم را به قیمت ارزان وبه نرخ آهن به پاکستان فروختن. جهادیها دارای تشکیلات اردو منظم نبودند صرف متشکل از قومندان ومجاهدبود.سربازان پیاده این گروه دارای مهارت جنگی قوی بودند. اردو جنبش طالبان طالبان دارای اردو قومی نا منظم بودند.بعضی از افسران سابقه دار در حکومت طالبان نیز حضور داشتند.طالبان دارای ۴۰۰ تانک و دوطیاره میک روسی بودند.که تانکهای مذکورا بی نظیر بوتو از روسیه خریداری نموده به طالبان تسلیم نمود.حکوکت طالبان دارای وسایل ترانسپورتی خیلی ضعیف بودند.سربازان طالب از مورال فوقلعاده محاربوی بر خوردار بودند.طالبان دارای ۳ اردوگاه نظامی قوی در ژوره ولایت خوست ، میدان هوائی قندهار ، وتفحصات مزار شریف بودندکه درآن جا سربازان افغانی جنگجویان کشورهای آسیا میانه عرب وچیچین تعلیمات نظامی می دیدند. علت زوال اردو های افغانستان 1.اردو های افغانستان ملی نبوده صرف درخدمت شاهان و دولت مندان  بوده است که زیاده از نظام موجوده خود دفاع نموده اند .درصورت ازبین رفتن نظام اردو متعلق به آن نیز ازبین رفته است.                        2.هرپادشاه ورهبر جدید پس از بسر اقتدار آمدن اردو سابق را به خودخطر تلقی نموده آنرا لغو نموده است. واردوی مطمعین خودرا ساخته است. مانند عبدالرحمن خان، نادرشاه وطالبان                                                                                                                                3.پس از سال1800 دستهای استعماری درکشور ما مداخلات نموده با نشاندن شاه یا امیر یا رهبر جدید شاه سابق را کفر فتوا داده اردو اورا هم کفارپنداشته وازبیین برده است.مانند اردو شاشجاع ،امان اله خان دولت دکتر نجیب اله. راه حل 1.درافغانستان تاکه همه باسواد شوند باید یک دولت شاهی مستحکم که دارای صدراعظم وپارلمان باشند وجود داشته باشد.شاه درقدرت نشسته درشرایط عادی دارای صلاحیت کم باشند درحالت اضطراری صرف شاه قدرت مند باشد وبس درین صورت خلا قدرت هرگز بوجود نخواهد آمد. وکس نیست که اردو را خلع کند. 2.افغانستان دارای اردو مستقل مانند پاکستان وهند باشد درحالت اضطراری صرف  قوای مسلح الی عادی شدن اوضاع قدرت را دردست داشته باشند. به اردو درحالت اضطراری صلاحیت خلع صدراعظم ورئیس جمهور قبلاً  توسط قانون داده شده باشد. اردوی جمهوری اسلامی افغانستان اردوي ملي افغانستان در سال ۱۳۸۲ ه. ش به همکاری دولت امریکا تأسيس و هرسال به كمك كشور هاي كمك كنندة توسعه يافته است.درآینده نچندان دور تشکیلات آن از نگاه پرسونل و سلاح مجهز خواهد شد. طبق گفتار مراد علی قومندان قوای زمینی افغانستان فعلاً نیروهای زمینی افغانستان به ۱۶۲ هزار میرسد در سال ۲۰۱۲ توقع برده میشود که تا۲۷۵۰۰۰نفر برسد.                                                                    تشكيلات اردوي ملي درسال ۱۳۸۷انكشاف نموده قوماندانيت هاي اساسي شامل ۶ قول اردو که ۵ آن زميني ، يك قول اردو هوايي، يك فرقه مركزي كابل بنام ۱۱۱ مي باشد كه متشكل از ۱۷ لوا ، ۸۲ كندك (پياده، كماندوه، ميكانيزه، حمايه محاربوي، تأميانت محاربوي) و قوماندانيت هاي متوسط حمايوي( تعليم وتربيه، جلب وجذب، لوژيستيك، خريداري، كشف واستخبارات، صحيه ومخابره) مي باشد.موقیعت قول اردوها فعلاً قول اردو ۲۰۱ در جلال آباد ، قول اردو ۲۰۳ در ولایت پکتیا که چهار ولایت را تحت پوشش قرار می دهد، قول اردو ۲۰۷ در هرات ، قول اردو ۲۰۵ درولایت قندهار و قول اردو ۲۰۹ در شمال افغانستان می باشد. شکل سربازی" داوطلب" می باشد و جوانان بین ۱۸ تا ۳۵ سال به صورت داو طلبانه در اردو ثبت نام می کنند. دولت برای آن ها ماهانه ۱۰۰ دالر معاش تأدیه می نماید. برای بازدوم خدمت ۲۰۰ دالر دست مزد پرداخته میشود.                               عبدالرحیم وردک وزیر دفاع افغانستان طرف چپ   سربازان اردوی جدید افغانی در حال تعلیم تشكيلات: قوای مسلح افغانستن تحت قومانده سر قومندان اعلی  و اردوي ملي تحتقومانده  وزیر دفاع ملی فعاليت مي نمايد. مقام وزارت دفاع: 1. وزیر دفاع  متاسفانه یک شخص جهادی وملکی است که درچنین شرایط باید یک ارکان حرب  و فوقلعاده با دسپلین وزیر میبود. 2-   معاون اول 3-   معاونت پاليسي و اپراسيون 4-   معاونت پرسونل 5-   معاونت مالي وتخنيكي  رياست ها: وزارت دفاع دارای ریاستهای - رياست پارلمانی - ریاست پالیسی - رياست تکنالوژی - رياست حالات اضطراری وفوق العاده- رياست مالی - رياست تفتيش-ریاست  حقوق  میباشد . . ستردرستیز: بخش خیلی مهم وکاری وزارت دفاع افغانستان  ستردرستیز می باشد . تشکیلات ستردریستز  از قبیل درستیز وال - معاون-ریاست دفتر- ریاست کادر وپرسونل- ریاست کشف و استخبارات- ریاست اوپراسیون-ریاست عقیدتی فرهنگی-ریاست مالی-ریاست مخابره-ریاست تفتیش-ریاست حقوق     قوماندانی ها: وزارت دفاع افغانستان داری قومندانی های هوای و مدافع هوائی ، اکادمی ملی نظامی، تعلیم و تربیه، جلب و جذب،  مرکز تعلیمی نظامی کابل (k.m.t.c ) میباشد که علاوه براین دارای قومندانی  4زون دو لوا 6 قول اردویک فرقه ویک کندک مبارزه علیه مواد مخدر دارند. 1-قوماندانی عمومی تعلیم و تربیه: بالابردن ظرفيت ها و حفظ احضارات محاربوي اردوي ملي تعلیم تربیه است.فعلاً علاوه برتعلیمات داخلی وطنی ما افسران کشورهای بیشرفته در تعلیمات نامه وتربیه افغانها کوشش دارند تا اردو ما بپا استاد شود تا بتواند از تمامیت ارضی کشورخود دفاع نماید.در مراکز تعلیمی  تربیه افسران ،خورد ضابطان ، و سربازان مسشود.هکذا یک تعداد از افسران غرض تحصیل بخارج نیز فرستاده میشوند.کشورهای امریکا ، فرانسه ، انگلیس، کانادا ، المان نسبت به دیگر کشورها یاده همکاری دارند                                                  آنعده قوماندانهای جهادی و گروی مدافین سابق که تجارب کافی نظامی دارند در کورس های بنام ( OTB) تعلیمات می بینند.فرانسوی ها در تربیه افسران و پیاده نظام فعالیت دارند در که شرق کابل محل تربیت موقیعت دارد.انگلیس ها بخش پیاده را درکورسهای بنام( OCS) جوانان متجرب نظامی را تربیه می نمایند. .  برتانیا استخدام و تربیه گروه پیاده را در مکتب افسران داوطلب  براه انداخته است .   با وجودیکه  ( OCS) تحت کنترول و اداره ( OTB) قرار دارد ولی بطور جداگانه فعالیت مینماید. داوطلبان  ( OCS) جوانانی اند که از تجربه نظامی اندکشور فرانسته ( CGSC) را در اوایل سال 2004 تأسیس کردند که این مکتب تحت نظر مربیان نظامی فرانسوی فعالیت مینماید و نیزدر نظر است تا در آیندۀ نزدیک پوهنتون دفاعی ملی (NDU) نیز در شمال غرب کابل تأسیس گردد . بلاخره تمام تعلیمات جهت عملیات های نظامی که در NMAA ) ) و  ( CGSC ) صورت می گیرد به  ( NDU) انتقال یافته و در آنجا عملی خواهد شدکی برخوردار بوده و یا هیچ تجربه اي در مورد ندارند . تعليم وتربيه در خارج از كشور: کشورهای ايالات متحده امريكا فرانسه، تركيه، چين، آلمان، ايتاليا، انگليستان، تاجكستان، سويس، هندوستان، روسيه، نيپال، هسپانيا، پاكستان پولند با اردو ما همکاری داشته حدود بیشتر از 1000 نفر درین کشوره مصروف تحصیل اند.امید است برگردند ووطن محبوب خودرا نجات دهند. ه. حربي شونحي مركز مهم تعليم وتربيه: حربي شونحي يكي از مهم ترين مراكز تعليم وتربيه مي باشد.که به بسویه بکلوریا فارغ میدهد .پس از سال 1992 این شونزی دوباره فعال گریده درسال 2010 برای  هفتادیکمین دوره فارغ داد که در حدود 170 نفر میرسید.  2-قوماندانی اکادمی ملی نظامی: اكادمي ملي نظامي   در حقيقت جايگزين حربي پوهنتون مي باشد به عنوان يك موسسه عالي آكادميك نظامي در 11 سنبله 1383 ه.ش برابر با سپتمبر 2004 ميلادي باهمكاري ايالات متحد به تيپ آكادمي ملي نظامي وسيت پاينت ايالات متحده تأسيس گرديد و در 22 مارچ 2005 م. رسماً به فعاليت خود اغاز نمود. که الی اکنون 7 دوره را سپری نموده حدود 1800 شاگرد شامل گردیده اند. قوماندان آكادمي ملي نظامي تورنجنرال محمد شريف يفتلي مي باشد                                                                                               اكادمي ملي نظامي افغانستان  داراي 12 ديپارتمنت مي باشد مانند: ديپارتمنت ساينس، كمپيوتر، نظامي، ورزش، رياضيات، لسان ها(انگليسي، جرمني، فرانسوي، تركي)، علوم اجتماعي، تاريخ، اداره ورهبري، انجنيري، حقوق وديپارتمنت عقيدتي وفرهنگي. در هر دوره حدود 300 نفر شاگرد می پذیرد. جلب و جذب: درسال 1387 ه.ش جلب و جذب به صورت داوطلب از طریق 35 مرکزجلب وجذب و 7 مرکز تجمع انجام  میگیرد.      قول اردوها: 1-قول اردوی هوایی:  الی سال 1992 قوای هوای افغانستان به نسبت داشتن بیشتراز 450  طیارات جنگی وانتقالاتی نظامی  وپیلوتهای ماهر جنگ دیده قوی ترین قوت هوائی منطقه بود.که پیلوتان درکشورهند و اتحادشوروی برای مدت 6 سال تعلیمات  هوائی می دیدند. مشهورترین قهرمانهای این کشوردگر جنرال محمد مصطفی،امیر محمد صافی ،عتیق اله شیزاد،وحیداله بوده که افراد مذکور قدرت فرار از ستینگر را خوب میدانستن وهکذا الی یازده عملیات را  یک روز می نمودند. در مجموع قوتهای هوای افغانستان دارای 7000 پرسونل داخلی 5000 ادوایزر خارجی بود. فعلاً قوای هوائی دارای -9 بال طیاره Mil Mi-24  حدود 56 بال طیاره هلیکوپتر نوع Mil Mi-17 روسی  که 21 بال دیگر در سال جاری باید تحویل شود. -6 بال نوع MD Helicopters MD 500 امریکائی که 54 بال دیگر به افغانستان تحویل میشود. 9 فروند طیاره انتقالاتی   نوع  C-27A و 3 طیاره تعلیمی نوی Aero L-39 Albatros  دارا میباشد. میدانهای  که قابل استفاده طیارات نظامی اند عبارتند از میدان هوای کابل قندهار شبرغان مزار شریف هرات شندند بگرام میباشد .میدانهای هوای برای طیارات انتقالاتی عبارتند از قلعه نو، بامیان، فیض آباد جلال آباد خوست کندز میمنه نیلی تالقان تاواره ینگی قلعه دهدای بند سرده. به طور كلي درمرحله اول تعداد طيارات بال ثابت ترانسپورتي، كشفي و بمبارد وهليكوپتر جمعا 80 فروند بوده ودرمرحله دوم تعداد اين طيارات به 128 فروند خواهد رسيد. سن یک پیلوت طور اوسط در حدود 45 سال مي باشد.درین اواخر کشور امریکا قرار داد21  بال هیکوپتر«ميگ-17» را با  کشور روسیه برای افغانستان به امضا رسانید. هزينه آن  بالغ بر 367 ميليون دلارمیگردد. فعلآًً 11 طیاره   C-27  جدید  دارد قرار است تا سال 2016ميلادي 20فروند از اين نوع هواپيماها به ارزش 290ميليون دلار در اختيار افغانستان گذاشته شود. 2-قول اردوی 201سیلاب                                  3-قول اردوی203تندر                        4-قول اردوی205اتل                                                       5-قول اردوی207ظفر 6-قول اردوی 209شاهین                                         لواهای جداگانه: 1-لوای کوماندو(تکاور) 2-لوای حمایه لوا های ذکر شده مربوط به هیچ کدام از قول اردوها نمی باشند.       قوماندانی های زون: 1-قومدانی زون شمال 2-قوماندانی زون جنوب 3-قوماندانی زون شرق 4-قوماندانی زون غرب این قوماندانی ها تازه تشکیل میباشند و در راستای انسجام قوماندانی های مربوطه فعالیت مینمایند.  فرقه: 1-فرقه مرکزی کابل. این فرقه که در سال1388تاسیس گردید، در شهر کابل فعالیت دارد و مربوط به هیچ قول اردو نمی باشد.  کندک: 1-کندک مبارزه با مواد مخدر. این کندک درسال1387تاسیس گردیده و وظیفه ی  مبارزه با مواد مخدر را به عهده دارد.  3.مراکزتعلیمی مراکز تعلیمی اردوی ملی افغانستان شامل مرکز تعلیمی نظامی کابل دارای ظرفیت ۷۰۰۰ نفر مزار شریف ۱۴۰۰ نفر هرات ۱۴۰۰ نفر خوست ۶۰۰ گردیز ۶۰۰ نفر مرکز تعلیمی دارالامان ۱۴۰۰ نفر میباشد بر علاوه این مراکز مکاتب مسلکی نیز وجود دارد که منسوبین جهت تقویه مسلک به مکاتب مسلکی معرفی می شوند که شامل بخش های پیاده، توپچی ، زره دار، عقیدتی و فرهنگی، حقوق، مخابره، مکتب کشف ، استخبارات ، مکتب صحیه و مکتب امور عامه هستند مدت هر کورس تربیوی دوماه است.هر عضو قوای ائتلاف در افغانستان مسؤولیت بخش مختلفی را در ارتباط به فراهم نمودن تعلیمات نظامی برای اردوی ملی افغانستان به عهده دارد.  تمام این تدابیر از سوی قوای ائتلاف بواسطه قوماندۀ انتقال امنیت متحد ( CSTC-A) ترتیب می گردد که متشکل از ادارۀ مرکزی قوماندۀ ملیت های مختلف نظامی در کابل میباشد. ۴ بودیجه مالی اردو افغانستان از صندوق مالی آیساف (ASFF) تامین می گردد .کشورهای عمده پرداخت کننده اردوی افغانستان امریکا روسیه و استرالیا میباشد.بودیجه که برای قوای مسلح افغانستان در سال 2008 تثبیت نموده اند 2.7 بیلیون دالر در سال میباشد.که از آن جمله 1711 ملیون دالر برای ارتش 980 میلون دالر برای پولیس و 9.8 میلون دالر برای مصارف زندانیان تعین گردیده بود.ازینکه درسال 2012 کمیت بلند میرود بناعاً مصارف نیز بلند میرود.بودیجه مصارف وزارت دفاع افغانستان از پلان سال دولت افغانستان مبلغ 14,062. میلون افغانی میشود که 12.1 فیصد از بودیجه ملی را تشکیل می دهد.منبع شماره 6 1.     افسران ارشد 2.     وزیر دفاع، ژنرال عبدالرحیم وردک 3.     سخنگوی وزارت دفاع، تورن جنرال محمد ظاهر عظیمی 4.     لوی درستیزاردو  ملی افغانستان، دگر جنرال شیر محمد کریمی 5.     معاون لوی درستیز ، دگر جنرال محمد اکرام 6.     معاون ستر درستیز ،دگر جنرال  محمد اسحاق نوری؟ 7.     رئیس عمومی کدرپرسونل ، تورن جنرال  عبد عبدالله؟ 8.     رئیس استخبارات، تورن جنرال عبدالخالق فریاد؟ 9.     رئیس عمومی تهیه و تدارکات ، دگر جنرال عزیزالدین فراهی؟ 10.                   رئیس اسناد ارتباطات، تورن جنرال محراب علی؟ 11.                   رئیس حالات اضطراری، تورن جنرال جلندر شاه 12.                   جراح عمومی،دگرجنرال دکتر عبدالقیوم توتا خیل 13.                   قومندان قوای هوای اردوی ملی افغانستان ، تورن جنرال محمد دوران 14.                   201 Selab ("سیلاب") قول اردو، تورن جنرال محمد رحیم وردک؟ 15.                   203 Tandar ("تندر") قول اردو ، تورن جنرال عبد خالق؟ 16.                   205 Atal ("قهرمان") قول اردو ، جنرال شیر محمد زازای؟ 17.                   207 ظفر ("پیروزی") قول اردو ، تورن جنرال جلندر شاه بهنام؟ 18.                   209 شاهین ("فالکون") قول اردو ، تورن جنرال مراد علی؟ 19.                   قومندان قول اردوی  میوند، 215 (تعین نشده) -         زئیس تعلیم وتربیه اردو، تورن جنرال امین کریم؟ -         قومندان حربی پوهنتون، تورن جنرال رزاق؟ -         آکادمی ملی نظامی افغانستان، تورن جنرال محمد شریفf؟ -         مرکز آموزش نظامی کابل، برید جنرال محمد امین وردک؟ -         تورن جنرال توپچي محمد شريف يفتلي فرزند جمعه خان به حيث معاون اول قومانداني نيروهاي زميني به كادر تورن جنرال. -         بريد جنرال زرهدار زمري  به حيث معاون قومانداني نيروهاي زميني در امور اوپراسيون‌هاي مشترك به كادر تورن جنرال. -         بريد جنرال پياده محمد به حيث معاون رئيس اركان قومانداني نيروهاي زميني در امور اوپراسيون‌هاي آينده به كادر بريد جنرال . -         تورن جنرال متفرقه غلام حيث معاون رئيس اركان نيروهاي زميني در امور اوپراسيون‌هاي جاري به كادر بريد جنرال . -         تورن جنرال توپچي عبدالله  به حيث قوماندان قول اردوي 201 سيلاب به كادر تورن جنرال (نام برده در وزارت دفاع طالبان به صفت رئيس تعليم و تربيه كار مي‌كرد و در ميان طالبان به نام ملاعبدالله آخند معروف بود)؛- بريد جنرال توپچي عبدالحميد به حيث قوماندان قول اردوي 205 اتل به كادر تورن جنرال؛- تورن جنرال پياده جلندر شاه به حيث رئيس حالات اضطراري و فوق‌العاده‌ي وزارت دفاع ملي به كادر تورن جنرال .- تورن جنرال توپچي شير محمد به حيث قوماندان اكادمي ملي نظامي به كادر بريد جنرال - دگروال پياده نورآقا به حيث قوماندان لواي سوم واكنش سريع فرقه‌ي 111 كابل به كادر بريد جنرال؛- بريد جنرال پياده محمد ظفر به حيث قوماندان لواي چهارم قول اردوي 205 اتل به كادر بريد جنرال؛- دگروال توپچي داوودشاه به حيث قوماندان لواي سوم قول اردوي 203 تندر به كادر بريد جنرال؛- دگروال توپچي دافع هوا عبدالمالك به حيث رئيس اركان قول اردوي 201 سيلاب به كادر بريد جنرال؛- بريد جنرال زلمي «ويسا» برادر والي قندهار به حيث قوماندان قول اردوي 205 شاهين به كادر تورن جنرال؛- دگروال فضل رئيس ترميمخانه‌ي وزارت دفاع ملي در زمان طالبان، به صفت قوماندان لواي كندز، در بست بريد جنرال . ۶ وسیایل نقلیه زره دار مودل الگو نوع تعداد تاریخ تولید تشریحات بیردم-2 زره پوش حامل پرسونال این وسایل از زمانهای جنگ با روسها باقی مانده است. این زره ساخت روسیه می باشد.این زره راکت ۵۷انداز ملی متر را انتقال می دهد. بی ام پی-۱ زره پوش حامل پرسونال در طی جنگ شوروی هادر افغانستان تعداد BMP - ۱ IFVs به دست مجاهدین افغان افتاده بود. تا فعلاً باقی مانده است.یا پس از سقوط دولت دوکتور نجیب اله بی ایم پی-۲ زره پوش حامل پرسونال ۱۹۸۷–۲۰۰۲ به تعداد ۱۵۰-۱۵۰۰عددنوع ۹M111 ATGMs درسال۱۳۵۷ فرمایش داده شدکه دربین سالهای ۱۳۵۷ الی ۱۳۷۰ به دولت افغانستان تحویل داده شد. در سال ۱۹۹۲ بتعداد۵۵۰ زنجیر تانک نوع BMP-۲sو BMP-۱s فعال بودند.۶۰تا ۸۰عدداین تانک BMP-۱s و BMP-۲s پس از سال ۲۰۰۲بدولت افغانستان تحویل داده شد. زره پوش ایم113 [[زره پوش حامل پرسونال ۶۳ رزه پوش هوم وی زره پوش حامل پرسونال ۷٬۵۵۰ زره پوش عامل امنیت نقلیه وسایل نقلیه بین امللی ۴۴۰ علاوه بر به ASV و پیکربندی APC، انواع ماموریت های دیگر این وسیله عبارتند از : فرماندهی و کنترل، آمبولانس، مهندسی، تعمیر و نگهداری، ملات، و شناسایی وسایل نقلیه است. به طور کامل در اواخر سال ۲۰۱۲ تحویل داده حواهد شد. [ویرایش] ۷ تانکهای محاربوی مودل الگو نوع تعداد تاریخ تولید تشریحات تانک تی-55] تانک نبرد ۱۹۶۱–۱۹۹۱ 54T54S - 50 s T 55T در سال 1961 بنا بر فرمایش دولت افغنستان از اتحاد جماهیر شوروی بین سالهای 1962 و 1964 وارد شد. 200 عراده T - s 54 در سال 1978 از اتحاد جماهیر شوروی سفارش داده و در بین سالهای 1978 و 1979 تحویل داده شد.705 عراده نوع T - 55s در سال 1978 به اتحاد جماهیر شوروی سفارش داده در بین سالهای 1978 و 1991 تحویل داده شد. 1000 عرداده تانک نوع T54s، T55s – T62s - PT و 76s درسال 1992 فعال وجود داشت.، در حال حاضر 600 عراده تانک نوع T55sدر خدمت هستند که درین اواخر با M60 Pattons عوض شد. تانک تی-62 تانک نبرد ۱۹۷۳–۱۹۹۱ درسال 1973 یکصد عراده نوع تانک T-62 فرمایش داده شد درسالهای 1975و1976 به دولت افغانستان تحویل شد. به تعقیب 155 عراده درسال 1979 فرمایش داده شد که در سال 1979 و1991 تحویل داده شد نوع که فعلاً فعال اندعبارتند ازT-62-T-62M-T- 62M1 میباشد. [ویرایش] ۸ مدافعه هوائی مودل الگو نوع تعداد تاریخ تولید تشریحات بی ایم-21 گراد ماشین چندین راکتی زید ایس او۲۳-۴ ماشین خود کار ضد هوائی بیست پایه از طرف روسها داده شده است. زید او-۲۳-۲ تفنگ ضد هوا عمدتا از قوای اتحاد جماهیر شوروی در زمان عقب نشینی باقی مانده است. بسیاری بر روی کامیون ها به عنوان سیستم های آتش پشتیبانی بداهه نصب شده است. زی پی او4 دارای سلاح ضد هوائی انواع دیگر آن مانند ZPU-۱ و ZPU-۲میباشد. توپ 122ملی متری 2 ای 18 یا(دی-30) توپ یا خمپاره انداز توپ 152ملی متری مودل1937یا(ایم ال 20) توپ از فعالیت باز مانده. توپ 152 ملیمتری مودل1943 (دی-1) توپ از فعالیت باز مانده. توپ 122 ملیمتری مودل 1938ویا ایم 30 [[توپ از فعالیت باز مانده. توپ 155ملیمترمودل 114 توپ توپ صحرا ایم 1954 یا ایم 46 توپ سکود وسیله تکتیک موشکهای بالستیک فعال نیست. 9کا52 لونا-ایم توپخانه سیستم راکت از فعالیت باز مانده. بی ام27-اورگان دارای خول چندین راکته از فعالیت باز مانده. [ویرایش] ۹ سلاح خورد دفاعی وتعرضی مودل نوع تعداد تاریخ یا فوتو تولید تشریحات و فوتو تفنگچه مکروف تفنگچه نیمه اتومات تفنگچه تی تی تفنگچه نیمه اتومات تفنگچه ایم ۹ تفنگچه نیمه اتومات ستیچن ای پ اس تفنگ ماشیندار خود کار موزین نجنت تفنگ مرمی متحرک برای تشریفات. ای کا ایم تفنگ حمله آوری گدام. ای کا 47 تفنگ حمله آوری الی 2008 مورداستفاده قرار نداشت فعلاً صرف توسط قطعات منظم مورد استفاده قرار می گیرد. ای کا 74 در گدام. تفنگ حمله نوع 56 تفنگ حمله در گدام. تفنگ ایم 16 تفنگ حمله ۱۰۴٬۰۰۰ ۲۰۰۷–۲۰۰۹ این سلاح از طرف دولت امریکا غرض مدرن ساختن اردو افغانستان توضیع شده است . کارابین ایم4 تفنگ حمله ۴۲٬۱۸۹ ۲۰۰۸–۲۰۰۹ تنها با کماندوهای ارتش افغانستان و نیروهای ویژه استفاده می شود. M4s فروخته شده به عنوان بخشی از بسته نظامی خارجی درسال 2006. M4s اضافی فروخته شده به عنوان فروش بسته نظامی خارجی 2008 . کولت کانادا سی 7 تفنگ حمله ۲٬۵۰۰ ۲۰۰۷–۲۰۰۸ در دسامبر سال 2007، کانادا موافقت کردند اهدا کند 2500 عددتفنگ C7 را به ارتش ملی افغانستان همراه با آموزش و مهمات. در ژوئن 2011، ارتش ملی افغانستان، تفنگ C7 را تعویض کند به تفنگ M16 آمریکائی. تیر انداز پنج تکه دوربین تفنگ چند تکه [[تیر انداز چند تکه ایم24 تفنگ چند تکه ۱٬۲۰۰ ماشیندار اتومات ایم 249]] ماشیندارخفیف ۱۶٬۲۴۸ [[آر پی کا بازودار ماشیندار خفیف [[تفنگ ماشیندار ایم240 تفنگ ماشیندار بماقصد عمومی ۳۰٬۱۵۲ ماشیندار ثقیل پی کا تفنگ به مقاصد عمومی دشکه ماشیندارثقیل ماشیندار ثقیل ای اس وی ماشیندار ثقیل استفاده کم دارد. ماشیندار ایم2 ماشیندار ثقیل سوراخ گر ۱۹٬۵۰۰ آرپی جی راکت سرشانه اس پی گ 9 تفنگ ریکولایز میلان موشک ضد تانک به تعداد کم موجود اند.. جی پ25 نارنجک انداز نارنجک ایم 203 نارنجک پرتاب ۹٬۲۵۰ هاوان متوسط 82 ملیمتر هاوان ۵۰۰ ایم224 60 ملیمتر هاوان ۸۱ملیمتر م م ۵۲۵ هاوان [ویرایش] ۱۰ پیوند بیرونی ویکی پیدیا انگلیسی Afghan National Army ارتش افغانستانMilitary of Afghanistan ارتش افغانستانAfghan National Army [ویرایش] ۱۱ جستارهای وابسته درجه‌های ارتش افغانستان نیروی هوایی افغانستان قل‌اردو سقوط دولت کمونیستی افغانستان افغانستان(بخش ارتش) جنگ شوروی در افغانستان ۱۲ منابع ۱.اردو وسیاست نوشته ستر جنرال محمد نبی عظیمی سابق قومندان گارنیزون افغانستان ۲.افغانستان درپنج قران اخیر -مولف میر محمد صدیق فرهنگ در چلد اول دوم وسوم راجع به تشکیلات نظامی هر شاه درج گردیده است.نشر انتشارات قم محمد وفائی خیابان ارم ایران ۳.وبگاه روند انتقال مسولیتها وبگاه فوای مسلح افغانستان مصاحبه با افسران ارشد در مورد تشکیلات اردو جدید وانتقال مسولیت به خود افغانها http://www.gmic.gov.af/dari/index.php?option=com_content&view=article&id=633:2011-06-25-11-00-06&catid=54:transition-interviews&Itemid=102   ۴.پلان ایالت متحده امریکا در مورد تعین بودیجه مصرفی اردو ملی افغانستان صفحه هفت http://www.defense.gov/pubs/united   5.بودیجه ملی دولت افغانستان برگرفته از صفحات  ۳و۱۴۳   http://siteresources.worldbank.org/AFGHANISTANEXTN/Resources/305984-1264608805475/6739619-1282159147458/SY1389Budget.pdf 6.مصاحبه باارکان حرب نورالحق علومی رئیس حزب متحدملی وسابق قومندان قول اردو قندهار درمورد اردو افغانستان. 7.اردوی افغانستان و دفاع از حاکميت ملی وتماميت ارضی کشور در وبگاه خبر رسانی اریانا نت http://www.ariananet.com/modules.php?name=Artikel&file=print&sid=4202 8. ویکی پییدیا انگلیسیAfghanistan                    Afghan national army - Military of 9.نیروی هوائی افغانستان در ساید امنیت جان http://www.globalsecurity.org/military/world/afghanistan/airforce.htm * 10.تاریخ افغانستان دربخش اردو نوشته دگروال غلام نبی یورش از قسمت ۱۳سلطنت امیر شیرعلی خان الی قسمت ۱۸صفحات متعدد
|+| نوشته شده توسط كارگر در 2011/9/29  |
 قوای هوایی افغانستان

قوای هوایی افغانستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزادسمبول رسمی اردو ملی افغانستان
نیروی هوایی افغانستان یکی از سه شاخۀ اصلی اُردوی ملی افغانستان می‌باشد. نیروی هوایی اردو ملی افغانستان زیر نظر قوای مسلح افغانستان وقومندانی اعلی قوای مسلح افغانستان فعالیت می‌کند.

۱ تاریخچه

نخستین پرواز طیارات در آسمان افغانستان دو پروند هواپیمای جنگی انگلیسی بود که در سال ۲۶/۵/۱۹۱۹ میلادی رخ داد. این هواپیماها به قصد بمباران شهر کابل وارد فضای افغانستان گردیدند. پس از آنکه شاه امان‌الله در سال ۱۹۱۹ استقلال افغانستان را بدست می‌آورد، درصدد ایجاد نیروی هوائی در کشورش می‌شود. درسال ۱۹۲۱ سه تن از افسران افغانستان غرض کسب آموزش دربخش‌های هوائی به کشور ایتالیا فرستاده شدند.
 1. : جَگرَن محمداحسان‌خان به سمت خلبان، موصوف با ارتقای رتبه به  قومندان نیروی هوائی مقرر گردید.
 2.  تورَن غلام‌دستگیرخان در بخش فنی هواپیما
 3.  تورن محمدهاشم‌خان در بخش کشف.
شاه امان‌الله در سال ۱۹۲۱ دو پروند طیاره نوع Airco DH.9A را از انگلیس و یک پروند را از کشور اتحاد جماهیر شوروی  خریداری نمود. ودر23 اگست  سال  ۱۹۲۴ میلادی۱۳۰۳ خورشیدی نیروی هوائی افغانستان رسما تشکیل گردید. در سال ۱۹۳۹ مکتب هوائی تاسیس گردید. مکتب مذکور چندین دوره فارغ‌التحصیلان در بخش هوائی داده‌است. این مکتب درسال ۱۳۵۶ به پوهنزی هوائی  تبدیل شد. که دارای ۴فاکولته هوائی بود. نیروی‌های نظامی و بخصوص هوائی در زمان صدارت  سردار محمدداوودخان (۱۳۵۲-۱۳۵۷ خورشیدی) توسعه داده شد. نیروی هوایی افغانستان در زمان ریاست جمهوری محمدداوودخان، تحولات چشمگیری را تجربه کرد. پس از سال ۱۳۵۷ در افغانستان در شهرهای مزارشریف، قندهار، هرات، جلال آباد، بدخشان و کابل در جنب  پروازهای ملکی پروازهای نظامی  نیز صورت می‌گرفت. 

۲ توان رزمی

اردو افغانستان تا پیش از سقوط دولت تحت حمایت اتحاد جماهیر شوروی، نزدیک به ۵۰۰ طیاره  و بالگرد تهاجمی داشت. اما در جریان سال‌ها جنگ داخلی در افغانستان، تقریبا تمامی آن‌ها یا به دلایل عدم رسیدگی فنی و یا در کشاکش جنگ داخلی از بین رفت.
تا پیش از اشغال افغانستان توسط نیروهای ناتو، بدنه اصلی نیروی هوایی افغانستان از بالگردهای ام‌آی-۱۷ روسی تشکیل شده بود.

۳ پایگاه‌های هوایی


افغانستان هم‌اکنون سه  میدان هوایی بین‌‌المللی دارد:
میدان بین‌المللی کابل، که در پایتخت مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد
میدان بین‌المللی قندهار، که در جنوب افغانستان مورد استفاده قرار می‌گیرد و
میدان بین‌المللی هرات، که به تازگی بین‌المللی شده و در غرب این کشور مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. سه میدان هوائی بزرگ دیگر قیر ریزی شده  برای پروازهای داخلی (مُلکی) بین شهرهای بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند. برعلاوه ۱۶میدان هوائی  کوچک محلی برای پروازهای داخلی بین مناطق دورافتاده و کوچک در سراسر افغانستان وجود دارند. این میدانهای هوائی  کوچک پخته نبوده روپوش سنگریزه دار  دارند و تحت قوانین پرواز بصری/چشمی (بدون استفاده از دستگاه‌های پیشرفتۀ هوانوردی همچون دستگاه خودکار نشست  ILS) فعالیت می‌کنند. میدان هوائی  اصلی افغانستان عبارتند از
میدانهای  بین‌المللی
میدانهای داخلی بزرگ
 1. میدان جلال‌آباد
 2. میدان قندوز
 3. میدان مزار شریف
پایگاه‌های هوایی نظامی
 1. پایگاه هوایی بگرام: بزرگترین پایگاه هوایی نظامی افغانستان که در نزدیکی شهرک باستانی بگرام در ولایت پروان واقع است.
 2. پایگاه هوایی شیندند: در ولایت هرات واقع است.

۴ پرسنل

به گفته مقامات نیروهای هوایی افغانستان، در سال ۲۰۰۸ میلادی، ۶۰۰ پیلوت ومعاونین در نیروی هوایی افغانستان مشغول به کار بوده‌اند.

۵ دانستنی‌ها

 • اولین شرکت هوائی داخلی افغانستان بتام آریانا افغان هوائی شرکت می‌باشد که درسال ۱۳۳۰ تأسیس گردید.
 • اولین خلبان افغانی که در یک روز ۱۱ عملیات نظامی را اجرا می‌نمود مصطفی قهرمان بود.
 • اولین کمپانی هوائی خارجی که در افغانستان فعالیت می‌کرد اندیمار نام داشت.
 • اولین شرکت خصوصی هوائی در افغانستان شرکت کام ایر می‌باشد که در سال ۱۳۸۲ تأسیس گردید.
 • دومین شرکت هوائی داخلی دولتی در سال ۱۳۴۷ تأسیس شد که بنام شرکت هواپیمایی باختر (پشتو: باختر افغان الوتنه) یاد می‌گردید.
 • اولین مدیریت ملکی هوائی در چوکات صدارت در سال ۱۳۳۳ ساخته شد که مدیر آن گُل‌بهارخان نام داشت.
 • اولین فضانورد افغان عبدالاحد مومند می‌باشد که برای مدت ۹ روز با یک تیم روسی در فضا تحقیقاتی را انجام داد.

۶ منابع

 • انجمن نجوم جمهوری اسلامی افغانستان

۷ پیوند به بیرون

|+| نوشته شده توسط كارگر در 2011/9/29  |
 گروپهای تروریستی پاکستان
گروپهای تروریستی پاکستان

در اوایل دسامبر ٢۰۰١ (اواسط ١٣۸۰) آمریکا ٣۹ گروه را تروریست شناخت، و از جمله پنج گروه تروریستی مقیم پاکستان یعنی لشکر طیبه، جیش محمد، حرکت المجاهدین، حرکت الجهاد اسلامی و الرشید را در فهرست گروه های تحت تعقیب قرار داد. این پنج گروه برای الحاق کشمیر هند به پاکستان مبارزه می کنند، و حامیان مهم طالبان در افغانستان محسوب می شوند.
 اسامی گروه ها وسازمان های که در فهرست سازمان ملل به آنها اشاره شده است، به قرار زیر می باشد:
1.کمیته حمایت افغانستان پشاور پاکستان
تاریخ شمولیت در لست القاعده و طالبان سازمان ملل ١١ جنوری ٢٠٠٢ (٢٢ ١٣۸۰)
2.سازمان کمک علمای پاکستان
کیتاب غر، دارالفتاح، ارشاد، نظیم آباد کراچی، پاکستان
بلاک ١٣ گلشن اقبال کراچی
مسجد جامعه سلیمان پارک
تاریخ شمولیت در لست القاعده و طالبان سازمان ملل ٢٤ اپریل ٢٠٠٢ (حمل ١٣۸١)
3.شرکت بین المللی الخطر (الخطر ترست انترنیشنل)
تاریخ شمولیت در لست القاعده و طالبان سازمان ملل متحد ١٧ اوت ٢۰۰۵ (٢٧ اسد ١٣۸٤)
نشانی: گلشن اقبال بلاک ٢ کراچی، پاکستان
اسلام میرپور خاس، تندو جان محمد
4.بنیاد الرحمن (الرحمن فوندیشن)
تاریخ شمولیت در لست القاعده و طالبان سازمان ملل متحد ٢٦ اوت٢۰۰٤ (۵ سنبله ١٣۸٢)
نشانی: خانه ٢٧۹ سرک نظام الدین - ف ١٠ /١ اسلام آباد پاکستان
5.شرکت الرشید (الرشید ترست)
نشانی دارالفتاح نظام الدین کراچی، پاکستان
مسجد جامعه سلیمان پارک
چوک یادگار پشاور، پاکستان
تاریخ شمولیت در لست القاعده و طالبان سازمان ملل متحد ٦ اکتوبر ٢٠٠١ (١۵ میزان ١٣۸۰)
6.بنیاد امداد جهانی (گلوبل رلیف فوندیشن)
نشانی سرک شماره ۵٤ بخش ف- اسلام آباد، پاکستان
تاریخ شمولیت در لست القاعده و طالبان سازمان ملل متحد ٢٢ اکتوبر ٢۰۰٢ (١ عقرب ١٣۸١)
7.جیش محمد
پاکستان
تاریخ شمولیت در لست القاعده و طالبان سازمان ملل متحد ١٧ اکتوبر ٢۰۰١ (٢٦ میزان ١٣۸۰)
8.شرکت رابطه (رابطه ترست)
خانه ۹ منزل دوم سرک وحدت لاهور، پاکستان
تاریخ شمولیت در لست القاعده و طالبان سازمان ملل متحد ١٧ اکتوبر ٢۰۰١ (٢٦ میزان ١٣۸۰
9.جمعیت امداد میراث اسلام (ریلیف اف اسلام هیریتج سوسایتی) پاکستان
تاریخ شمولیت در لست القاعده و طالبان سازمان ملل متحد ١١ جنوری ٢٠٠٢ (٢٢ جدی ماه ١٣۸۰)
10.سازمان وفا (وفا اورگانیزیشن)
نشانی : سرک ۵٤ ، فاز ٢ هیات آباد پشاور، پاکستان
تاریخ شمولیت در لست القاعده و طالبان سازمان ملل متحد ٦ اکتوبر ٢٠٠١ (١۵ میزان١٣۸۰)
با وجود آنکه این سازمان ها وموسسات در فهرست کمک رسان های تروریستان ثبت می باشند، ولی همین اکنون بصورت فعال در پاکستان به اقدامات می پردازند.
کرس الکسندر مامور عاليرتبه سازمان ملل متحد در امور افغانستان، سال گذشته گفت: "اگر حملات شورشي ها در سال آينده دو برابر سال جاري شود و تعداد بيشتر فرماندهان و افراد جنگديده از مرز گذشته و به افغانستان داخل شوند، سوالات زيادي مطرح خواهد شد. تلفات جنگي امسال سه برابر تلفات در سال گذشته شده است. ما با مشرف ملاقات نموده و او با ما موافق بود، که طالب سازي براي کشورش و افغانستان هر دو مضر است.وی به يک نوع جنگ با طالبان درگير مي باشد. جان مسئله اين است که آنها (دولتمردان پاکستان) بايد واداره شوند تا عليه طالبان که از کويته به حملات عليه افغانستان دست مي زنند، اقدام نمايند. برداشت من اين است که هر وقت پاکستان به دادن پناه به اکثريت اعضاي رهبري طالبان و فراهم آورن زمينه آموزش نظامي برای طالبان متهم مي شود، سر و صداي زياد راه انداخته، هر چيز را انکار نموده و خواهان دلايل وشواهد مي گردد. همچنین افغان ها را متهم مي کنند، که قادر به بهبود وضعيت در داخل کشور شان نيستند. اما شواهد انکار ناپذير اند. واقعيت اين است که ديگر در مورد شواهد صحبت نمي کنيم. ما  در اين مــورد صحبت مي کنيم، که بايد چه بکنيم و کار را چطور انجام دهيم."
|+| نوشته شده توسط كارگر در 2011/9/29  |
 سرک حلقوی افغانستان

سرک حلقوی افغانستان

از عبدالناصر

انقشه بزرگ راه حلقوی افغانستان

وزیران اقتصادکشورها در فلپین بمنظور راه اندازی خط آهن و سرک حلقوی در افغانستان جلسه نمودند

شاهراه حلقوی افغانستان:پروژه شاهراه حلقوی افغانستان که حدود ۳۳۶۰ کیلومتررااحتوا میکند.این پروژه از کابل شروع شده پس از گذشتن از ولایات پروان بغلان سمنگان مزارشریف شبرغان میمنه بادغیس هرات فراه هلمند قندهار غزنی وردک ودوباره بکابل میرسد. یعنی چهارده ولایات را بهم وصل مینماید.این پروژه دارای ۹ شاخه سرحدی میباشد. این شاهراه درشهر پلخمری با سرک پلخمری قندز شیرخان بندر تقاطع مینماید که هم مرزتاجکستان است. در مزار شریف با سرک حیرتان مزارشریف تقاطع مینماید که ازبکستان را وصل مینماید.دراندخوی ازطریق سرک آقنه ترکمنستان را وصل میسازد.پس از رسیدن به هرات با سرک هرات اسلام قلعه تقاطع نموده مرز ترکمنستان را میپیماید .وهکذا در هرات از طریق راه هرات قلعه نو ایران را با خود وصل مینماید. در فراه با سرک ۵۱۵ بکوا دلارام زرنج گلبهار را متوصل میگردد. درقندهار باسرک قندهارسپین بولدک وصل شده.بندر سپین بولدک رابا بندر چمن بلوچستان وصل میسازد. درشهر کابل یک شاخه ان به جلال آباد و پشاور وشاخه دیگر آن به لهوگر پکتیا و پکتیکا وصل میگردد. درگذارش نامزد وزیر فواعدعامه عبدالقدوس حمیدی مورخ۴٫۷٫۱۱۳۸۹ چنین نگاشته شده است. [سرک های منطقوی یا شاهراه ها که شامل سرک های حلقوی بوده و افغانستان را به ۵ کشور و ۲ سرحد وصل می کند که طول مجموعه آن ۳۳۶۰ کیلومتر می باشد. سرک های ملی که ولایات را به ولایات و شاهراه های منطقوی وصل می کند، طول مجموعه آن ۴۹۵۰ کیلومتر است. سرک های ولایتی که ولایات را به ولسوالی های مربوط و ولسوالی ها را به ولسوالی ها وصل می نماید ، طول مجموعه آن ۹۶۰۰ کیلومتر است.].این سرک فعلادارای ۹ شاخه سرحدی داردکه دوشاخه به تاجکستان یک برازبکستان دو برترکمنستان دوبرایران (هرات و زرنج) دو بر پاکستان متوصل میگردد.کار سرک حلقوی تا حدود زیادی بپیش رفته صرف حدود۲۳۱ کیلومتر بین میمنه بادغیس و هرات بدلیل عدم مصونیت و امنیت به کندی پیش میرودودر همین ساحه تکمیل نشده.
.بانک انکشاف آسیایی 350 میلیون دالر به دولت کابل کمک کرد

 

امضا قراردادبا رئس بانک آسیائی بمنظور احداث سرک حلقوی

 

۱ تاریخچه

کارسروی ونقشه کشی سرک کابل شبرغان [که جز سرک حلقوی است] از سال ۱۳۴۲ با همکاری کشور اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی سابق آغاز شد.کارشاهراه کابل قندهار هرات درسال ۱۳۳۶ با همکاری متخصصین ایالات متحده امریکا آغاز گردید.کارهردو سرک تحت اداره وزارت فواید عامه و ارتش افغانستان بپیش میرفت. اراضی کابل هرات بجز ولایت میدان اراض هموار بوده کار آن بسرعت پیش میرفت .ولی اراضی کابل مزارشریف و میمنه هرات اراضی نا هموار بوده کارآن تا به حال تکمیل نگردیده است.که مشکلات امنیتی تا حدود زیادی نیز سکتگی در کار را وارد نموده است.کارسرک کابل هرات از سال ۱۳۵۹-۱۳۸۱ بکلی متوقف بود.ولی کارسرک کابل شبرغان در سالهای ۱۳۶۰ توسط کارشناسان روسی دوباره آغاز یافت سرک کابل الی ولسوالی جبل‌سراج از ده متره به چهل متره عریض گردبد.ولی الی سال۱۳۸۱ کار سرک قیصار و بالا مرغاب که در حدود ۲۳۱ کیلو متر میشود متوقف بود.فعلا کار تا حدود پیش رفته است.در زمانیکه سرک حلقوی طرح شده بود طرح نصب پایه های برقی و راه آهن در کنار این جاده نیز درنظر گرفته شده بود. چون یک افغانستان کشور کوهی است از یک راه باید به چندین مقصد استفاده نماید.درین خط حلقوی ولایات مولد برق بولایات مصرف کننده باید برق بدهند.مصارف مجموعی سرک حلقوی به ۳ ملیارد دالر تخمین گردیه بودکه تا حال ۲٫۵ ملیارد بالای آن مصرف گردیده است.

                    گوشه از  کار قیر ریزی پروژه  سرک کابل بامیان

 ۲ شاخهای اصلی بزرگ راه

پس از سال ۲۰۰۱ کارترمیم کاری سرک حلقوی آغاز گردید درجنب ترمیم این شاهراه کشورهای منطقه بمنظورسهولت کارخویش وارد همکاری شدند تا در افغانستان در پروژه سرک سازی راه آهن و پا یپ لاین گازی همکاری نمایند.که از پروژه های خورد و بین امللی چنین مینگارم.
 • ۱.A۰۱ :پروژه تورخم اسلام قلعه هرات را بنام A۰۱ یاد مینمایند.بودیجه مالی این پروژه را ایالات متحده امریکا و عربستان سعودی میپردازد . این پروژه توسط گروپ امریکائی بنام لویس برگر گروپ سروی و محاسبه شده کار پروژه را کمپنی ترکی و کمپی های ایرانی پاکستانی و هندی پیش میبرند طول این سرک ۲۲۰۰ کیلو منر میباشد.این سرک به ادامه شاهرا بین المللی AH۱ میباشدکه پاکستان را به ایران وصل مینماید.
 • الف:احیا و باز سازی سرک کابل سروبی.این سرک به طول۶۶٫۷ کیلو متر به مصرف مجموعی ۲۵٫۹ ملیون ایرو از کمکهای اتحادیه اروپامیباشد. کاراین پروژه در   ۲۰۰۴ شروع ودر ۲۰۰۶ توسط کمپنی چینائی به اکمال رسید.
 • ب: احیا و بازسازی سرک سروبی جلال آباد:کارای پروژه توسط کمپنی چینائی به قیمت ۲۵٫۶ ملیون ایرو از طرف اتحادیه اروپا تمویل گردید.کارپروژه در ۲۰۰۳ شروع و در ۲۰۰۶ تکمیل گردید. صورت گرفته است.
 • ت .احیا وباسازی سرک جلال آباد تورخم:این سرک بطول۷۸ کیلومتر با حزینه ۱۶٫۷ میلون دالر توسط کمپنی FW پاکستان قراردادگردیده بود. کار این پروژه در ماه اگست ۲۰۰۳ آغاز و در جولای ۲۰۰۶ کار ان به اکمال رسید.
 • ۲ . A۷۶ این سرک از کابل شروع شده پس از گذشتن از ولایت پروان بغلان سمنگان مزارشریف جوزجان میمنه بادغیس در هرات با سرک A۷۷ وA۰۱ وصل وادامه مییابد.
 • الف:باز سازی سرک کابل اولنگ بطول مجموغی ۱۰۰ کیلو متر به قیمت ۳۱٫۲ میلون دالر از طرف بانک جهانی تمویل گردید.کار این پروژه را یک شرکت ترکی به اتمام رسانیده است.
 • ب:بازسازی اولنگ دوشی:این پروژه بطول ۷۵ کیلومتر به قیمت ۲۹٫۲ میلون از طرف بانک جهانی تکمیل گردید.
 • ت:سرک پلخمری نائب آباد حیرتان:بطول مجموعی ۲۲۴ کیلومتر به ارزش ۲۸٫۷ میلون دالرامریکائی با یک کمپنی کوریائی عقد قرار دادشده است. کاراین سرک در سال۲۰۰۶ ختم شد.
 • ث.پروژه سرک بلخ اندخوی:به طول ۱۸۲ کیلو متر ه ارزش مجموعی ۳۶٫۲ میلون دالر امریکائی از بودیجه بانک جهانی تمویل شده است.کار این پروژه در ۲۰۰۶ ختم شد.

۳ شاخهای فرعی و ارتباطی شاهراه افغانستان

۳.A۷۷ این سرک از جبل السراج شروع شده(راه شبر)پس از گذشتن از ولایت بامیان چغچران به سرک A۰۱ هرات وصل میگردد.این سرک دره های زیبا صعب العبور وپر برف کوهای هندوکش و بابا را چیره نموده به اراضی هموار هرات خاتمه مییابد .تابستان این سرک در آینده ها از جمله راه های زیبا جهان خواهد بود.طول این سرک حدود ۸۳۰ کیلومتر تخمین گردیده است .این سرک فاصله بین کابل هرات را ۳۳۰ کیلو متر کوتاه میکند.
 • الف. پل متک بامیان  :کار این سرک با تائید از بیانیه سرپرست وزارت فواید عامه توسط قوای نظامی امریکا با بودیجه مالی کشور امریکا االی بامیان بپیش برده خواهد شد.
 • ب.یکاولنک بامیاناین جاده از خط سرک A۷۷ که ازشهریکاولنگ مرکز ولایت بامیان میگذرت شروع به شهر بامیان کهن ختم میشود.طول این سرک ۹۷ کیلومتر با عرض ۷ متر با بودیجه مالی مبلغ ۶۹ میلون دالر از طرف بانک جهانی و اداره همکاری جاپان تمویل میگردد.کار این پروژه در ۲۴ اسد سال ۱۳۸۹ شروع شده در ماه نومبر ۲۰۱۱ باید ختم شود.[[۳]]
  • ۴.سرک مزارشریف –دره صوف و بامیان -دایکندی ، ارزگانقندهار،طول این سرک حدود ۱۱۰۱ کیلومتر راه را دربر میگیرد.
  • ۵.سرک شبرغان ،سرپل، سنچارک، بلخاب ،دلارام که بالاخره به زرنج و از آن طریق به بندر چابهارسرحد ایران وصل می شودطول این سرک از شبرغان الی چهاربهار حدود ۱۱۵۰ کیلومتر را در بر میگیرد و زرنج را با بندر چها ربهار وصل میکند.
  الف:پروژه دل آرام زرنج:طول این سرک ۲۰۰ کیلومتر به ارزش ۸۵ میلون دالر توسط دولت هند ساخته شده است.پروژه در ۲۲ جنوری ۲۰۰۹ ختم شده است.
  • ۶.پروژه سرک چاریکار گلبهار پنجشیر بدخشان : کاراین پروژه بدوقسمت تقسیم گردیده بود.
  • سرک چاریکار گلبهار به طول۱۹٫۲ کیلو متر و قسمت دوم از گلبهار الی بازارک پنجشیر به طول ۵۰ کیلو متر میباشد.کار این پروژه توسط کمپنی امریکائی لویس برگر انجام یافته است.باقیمانده کارالی جرم بدخشان از راه (پریان)،حصه علیای دره انجمن توسط تیم پی آر تی بپیش خواهند برد.
  • ۷.پروژه سرک نورستان بدخشان تحت غور قرار دارد
  • ۸. پروژه سرک دوشی بامیان تحت غور است.کار این جاده را قوای نظامی امریکا با هزینه مالی دولت امریکا بپیش خواهندبرد.[[۴]]
  • ۹. پروژه سرک کندوز دشت آبدار میر علم خلم این سرک بطول ۱۱۶ کیلومتر با هزینه ۸۰ میلون ایرو توسط کشور آلمان از بودیجه بانک انکشافی انکشور تمویل خواهد گردید.کار این پروژه از میزان سال ۱۳۸۹ آغاز شده است.این پروژه تاجیکستان را با ایران وصل میسازرد.
  • ۱۰. پروژه سرک سروبی جبل سراج درحال سروی است.طول ای سرک ۱۱۶ کیلومتر بوده .که کثرت رفت و آمد وسایل ترانسپورتی را در شهر کابل کم میکند. [[۵]]
  • ۱۱. پروژه سرک میدان شهر- بامیان تکمیل گردیه و به بهره برداری سپرده شده است. این سرک داری طول ۸۲ کیلو متر میباشد.هزینه که درین سرک بمصرف رسیده مبلغ ۸۳٫۴ میلون ایرو از کمکهای کشور ایتالیا میباشد .این پروژه تونل به طول ۵۰۰ متر را نیز در خود داشت.
  • ۱۲. پروژه اعمارتونل ۲۴ کیلومتری در سالنگ تحت غور است.
  • ۱۳. پروژه سرک پکتیا خوست بندر غلام جان سرحد پاکستان تحت سروی است.
  • ۱۴. پروژه سرک پلخمری شیرخان بندر:این پروژه به طول ۱۶۸٫۲ کیلو متر به ارزش ۲۹٫۹ میلون دالرامریکائی از طرف بانک جهانی تمویل گردید.
  • ۱۵. پروژه سرک کابل لته بند از راه ولسوالی سارک گندمک تحت سروی است.
  • ۱۶.پروژه سرک قندهار گرشک :طول این سرک به ارزش ۲۳۸ میلون ین جاپانی از طرف کمپنی جایکا جاپانی تکمیل میگردد.این پروژه ختم نشده است.
  • ۱۷.پروژه قندهار -سپین بولدک :به طول مجموعی ۱۰۳ کیلومتربه قیمت مجموعی ۲۴٫۲میلون دالر با یک کمپنی هندی عقد قرار داد گردیده است. کار این پروژه در ۲۰۵ خاتمه یافت.
  • ۱۸.پروژه هرات ارملک:به طول ۶۰ کیلو متر به قیمت مجموعی ۲۳ ملیون دالر به همکاری دولت ایران با شرکت آبادپارس ایرانی قرار داد گردیده است. کار این پروژه ختم است.
  • ۱۹.پروژه سرک بین اشکاشم وفیض آباد:این سرک پس از اینکه کار پل اشکاشم مرز بدخشان وتاجکستان ختم گردید کار این پروژهدر2008 شروع در2010ختم گردید. طول این سرک بطول 110 کیلومتر با هزینه مجموعی پل و پلچک 105 میلون دالر تعین گردیده است.بودیجه مالی این پل را دولت امریکا طور بلاعوض کمک نموده است
  • 20.سرک حلقوی درواز ها ،پامیرات و ولسوالی بهار ک فیض آباد،کشم ،جرم این پروژه هزینه خیلی زیاد را در بر داردچون مناطق کاملا کوهی وناهموار است.دولت افغانستان در ماه ثور سال 2011 صرف پروژه فیض آباد و بهارک رابا هزینه هشت میلون دالر آغاز خواهد نمود.(وبگا پرزدند افغانستان [[۱]] وبگاهآزانس دولتی اطلاعاتی باختر [[۲]]
   طبق راپور محترمه فوزیه کوفی نماینده مردم بدخشان در ولسی جرگه کارهموارکاروجفله اندازی سرک حلقوی دروازهاولایت بدخشان روز21 عقرب سال 1389 توسط جاراله منصور وزیر وزارت انکشاف دهات افتتاح گردید طول این سرک 140 کیلومتر و هزینه 11 میلون دالر امریکائی را دربر خواهد داشت.کار این پروژه درمدت 3 سال تکمیل خواهد شد. که شش ولسوالی رابا هم وصل میسازد.این سرک الی دریای آمو ادامه پیدا خواهد نمود.[[۴]]

  [ویرایش] ۴ جستارهای وابسته

  • ۰.تعداد پروژه های سرک سازی کمپنی لویس برگر در افغانستان در وبگا لویس برگر
  http://www.louisberger.com/OurProjects/Asia/IRP
  • ۰۱.اعمار پروژه سرک دل آرام زرنج توسط کشور هند در وبگا [Delaram-Zaranj road opened ] وهم در وبگاهندو [[۳]]
  • ۰۲.وبگا ناتو در مورد باز نمودن راه ابریشم در افغانستان[links to the Virtual Silk Highway]
  • ۱.ویکی پیدیا انگلیسی Route ۵۱۵ (Afghanistan
  • ۲.سرک ازبکستان مزارشریفAfghanistan–Uzbekistan Friendship Bridge ویکی پیدی انگلیسی
  • ۳.شاه راه حلقویHighway ۱ (Afghanistan) ویکی پیدیا انگلیسی
  • ۴.وبگاه وزارت مالیه افغانستان کمک و بودیجه مالی راه مواصلاتی افغانستانhttp://www.mof.gov.af/dari/Roadad_ha.htm
  • ۵.نقشه کشی و دیزاین سرک کابل تورخم توسط کمپنی WSP انگلیسی[[۴]]
  • ۶.راپور وزارت کار افغانستان در موردسرکهای افغانستان
  [[۵]]
  • ۷.|روژه بزرگ راه افغانستان و تاجکستان[[۶]]
  • ۸.پروژه سرک حلقوی افغانستان-پروژه نمبر یک قیصار بالا مرغاب دولت اسلامی افغانستان
  [|اداره پروژه سازی]
  • ۹.قرار داداحداث سرک قندز -خلم بین وزیر ملیه افغانستان و رئیس بانک انکشاف آلمان به امضا رسید مورخ ۴ میزان ۱۹۸۹ [[۷]]
 • |+| نوشته شده توسط كارگر در 2011/9/29  |
   تاریخچه کابل
  زیاده ترین شهر که پایتخت افغانستان بوده است کابل زیبا است.علاه بر کابل بلخ هرات قندهار غور غزنی در ادوار مختلف تاریخ  پایتخت شاهان افغان بوده است.قبل از اریایها در هر دره افغانستان  ملک یا بزرگ شاه همان منطقه بوده است ‫کابل یکی ﺍﺯ قدیمی‌ترین شهرهاﯼ ﺩنیاست. ﺩﺭ کتاﺏ مقدﺱ ﻭیدﺍ به ناﻡ کبه ﻭ ﺩﺭ پاﺭچه‌هاﯼ ﺍﻭستا ﺍﺯ ﺁﻥ به ناﻡ کوب‌ها یاﺩ می‌شوﺩ. ‫نویسندگاﻥ کلاسیک یونانی ﺁﻥ ﺭﺍ کوفن یا کوفس ﻭ کوﻭﺍ ثبت کرﺩﻩ ﻭ هم‌چناﻥ مرﺩﻡ فاﺭﺱ ﻭ ﺍﺭستو ‫ﺍین شهر ﺭﺍ خوسپس خوﺍندﻩ‌ﺍند.
  نامهای کابل
  کابل امکان ان میردود که درسالهای 1500 الی 2000 قبل امیلاد به یک شهر تبدیل گردیده باشد. پس اشغال هر قوم یا شاه نام ان نیز تغیر یافته است. زمانیکه در مورد کابل  مطالعه زیاد صورت گیرد نام کابل از دریای کابل گرفته شده است .دلیل عمده ان اینست که کابل منشع دریای است که اب ان به بند کمال خان هند میریزد .  در شهر لاهور موقیت دارد. مردمان که در نواحی دریای کابل الی هند  زندگی میکردند کابل را مقدس میشمردن. هکذا این دریا خطر ناک نبوده اب خیزی کم داشت . مردم درکنار این دریا بی خطر زندگی میکردند. کابل مرکز تقاطع 3 دریا یعنی دریای گلبهار ،پغمان ولهوگر است.درفاصله های اندک این دریا با دریای خروشان وبربار پنجشیر ،علی شنگ علینگار و سرخرود ودریا چه های دیگر یکجا شده برای سرمین هند رزق وروزی تولید میکرد. امکان داردنامهای کابور کافور کوفه کاپول کابول کووا کمبوجه دریکی یکی از زبانها منشع یا دریا را میگفتند.  کوهای کابل  در آن زمان پر از ارغوان بود.ارتفاع ،دریا، سرسبزی ، با کوهای بلند مملو با درخت ارغوان ، اب هوای سرد وگوارا ان مردم گرم نشین هند را دیوانه کرده بود. و کابل را جنت می شمردن.کابل که  در ان زمان به صفت نکته مرتفع ومنشع شمرده میشد. امکان نام مقدس کابل را شاید داده باشند.
  . مطابق به نگارش  تاریخ‌نویسان، نام سانسکریتی کابل( کمبوجه) میباشد. این نام در نوشته‌هایی باستانی در کوفس و کوفن ذکر شده است. در سده هفتم پس از میلاد ژوانزونگ این نام را به عنوان کافو (به انگلیسی: Kaofu) بررسی کرده بود و اعلام کرد که این به خاطر لقب یکی از چهار قبلیه یوژی است که آنها در اوایل مسیحیت در طول کو‌ههای هندوکش به سوی دره کابل مهاجرت کرده بودند. این شهر توسط امپراتور کوشان، کوجولا کادفیزس در سال ۴۵ میلادی فتح شد و جزو مایملاک امپراتوری کوشان تا اواخر سده سومین پس از میلاد محسوب می‌گردید. ﺩﺭ قرﻥ هفتم میلاﺩﯼ، یک پژﻭهش‌گر چینی به ناﻡ شونگ چونگ، ﺩﺭ نوشته های خویش مشهوﺭ به هیوﺍﻥ سانگ ﺍین شهر ﺭﺍ کاﻭفو Kaofu نوشته ﻭ چنین برداشت می‌کند که ﺩﺭ حقیقت ﺍین شهر ﺯیبا مسما به ﺩﺭیاﯼ کاﻭفو می‌باشد که ﺍﺯ قلب ﺁﻥ می‌گذﺭﺩ، ﻭﯼ می‌ﺍفزﺍید ‫که ﺁﺭیاییاﻥ قدیم ﺍﺯ لحاﻅ ﺩینی ﺍهمیتی ﻭیژﻩ به ﺍین شهر ﺩﺍﺩﻩ ﻭ ﺁن‌رﺍ کوب‌ها ﺍﺭﺩهستانه Kobaha Urddhastana یا محل بلند پایه گفته‌ﺍند. ‫کابل ﺍﺯ ﺩیدگاهی کتاﺏ مهاباراتا هندﻭﺍﻥ، بهشت ﻭ جایگاهی تفکر برﺍﯼ خدﺍﻭندﺍﻥ خوبی بوﺩﻩ ﻭ ﺁن‌رﺍ ﺩﺭ سانسکریت ‫به ناﻡ ﺍﺭﺩهستانه یا ‫عباﺩت‌گاهی مقدﺱ حفظ کرﺩﻩ‌ﺍند.  کوه آسمائی محل عبادت بزرگ وقت شمرده میشد.هر پادشاه بودیست هند تا مانیکه در پایه عبادت گاه معبد آسمائی خم نمیشد پادشاهی آن قابل  قبول نبود.این عبادت گاه را بنام آسمائی یا کوه از امید و آرزو یاد میکردند.
  تاﺭیخ نویساﻥ ﺩﻭﺭﻩ سکندﺭ، کابل ﺭﺍ به ناﻡ ﺍﺭتوسپانه Artospana که هماﻥ ﺍﺭﺩهستانه Urddhastana سانسکریت ﺍست ﺩﺭ تاﺭیخ ‫یونانی قید نموﺩﻩ که پساﻥ‌ها (بعدها) ﺩﺭ قرﻥ ﺩﻭم میلاﺩﯼﺍین شهر ﺭﺍ به ناﻡ کابوﺭﺍ Kabura یا قلب پاﺭﺍپامیزﺍﺩ نوشته‌ﺍند. ‫ﺩﺭﺩﻭﺭﺍﻥ کوشانیاﻥ بزﺭﮒ هنوﺯ هم کابل به ناﻡ کاﻭفو شناخته می‌شدﻩ، که ﺁهسته ﺁهسته به کابوﺭﺍ مسما گرﺩید تا ﺁﻥ ﺯماﻥ که ‫کابل شاهاﻥ ﺍﺯ ﺁﻥ به ناﻡ کابلستاﻥ یاﺩ کرﺩند. کابلستاﻥ برﺍﯼ چندین قرﻥ پیش ﻭ پس ﺍﺯ ﺩﻭﺭﻩ‌ﯼ مسیح، ﺍﺯ بامیاﻥ ﻭ کندهاﺭ ﺩﺭ ﻏرﺏ تا ‫کوتل بوﻻﻥ ﻭ تماﻡ جنوﺏ ﺭﺍ ﺩﺭ بر می‌گرفت، که ﺍین خطه ﻭسیع به ﺩﻩ علاقه‌داری تقسیم بوﺩﻩ ﻭ شهرهاﯼ کابل، ﻏزنی، بامیاﻥ، ننگرهاﺭ، سوﺍﺕ، ‫پشاﻭﺭ، ﺍپوکین، بنو ﻭ بولر ﺩﺭ بر می‌گرفته‌است.
  ‫ﺍﺯ تاﺭیخ یوناﻥ چنین برﺩﺍشت می‌شوﺩ که ﺍﺭتوسپانه یا کابل مرکزی عمده ﻭ ﺍصلی ﺩﺭ منطقه بوﺩﻩ، که پساﻥ ﺩﺭ ﺩﻭﺭﻩ‌ﯼ تسلط یوناﻥ، هرﺍﺕ که ‫سکندﺭیه‌ﯼ ﺍفغان بوﺩ جاﯼ ﺁن‌رﺍﺍشغاﻝ کرﺩ که پسان‌ها (بعدها) شاه‌زﺍﺩگاﻥ هندﻭساﮎ ﺁن‌رﺍ باﺭ ﺩیگر ﺍحیا کرﺩند. تا ﺁن‌که ﺩﺭ عصر ﺯنبیلک‌  شاﻩ ﻭ ‫ﺯنبوﺭﮎ‌شاﻩ، لشکر عرﺏ بعد ﺍﺯ فتح برق‌آساﯼ ترکیه ﻭ ﺍیرﺍﻥ به ﺩﺭﻭﺍﺯﻩ‌هاﯼ ﺍین شهر کوبی، شاهاﻥ ﻭ کابلیاﻥ برﺍﯼ ﺩفاﻉ، ﺩیوﺍﺭ بزﺭگی به ناﻡ شیرﺩﺭﻭﺍﺯﻩ ‫ﺩﺭ ﺩﺭﺍﺯناﯼ کوﻩ آسمایی  بنا کرﺩند . ‫تاﺭیخ مصر به ﻭضاحت می‌نویسد که لشکر بزﺭﮒ ﺍسلاﻡ بعد ﺍﺯ فتح نیم جهاﻥ ﺩﺭ شیرﺩﺭﻭﺍﺯﻩ‌هاﯼ کابلستاﻥ به مرتبه بیست‌ﻭسه باﺭ شکست ‫مطلق ﺩید تا ﺁن‌که به مرﻭﺭ ﺯماﻥ کابلیاﻥ خوﺩ به ﺩین ﺍسلاﻡ گرویدند.

  2.درزمان مادها (کابل )بنام کابورا یاد میگردید. جایی که کابل واقع شده است، پیش از آن که توسط امپراتوری فارس‌ها، هخامنشیان فتح شود بخشی از امپراتوری مادها بوده است. مرجعی به نام "کابورا" وجود دارد که به‌واسطه فرمانروایان امپراتوری هخامنشی (داریوش بزرگ، داریوش دوم و داریوش سوم تألیف شده، که بعدها پایه‌ای برای استفاده نام کابورا Κάβουρα توسط بطلمیوس شد. آنجا مرکز مزدیسنا به بهدها همراه با آیین بودا و آیین هندو همراه شد. اسکندر کبیر این شهر را بعد از غلبه بر امپراتوری هخامنشیان در ۳۳۰ پیش از میلاد تجسس کرده بود اما هیچ نگارشی از آن ثبت نشد زیرا کابل در آن وقت شهری کوچک بود که در مورد آن کسی چیزی نمی‌نوشت. این ناحیه پیش از اینکه به دست شاهنشایی مائوریا بیفتد. قسمتی از امپراتوری سلوکیان محسوب میشد.                                                                        
  3 . اسکندر کابل را از اریایها تسخیر نمود.درعوض برای خود محل بود وباش اعمار نمود. بعدها سلوکوس نیکارتوس کابل را برای ساندروکوتوس یا چاندرکوپتها در برابر ازدواج مختلف نژادی و 500 فیل سپرد.یعنی درامان وقت باج ازدواج مروج بوده است.
  4. .دولت یونان بلخ با باختریان(سال 200 قبل میلاد) آنرا ماوریان مینامیدن. در دومین سده پیش از میلاد آنرا تسخیر کرد، پس از آن زیردستان آنها امپراتوری ایندو گریکس شهر را در اواسط سده دوم پیش از میلاد به دست خود گرفتند. باختری‌ها شهر پاروپامیز را نزدیک کابل بنیاد کردند، اما در سده اول پیش از میلاد این شهر به ماوریان‌ها افتاد. سیتیسی‌ها در اواسط دهه اول پیش از میلاد ایندو گریکس را از شهر بیرون انداختند اما ۱۰۰ سال بعد با روی کار آمدن شاهنشاهی کوشان شهر را از دست دادند.
  5.کاپول: در اطراف سالهای ۲۳۰ پس از میلاد، کوشانی‌ها توسط امپراطوری ساسانی شکست خوردند و به همراه با هم‌بیعت‌های ساسانی معروف به ایندو-ساسانیان تبدیل شدند. در دوران ساسانیان، شهر با نام "کاپول" در خط پهلوی نامیده می‌شد. در ۴۲۰ میلادی ایندو-ساسانیان توسط قبیله خیانیان که با نام "کیدارایتز" نیز شناخته می‌شدند، به بیرون رانده شدند که پس از آن در ۴۶۰ با هیاطلله تبدیل شدند. آنجا به بخشی از باقی‌مانده پادشاهی آشینا از کاپیسا که با نام کابل‌شاهان نیز شناخته می‌شود، تبدیل شد. مطابق با تاریخ الهند اثر ابوریحان بیرونی، کابل توسط شاهزاده‌گانی که از تبار ترک‌ها (عثمانی‌ها) بودند اداره می‌شد که برای ۶۰ نسل ادامه پیدا کرد.
  File:Kushanmap.jpg

  6.کابل: کوشانی‌ها توسط امپراطوری ساسانی در اطراف سالهای ۲۳۰ پس از میلاد، شکست خوردند و به همراه با هم‌بیعت‌های ساسانی معروف به ایندو-ساسانیان تبدیل شدند. در دوران ساسانیان، شهر با نام "کاپول" در خط پهلوی نامیده می‌شد. در ۴۲۰ میلادی ایندو-ساسانیان توسط قبیله خیانیان که با نام "کیدارایتز" نیز شناخته می‌شدند، به بیرون رانده شدند که پس از آن در ۴۶۰ با هیاطلله تبدیل شدند. آنجا به بخشی از باقی‌مانده پادشاهی آشینا از کاپیسا که با نام کابل‌شاهان نیز شناخته می‌شود، تبدیل شد. مطابق با تاریخ الهند اثر ابوریحان بیرونی، کابل توسط شاهزاده‌گانی که از تبار ترک‌ها (عثمانی‌ها) بودند اداره می‌شد که برای ۶۰ نسل ادامه پیدا کرد
  ترک‌های کابل و هندوها دیوار بزرگ دفاعی را در اطراف شهر به علت محافظت از مهاجمان آینده ساختند. این دیوار تا به امروز باقی مانده و همچنین به عنوان یک ساحه تاریخی شناخته می‌شود.
  حمله مسلمانان
  7.در سال34 و ۸۱ هجری وقتی مسلمانان به شهر حمله کردند شهر را از طرف ده‌مَزنگ شگافتند، مسلمانان عرب فاتح شدند و شاه کابل موقتا به گردیز رفت، اما تشکیل دولت‌های صفاری و طاهری نفوذ عرب‌ها را از کشور کم کرده رفت و کابل نیز به دست حکم‌رانان محلی اداره می‌شد. کابل در حملهیعقوب لیث مورد جپاول و غارت قرار گرفت.
  مقارن ضعف صفاریان از کوهستان شرقی کابل یک قوم دیگر بنای سلطنت را در کابل گذاشت که سرکرده‌شان را کالاله می‌گفتند و تا به عصر غزنویان باقی بودند، تا این‌که در سال ۳۴۴ ه. ق. ضمیمه سلطنت غزنوی شد. کابل در عهد غزنویان، شهر غزنه بتدریج اهمیت یافت و کابل عقب ماند. در لشکرکشی‌های چنگیز کابل نیز دست‌خوش چور و چپاول گردید.
  8.در دوره تیموریان باوجود جنگهای شدید شاه کابل در کوهستان از دست تیموریان شکست میخورد. وتیموریان کابل را جزو قلمرو خویش میسازد.
  9. بابریان :درعصر بابریان کابل در مراحل اول پایتخت میسازند. کابل دوباره رونق یافت و تا سال ۹۲۳ پایتخت بود و به تعمیر و آرایش آن پرداخت. بابر به کمک مردم این شهر، هندوستان را فتح کرد و پایتخت خود را از کابل به آگره نقل داد و کابل مرکز ولایت شد. آرامگاه این پادشاه هم در همین شهر است.
  10.ابدالیهان: وقتی که سلطنت به احمدشاه درانی رسید، وی توجه به کابل نمود و خواست آن را مرکز دولت خود قرار بدهد. چنان برای همین مطلب در سال ۱۱۴۴ امر احداث یک دیوار بزرگ را در شهر داد. این دیوار در ظرف ۴ ماه آباد گردید. تیمورشاه پس از تنظیم قندهار در سال ۱۱۹۵ ه. ق. رسماً کابل را پایتخت ساخت و از آن تاریخ تا امروز کابل مرکز و پایتخت افغانستان است.

   تعداد تاراج وچپاول کابل در ادوار تاریخ
  0.مردم اصلی کابل توسط قوم آریایها بیجا میگرددبین سالهای 1800-2200 سال قبل میلاد
  1.کابل در تسلط مادها بودیست قرار میگیرد 700الی 800 قبل میلاد
  2.کابل درتسلط هخامنشیان قرار میگیرد. درین عصر کابل مربوط کشور گنداره بود.
  3.درسال327 ق م سکندر کابل را تسخیر نمود. و کاپیسا را ویران کرد.
  4.پس از سال 303 قبل میلاد کابل مربوط سلطنت سلوکوس یا بنام سلطنت سلوکیان یونان  تعلق گرفت.
  5.در سال 300 دین بودیزم توسط مبلغین آشوکا به افغانستان وارد گردید.سلطنت چندراگپتا کابل را در برابر 500فیل و ازدواج از سلوکوس یونانی بتصرف خویش در آوردند.سلطنت خودمختارهند  بنام موری ساخته میشود.
  6.سال 127  قبل میلاد هونها بالای پویه چی ها و پویه چی ها بالای سکاها فشار وارد نمودند.در نتیجه سکاها از شمال به باختر هجوم آوردند.بزودی این قوم قوی شده یونانی هندی را شکست دادندکه درین زمان کابل مربوط یونانی هندی بود.وکابل توسط سکاها تاراج شد. پویه چیها سلطنت را بنام کوشانیان بنا نمودن. درسال 45 میلادی جنک سخت در کابل بین سرنشینان کابل کوشانیان رخ داد. شهرتوسط امپراتور کوشان، کوجولا کادفیزس  فتح شد.
  7.در سال 28 هجری و 81 هجری کابل مورد تهاجم شدید اعراب قرار گرفت. اعراب کابل را تاراج کردند.درطول 200 سال عربها 21 بار بالای کابل حمله نمودند.
  8.در سال 258 یقوب لیث صفار کابل را بکلی تاراج میکند.
  10.پس از صفاریان در کابلشاه  حدود 280 شمسی شخص بنام کل لا له  در کابل حکمرانی میکرد. حدود66  سال کابل بدون جتگ باقی ماند.
  11.در سالهای  هجری شمسی346 سبکتگین بالای کابل حمله نمود.و کابل تاراج گردید.
  12.غوریان بین سالهای 543 و544 کابل را تسخیر نمودند.
  14.در حوالی سا5950 هجری کابل متعلق به دولت خوارزم شاهیان گردید.
  15.درسالهای 600 ه ش کابل مورد تهاجمات چنگیز قرار گرفت.
  16.در حوالی سالهای 754 الی  ه ش760 کابل مورد حملات امیر تیمور قرار میگیرد
  17. در سال کابل در تصرف بابر قرار گرفت.
  18.درسال 1117 کابل در تصرف نادر شاه افشار در آمد.
  19.پس از 1767 کابل در تصرف احمدشاه ابدالی قرار گرفت.
  20.تیمورشاه در سال 1154 کابل را پایتخت ساخت.
  21. 1221 شاه شجاع در کابل کشته میشود. ارگ توسط انگلیس تاراج میشود.
  22.در سال 1308کابل توسطمردم شمالی برهبری حبیب اله کلکانی دستبرد میشود.
  23.در 8 ثور ساال 1371 کابل توسط مجاهیدین اسلام  برهبری مستقیم پاکستان چور و بعدا به اتش کشیده میشود.  
  |+| نوشته شده توسط كارگر در 2011/9/29  |
   روش سیاسی دولتهای افغان در طول تاریخ
  افغان پالیسی یا روش سیاسی دولتهای افغانستان اند که در تاریخ ۲۵۰۰ ساله خود استفاده نموده اند.در افغانستان حکومتهای آریایها ، مقدونیان ، باختریان ، کوشانیان، یفتلیان، هخامنشیان ، ساسانیان ، سامانیان ،بنی امیه، بنی عباس، طاهریان، غزنویان،غوریان ، مغلیان ،هوتکیان ، ابدالی ، سدوزائی ، محمد زائیان ، دولت دموکراتیک ، مجاهدین ، طالبان حکمرانی نموده اند که هرکدام از این دولتها دارای پالیسی داخلی و خارجی بوده اند. دانشمندان امروزی توانسته اند کشف نمایند که هر یکی ازین دولتها چه نوع سیستم سیاسی ،تجارتی ،اقتصادی ، نظامی ،دولتی ، کلتوری و اجتمائی داشته اند. در مجموعه دولتها حکام و زمامداران افغانی داری چنین روش ها بوده و از ان استفاده نموده اند.
  ۱.افغانستان یک کشور مدافع سر راه
  هندو چین قرار دارد بدین لحاظ همیشه مورد تهاجم قرار گرفته است.
  ۲.مردم افغانستان همیشه سخت مذهبی و مدافع
  مذهب بوده اند.
  ۳.افغانستان در تولیدات زراعتی خودکفا بوده در مواقع جنگ صرف از تولیدات خود استفاده مینمایند.
  ۴.دولت تابع ملاکان و سران قوم بوده است.به جز
  محمود غزنوی
  ۵.بالاثر جنگهای داخلی وجنگهای قومی کیسه دولت همیشه میان تهی بوده دولت مالیه را اجباری ساخته اند.
  ۶.افغانستان کشوریست داری کوهها و
  دره های صعب العبورمردم این کشوردور از دولت و تمدن زندگی نموده در وجود انها خصلت ازاد منشی فوقلعاده تبارز نموده است.دولتها این مردم را به همین شکل حفظ کرده صرف خان ویا ملک انرا درتحت فرمان اورده اند.
  ۷.دولتهای افغانستان سخت ملیت گرا بوده .قوم بسر اقتدار را سردار میگویند.سرداران درکشور حاکم و قدرت مند بوده است.
  ۸.دولتهای افغانستان معمولا به خاطر خنثی نمودن دشمن داخلی از قتل وخشونت استفاده نموده اند.
  ۹.پس از قرن هژده بصفت نکته ستراتیژیک و خط جنگی مورد توجه قرار دارند.کشور دارای منابع طبعی سرشار،توپو گرافی ناهموار و کوهی میباشند.
  ۱۰.شاهان حاکمان و مردم این کشور بمنظور حلوگیری،معطل و ختم جنگهای محلی ،قومی و داخلی عادت دارند تااز طرف مقابل زن،زمین ویا زر بدست اورند ویا خودباید پس از جرگه بپردازند.
  ۱۱.جرگه های محلی قومی قبیلوی اساس قانونیت در کشوربوده شاه مجبوراً به ان اطاعت نمایند.


  افغانستان در پنج قرن اخیر نوشته میر محمد صدیق فرهنگ جلد اول جاپ مطبعه دولتی کابل سال ۱۳۵۷
  تاریخ سیاسی افغانستان نوشته سفارت کبرا افغانستان در ایرانwww
  |+| نوشته شده توسط كارگر در 2011/9/29  |
   انرژی در افغانستان
  در افغانستانمواد خام  بمنظور تهیه انرژی طور وافر  پیدا میشود. درجهان  امروز  انرژی را  از گاز ، تیل ،ذغال سنگ،شکستاندن اتم، بند آبی، , باد  و آفتاب  بدست می آورند. یک انسان در طول عمر خود اگر با مصرف تیل محاسبه شود 2300 بیرل تیل یا 210 تن ذغال سنگ یا6.4 میلون متر مکعب فوت  گاز را  بمصارف  میرساند.هر قدر یک جسم سخت و تا مدت دراز بسوزد  مقدار کالوری ان زیاد است. بدین معنی است که ذغال سنک بهترین مواد سوخت بمنظور تهیه انرژی  میباشد.افغانستان یک کشور است که از لحاظ منابع طبیعی غنی ترین کشور است..هکذا کوههای هندوکش پامیر  که بارتفاع ترین نکته افغانستان است بزرگترین منابع آب ،برق ، و مرکز توریزم میباشد.  

  .1 .انرژی آبی
  افغانستان دارای رودها و آبشارهای زیادی است. این رودها از میان هزاران دره با ارتفاع بلند می گذرد که با ساختن بند برقی  در مسیر آنها می توان از انرژی آنها برای تولید برق استفاده نمود.بند های برقی که فعلا فعال اند.عبارتند از بند کجکی درولایت هلمند، بند برق ماهیپر، بندبرق سروبی در مسیر راه کابل جلال اباد، بند نغلو در جلال اباد، پروژه بند سلما درولایت هرات بندسرده در غزنی ، بند چک وردک در ولایت لهوگر بند برق جبل السراج در ولایت پروان، بند برق کامه در ولایت هلمند، بندکوکچه در ولایت بدخشان، داله در قندهار بند برق پلخمری میباشد.که این بند برق 10 فیصد برق از کشور مارا تکافونمیکند.قبلاً  در آبهای جریان دارکشوری بند برق نمیساخت زیرا خطر آبخیزی وسیلاب میتواند توسط این بند شهر ها را ازبین ببرد. ولی تکنالوجی امروز شرایط را ماعد ساخت.که در آبهای جریان دار میان دوکوه هم بند ساخته شود.یعنی دوطرف کوه را با ماشینهای نوع  TBM سوراخ نموده سطح آب را تا چندین صد متر برابر باسطح اولی حفظ میکند تا ارتفاع پیدا نماید.واز ریختن این آب برق استحصال مینمایند. که در بحث جداگانه خدمتان تقدیم خواهدشد.
   ۲ . گاز طبیعیاین مرکب کیمیاوی در محلات کشف میشوند که ارتفاعات  خاک آن خیلی زیاد باشد. این مرکب درزیر بحر حدود 50 -100میلون سال  قبل و در خشکه حدود  300-400 میلون سال قبل بلاثر تجزیه حیات زتده  ساخته شده است.یعنی درقسمت پائین هرمیدان گاز تیل وجود دارد. گاز طبعی از کاربن و 4 هیدروجن ساخنه شده است.که به سرعت میسوزد.
        METHANE = CH4 .در افغانستان  درمحلات که دشت وسیع باشند احتمال زیاد دارد که پیدا شوند.مانند شمال افغانستان و غرب افغانستان 

  نخستین عملیات حفاری جهت اکتشاف نفت و گاز در افغانستان در سال ۱۹۵۶ انجام شده‌است بطوری که در سال۱۹۵۹ منجر به اکتشاف میدان نفتی انگوت گردید. در فاصله سالهای۱۹۵۹ تا ۱۹۶۶ پنجاه حلقه چاه اکتشافی دیگر نیز در این حوضه حفر گردید که باعث اکتشاف ۳ میدان گازی بزرگ یتیم تاق (۱۹۶۰)خواجه گوگردک (۱۹۶۱)و خواجه برهان (۱۹۶۴) شد[۱].اگر چه اطلاعات دقیق کشفیات این دوران در دست نیست اما ظاهرا از سال۱۹۶۶ تا ۱۹۸۱ دست کم دو میدان نفتی کوچک، یک میدان گازی بزرگ (جرقدوق) و دو میدان گازی دیگر کشف شده‌است که عمدتا در بخش شمالغربی کشور می‌باشد.حوضه شمال قسمتی از حوضه عظیم نفت و گاز آمودریا می‌باشد که از نظر میزان ذخیره در بین۱۵۲حوضه نفتی و گازی کشف شده جهان در رده پانزدهم قرار دارد. این حوضه۴۰۰هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و در چهار کشور افغانستان، ایران، ترکمنستان و ازبکستان گسترش دارد. بر اساس مطالعات انجام شده میتوان مجموع ذخایر نفت و گاز شمال کشور افغانستان را اعم از ذخایرکشف شده و کشف نشده که قابل استحصال می‌باشند به صورت زیر تعیین نمود.
  • مجموع ذخایر کشف شده نفت ۸۰ میلیون بشکه
  • مجموع ذخایر نفت قابل استحصال ۳۰۰ میلیون بشکه بهمراه ۱۴۵ میلیون بشکه نفت سنگین
  • مجموع ذخایر کشف شده گاز درحدود ۵ تریلیون فوت مکعب
  • مجموع ذخایر قابل استحصال گاز در حدود۹/۶ تریلیون فوت مکعب
  دراین اواخر تحقیقاتی که توسط سازمان امریکائی ناسا انجام گرفت مشخص شد در افغانستان بیشتر از ۱۰۰حوضه نفت و گاز وجود دارد. تاکنون در افغانستان بیشترین تحقیقات انجام شده در پنج حوضه نفت خیز صورت گرفته که دوحوضه آن درشمال آمو، یک حوضه آن درهلمند، یک حوضه درهرات و یک حوضه آن در کتواز ولایت پکتیکا قرار دارد.
  ۳. زغال سنگ
  این ماده گرم کن از سالیان  دراز بدینسو غرض تسخین منازل  و ذوب ساختن صنایع فلزی  بکار گرفته میشود. زغال سنگ بعد از چوب و زغال چوب سومین ماده مصرفی مردم افغانستان میباشد. در افغانستان زغال سنگ با کیفیت عالی وجود دارد. ذخایر اثبات شده آن حدود ۱۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تن پیش بینی شده‌است. معادن زغال سنگی در بغلان (معدن کرکر)، آش پشته، قندوز (بندگی)، شرق هرات (کرخ)، سمنگان (صوف) شناسایی گردیده‌اند.
  معادن زغال سنگ افغانستان در نقاط زیر موقعیت دارد: زغال سنگ کوتل خاکی علاقه برفک زغال سنگ آش پشته زغال سنگ فرح کرد غوربند و گاوپران سرخ پارسا زغال سنگ نهرین زغال سنگ جدران زغال سنگ گرمک علاقه چهل دختران دره صوف زغال سنگ گوله یدری علاقه کشنده مابین دره صوف و بلخاب زغال سنگ سنجور علاقه کرخ هرات زغال سنگ انزری، شهیدان در حدود لاغرجوی کوه دره کوت زغال سنگ قریه کندلان چقماق مداخیل ارزگان زغال سنگ کرمان و سرجنگل علاقه دایزنگی، ذغال سنگ پلخمری... از جمله معادن زغال سنگ افغانستان که مورد استفاده و بهره برداری قرار گرفته اند عبارت  اند از معادن زغال سنگ  در صوف، آش پشته، سبزک هرات، کرکر و دودکش پلخمری که فعلاً فقط کرکر و دود کش مورد استفاده قرار می‌گیرند.زغال سنگ دره صوف که در ۲۰۰ کیلومتری شهر مزار شریف واقع است.
  ۴. چوب
  در افغانستان تقسیم بندی جنگلها را به سه شکل نموده‌اند
  • ۱.جنگهای صنعتی نباتات سوزنی برگ ازقبیل ارچه، لنزو جلغوزه که ولایت‌های کنر، لغمان، نورستان، پکتیا وخوست که به مساحت یک میلون مترمربع را در جنوب و حنوب شرق افغانستان پوشانده اند.
  • ۲.جنگلهای میوه جلغوزه وپسته‌اند که جلغوزه در جنوب افغانستان و پسته ساحات شمال افغانستان رادرحدود450 هزارهکتار تخمین شده‌است که 90 هزار ان در بادغیس طورطبعی وجود دارند.[۲]
  • ۳.مواد سوخت.حدود دومیلیون هکتارزمین را درافغانستان جنگلها تشکیل می دهد که بیش ازپنجاه درصد آن اکنون ازمیان رفته‌است. از چوب برای گرم کردن به دو شکل چوب و زغال چوب استفاده می شود.چوبهای مورد استفاده عبارتند از بلوط، ارجه و غیره‌اند. اکثر مردم افغانستان از زغال چوب بمنظور گرم کردن و در زمستان برای گرم نگه داشتن کرسی استفاده می نمایند. ۸۰ درصد مردم افغانستان در زمستان از کرسی استفاده می کنند.
  ۵. انرژی خورشیدی
  افغانستان در طول یک سال دارای ۹ ماه آفتابی است.دراین اواخر از انرژی خورشیدی برای روشنایی لامپ‌ها و گرم کردن آب حمامهای منازل استفاده می شود.
  ۶. انرژی باد
  برای اولین بار در سال ۱۳۸۵ در هرات مردم افغانستان از انرژی باد بمنظور استحصال برق استفاده بعمل آورده‌اند.افغانستان دارای هزاران تنگی، کوه و تپه‌اند که می توان از آن انرژی باداستحصال گردد.
  ۷. یورانیم
  معادن یورانیم و تورانیم در افغانستان در ولایت هلمند ناحیه خانشین میباشند.سیستم تشکلات احجار مگماتیک و خصوصیات مماثل معدن خان نشین با سایر نقاط جهان بیانگر آنست که در عین شرایط، منرالهای چون بیرایت، فلورایت، نفلین و عناصر نادره چون نبیوم، تانتالیم و یورانیم U بوجود آمده است.در ساحه خانشین ولایت هلمند قرار تخمین جدید کمپنی ناسا امریکا مقدار 1،4 ملیون تن متریک و ذخایر نیوبم با اضافه فاسفورس و یورانیم وتوریمREE به مقدار 3،5 ملیون تن متریک تخمین میگردد. این ساحه خیلی دلچسپ بوده، تحقیقات بیشتر ضرورت دارد. تا اکنون در افغانستان یورانیم بشکل فنی استخراج نشده ولی مقدار زیادی ان توسط قاچاقبران بخصوص در دوره طالبان توسط اسیران جنگی استخراج شده است. {{پانویس منابع دیگر یورانیمدر فرنجل ولسولی سیاگرد ولایت پروانوجود دارد {نوشته شده توسط ذبیح الله"عطیمی"
  ۸ منبع
  • [.../mom.gov.af/index.php?LANG=DAR&page_id=62 از راپورهای وزارت معدن افغانستان ۱۳۸۵]
  • دولت افغانستان درصدد محافظت جنگلات اند ساید quqnoos.com/index.php?option=com_content&task...
  • معادن افغانستان چاپ پوهنتون کابل سال 1370 فاکولته ساینس رشته جیولوژی
  • نفت و گاز افغانستان ساید سانچارک khasar.persianblog.ir/post
  • از راپورهای ناسا و نوشته دوکتورمیر محمد محفوظ ندائی مورخ 12.09 .2010 کابل افغان پرس در مورد راپورنهائی ناسا در مورد ذخایر هلمند
  |+| نوشته شده توسط كارگر در 2011/9/29  |
   افغانستان شناسی بخش 2

  حامد کرزی

  مقاله اصلی: حمله آمریکا به افغانستان

  از سال ۱۳۸۰ (۲۰۰۱) پس از کنفرانس بن (Bonn) در اثر توافق گروه‌های افغان دولت موقت به رهبری حامد کرزی روی کار آمد. حکومت در پاییز ۱۳۸۳ (۷ دسامبر ۲۰۰۴ میلادی) به ریاست جمهوری حامد کرزی (Hamid Karzai) شکل گرفت و در پاییز ۱۳۸۴ (۱۹ دسامبر ۲۰۰۵ میلادی) نیز انتخابات مجلس قانون گذاری آن را تکمیل کرد.

   
   
   
  دانشجویان دختر افغانی در کابل

  زبان و خط

  ماده شانزدهم قانون اساسی افغانستان زبان‌های فارسی (در گویش رسمی و دولتی دری) و پشتو را زبان‌های رسمی افغانستان اعلام می‌کند و چنین می‌گوید: از جمله زبان‌های پشتو، دری، ازبکی، ترکمنی، بلوچی و پشه‌ای، نورستانی، پامیری و سایر زبان‌های رایج در کشور، پشتو و دری زبان‌های رسمی دولت می‌باشند. در مناطقی که اکثریت مردم به یکی از زبان‌های ازبکی، ترکمنی، پشه‌ای، نورستانی، بلوچی و یا پامیری تکلم می‌نمایند، آن زبان علاوه بر پشتو و دری، زبان سوم رسمی می‌باشد و نحوه تطبیق آن توسط قانون تنظیم می‌گردد. دولت برای تقویت و یافتن همه زبان‌های افغانستان برنامه‌های موثر طرح و تطبیق می‌نماید. نشر مطبوعات و رسانه‌های گروهی به همه زبان‌های رایج در کشور آزاد می‌باشد.


  نامداران فرهنگی و هنری

  از چهره‌های فرهنگی که در گسترهٔ جغرافیایی افغانستان زاده شده‌اند می‌توان از مولانا جلال الدین بلخی, خواجه عبدالله انصاری، انوری, عنصری بلخی, دقیقی بلخی, امام فخر رازی, ابوریحان بیرونی,عبدالقادر بیدل, امیر علیشیر نوایی, عبدالرحمن جامی, رابعه بلخی, ناصر خسرو، سنایی غزنوی، کمال الدین بهزاد، ملا فیض‌محمد کاتب، ابوعبید عبدالرحمن محمد جوزجانی، حمیدی بلخی، حنظله بادغیسی، ظهیر فاریابی, مولانا حسین واعظ کاشفی، شهیدبلخی, معروفی بلخی ,ابوالموید بلخی، ابونصر فارابی، ابواسحاق فارابی، رحمان بابا، خوشحال خان ختک، ابوشکور بلخی، عشقری, میرغلام محمد غبار، و خلیل الله خلیلی نام برد.

   


  موسیقی و رقص

  Elahe Sarvar

  در افغانستان، پشتونها دارای نوعی رقص گروهی هستند که بدان اتن ملی می‌گویند. در موسیقی نیز افغانستان پیشنهٔ خوبی دارد. در گذشته‌ها مردم افغانستان در نشست‌هایی که در موعد معینی برگزار می‌شده‌ است، گردهم می‌آمدند و به بحث و بررسی دربارهٔ کتب و اشعار می‌پرداختند و در پایان این جلسات به آوازخوانی و موسیقی می‌پرداختند و از اشعار بسیار شیرین و پرمعنا استفاده می‌نمودند.


  سینما

  سینما در افغانستان به دلیل سه دهه جنگ پیشرفت چندانی نداشته ‌است. در دوره طالبان سینما نیز ممنوع شد. در این دوره طالبان حتی اقدام به تخریب آثار سینمایی نیز کرد، اما در این میان برخی از این آثار به ویژه آرشیو تلویزیون ملی افغانستان به وسیله افراد هنردوست از نابودی نجات یافتند و امروز در دسترس می‌باشند.

  پس از سرنگونی طالبان، سینما به پیشرفت‌هایی نایل آمد و آثار خوبی هم ارائه شد. از جمله این آثار می‌توان به فیلم «اسامه» ساخته «صدیق برمک» اشاره کرد. نخستین انیمیشن در تاریخ افغانستان پس از سرنگونی طالبان با نام «تهاجم» به کارگردانی «افشین دانش» برگرفته از طرح احمد فهیم کوه دامنی برای شرکت در جشنواره‌های بین المللی در سال ۱۳۸۲ ساخته شد. این انیمیشن توانست توجه و دید بیشتر داوران جشنواره را به سوی خود جلب نماید.


  رادیو و تلویزیون

  عکس روز- اولین ژنرال زن در افغانستان

  نخستین برنامهٔ رادیویی افغانستان توسط رادیو کابل در سال ۱۳۰۷ در زمان امان‌الله شاه پخش شد. تلویزیون اما در پایان حکومت سردار داوود در سال ۱۳۵۷ به میان آمد.

  در دوران طالبان تلویزیون، وسائل فیلمبرداری، ماهواره‌ها، سینماها، موسیقی، تئاتر و دیگر وسائل ارتباط جمعی و رسانه‌های صوتی و تصویری، همه و همه منع اعلام و تحریم گردیده بود.

  افغانستان هم‌اینک دارای یک سازمان رسانه‌ای ملی به نام «رادیو تلویزیون ملی افغانستان» (RTA) می‌باشد. این سازمان دارای یک شبکه تلویزیونی و یک شبکه رادیویی می‌باشد. اگرچه RTA رسانه‌ای متعلق به دولت است اما طبق قوانین جدید رسانه‌ای نه دولتی و نه خصوصی، بلکه رسانه‌ای مردمی است که صرفاً هزینه‌اش را دولت تامین می‌کند.

  اخیرا دوباره سعی بر این است که محصولات رادیو و تلویزیون ملی افغانستان، بر اساس اصول، روش و پالیسی حکومت کارکرد داشته باشد. علاوه بر RTA رادیو و تلویزیون‌های خصوصی دیگری در افغانستان وجود دارد که شامل نزدیک به ۱۰۰ شبکه رادیویی و حدود ۱۰ شبکه تلویزیونی می‌شود.


  رسانه‌های چاپی

  پیشینهٔ رسانه‌ها درافغانستان به نشر اولین روزنامه، شمس‌النهار در سال ۱۲۵۲ برمی‌گردد.  همینک چندین روزنامه در کابل و سایر ولایات افغانستان فعالیت می‌کنند. بیشتر روزنامه‌های افغانستان پس از سرنگونی طالبان روی کار آمدند.


  آموزش و پرورش

   
   
  دانش‌آموزان پسر افغان

  در هنگام اشغال افغانستان توسط شوروی (دهه ۱۳۶۰) و جنگهای داخلی این کشور (دهه‌ ۱۳۷۰)، شالوده آموزش و پرورش افغانستان از هم پاشید. در دورهٔ قدرت طالبان دختران خانه‌نشین شده و اجازهٔ تحصیل از آنها گرفته شد. در این دوره، به جای درسهای علمی مانند کیمیا و فیزیک در مدارس، بیشتر بر آموزش‌های مذهبی تاکید می‌شد. اکنون براورد می‌شود کمتر از نیمی از مدارس افغانستان دسترسی به آب آشامیدنی داشته باشند. پس از یورش آمریکا به افغانستان در سال ۱۳۸۰ و فروپاشی طالبان، با روی کار آمدن دولت انتقالی وضعیت تحصیل اندک‌اندک رو به بهبودی می‌رود، ولی با این وجود هنوز بیش از ۶۰٪ مردم افغانستان از سواد خواندن و نوشتن بی‌بهره‌اند.

  اکنون ۱۳ دانشگاه و ۶ مرکز تربیت معلم، در سراسر افغانستان وجود دارد. در کنکور ورود به دانشگاه سال ۱۳۸۵ خورشیدی، ۸۰ هزار نفر شرکت کرده‌اند. براورد مسئولان این است که حدود سی هزار دانشجو به علت نبود امکانات از ورود به دانشگاه محروم شوند.

  ده درصد بودجه سالانه افغانستان به امور آموزشی اختصاص دارد، که از این میان هفت درصد آن مربوط به وزارت معارف (آموزش وپرورش) است، یک درصد مربوط به نهادهای پژوهشی و یک درصد مربوط به آموزش عالی است.


  دولت

  نظام قانونی

  نظام حکومتی افغانستان جمهوری اسلامی (متفاوت با پاکستان و ایران) است. برپایهٔ ساختار جدید در این کشور، قوانین این کشور بر اساس آموزه‌های دین اسلام است. بر پایهٔ قانون اساسی این کشور حکومت متبوع از قانون اساسی متعهد است یک کشور پیشرفته و کامیاب، یک نظام مبتنی بر عدالت اجتماعی، محفوظ نگه داشتن حقوق و کرامت انسانی مردم افغانستان، تفهیم و نهادینه کردن یک کشور دموکراتیک، حفظ اتحاد ملی، برابری و تساوی حقوق اقوام و قبایل گوناگون ساکن در کشور، به معرض وجود گذارد. برپایهٔ قانون اساسی، این کشور متعهد به رعایت قوانین سازمان ملل و قوانین بین المللی در دفاع از حقوق بشر است. براساس قانون اساسی افغانستان، یک جوان با ۱۸ سال سن تمام می‌تواند رای بدهد.

  قوهٔ اجرائیه

   

   
  حامد کرزی در پاییز ۱۳۸۳
  • رئیس جمهور: حامد کرزی
  • وزیر خارجه: دادفر سپنتا
  • وزیر دفاع: عبدالرحیم وردک
  • وزیر مالیه: انورالحق احدی
  • وزیر داخله: حنیف اتمر

  قوهٔ قانون گذاری

  • مجلس نمایندگان (ولسی جرگه): ۲۴۹ نفر
  رئیس مجلس نمایندگان: محمد یونس قانونی
  • مجلس سنا (مشرانو جرگه): ۱۰۲ نفر
  رئیس مجلس سنا: صبغت الله مجددی

  ستره محکمه (دیوان عالی)

  ریس عبدالسلام عظیمی

  ارتش

  کماندوهای ترش افغانستان در شهرک سبزوار هرات

  ارتش ملی افغانستان (Afghan National Army) پس از فروپاشی طالبان به تدریج شروع به بازشکل گیری کرد. در سال ۱۳۸۵ نیروی هوایی این کشور رسما آغاز به کار کرد. خدمت سربازی در افغانستان اجباری نیست.

  ANA Commandos are seen inside their military base in shindand district after the operation in Zirkoh of shindand district, that in join operation with American spatial force they killed 15 Taliban militia destroyed Taliban personal jail and arrest nine more Taliban in this Area as official confirmed that one civilian chilled killed and four other civilian including to children a woman and a man injured in this air strike operation in Zerkoh.( herattimes) Photographer /reza shirmohammadi


  اقتصاد

   
  مرکز تجارتی کابل

  افغانستان به لحاظ اقتصادی یکی از فقیرترین کشورهای جهان محسوب می‌شود که همه ناشی از نابسامانی‌های سیاسی است. اقتصاد افغانستان پس از فروپاشی حکومت طالبان در سال ۱۳۸۰ رو به بهبودی نهاده ‌است. نرخ آمار زیر خط فقراین کشور بسیار وحشتناک است، به موجب این نرخ از هر صد افغان ۵۵ نفر آنان زیر خط فقر هستند. از دیگر آمار نگران کننده این کشور فقیر نرخ ۴۳ درصدی بیکاری است. حدود ۸۱ درصد مردم این کشور کشاورز هستند و بقیه شامل ۱۱ درصد در صنعت (اغلب بافندگی) و ۹ درصد در خدمات مشغول به کار هستند. به موجب آمار سال ۲۰۰۴، ۱۵ میلیون نفر در این کشور کارگر هستند.

  نرخ تورم در این کشور در سال ۲۰۰۵، ۱۶.۳ و در سال ۲۰۰۶ بنا بر پیش بینی‌ها ۱۷ درصد است. بیشترین محصولات صادراتی این کشور به سه کشور آمریکا(۲۵٫۴٪)، پاکستان(۲۲٪) و هند(۱۹٫۵٪) است که حجم آن ۵۰۰ میلیون دلار آمریکا تخمین زده می‌شود. و عمده ترین شریکان صادر کننده محصولات به این کشور پاکستان(۲۳٫۷٪)، آمریکا(۱۱٫۲٪)، هند(۷،۹٪)، آلمان(۶٫۸٪)، ترکمنستان(۴٫۹٪)، روسیه(۴٫۵٪)، کنیا(۴٫۳٪) و ترکیه(۴٫۲٪) می‌باشند که حجم آن به بیش از ۴ میلیارد دلار می‌رسد. بیشترین بدهی این کشور به کشور روسیه و نیز بانک جهانی است که به بالغ بر ۸ میلیارد دلار می‌رسد. پس از سقوط طالبان بیش از ۶۰ کشور جهان قول کمک به این کشور را دادند که به فاصله ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۹، ۸٫۹ میلیارد دلار به این کشور کمک بلاعوض کنند.

  واحد پول افغانستان، «افغانی» نام دارد که از سال ۱۳۸۰ به بعد ارزش‌ آن نسبت به دلار رو به بهبودی می‌رود. سال مالی آن از یکم فروردین (۲۱ مارس) تا ۲۹ اسفند (۲۰ مارس) است. عمده‌ترین محصول صادراتی این کشور مرفین یا تریاک است. از دیگر اقلام صادراتی این کشور می‌توان به جامه پشمی بومی این کشور و فرش‌های دستباف و پوست گاو و گوسفند و سمور و پلنگ و مار اشاره کرد.


  معادن

     
     
     
     
     
     
     
     

  افغانستان یک کشور کوهستانی با آب و هوای سرد می‌باشد. این کشور دارای رشته‌های کوه‌های بلند سربه فلک کشیده زیادی می‌باشد. به دلیل سه دهه جنگ و خرابی، این کشور از آبادانی و پیشرفت بازمانده‌ است. اکنون افغانستان معادن زیادی ندارد، اما اگر در این بخش سرمایه گذاری و پژوهش‌های گسترده به عمل آید، مطمئنا رشد اقتصادی سریعی را در پی خواهد داشت و نیز فرصت‌های شغلی چشمگیری ایجاد خواهد شد.

  افغانستان دارای معادنی چون: طلا، لاجورد، زمرد، فیروزه و زغال سنگ در استان بغلان که در نوع خود در جهان بی نظیر است و حدود ۱۳ نوع زغال سنگ از این معدن استخراج می‌شده‌ است و حتی در زمان جنگ نیز به فعالیت خود ادامه می‌داده‌ است. بعضی از تجهیزات و وسائل موجود در این معدن به حدود ۴۵ سال پیش بر می‌گردد که از طرف دولت اتریش به افغانستان داده شده بود.


   

  صنایع

  صنایع زیادی در افغانستان وجود ندارد. اما صنایع دستی قالی‌بافی، فرش‌های دستی، گلیم، نمد یا نماد، و جاجیم‌بافی در این کشور به طور خودجوش موجود می‌باشد. افغانستان سالانه حدود دو و نیم میلیون متر مربع فرش صادر می‌کند.


  راه‌ها

   
  پل افغانستان-تاجیکستان، که در تابستان ۱۳۸۶ کامل شد و بزرگترین پل آسیای میانه است.

  افغانستان به لحاظ ارتباطی و وضعیت جاده‌ها و بزرگراه‌ها نسبت به گذشته پیشرفت نموده ‌است. به طور کلی ۴۵ فرودگاه در این کشور وجود دارد. نام هواپیمایی بین المللی افغانستان آریانا است. دو فرودگاه بین المللی کابل و قندهار و میدان‌ هوایی-نظامی بگرام از مهم‌ترین فرودگاه‌های این کشور است. افغانستان به دلیل عدم دسترسی به آب‌های آزاد فاقد بندر و کشتیرانی است و تنها رودخانه مرزی آمودریا از این قاعده مستثنا است که آن هم به سبب عدم توجه کافی هیچ بهره‌ای برای این کشور ندارد. در افغانستان راه آهن وجود ندارد.

  در کشور افغانستان بنا بر آمار سال ۱۳۸۳ حدود ۳۵ هزار کیلومتر جاده وجود دارد که تنها ۹ هزار کیلومتر آن آسفالت و ریگ اندازی شده‌ است. ۱۲۰۰ کیلومتر تنها مسیر رودخانه‌ای و آبی این کشور است که در محدوده آموردیا با سه کشور تاجیکستان و ازبکستان و ترکمنستان واقع است. از بنادر نزدیک به این رودخانه می‌توان به شیرخان بندر و خیرآباد اشاره کرد. نزدیک ترین شهر مهم به این رودخانه مزار شریف است.


  ارتباطات

  رشد و توسعه نظام ارتباطی افغانستان به دلیل کوهستانی بودن این کشور بسیار بود که اکنون با استفاده از تکنولوژی مدرن با سرعت زیادی در حال رشد قرار دارد و بیشتر از ۸۰ فیصد کشور زیر پوشش مخابراتی جی اس ام قرار دارد . در افغانستان بیش از ۵۰ هزار نفر صاحب تلفن هستند و جالب تر آن که ۸۰ برابر آن در این کشور صاحب تلفن همراه هستند.در این کشور بیش از ۳۰ هزار نفر کاربر اینترنت هستند.همچنان وزارت مخابرات افغانستان از دو سال بدینسو روی پروژه فایبر نوری کار می‌کند که با تکمیل شدن این پروژه افغانستان به خطوط جهانی فایبر نوری وصل خواهد شد. افغانستان در عرصه مخابرات پیشرفت چشم گیری نموده است که فعالیت ۶ شرکت مخابراتی خصوصی و دولتی این موضوع را تائید می‌کند.


  رابطه‌های خارجی

  رابطه با همسایه‌ها

  رابطه با ایران

  به سبب ارتباطات ریشه دار فرهنگی، ایران نقش مهمی در سیاست خارجی افغانستان دارد، علاوه بر این ایران یکی از بزرگ‌ترین طرف‌های تجاری افغانستان است. پس از سرنگونی طالبان و روی کار آمدن نظام سیاسی جدید در افغانستان روابط تجاری افغانستان و ایران افزایش چشمگیری داشته است. البته این روابط تاکنون بیشتر صادرات ایران به افغانستان بوده است. ایران و افغانستان در زمینه مبارزه با مواد مخدر و بازسازی شبکه حمل و نقل افغانستان همکاری دارند.

  افغانستان و ایران در سالهای اخیر که مشکل کمبود باران وجود دارد بر سر تقسیم آب رودخانه هیرمند در منطقهٔ سیستان اختلاف نظر دارند.اگرچه هردو بر توافقنامهٔ امضا شده توسط امیر عباس هویدا و محمد موسی شفیق (نخست وزیر‌های وقت هر دو کشور) در مورد تقسیم حق آب هیرمند تاکید دارند.

  رابطه با پاکستان

  افغانستان از دیرباز با پاکستان بر سر خط دیورند مشکل مرزی دارد.


  روابط فرامنطقه‌ای

  حکومت کنونی افغانستان جز با اسرائیل با همهٔ کشورهای دنیا دارای روابط سیاسی است. دولت افغانستان اعلام داشته که در صورت تشکیل کشور کاملاً مستقل فلسطین روابط کامل خود را با اسرائیل برقرار خواهد کرد.

  عضویت در سازمان‌های بین المللی

  • سازمان ملل متحد
  • اینتلست
  • اکو

  پیمان‌نامه‌های بین‌المللی

  پیمان منع گسترش مین‌های ضد نفر

  افغانستان عضویت سازمان همكاری منطقه‌ای آسيای جنوبی (سارك) را نيز حاصل كرده است.

  |+| نوشته شده توسط كارگر در 2011/9/29  |
   افغانستان شناسی بخش 1

  افغانستان ...


  افغانستان با نام رسمی جمهوری اسلامی افغانستان (پشتو : د افغانستان اسلامي جمهوریت) کشوری در آسیای میانه است که حدفاصل آسیای میانه، جنوب باختر آسیا و خاورمیانه می‌باشد و پایتخت آن کابل است. همسایگان افغانستان، پاکستان در جنوب و خاور (شرق)؛ ایران در باختر (غرب)؛ تاجیکستان و ازبکستان و ترکمنستان در شمال؛ و چین در شمال خاوری هستند. افغانستان یک کشور محاط در خشکی است، ولی در گذشته به خاطر راه ابریشم، کاروان‌های بازرگانی فراوانی از این کشور گذر می‌کردند. همچنین افغانستان کشوری با تاریخ و فرهنگ کهن و پربار است، که دانشمندان و شاعران گرانقدری را به جهانیان عرضه کرده است.


  فارسی دری : جمهوری اسلامی افغانستان
  پشتو : د افغانستان اسلامي جمهوریت
  پرچم افغانستان نشان ملی افغانستان
  پرچم نشان ملی افغانستان
  شعار ملی
  سرود ملی: سرود ملی افغانستان
  جایگاه کشور افغانستان روی نقشه
  پایتخت
   - مختصات جغرافیایی
  کابل
  34°31′ N 69°08′ E
  بزرگ‌ترین شهر کابل
  زبان رسمی   فارسی دری و پشتو
  نوع حکومت
  • رئیس جمعور
  • معاون اول رئیس جمهور
  • معاون دوم رئیس جمهور
  جمهوری اسلامی
  حامد کرزی
  احمد ضیاء مسعود
  کریم خلیلی
  استقلال
  • اعلام استقلال
  • رسمیت استقلال
  از بریتانیای کبیر
  ۱۶ اسد ۱۲۹۸(۱۹۱۹)
  ۲۷ اسد ۱۲۹۸ (۱۹۱۹)
  مساحت
   - کل
   
   - آبها (٪)
   
  ‪۶۴۷،۵۰۰ km² ‫(۴۱ام)
  جمعیت
   - برآورد ۱۳۸۷
   - تراکم جمعیت
   
  ‪۳۲٫۷۳۸٫۳۷۶ ‫(۳۷ام)
  ‪۴۶/km² ‫(۱۵۰ام)
  تولید ناخالص داخلی
  (برابری قدرت خرید)
   - کل
   - سرانه
  براورد ۱۳۸۶

  ۲۰٫۰۹۹ میلیارد دلار (۹۶ام)
  ۷۳۳ دلار (۱۷۲ام)
  شاخص توسعه انسانی (۱۳۷۲) ۰٫۲۲۹ (نامعلوم) – پایین

  واحد

  پول                                                                     

  افغانی  (‏AFN)
  منطقه زمانی
   - در تابستان (DST)
  (UTC+4.30)
  بدون تغییر
  کد بین‌المللی خودرو
  AFG
  دامنه اینترنتی
  .af
  پیش‌شماره تلفن
  +۹۳  نام

  واژهٔ افغانستان از دو بخش «افغان» و «ستان» تشکیل شده‌است. واژهٔ افغان برابر با معنای قوم پشتون بوده‌است و پسوند ستان در زبان‌های منطقه به معنای جای یا سرزمین است. واژهٔ افغانستان به عنوان نام یک کشور در سال ۱۳۰۲ هجری خورشیدی (۱۹۲۳) و در قانون اساسی امان‌الله شاه به تصویب رسید. واژهٔ افغان در سال ۱۳۴۳ (۱۹۶۴) و در قانون اساسی تصویبی محمد ظاهرشاه با تعریفی تازه و به معنی همهٔ افراد شهروند کشور افغانستان به‌کار رفت. با این حال هنوز بیشتر فارسی‌زبانان افغانستان، واژهٔ افغان را به معنی مردم پشتون به کار می‌برند.


  جغرافیای طبیعی

 • موقعیت: در میان جنوب آسیا و آسیای میانه و خاورمیانه
 • مختصات جغرافیایی: میان ۶۰ تا ۷۵ درجه خاوری و میان ۲۹ تا ۳۸ درجه شمالی
 • پهناوری: پهناوری افغانستان ۶۵۲٬۰۹۰ کیلومتر مربع است. (چهل و یکم در جهان و یازدهم در قاره آسیا).


  مرزها

  • کل: ۵۵۲۹ کیلومتر

   

   • کل: ۵۵۲۹ کیلومتر
   • ایران (باختر): ۹۳۶ کیلومتر
   • ترکمنستان (شمال): ۷۴۴ کیلومتر
   • ازبکستان (شمال): ۱۳۷ کیلومتر
   • تاجیکستان (شمال): ۱۲۰۶ کیلومتر
   • چین (شمال خاور): ۷۶ کیلومتر
   • کشمیر (جنوب خاور): ؟ کیلومتر
   • پاکستان (جنوب): ۲٬۴۳۰ کیلومتر


  آب و هوا

  آب و هوای بری، تابستان گرم و زمستان سرد


   

  بلندی ها

   
  کوه کوتل سالنگ در شمال افغانستان

  کشور افغانستان،همچون اغلب کشورهای آسیای میانه محصور در کوهستان‌ها و خشکی‌ها است. بیشتر مناطق این کشور کوهستانی است اما در جنوب و جنوب باختری، مناطق پستی نیز وجود دارد.

  • بلندترین نقطه: قله نوشاخ به بلندی ۷٬۴۸۵ متر از سطح دریا
  • پست‌ترین نقطه: رود آمودریا به بلندی ۲۵۸ متر از سطح دریا

  منابع طبیعی

  از منابع طبیعی کشور می‌توان به گاز طبیعی، نفت، زغال سنگ، مس، کرومیت، طلق (نوعی کانی شفاف به رنگ‌های سفید و سبز و خاکستری)، سولفات باریم، گوگرد، سرب، روی، آهن، نمک طعام و سنگ‌های قیمتی، اورانیوم و... اشاره کرد.


  محیط زیست

   
  جنگلی در خاور افغانستان

  قطع درختان جنگلی توسط قاچاقچیان و انتقال چوب این درختان به کشورهای همسایه و عمدتاً پاکستان باعث نابودی بیش از ۷۰ درصد جنگل‌های این کشور تا سال ۲۰۰۹ شد.

  شاید مهم‌ترین مشکل زیست‌محیطی افغانستان خطر نابودی جانورانی مانند پلنگ برفی، بزهای کوهی، سمور، غزال‌های وحشی، قوچ و... باشد. این حیوانات بیشتر برای استفاده از پوست‌شان کشته می‌شوند.

  از شاخص‌ترین محدودیت‌های زیست‌محیطی این کشور می‌توان به محدویت در دسترسی به منابع آب (مصرف کشاورزی و آشامیدنی)، چرای بیش از حد دام، آلودگی هوا و آب، عدم دسترسی به آب‌های آزاد و... اشاره کرد. تقریباً در افغانستان سامانهٔ دفع زباله به روش مدرن وجود ندارد.


  پیشامدهای طبیعی

  از پیشامدهای طبیعی معمول این کشور می‌توان به زمین‌لرزه های فراوان (در میان کوه‌های هندوکش)، سیل و خشکسالی اشاره کرد.


  جغرافیای انسانی

  پرجمعیت‌ترین شهرهای افغانستان به ترتیب کابل، قندهار، مزار شریف و جلال آباد هستند. روابط خویشاوندی و خانوادگی در میان مردم افغانستان بسیار نزدیک و صمیمانه ‌است. در این کشور مسائل حاد میان مردم توسط ریش‌سفیدان و بزرگان حل و فصل می‌شود.


  تقسیمات کشوری

  نوشتار اصلی: ولایت‌های افغانستان

  افغانستان دارای ۳۴ ولایت (استان) است.

   
  نقشه ولایات افغانستان

  نوشتار اصلی: ولایت‌های افغانستان

  افغانستان دارای ۳۴ ولایت (استان) است.


  جمعیت

   
  زنان افغان

  برپایه سرشماری مقدماتی کمیته ملی احصائیه کشور، جمعیت افغانستان در سال ۱۳۸۵، ۲۴ میلیون تن بوده است. گفته می‌شود از این تعداد ۱۲٬۳۰۰٬۰۰۰ تن مرد و ۱۱٬۸۰۰٬۰۰۰ تن زن هستند. ۷/۲۱٪ جمعیت کشور شهرنشین می‌باشند.

  مرحله اصلی سرشماری افغانستان در ماه سنبله ۱۳۸۷ صورت خواهد گرفت. این آمار شامل میلیون‌ها مهاجر افغانی مقیم ایران، پاکستان و کشورهای دیگر نمی‌باشد. سازمان ملل پیش از این جمعیت افغانستان را ۲۹ میلیون تن براورد کرده بود.

  • وضعیت سنی (آمار تقریبی):
   • ۰ تا ۱۴ سال: ۴۴٫۶٪ / مرد ۷۰۹۵۱۱۷/ زنان ۶۷۶۳۷۵۹
   • ۱۵ تا ۶۴ سال: ۵۳٪ / مرد ۸۴۳۶۷۱۶ /زنان ۸۰۰۸۴۶۳
   • ۶۵ به بالا: ۲٫۴٪ / مرد ۳۶۶۶۴۲ / زنان ۳۸۶۳۰۰
  • متوسط سن: ۴۳ سال
  • نرخ رشد جمعیت: ۲٫۶۷ درصد
  • نرخ تولد: ۴۶٫۲۱ کودک در هر هزار نفر
  • نرخ مرگ و میر: ۱۹٫۹۶ نفر در هر هزار نفر
  • نرخ مهاجرت: صفر (میزان کوچ به بیرون مرزها با بازگشت افغانها برابر بوده‌است، بنا به آمار سال ۲۰۰۷).
  • نرخ مرگ و میر کودکان(زیر ۷ سال): ۶٫۶۴ در هر هزار کودک (بنا بر آمار سال ۲۰۰۷)
  • امید به زندگی:
   • از بدو تولد: ۴۳٫۷۷ سال
   • زنان: ۴۳٫۹۶ سال
   • مردان: ۴۳٫۶ سال
  • تعداد فرزند برای هر زن:؟؟؟


  ملیت

   
  دختران افغان با پوشاک بومی

  امروزه همه مردم دارای تابعیت افغانستان را افغان می‌نامند. ولی در واقع افغان نام قومی خاص است كه امروزه پشتون نامیده می‌شود. هنگامی که احمدشاه درانی خواست محدوده جغرافيايی را كه امروزه افغانستان ياد می‌شود، از كشور ايران و هندوستان جدا كند، نام قوم خود يعنی افغان را بر کشور نهاد. در صورتی كه نام‌های کهن‌تری كه بر اين محدوده جغرافيايی ياد می‌شده وجود داشته است، مانند خراسان یا آريانا.


  گروه‌های نژادی

  گروه‌های نژادی افغانستان عبارتند از: پشتون، تاجیک، هزاره، ازبک، ترکمن، اویماق، بلوچ، پشه‌یی، نورستانی، اسماری (گجر)، قزلباش‌ها و... . تاجیکها بیشتر در نیمه شمالی کشور و هزاره‌ها درمناطق مرکزی کشور زنده‌گی می‌کنند پشتون‌ها در نیمه جنوبی کشور زندگی می‌کنند. قوم بلوچ در جنوب باختری، قوم‌های ازبک و ترکمن در شمال، و اقوام نورستانی و پشه‌یی در مناطق مرکزی و شرقی کشور به سر می‌برند.


  دین‌ها و مذاهب

  ۹۹٪ مردم افغانستان مسلمان هستند که حدود ۸۰٪ آنان سنی و ۱۹٪ شیعه‌ هستند.

  مذاهب دیگری چون هندو و سیک نیز در افغانستان پیروانی دارد. پیش از جنگ‌های ۳۰ سال گذشته، اقلیتی یهودی نیز در افغانستان و به ویژه شهر هرات وجود داشتند که امروزه بیشتر آنان به اسرائیل رفته‌اند.


  زبان‌ها

   
  پراکندگی زبانها در افغانستان - ولایت‌های دارای رنگ سبز: زبان فارسی دری، قهوه‌ای: پشتو، نارنجی: ازبکی، فیروزه‏ای: پشه‌یی

  نورستانی، فولادی (طوسی): بلوچی و بفنش:

  مردم افغانستان به یکی از زبان‌های فارسی دری (٪۵۰)، پشتو (٪۳۵)، زبان‌های ترکی‌ (از جمله ازبکی و ترکمنی) (٪۱۱)، و در حدود ۴ درصد به یکی از ۳۰ زبان کم گویش‌ورتر (از جمله پشه‌یی، نورستانی و بلوچی) سخن می‌گویند. . بر اساس قانون اساسی افغانستان، زبانهای پشتو و دری زبان‌های رسمی دولت افغانستان می‌باشند و در مناطقی که گویش‌وران زبانی دیگر زیاد باشند، آن زبان به عنوان زبان رسمی سوم تلقی می‌شود.

  سواد

  تعریف فرد باسواد: فرد بالای ۱۵ سال که می‌تواند بخواند و بنویسد.

  کل: ۳۶ درصد با سواد

  • مردها: ۵۱٪ درصد
  • زنها: ۲۱٪ درصد

  تاریخ

   
  قلمروی پادشاهی هخامنشیان (۵۵۹–۳۳۰  پیش از میلاد)
  نوشتار اصلی: تاریخ افغانستان

  بیشتر اقوام ساکن در افغانستان از مردمانی هستند که از ۳ هزار سال پیش به تدریج به این سرزمین آمده‌اند. افغانستان کنونی از آن هنگام تا سال ۱۱۲۶ هجری خورشیدی (۱۷۴۷) که از امپراطوری ایران جدا، زیر سلطهٔ حکومت‌های بسیاری از جمله هخامنشیان، سلوکیان، اشکانیان، ساسانیان، امویان، عباسیان، صفاریان، سامانیان، غزنویان، غوریان، سلجوقیان، خوارزمشاهیان، ایلخانان مغول، تیموریان، گورکانیان، صفویه، و افشاریه بوده است. در سال ۱۱۲۶ احمدشاه درانی که از سرداران نادرشاه افشار بود، پس از مرگ او افغانستان کنونی را پایه گذاری کرد.

  سرزمین افغانستان در طول تاریخ گلوگاه یورش به هند بوده‌است. جنگجویان بسیاری چون اسکندر مقدونی، سلطان محمود غزنوی، سلاطین غوری، ایلخانان مغول، تیمور گورکانی، نادرشاه افشار و احمدشاه درانی از پیچ و خم کوه‌ها و دره‌های این کشور خود را به هندوستان رسانده‌اند. همچنین تا پیش از رونق بازرگانی از راه‌های آبی در قرون جدید و سپس پیدایش راه‌های هوایی، راه بازرگانی خاور و باختر یا همان راه ابریشم از دشت شمال این کشور گذر می‌کرد و کاروان‌های بازرگانی از راه کابل به هند و از راه بلخ به چین می‌رفتند. پس از کشف راه‌های آبی و سپس گسترش راه‌های هوایی، افغانستان مانند سایر کشورهای آسیای میانه، تبدیل به کشوری محصور و کم رفت‌وآمد شد.

  افغانستان چندی پس از استقلال، زیر سلطهٔ بریتانیا درآمد. از زمان استقلال افغانستان در سال ۱۲۹۸، این کشور دو بار توسط امپراتوری بریتانیا اشغال گردید و تا زمان اعلان استقلال آن توسط امان الله خان در ۱۲۹۸ (۱۹۱۹ م.) سیاست خارجی افغانستان زیر نظر مستقیم امپراتوری بریتانیا بود. واژهٔ افغانستان به عنوان نام یک کشور در سال ۱۳۰۲ و در قانون اساسی امان‌الله شاه به تصویب رسید.آغاز پادشاهی امان‌الله شاه در سال ۱۳۰۲ آغاز تاریخ مستقل افغانستان است. تاریخ پیش از این زمان عبارت از تاریخ مشترک افغانستان با ایران است.


  افغانستان مستقل

  نوشتار اصلی: شکل گیری افغانستان

  از زمان استقلال افغانستان در سال ۱۲۹۸، این کشور دو بار توسط امپراتوری بریتانیا اشغال گردید و تازمان اعلان استقلال آن نوسط امان‌الله خان در ۱۲۹۸ سیاست خارجی افغانستان زیر نظر مستقیم امپراتوری بریتانیا بود. پس از اعلام استرداد استقلال افغانستان، این کشور روابط مستقیم خود را با کشورهای دیگر برقرار ساخت.

  یک دوره کوتاه‌مدت که به نام دهه دموکراسی نامیده می‌شود در این کشور در ده سال پایانی دوره پادشاهی محمد ظاهرشاه به وجود آمد و با کودتای سال ۱۳۵۲ داوود خان به پایان رسید. داوود خان پسر کاکای محمد ظاهرشاه آخرین پادشاه افغانستان بود و خودش اولین رئیس جمهور کشور گردید. در سال ۱۳۷۳ یک نیروی خودجوش و چریکی به نام مجاهدین در این کشور شکل گرفت که رژیم کمونیستی ۱۴ ساله را شکست داد.


  سلطهٔ طالبان

   

  مجاهدین موفق به تشکیل دولت ملی نشدند و جای آنها را طالبان که از حمایت مادی و معنوی پاکستان و عربستان سعودی سود می‌برد، گرفت. طالبان نیز نتوانست بقایای مجاهدین را که علیه آنها پایداری می‌کردند، به طور کامل سرکوب نماید. رژیم طالبان در سال ۱۳۸۰ با حملهٔ ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا از هم پاشید.

 • |+| نوشته شده توسط كارگر در 2011/9/29  |
   ذخایر آبهای افغانستان مانند نفت ارزش دارد

  استراتیژی کنترول آب بهترین وسیله فشارهای اقتصادی و سیاسی درمقابل همسایگان

  قبل از اینکه در مسایل آبهای افغانستان توضیحات بعمل آید بائیست نخست یاد آور شد طوری که خوانند گان محترم معلومات دارند اینجانب  یک سلسله مضامین اقتصادی بطور متمادی از چندین سال به اینطرف ذیر عنوان" پیوسته به گذشت درمسایل اقتصادی" , به نشرمیرسانم  و سال گذشته یکی ازاین مضامین راجع به مسایل آب های افغانستان بودکه تحت عنوان:" کشور قحطی زده سالانه پنجاه بلیون دالر به ممالک همجوار اهدا میکند " دریازده تارنگار( ویپ سایت )های درون وبیرون مرزی مربوط به افغانستان وهمچنان به هفته نامه امید به نشر رسید ومزید بر آن برای آنکه توجه مقامات مسئول درمورد مسایل آبهای کشورجلب شود این مقال هم به  آدرس های وزرات زراعت وآبیاری وزرات انرژی  وآب وسائیر نهاد های دولتی مربوط توسط ای میل فرستاده شد وهم درمورد این نوشته یک تعداد از خوانندگان محترم تبصره هائی جالبی داشتند که درتارنگارهای ذکرشده به نشر رسید. و اینکه این مضمون وهمچنان مضامین دیگر دانشمندان محترم درمسایل آب توسط مقامات مسئول کشورمطالعه میشود دراین باره متاسفانه معلوماتی دردست نیست ولی چندی بعد ازنشراین مضامین , در لویه جرگه پیشین  (پارلمان کشور) کمیسیون مشورتی بنا یافت که به اساس آن یک مجلس استماعیه درتالار مجلس بر گزار وافراد مسئول وزرات آب وانرژی  ووزارت زراعت دعوت شدند تا درمسایل آبهای افغانستان معلومات ارائه کنند. ودراین اواخر نیز درتلویزیون طلوع درپروگرام  میز مدور"گفتمان" مسایل آبهای افغانستان را به بحث کشیده و اشخاص چیز فهم  وخبره دعوت شده بودند تا در مسایل آب کشور معلومات ارائه نمایند و دراین میز مدور تحلیل ها ومعلومات دلچسپ  توسط این اشخاص صورت گرفت  واینکه این مضمون ویا نوشته های دیگر درمسایل آب توجه مقامات مسئول را جلب کرده باشد این ادعا را کرده نمی توانم ولی اگراین مقاله ها وتحلیل ها درمورد آب تاثیرگزار بوده باشد البته برای من وسایروطندارانی که در مورد پروبلم های آب کشور نشراتی داشته اند به حیث افغان مایه خوشی است .

  اهمیت بزرگ  اقتصادی ذخایر آبهای افغانستان :

   ذخایر آبهای افغانستان یک اهمیت بزرگ اقتصادی وسیاسی را دارا است . به اساس سروی های مختلف مقدار آبهای سالانه افغانستان پنجا وهفت ملیارد ( بلیون ) متر مکعب (1 ) آب است  ولی صرف 25 الی 30 فیصد یعنی 25 بلیون متر مکعب آن در بخش زراعت در افغانستان به مصرف میرسد ومتباقی 75 فیصد این آبها که آنرا پنجا ه بلیون متر مکعب تخمین میزنند بدون استفاده از افغانستان خارج و به سرسبزی ,شگوفائی و پیشرفت اقتصادی کشورهای همسایه کمک بزرگ میکند .

  (1) مقدار ذخایر آبها بصورت تخمین است که در بعضی مصاحبه ها مقدار آب ها را هفتادو پنیج ملیارد مترمکعب تذکرداده اند ودرمصاحبه های بعدی مقدارکلی ذخایر پنجا وهفت ملیارد مترمکعب ذکرشده

  قیمت آب در ساحه بین المللی فی متر مکعب یک ونیم الی دو دالر تعین شده  بطور مثال ایران توسط لوله ها ی بزرگ آب خود را برای کشور کویت به همین قیمت بفروش میرساند. ولی آب هلمند که ازرش آن بلیون ها دالر است به ایران بطور مفت ومجانی داده میشود.اگرما ازکشورهای همسایه به قیمت فی متر مکعب آب صرف یک دالر تقاضا کنیم سالانه میتوانیم که ازدرک صادرات آب به کشورهای همسایه به مبلغ پنجا ه بلیون دالرعاید داشته باشیم ,  پنجاه بلیون مترمکعب آب یک سرمایه بیکران , دارائی طبیعی  وثروت مهم ملی کشور است که ارزش آن  جمعاٌ نسبت به ذخایر گاز  ونفت ومس ومعدن افغانستان وهرمعدن دیگر که در افغانستان  تصورمی شود بلند تر است . طوریکه ایران نفت خودرا که ثروت ملی کشور است به کشور های همسایه وجهان صادر میکند ما هم حق داریم که آب خودرا که ثروت ملی است به ایران , پاکستان و همسایه های کشورهای شمالی صادر کنیم .

  امروز در افغانستان مشکل بزرگ نداشت آب وانرژی است ونظر به شرایط وتغیرنا مساعد اوضاع جوی درسرتاسردنیا کشورها به قلت آب وخشکسالی های منطقوی وحتی قاروی روبرواند. افغانستان باو جود داشتن منابع سر شارآبی همه ساله با خشک سالی وقحطی مواد غذائی روبرو میشود اما مشکل عمده کشور مدیریت وبهره بردارای اقتصادی آب در افغانستان است در اثرخشکسالی های پیهم وکمی ریزش برف وباران های موسومی از مقدار آب در یاها کاسته شده وحتی در آب در یای هلمند به اندازه سی فیصد تقلیل بعمل آمده است. ولی بازهم درافغانستان ذخایر عظیم آب موجود است.

  دشت های وسیع وبزرگ در شمال وهمچنان در جنوب وجنوب غرب کشور وجود دارد که با کیفیت خوب و قابلیت زرع را دارا میباشد که متا سفانه نسبت نبودآب بصورت بائیر وبراخ افتاده است وامید است که  بند کمال خان دردریای هلمند که درولسوالی چهار برجک ولایت نیمروز تکمیل شود توسط آب هلمند دشت های وسیع ولایت نیمروز تحت زرع  گرفته خواهد شد واگر مبالغه نشود احتیاجات مواد غذائی کشوررا تنها ولایت نیمروز تکافو خواهد نمودو مزید برآن بند کمال خان دریک محلی موقعیت دارد که ازنگاه توپوگرافی زمین برای احداث بند خیلی مساعد و مواد ساختمانی درنزدیکی این بند بصورت وافر وجود دارد و سد کمال خان اگرتکمیل شود در پهلوی این بند رود خشک است که آب اضافی هیرمند توسط رود خشک به مسیر( گود زریع)  که یک کاسه بزرگ طبیعی است هدایت ودر آنجا  ذخیره میشود  وظرفیت 33ملیون متر مکعب را دارد. که سالانه 33 هزار متر مکعب سالانه تبخیر میشود واگر این بند اعمار میشود در آب وهوا, شرایط اقلیمی ومحیط زیست ولایت نیمروز که  منطقه بائیر کشور است  تاثیر زیاد خواهد داشت و بند کمال خان در زمان حکومت سردار محمد داود خان مرحوم به قیمت 33 ملیون دالر توسط حکومت چک وسلواکیا قرارداد گردید که متاسفانه جامه عمل نپوشید وعلاوتاٌ قراراحصائیه وزرات برق  وآب از بند کمال خان به مقدار کافی برق تولید میشود وقراریک احصائیه وزارت آب وبرق اگر این احصائیه مطابق به حقیقت باشد به مقدار 32 ملیون کیلو وات فی ساعت برق تولید خواهد نمود که  ارزش برق تولید شده از این بند ها به بیست ودو ملیارد دالر خواهد رسید که میتوان  برق به کشور پاکستان که گرسنه به انرژی است صادرکرد.جریان کار بند کمال خان چندی قبل از سر گرفته شده ودر اعمارآن شاید پیشرفت های صورت گرفته باشد.

  بند دیگری که بالای رودهریرود تحت ساختمان است بند سلما است وکاراعمار بند سلما با کمک مالی حکومت هند وتوسط  یک کمپنی هندی درست پینج سال قبل با بوجه هفتاد ملیون دالر شروع شد بند سلما ظرفیت ذخیره بیش از پینجصد ملیون متر مکعب  آب را دارد که از آن به منظور آبیاری زمین های بائیر استفاده خواهد شد وبه اساس آمار وزیر انرژی افغانستان این بند توان آبیاری هفتاد هزار هکتار زمین کشاورزی را دارد. واز بند سلما میتوان 42 ملیون کیلو وات برق تولید نمود که قسمتی از کمبود برق در هرات که هم اکنون از کشور های ترکمنستان وایران تامین میشود رفع خواهد شد. بند سلما نیز در زمان حکومت داودخان به کمک هند تهداب گزاری شد اما جنگ ها کار احداث این بند را متوقف ساخت . احداث بند سلما  بار دیگرتوسط هندی ها بسال 2005شروع گردید که بائیست تا حال تکمیل میشد ولی کمپنی هندی عقب افتادن کار بند سلما را وضع خراب امنیتی گفته است . ناامنی ها دربخش های از جنوب وغرب این کشور کار باز سازی این دوبند مهم را به چاش ها روبرو ساخته وامید است که اهالی منطقه مسولیت امنیتی را بدست گرفته به فعالیتهای تخریبی تروریستان ودشمنان کشور خاتمه بخشند

  ریزش مجانی آب به کشور پاکستان:

  کابل بزرگترین در یائی است که در قسمت دورونته با دیگر رودخانه های فراوان آب مانند دریای پنجشیر, علی شنگ , علینگار , کنر ملاقی شده ودریای با عظمت را میسازد که بایک سرعت بسوی خاک پاکستان در جریان است ودر منطقه اتک با دریای سند یک جا شده وبه سمت جنوب پاکستان روان است که سر زمین های ملتان , علی پور وحیدر آباد را سیر آب وسرسبز میسازد.

  در شمال هم دریای آمو وکوکچه است که همسایه های شمال از آن بهره برداری میکنند ولی افغانستان تا حال نتوانسته که از این دریای ها استفاده زراعتی کند در حالیکه دشت های وسیع  سمت شمال وشمال شرق کشور برای زراعت خیلی مساعد است ولی نسبت نبود آب این دشت های به این بزرگی بدون استفاده باقی مانده .

  افغانستان دومنبع مهم وبزرگ تولیدی را در اختیار دارد که به اقتصادکشور رول  خیلی مهم را بازی میکند یکی آب های دریا ها در شمال , شرق وجنوب غرب ودیگر زمین با کیفیت وکمیت خوب در مناطق شمال است که میتواند در اقتصاد این کشور جنگ زده کمک بزرگی نموده وهم برای افراد بیکار کار خلق نماید واز جانب دیگر این دشت های وسیع افغانستان است که  کشور قحطی زده را در یک مدت کوتا ازنگاه مواد غذائی اکتفا بخود بسازد.نتنها از دریای آمو استفاده نمی شود بلکه در شهرهای حیرتان , کلدار , شور تیپه وقرقین در اثر آبخیزی سالانه بستر در یا تغیر خورده و چون درامتداد رود آمو به جانب افغانستان استحکامات  وجود ندارد هر سال ما زمین های زیاد شمال کشور را به مفاد کشور همسایه ازدست میدهیم . ----

  استراتیژی هیدروپولیتک کشور های همسایه درمقابل افغانستان  :

  آب ها ی افغانستان متعلق به این کشور است و کدام تعامل بین المللی  وجود ندارد که افغانستان را مکلف به آن ساخته باشد که احتیاجات آب کشورهای همسایه را بصورت  مجانی تآمین کند وصرف  درسال 1351( مطابق 1973 عیسوی)  یک توافقنامه  بین موسی شفیق صدراعظم وقت افغانستان و عباس هویدا صدراعظم ایران به امضا رسید که سالانه کشور ایران به مقدار 850 ملیون متر مکعب آب هلمند را بطور مجانی  بدون کدام موافقه جبران پولی به کشور ایران واگذار نموده است  اما امروز در اثر جنگ های سی ساله مقدار زیادترین آبهای  دریای هلمند , هیررود  ومرغاب به ایران سرازیرواین کشور استفاده اعظمی را از آب های افغانستان میکند . در ایران سد کوهک تعمیر شده که  آب های افغانستان در آن جمع میشود وهم مقدار اضافی آب در گودال های بزرگی که ایرانی ها به آن چاه های نیمه نام گزاری کرده اند که درحقیقت  کاسه های بزرگ طبیعی است که آب های افغانستان بدانجا سرازیر وبعد توسط پمپ های بزرگ به مزارع  رهنمائی میشود وهمچنان پاکستان از آب های افغانستان استفاده اعظمی را برده و برای تولید گندم در منطقه حیدرآباد , ملتان وعلی پور از آب افغانستان استفاده میکنند و افغانستان درمقابل به قلت مواد غذائی دچاراست دردو سال گذشته افغانستان دراثرخشک سالی پیهم به  کمبود مواد غذائی رو برو بود وبخصوص در ولایت اروزگان, بامیان ودیکندی اهالی مناطق مذکور به قحطی وگرسنگی  دچار شدند ودرسال روان نیز در اثر خشک سالی این مناطق را گرسنگی تهدید میکند و ملل متحد ازهمین حالا تقا ضای کمک مواد غذائی را برای افغانستان از جامعه بین المللی نمود و پاکستان در آن زمان یعنی دوسال قبل مشکلات زیادی را ایجاد کرد و تورید گندم را به افغا نستان ممنوع نمود وکشور ما مجبور شد که به مقدار 170هزار تن آرد از روسیه وارد کند حتی امروزهم که کشور ما به مضیقه مواد غذائی روبرو است و اتباع کشوررا قحطی تهدید میکند ولی پاکستان  برای آنکه افغانستان رابه تنگنای اقتصادی قرار دهد بطورحتم روشی را در مورد صادرات گندم به افغانستان اتخاذ خواهد نمود که  تورید گند م را به افغانستان ممنوع اعلان نماید.

   پاکستان نه تنها در مورد تورید گندمی که از آب های مجانی کشور ما تولید میشود  مشکلات ایجاد میکند بلکه ازمدت مدیدی است که راه ترانزیتی را به حیث یک وسیله موثر فشارسیاسی واقتصادی در مقابل افغانستان استفاده  و صد ها ملیون دالرمال ا لتجاره کشور را به بهانه جوئی های مختلف درگدام های پاکستان تحت نظارت قرار داده وخسارات هنگفتی رابرای تاجران افغان واردنموده است  وبا وجودیکه در این نزدیکی افغانستان  یک موفقه ترانزیتی جدید با کشور پاکستان امضا نموده ولی بازهم  پاکستان بدفعات  این موافقه نامه را نقض نموده است , و لی درعوض مال التجاره پاکستان داخل افغانستان شده وبدون قید وشرط اموال پاکستانی  توسط لاری ها از داخل کشورما عبوروبه کشورهای شمال انتقال داده میشود.  

  کشور ایران نیز طرزالعمل پاکستان را تعقیب نموده و برای اینکه افغانستان را تحت فشارهای اقتصادی قرار د اده باشد  حکومت  ایران  نیز در قهر زمستان نفت مال افغانستان را که از مارکیت کشورهای دیگر مانند عراق وترکمنستان  تهیه دیده شده بودوتوسط لاری های افغان نظر به قرارداد ترانزیتی که افغانستان با ایران دارد  این مواد نفتی بایستی از خاک ایران عبور وبه افغانستان وارد میشد که متاسفانه ایران حمل نقل  مواد نفتی را از خاک خود به افغانستان ممنوع نمود که دراثر آن هزارها لاری نفت افغانستان در سرحد ایران متوقف شد کشورما را به یک بحران انرژی  واقتصادی دچار نمود .

  چطور میتوان با فشار های اقتصادی پاکستان وایران مجادله نمود:

  ما هم وسایل موثر ترانزیتی واقتصادی در اختیار داریم  که برضد استراتیژی های مخرب پاکستان وایران بکار ببریم که عبارت از راه های ترانزیتی بسوی شمال وکنترول آب است که  ضرورت به یک سلسله پالیسی, استراتیژی وبرنامه های موثر که می توان برای دفع فشارهای اقتصادی پاکستان وایران ازآن استفاده نمود , پالیسی  آب مربوط به یک مدیریت قوی وبرنامه ریزی طویل المدت  بازسازی منابع آبی درکشوراست  افغانستان نظر به شرایط مساعد جیوفزیکی وتوپور گرافی که دارد  دارای  کاسه های بزرگ طبیعی ویا وادی های پهن وعمیق است که اطراف آنرا کوها احاطه نموده که به سهولت وبا مصرف کم میتوان مسیر رود خانه را توسط کانال ها به سمت این کاسه های طبیعی تغیر داد و بند های آب گردان خورد وبزرگ احداث کند و همچنان سد های بزرگ آب درمسیر دریا ها که ضرورت به  سرمایه  گزاری های  نسبتاٌ بزرگ  دارد با حمایه وکمک جامعه بین المللی این پلان ها را عملی سازد, برای باز سازی بند های کوچک , تمدید کانال ها وانهار به مبلغ  ده ملیارد دالر نیا ز است . حکومت افغانستان با ئیست بازسازی  بند وانهار را دراولیت کاری وروش های اقتصادی و سیاسی خود  قرار داده با یک برنامه مشخص وقبلا تعین شده این پروزه ها را در نشست بن دوم که  شصت کشور جهان دراین مجلس بین المللی اشتراک دارند   مطرح کند واز این کشورها تقاضای کمک بکند.

  واگر در مسایل آب  افغانستان غفلت میکند شاید روزی برسد که پاکستان با یک نیرنگ جدید پیش از اینکه افغانستان متوجه شود اقداماتی نماید که حق آبه مجانی دریای کابل را برای کشور خود بدون جبران پولی تضمین نماید. 

  |+| نوشته شده توسط كارگر در 2011/9/29  |
   اسلام با دیموکراسی امکان دارد یا ممتنع است

  اسلام و دموکراسی؛ امکان یا امتناع

  پدیدۀ دموکراسی را هرچند زیر زبر کنیم قادر نخواهیم شد تا یک تعریف جامع ،معین،ثابت، و مشخص را ازان بیرون بکشیم .

  این تنوع قبل ازینکه به ماهیت دموکراسی برگردد، میتواند ناشی از تنوع در نگرش های چون لبرالیستی، مارکسیستی ، و اسلامی باشد. که بر مبنای هر کدام مفهوم ومعنای ویژه ،مستقل، و جدا از هم را افاده می کند. دموکراسی علا رغم مطلوبیت، موثریت فراوان با امٌا و اگر های زیاد روبه رو است ، ازدید کار کرد دو رویکرد عمده نسبت به آن وجود دارد

  ا. ارزش 2. روش .    در صورت قایل شدن جایگاه ارزش به دموکراسی ، دموکراسی مکتب فکری خوانده میشود که بر بنیاد خاص بنا نهاده شده ، ولی اگر آن را روش بدانیم درین صورت مکانیسم مفید برای توزیع قدرت سیاسی بوده که میتواند باهر فرهنگ و هرنوع ارزش های حاکم برجامعه سر سازگاری داشته باشد  یا به عبارت دیگر دموکراسی نوع از حکومت مردم است که بر مبنای آن به مردم فرصت دخالت درسرنوشت سیاسی شان داده مشود .

  لذا دموکراسی در وسیع ترین معنی شیوۀ از زندگی جمعی دانسته شده که دران به افراد حق داده میشود برای مشارکت آزادانه ، از فرصت های مساوی و برابر برخوردار باشند.

  هدف اصلی این مقاله  

  اثباط سازش دموکراسی به معنی روش، با دین مقدس اسلام است ، و محدودۀ آن نیز در بر گیرندۀ جواب این سوال اصلی میشود که آیا اسلام با دموکراسی سرسازگاری دارد؟

  که در نهایت ناچاریم سوال های را به گونۀ فرعی مطرح کنم که آیا ما ناچاریم در صورت پذیریش دموکراسی لبرالیسم را هم بپذیریم ؟، یا نه دموکراسی وجود مستقل از لبرالیسم است و

  این دو لازم ملزوم هم دیگر نمی باشد . لذا درین نوشته تلاش میشود تا حدی به این سوالها پاسخ داده شود.

        *  مقاله را با این سوال اصلی آغاز می کنیم که آیا اسلام با دموکراسی سرسازگاری دارد یانه؟

  در جواب این سوال دوجریان فکری عمده به مخالفت بر خواسته اند که این دو جریان سکولاریسم و بنیاد گرای است . سکولارست ها با بر داشت غلط از اسلام ادعا دارد که اسلام و دموکراسی باهم سازگار نمی باشد ، و ادعا دارد که دین یک امر قدسی و اخروی بوده ودموکراسی یک امر دنیوی و غیر قدسی است و میان این دو حوزه ( دین و دنیا) جدای وجود دارد غافل ازینکه دنیا خودش مزرعه آخرت است و این دو نسبت جدای ناپزیر از هم دارند. همچنین جریان بنیاد گرای با برداشت جزم گرایانه و تأکید بر اندیشه ناقص شان کوشش دارند که میان این دو پدیده یعنی اسلام و دموکراسی جدای اندازد  زیرا مبنای این جریان فکری بر این پایه استوار است که افعال و حرکات بشر باید مطابق احکام شرعی باشد ، حال آنکه جریان روشن فکری دینی شعارش این است که کافی است افعال بشر مخالف احکام شرعی نباشد .

  فرق این دو عقیده درین است که بر مبنای عقیده بنیاد گرایان پدیده های جدید را شریعت نمی پزیرد و در صورت برخورد یک دین دار به این پدیده ها بایدآن را کنار گذارد  ولی در میان این دو جریان افراطی بنیاد گرایانه و تفریط سکولارستی جریان روشن فکری دینی وجود داردکه با در نظر داشت ماهیت دین مقدس اسلام و با درنظر داشت محتوای دین اسلام قایل به قابل جمع بودن میان این دو است . ولی نقته اساسی این است که ما به دموکراسی از کدام زاویه می نگریم .

  در صورت که ما دموکراسی را ارزش تلقی کرده و آن را یگ پدیده جهانی( یونیورسال) بشناسیم بدون شک نمتواند با اسلام سر سازگاری داشته باشد  لذا در نوشته حاضر بدلیل عدم پزرش دموکراسی به عنوان ارزش دموکراسی را به عنوان پدیدۀ محلی (لوکال) برسی کرده و از معنی اول آن صرف نظر مشود.

  دموکراسی به عنوان یک مکانیسم مدریت در هر جامعه بشری متواندبرای خود جای باز کند و هر فرهنگ وسننی متواند نسبت به آن روی خوش نشان دهد .

  حال با تبین شاخصه و ماهیت دین و دموکراسی این دو پدیده را با هم مقایسه کرده و در نهایت وجوه اشتراک آن را در میابیم .

  شاخصه های دموکراسی   :

  1. رضایت همگانی یا قرار داد اجتماعی: مطابق دیدگاه حکیمان قرون 17-18مغرب زمین ، قدرت زادۀ توافق جمعی است .

  جان لاک فیلسوف انگلسی بر این باور است که حکومت هنگامی سیطره دارد که همه اعضای آن به آن حق سیطره داده باشد.  روسو" دانشمند فرانسوی می گوید  ( تمام قوای کشور و دولت ناشی از ملت است  لذا مشروعیت دولت باید رضایت ملت را در پی داشته باشد ).

  2. حاکمیت مردم: بدون شک ذات و جوهره دموکراسی ، حاکمیت مردم است  اگر این مؤلفه در ساخت دموکراسی نا دیده گرفته شود متوان مدعی فقدان دموکراسی شد .

  3. آزادی : گرچند آزادی را بگونه های مختلف تفسیر کرده اند تا جای که ارسطو آزادی را قرار ذیل تعریف کرده است (( آزادی آن است که هر کس متواند شیوه زندگی خود را به دلخواه خود برگزیند و در نتجه از هر گونه دخالت دولت رها باشد)) .

  ولی درین میان مهم ترین آن آزادی سیاسی است که بر مبنای آن افراد میتواند در زندگی سیاسی شان نقش تعین کننده داشته باشد .

  4. برابری: ارسطو بهترین نوع دموکراسی را دموکراسی میداند که نسبت به همه انواع به برابری نزدیک تر باشد و باور دارد که لازمه دموکراسی آن است که افراد به صورت مساوی و یکسان و بطور کامل در ساختار نظام سهیم باشند . لذا روشن ترین عرصه برابری تساوی همگان در برابر قانون و بهره مندی عموم افراد جامعه از حقوق و مزایای حقوقی یکسان است .

  پس دموکراسی بدون برابری متواند همانند یک جسم بدون روح بماند.

  5. قانون گرای : اینکه دموکراسی شعار از رضایت همگانی ، ارادۀ مردم ، آزادی ، برابری ، ومردم سالاری به زبان می راند ،ولی مسلماٌ این شاخصها بدون یگ نظم و قانون مشخص نمتواند به کمال برسد  و نیازمند این است تا صبغه و چهره قانونی داشته باشد .

  لذا دموکراسی بعنوان یک مکانیسم مؤثر ومناسب برای دولت مداری نمتواند بدور ازین شاخصه باشد.

  6. کثرت گرای : یکی دیگر از شاخصهای دموکراسی کثرت گرای یا پلورالیسم است که دموکراسی توانسته با روی خوش نشان دادن به  تکثرو تنوٌع ، مقبولیت و جذٌابیت هرچه بشتر را از خود به نمایش بگذارد. بدون شک  تکثر ، تنوٌع، و رنگارنگی در ساختار یک نطام متواند نظام موجوده را مشروعیت هرچند بیشتر  ببخشد  که ایجاب می کند دموکراسی به عنوان یک نظام مردمی این شاخصه را در خود جا دهد.

   

  |+| نوشته شده توسط كارگر در 2011/9/29  |
   ماهیت حکومت دینی
  ماهیت حکومت دینی

       با در نظر داشت شریعت خداوندی وسیر تاریخی اسلام اولین سوال که ممکن برای هرشخص پیدا شود این خواهد بود که به چه نوع حکومت متوان حکومت دینی گفت و ماهیت حکومت دینی چه است ؟

  در مقابل این سوال فرضیه و گمانه که میتوان قرار دا د دو گزینۀ بیشتر نخواهد بود

  1. حکم محوری

  2. حاکم محوری

             آیا به حکومت متوان حکومت دینی گفت که دران شریعت خداوندی و کلام وحیانی بدون کم کسر به اجرا گذاشته شود ؟ یا نه اساس آن را رأی حاکمان که بر کرسی قدرت تکیه زده اند تشکیل می دهد؟

  در ابتدا ادعا برسازش اسلام و دموکراسی ممکن ابهام و سردرگمی در پی داشته باشد ، چون سوال که پیدا خواهدشد  این خواهد بود که کدام اسلام، کدام دموکراسی ، آیا اسلام تاریخی و نظری ، یا اسلام غیر تاریخی   آیا دموکراسی به عنوان شیوه خاص مردم سالاری ، یا دموکراسی به معنی لبرالیستی و غربی آن ، درین میان آیات و روایات و همچنین نظریات دانشمندان مطرح است که هرکدام را سلسله وار برسی می کنیم .

  الف. قرآن:         

  در آیات متعدد متوان دید که دلالت آن بر حکم محوری است، که درذیل به آن اشاره مشود.

  1. ((شرع  لکم من الدٌین ما وصٌی به نوحاٌ و الذین اوحیناالیک و ما وصٌینا به ابراهیم و موسی و عیسی ان اقیموا الذین ولا تتفرقوفیه...))

   این آیه دلالت بر آن دارد که محتوا و هدف نبوت و رسالت انبیا الهی ، شریعت واقامه آن است.

  2. (( انٌ الدین عندالله الااسلام))  مطابق این آیه ،دین مورد پسند خداوند همان شریعت است که انبیا باید به آن جامه عمل پوشاند .

  3.   (( ما آتاکم الرٌسول فخذو ومانهاکم عنه فانتهوا.....))  همانا رسول اکرم چیزی را از جانب خود بیان نمی کند ، هرانچه هست درواقع حکم الاهی است.

  ب.سنت:

         1.  امرهُ بتقوی الله و ایثار طاعته واتٌباع ما أمره فی کتابه من فرایظه و سننه التی لایسعد احدُ الا باتباعها و لا یشقی الا مع جحودها و اضاعتها ... .

   علی (ع) می گوید ، شقاوت و سعادت افراد در گروتبعیت از شریعت و گردن نهادن به احکام الاهی است. همچنان که شقاوت یعنی محرومیت از سعادت هم در صورت انکار و اعراض از اوامر خداوند متعال است .

  2. عن عبدالله بن عمر عن ابیه، قال رسول الله  الاسلام ان تشهد ان لااله الاالله و ان محمداٌ رسول الله و تقیم الصلوةو تؤتی الزکوة و تصوم رمضان و تحج البیت ان استطعت الیه سبیلا.

   درین روایت پیاده کردن احکام چون نماز، روزه، زکات ،و حج در زندگی بشر بیانگر سلطه شریعت در عرصه زندگی بشر دانسته شده است.

  ج.نظریات دانشمندان مسلمان:

              1. وهبة زحیلی: فقها به سراحت بیان داشته اند که حاکمیت نه از آن حاکم و والی که از آن شریعت است.

  2. ابوعلی مودودی: بنیاد دولت اسلامی پیوسته برشریعت اسلامی می باشد که رسول اکرم آن را از جانب خداوند متعال آورده است  و کسانی که زمام دار دولت اسلامی هستند تنها در اسر حکومت بر اساس احکام الاهی و اجرای فرامین شرعی ، سزاوار اطاعت بشمار می رود.

  3. شهید محمد باقرصدر: حکومت در دولت اسلامی عبارت است از رعایت و حفظ شوًن امت براساس شریعت اسلامی.

  از مجموع این آیات و روایات ، و رأی دانشمندان متوان نتجه گرفت که به حکومت متوان حکومت دینی گفت که حکم خداوندی دران ملاک باشد  نه حکم حاکم که صرف جامۀ مسلمانی به تن داشته باشد.

  اگر اندک درنگ به تاریخ اسلام بشود دیده مشودکه حکومت که از طرف حاکمان خاسآً در ادوار عباسیان و امویان اعمال مشد ، بیشتر صبغه و چهره استبدادی داشت تا دموکراسی ، که امروزه بشتر مخالفین سازش میان اسلام و دموکراسی به سیر حکومت تاریخی اسلام استناد می کند.

       ازطرفی شریعت خداوندی مجموعه قوانین است که بدودسته تقسیم مشود

  1. قوانین ثابت

  2. قوانین متغٌیر

        لذا اصول و مبانی حکومت اسلام جز دسته اول محسوب مشود که ویژگی فرازمانی و فرامکانی دارد و تحت هیچ شرایط تغیر نمی کند . ولی ساختار و مکانیسم عملی آن در مصداق ، را متوان جز قوانین دسته دوم دانست که با مقتضیات زمان و با شرایط تاریخی متواند تحول پزیر باشد که اسلام آن را به عرف و شرایط زمانه احاله کرده است.

   

  وجوه اشتراک اسلام و دموکراسی

        پس از آشکا ر شدن ماهیت و جوهرۀ این دو( اسلام و دموکراسی)  درین میان زمان آن فرا رسیده که به این سوال مهم پاسخ ارایه گردد که آیا میان اسلام و دموکراسی میتوان وجه  جمع به  تصویر کشید؟ و امتداد خط  اسلام محوردموکراسی را در نقتۀ قتح خواهد کرد ؟

  البته  چنانچه تذکر داده شد ما باید اسلام تاریخی را از اسلام واقعی تفکیک کنیم ، ماباید ماهیت وحی الاهی را ملاک قراردهیم تا اعمال و ایدولوژی شخصی که در مقاطع از تاریخ اسلام به آن جامه عمل پوشانده مشد.

  و همچنین  میان دموکراسی لبرال و دموکراسی غیر لبرال فرق قایل باشیم .

  وقتی که بنده از دموکراسی لبرال و غیر لبرال سخن به میان می آ ورم  ؛ هدف این است  که بنده دموکراسی لبرال را نوع از انواع دموکراسی میشناسم ودموکراسی را لازمۀ لبرال نمی دانم  چون همان گونه که دموکراسی لبرال وجود دارد دموکراسی غیر لبرال هم متواند وجود داشته باشد.

        وجوه اشتراک که بصورت واضح میان اسلام و دموکراسی متوان یافت قرار ذیل است.

  1. نفی استبدادومهارقدرت: قرأن به سراحت ظلم و استبداد را نفی کرده و میگوید( هرگاه انسان خود رابی نیاز احساس کند سر به تغیان می گذارد) لذا اگر مراد از دموکراسی نظام حکومتی مخالف دیکتاتوری باشد اسلام متواند با آن سازگار باشد.

  2. مشارکت همگانی:طبعاٌ نظام سیاسی هر کشور نیازمند به رسمیت شناختن از طرف اتباع آن است. ونگرش دین به حکومت نیز بگونۀ است که گویا بدون حکومت، اسلام نمتواند به اهداف واقعی اش دست یابد، لذا چنانچه اسلام دین داری را اجبارنخوانده ومردم را در پزرش دین مجبور نکرده است لازمه اش این است که حکومت آن نیز بر مبنای جبرنباشد و رضایت و موافقت مردم دران دخیل باشد.

  3. سستم نمایندگی: از نظر علمای دینی بهترین ووسیع ترین عرصۀ نمایندگی در چارچوب شورا ممکن بوده که معمولاً شورا را دردین مقدس اسلام به سستم نمایندگی در دموکراسی شباهت می دهند.  به نوشته مرحوم ناینی "(( ابتنأ اساس سلطنت اسلامیه و نظربه مشارکت تمام ملت در نوعیات مملکت ، بر مشورت با عقلای امت.....با نص کلام مجید الاهی وسیرۀ مقدسۀ نبویه ..

  از مسلمات اسلامیه ودلالت آیه مبارکه وشاورهم فی الامربراین مطلب درکمال بداهت و ظهور است)) لذا اگردموکراسی به معنی دخالت مردم در نظام از طریق نمایندگان باشد، اسلام رأی نظر مردم را تا حد گرامی میدارد که بدون آن ورود افراد را به حکومت ناممکن میداند .

   در نتجه با طرح شاخصهای دموکراسی و ماهیت اسلام دریافتیم که این دو متواند باهم سازگاری داشته باشد و همدیگر را در نقتۀ قتح کند.

  حال جای این سوال فرارسیده است که بدانیم دموکراسی آیا لازمۀ لبرالیسم است؟ یا نه وجود مستقل ازان دارد.   در شروع این مقاله چنانچه تذکر داده شد بنده دموکراسی را بعنوان یک ارزش رد کردم و دموکراسی بعنوان روش درین مقاله دنبال شده است. پس اگردموکراسی روش مناسب

  برای حکومتداری باشد مسلماً ً وجود مستقل از لیبرلسیم است . رابطه دموکراسی با دموکرسی لیبرال عموم و خصوص مطلق است. این نکته بیانگر آن است که ما متوانیم انواع دموکراسی داشته باشیم که دموکراسی لبرال یک نوع از انواع دموکراسی باشد. لذا همان گونه که دموکراسی لبرال وجود دارد دموکراسی اسلامی هم متواند وجود دشته باشد.

  "فوکویاما" که خود از نظریه پردازان لبرالیسم است میان لبرالیسم و دموکراسی جدای می اندازد. و می گوید که ( لبرالیسم اصل را بر آزادی های اجتماعی ومدنی میگذارد حال آنکه دموکراسی نظام مردم سالار است). لذا متوان ادعا کرد که لبرال بودن لازمۀ دموکراسی نمی باشد هرچند دموکراسی لبرال با مصداق اغراق آمیز شان توانسته در اذهان جهان ومسلمانان برای خودش جای باز کند.

  بلی دموکراسی لبرال که بر مبنای اومانیسم ،سکولاریسم ،و ناسیونالیسم استوار است ،وحاکمیت مردم را جای گزین حاکمیت خداوند کرده و مرگ خدا را با رشد عقلانیت آدمی اعلان می کند سازگاری ندارد.

   

  جمع بندی ونتجه گیری

  از مجموع گذارش که درین خصوص ارایه گردید به این نتجه دست می یابیم که ، دموکراسی نوع از حکومت داری بوده که بر مبنای آن مردم متواند  در سرنوشت سیاسی شان دخیل باشند و دموکراسی بااین ماهیت با درنظر داشت حقیقت وحیانی، نه اسلام تاریخی، متواند با دین مقدس اسلام سر سازگاری داشته باشد. چون دین اسلام در ذات خود، دین است که در همۀ عرصه های زندگی بشر حرف برای گفتن دارد ، لذا اگر دموکراسی از برابری ، برادری،قانونگرای، ورضایت مردم سخن می گوید ، اسلام هیچگاه به آن سر مخالفت نشان نداده و با پیشانی باز به آن خوش آمد گوی می کند، ولی اگر دموکراسی جریان فکری مبتنی بر ایدولوژی لبرالیستی پنداشته شود، بدون شک اسلام دروازۀ برای ورود آن ندارد، چون مسیر اندیشه لبرالیستی به نفی خداوند می انجامد ، چه رسد به احکام و مقررات شامل در دین مقدس اسلام. 

  |+| نوشته شده توسط كارگر در 2011/9/29  |
   دیموکراسی یعنی چه ؟

  پرسش: دموکراسی یعنی چه؟ دموکراسی با مردم داری، خدمت به مردم و مانند این ها که مورد تأکید اسلام است، چه تفاوت هایی دارد؟

  تعبیرهای متداول در ادبیات سیاسی معاصر مانند: دموکراسی دینی، مردم سالاری و جمهوری، جدید بوده و ترجمه ی اصطلاحات غربی است. با این حال، اگر از ریشه های تاریخی دموکراسی، مردم سالاری و جمهوریت در غرب و پیش فرض های آن ها چشم بپوشیم و مفهوم آن را نظام متکی به آرای عمومی بدانیم، می توانیم از این گونه واژه ها در نظام سیاسی اسلام نیز بهره بگیریم. نظام اسلام بر پایه ی شورا، بیعت و رضی العامة بنا نهاده شده و به ویژه در عصر غیبت، نیابت عامه در آن مطرح است. امامت یک جانبه و بدون توجه به خواست و آرای مردم، سابقه ی تاریخی و تحقق عینی ندارد و با فلسفه ی امامت نیز تطبیق ناپذیر است. البته در مشروعیت به معنی حجیت شرعی، هیچ عاملی جز نصب، تأثیر ندارد و انتصاب و انتخاب، دو روی یک حقیقت است.

  در نظام امامت، انتخاب مردم بر اساس انتصاب شرعی و انتصاب بر مبنای مقبولیت و انتخاب عمومی است. به همین دلیل در قانون اساسی جمهوری اسلامی، اصل پنجم بر اساس نظریه ی نصب و اصل ششم و یکصد و هفتم بر مبنای جمهوریت و مردم سالاری تبیین شده است.

  وظایفی چون مردم داری، خدمت به مردم و مانند آن ها به تحکیم روابط دولت و مردم و استحکام مردم سالاری دولت اسلامی می انجامد.

  پرسش: آیا جواز حاکمیت حاکم اسلامی به رأی مردم وابسته است؟ به دیگر سخن، آیا حاکم اسلامی شرعاً می تواند بدون مراجعه به آرای عمومی، حکومت تشکیل دهد؟

  در این باره باید گفت: بی شک در امامت بالاصالة، آرای مردم صرفاً جنبه ی تنفیذی، اجرایی و کارآمدی دارد و در مشروعیت هیچ گونه دخالتی نخواهد داشت، ولی امامت بدون آرای مردم، در عمل و نظر، تجربه نشده است.

  در امامت بالنیابة که نیابت عمومی است و تعیین، به اولویت و مرجحات نیاز دارد، آرای عمومی اهرم تعیین کننده ای است. نمونه ی عملی آن همان است که در انتخاب سنتی مرجع تقلید، مورد عمل و تقریر قرار می گیرد.

  افزون بر آن، عنوان هایی هم چون: شورا، بیعت، رضی العامة، النصحة لائمة المسلمین و مانند آن که در متون اسلامی و سیره ی سیاسی معصومین علیهم السَّلام دیده می شود، جز با آرای عمومی، امکان پذیر یا معقول نیست.

  از دست دادن آرای عمومی در نظام اسلامی، بدان معنی است که دولت اسلامی توانایی لازم در مدیریت را ندارد و نمی تواند راه امامت را ادامه دهد و سرانجام به کمبود و نارسایی در شرایط حاکم باز می گردد. بی شک، دولت صلاحیت دار اسلامی که واجد شرایط لازم شرعی است، می تواند آرای عمومی را به دست آورد.

  پرسش: تفاوت نظام های ایدئولوژیک، توتالیتر و نظام لیبرال دموکراسی در فراهم آوردن نیازهای درجه یک و دو مردم چیست؟ توضیح این که مراد از نیازهای درجه ی درجه یک، خوراک و پوشاک... است و نیازهای درجه ی دو، فرهنگ، دین و مانند آن ها است. برخی معتقدند نظام های توتالیتر، خود را متولی اداره ی نیازهای درجه ی دو می دانند و دموکراسی تنها به نیازهای درجه ی یک رسیدگی می کند.

  دسته بندی نظام های سیاسی بر اساس برآورده کردن نیازهای مردم و درجه بندی آن به مادی و معنوی، گونه ای دسته بندی سلیقه ای و جامعه شناسانه است که از دید علوم سیاسی، هیچ مبنای علمی ندارد.

  این حقیقت را نمی توان انکار کرد که در نظام امامت، مسؤولیت درجه ی یک دولت، ارتقای معنوی، علمی و تربیتی جامعه است. با این حال، رسیدن به چنین هدفی بدون برآوردن نیازهای مادی مردم امکان پذیر نیست. اگر در منطق دین، ایمان با فقر هم سویی ندارد، جدا ساختن هدف دوم از هدف اول نیز ممکن نیست.

  در حقیقت، نظام های توتالیتر که به جای آرای مردم، به قدرت و استبداد متکی هستند، هیچ گونه هدف مادی و معنوی را به سود مردم دنبال نمی کنند. آن ها تنها برای فراهم آوردن، تضمین و تحکیم اقتدار خود، تلاش می کنند.

  یکی از نظام های مشهور به توتالیتریته، نظام های مارکسیستی است. آیا واقعاً این نظام ها در اندیشه ی معنویت و دین مردم بوده

  |+| نوشته شده توسط كارگر در 2011/9/29  |
   چستانها
  - آن چیست که یکی است و همیشه با تو است؟
  2 - عجایب جنگل بی پایه دیدم، عجایب چادر بی سایه دیدم،

  بدیدم صنعت پروردگارم، دوتا سوداگر بی مایه دیدم.

  3- عجایب صنعتی دیدم در این دشت، درخت پرگلی بی سایه میگشت؟

  4- آن چیست که از میان آب می گذرد، ولی خیس نمی شود؟
  5- آن چیست که نمیتوانید ببینیدش، یا بچشیدش، یا با دستتان لمسش بکنید، ولی برای همه تان لازم است و همه جا هست؟

  6 - آن جسم عجب چیست که بر چرخ پدید است

  گه پرده ماه است و گهی حاجب شید است؟

  7- نه دست دارد، نه پا دارد، از همه جا خبر دارد!

  8- آن چیست که تا آسمان نگرید، اشکش روان نمی شود؟
  9- آن چیست که نه دست دارد و نه پا، در همه جای زمین است و نمی رود به هیچ جا؟
  10- آن چیست که نه دست دارد، نه پا، نه استخوان دارد، نه گوشت، ولی همیشه راه میرود و و هیچ وقت هم خسته نمی شود؟

  11- آن چیست که خودش آب، دُشمنش آب؟
  12- آن کدام دوبرادرند که در زیر یک کوه زندگی میکنند،و هیچ وقت خانه یکدیگر را نمی بینند؟

  13- آن کدام شب تاریک است که در میان روز دیده میشود؟

  14- این سر کوه، اَرّه اَرّه آن سر کوه، اَرّه اَرّه میان کوه، گوشت بره!

   

  پاسخها


   1- خدا

   2- آسمان و خورشید و ماه

   3- آسمان پرستاره

  4- نور

  5- هوا

   6- ابر

  7- باد

  8- باران

  9- خاک

  10- آب جوی و رود

  11- یخ

  12- چشمها

  13- سیاهی چشم

  14- دندانها و زبان

   

  |+| نوشته شده توسط كارگر در 2011/9/29  |
   دانستنیها 3
  فيلها قادرند روزانه 60 گالن آب و 250 كيلو گرم يونجه مصرف كنند.

  -جغدها قادر به حركت دادن چشمان خود در كاسه چشم نميباشند.

  -80 درصد امواج مايكرو ويو تلفنهاي همراه بوسيله سر جذب ميگردد.

  -قد فضانوردان هنگامي كه در فضا هستند 5 تا 7 سانتي متر بلنتر ميگردد.

  -بلژيك تنها كشوري است كه فيلمهاي غير اخلاقي را سانسور نميكند.

  -جليغه ضد گلوله، برف پاك كن شيشه خودرو و پرينتر ليزري همگي اختراعات زنان ميباشند.

  -موز پر مصرف ترين ميوه كشور امريكا ميباشد.

  -درتمام انسانهاي كره زمين 99.9 % شباهت ژنتيكي وجود دارد.

  -98.5 % از ژنهاي انسان و شامپانزه يكسان ميباشند.

  - قلب انسان بطور متوسط 100 هزار بار در سال ميتپد.

  - لئوناردو داوينچي مخترع قيچي ميباشد.

  -سطح شهر مكزيك سالانه 25 سانتي متر نشست ميكند.

  -50 %جمعيت جهان هيچگاه در طول حيات خود از تلفن استفاده نكرده اند.

  -در هر 5 ثانيه يك كامپيوتر در سطح جهان به ويروس آلوده ميگردد.

  - ظروف پلاستيكي 50 هزار سال طول ميكشد تا در طبيعت شروع به تجزيه شدن كنند.

  -اغلب مارها داراي 6 رديف دندان ميباشند.

  -90% سم مارها از پروتئين تشكيل يافته است.

  -هرگاه جمعيت كره زمين به 100 نفر كاهش يابد، 50 % پول جهان در دست 6 نفر قرار خواهد گرفت.

  -موشهاي صحرايي سالانه 1/3 منابع و ذخاير غذايي جهان را نابود ميسازند.

  -2/3 آدم رباييهاي جهان در كلمبيا به وقوع مي پيوندد.

  - 2/3 اعدامهاي جهان در كشور چين بوقوع مي پيوندد.

  -سرود اصلي كشور يونان متشكل از 158 بيت ميباشد.

  -تمساح ها قادرند آرواره هاي خود را با نيروي 1300 كيلو گرم ببندند.

  -يك گاو بطور متوسط سالانه 2 هزار و 300 گالن شير توليد ميكند.

  -خورشيد از لحاظ وزن از 70% هيدروژن،28% هليوم،1.5% كربن+نيتروژن+اكسيژن و 0.5% عناصر ديگر تشكيل شده است.

  -سگهاي شهري بطور متوسط 3 سال بيشتر از سگهاي روستايي عمر ميكنند.

  -در امريكا سالانه 15 نفر بر اثر گاز گرفتگي توسط سگها جان خود را از دست ميدهند.

  -70% فقراي جهان را زنان تشكيل ميدهند.


  -نور خورشيد 8.5 دقيقه طول ميكشد تا به زمين برسد.

  -خودروسازي بزرگترين صنعت در جهان ميباشد.

  -در هر 2 هفته يك زبان در جهان منقرض ميگردد.

  -ون گوگ در طول حيات خود تنها يكي از نقاشيهاي خود را بفروش رساند.

  -گربه هاي خانگي 70% وقت خود را در خواب سپري ميكنند.

  -پلنگها قادرند تا ارتفاع 5 متري به بالا بپرند.

  -سم مارهاي قهوه اي استراليا تا حدي مهلك ميباشد كه 0.002 گرم از سم اين مارها ميتواند يك انسان را بكشد.

  -اختراع پيچ گوشتي پيش از پيچ صورت گرفت

  |+| نوشته شده توسط كارگر در 2011/9/29  |
   دانستنیها 2

  -فيلها قادرند روزانه 60 گالن آب و 250 كيلو گرم يونجه مصرف كنند.

  -جغدها قادر به حركت دادن چشمان خود در كاسه چشم نميباشند.

  -80 درصد امواج مايكرو ويو تلفنهاي همراه بوسيله سر جذب ميگردد.

  -قد فضانوردان هنگامي كه در فضا هستند 5 تا 7 سانتي متر بلنتر ميگردد.

  -بلژيك تنها كشوري است كه فيلمهاي غير اخلاقي را سانسور نميكند.

  -جليغه ضد گلوله، برف پاك كن شيشه خودرو و پرينتر ليزري همگي اختراعات زنان ميباشند.

  -موز پر مصرف ترين ميوه كشور امريكا ميباشد.

  -درتمام انسانهاي كره زمين 99.9 % شباهت ژنتيكي وجود دارد.

  -98.5 % از ژنهاي انسان و شامپانزه يكسان ميباشند.

  - قلب انسان بطور متوسط 100 هزار بار در سال ميتپد.

  - لئوناردو داوينچي مخترع قيچي ميباشد.

  -سطح شهر مكزيك سالانه 25 سانتي متر نشست ميكند.

  -50 %جمعيت جهان هيچگاه در طول حيات خود از تلفن استفاده نكرده اند.

  -در هر 5 ثانيه يك كامپيوتر در سطح جهان به ويروس آلوده ميگردد.

  - ظروف پلاستيكي 50 هزار سال طول ميكشد تا در طبيعت شروع به تجزيه شدن كنند.

  -اغلب مارها داراي 6 رديف دندان ميباشند.

  -90% سم مارها از پروتئين تشكيل يافته است.

  -هرگاه جمعيت كره زمين به 100 نفر كاهش يابد، 50 % پول جهان در دست 6 نفر قرار خواهد گرفت.

  -موشهاي صحرايي سالانه 1/3 منابع و ذخاير غذايي جهان را نابود ميسازند.

  -2/3 آدم رباييهاي جهان در كلمبيا به وقوع مي پيوندد.

  - 2/3 اعدامهاي جهان در كشور چين بوقوع مي پيوندد.

  -سرود اصلي كشور يونان متشكل از 158 بيت ميباشد.

  -تمساح ها قادرند آرواره هاي خود را با نيروي 1300 كيلو گرم ببندند.

  -يك گاو بطور متوسط سالانه 2 هزار و 300 گالن شير توليد ميكند
  |+| نوشته شده توسط كارگر در 2011/9/29  |
   دانستنیها 1
  سوسكها سريعترين جانوران 6 پا ميباشند. با سرعت يك متر در ثانيه.

  -خرگوشها و طوطي ها بدون نياز به چرخاندن سر خود قادرند پشت سر خود را ببينند.

  -كرگدنها قادرند سريعتر از انسانها بدوند.

  -هيچ پنگوئني در قطب شمال وجود ندارد.

  -مادر و همسر گراهام بل مخترع تلفن هر دو ناشنوا بوده اند.

  -كانادا يك واژه هندي به معني “روستاي بزرگ” ميباشد.

  -10 درصد وزن بدن انسان (بدون آب) را باكتريها تشكيل ميدهند.

  -11 درصد جمعيت جهان را چپ دستان تشكيل ميدهند.

  -از هر 10 نفر، يك نفر در سراسر جهان در جزيره زندگي ميكند.

  -98 درصد وزن آب از اكسيژن تشكيل يافته است.

  -يك اسب در طول يك سال 7 برابر وزن بدن خود غذا مصرف ميكند.

  -رشد دندانهاي سگ آبي هيچگاه متوقف نميگردد.

  -قلب والها تنها 9 بار در دقيقه ميتپد.

  -چيتا قادر است در حداكثر سرعت خود گامهايي به طول 8 متر بر دارد.

  -شمپانزه ها قادرند مقابل آينه چهره خود را تشخيص دهند اما ميمونها نميتوانند.

  -عمر سنجاقكها تنها 24 ساعت ميباشد.

  -مدت زمان گردش سياره عطارد بدور خود دو برابر مدت زمان گردش آن بدور خورشيد ميباشد.

  -روشنايي قرص كامل ماه 9 برابر هلال ماه ميباشد.

  -يك خرس بالغ قادر است با سرعت يك اسب بدود.

  -قلب يك جوجه تيغي در حالت عادي 190 بار در دقيقه ميزند كه در دوران خواب زمستاني به 20 بار در دقيقه كاهش مي يابد.

  -اسبها قادرند در حالت ايستاده بخوابند.

  -كانگروها قادرند 3 متر به سمت بالا و 8 متر به سمت جلو بپرند.

  -قلب ميگو در سر آن واقع است.

  -گونه اي از خرگوش قادر است 12 ساعت پس از تولد جفت گيري كند.

  -يك كوه آتشفشان قادر است ذرات ريز و گردوغبار را تا ارتفاع 50 كيلوكتري به فضاي اطراف پرتاب كند.

  -داركوب ها قادرند 20 بار در ثانيه به تنه درخت ضربه بزنند.

  -سالانه 500 فيلم در امريكا و 800 فيلم در هند ساخته ميگردد.

  -آدولف هيتلر گياهخوار بوده است.

  -تمامي پستانداران به استثناي انسان و ميمون كور رنگ ميباشند.

  -عمر تمساح بيش از 100 سال ميباشد.

  -تمام قوهاي كشور انگليس جزو دارايي هاي ملكه انگليس ميباشند.

  -موريانه ها قادرند تا 2 روز زير آب زنده بمانند.

  -مزه سيب، پياز و سيب زميني يكسان ميباشد.و تنها بواسطه بوي آنهاست كه طعم هاي متفاوتي مي يابند.

  |+| نوشته شده توسط كارگر در 2011/9/29  |
   معلومات در مورد دولت و مفهوم آن

  تعریف و مفهوم دولت

  دولت مجموعۀ افراد و نهاد هایی است که قوانین را برای جامعه وضع و اجرا میکند.

  در تعریف کلاسیک دولت چنین آمده است: گروهی از انسانهایی که در سرزمین مشخص زندگی نموده از نظام حقوقی معین پیروی مکند، دولت گفته میشود.

  دولت ها با وصف آنکه از لحاظ اندازه جمعیت، قلمرو(مساحت)، منابع طبیعی ، نیرومندی اقتصادی و نظامی تفاوتهای زیادی دارند با آنهم دارای یک سلسله اوصاف مشترک نیز بوده که بنام عناصر متشکله دولت یاد میشوند که عبارتند از:

  قلمرو، باشندگان (جمعیت معین و دائمی – نفوس) حاکمیت و استقلال. دولت در حقیقت قدرت سیاسی و رهبری کننده است که از لحاظ حقوقی در برگیرنده ارکان سه گانه قدرت یعنی قوۀ مقننه (پارلمان) قوۀ قضائیه (سیستم محاکم) و قوۀ اجرائیه (حکومت) میباشد.

  این قوا در بعضی کشور ها از هم در تفکیک قرارداشته که بنام اصل تفکیک قوا یاد میشود اما برخی دولت های دیگر، اصل وحدت قوا را مورد عمل قرار میدهند که البته امروز رعایت اصل تفکیک و توازن قوا را از جمله مشخصات عمدۀ دموکراسی تلقی میکنند.

  اشکال دولت ها

  دولت ها از لحاظ شکل به سه دسته ذیل تقسیم میشوند:

  ·                   شکل دولت از لحاظ طرز اداره: شکل اداره دولت نخست به اشکال شاهی و جمهوری تقسیم میشود که هر یک از آنها به نوبه خود اشکال مختلف دارند. چنانچه شکل شاهی میتواند به شکل شاهی مطلقه و شاهی مشروط باشد.

  همچنان شکل جمهوری میتواند شکل جمهوری پارلمانی و یا جمهوری ریاستی را بخود اختیار نماید.

  ·                   شکل دولت از لحاظ طرزساختمان یا ساختار: شکل ساختار دولت نیز دو گونه است؛ شکل بسیط (واحد) و شکل فدرال (مرکب) که شکل بسیط آن مانند افغانستان و انگلستان و شکل فدرال مانند ایالات متحده امریکا و آلمان میباشد.

  ·                   شکل دولت از لحاظ طرز رژیم سیاسی: رژیم سیاسی که شیوۀ عملکرد دولت را بیان میکند نیز به دو گونه است: رژیم دموکراتیک و رژیم غیر دموکراتیک.

  از جمله رژیم های دموکراتیک میتوان از رژیم های لیبرال دموکراسی، سوسیال دموکراسی و رژیم های دموکراسی توده ای نام برد.

  و از جمله رژیم های غیر دموکراتیک میتوان رژیم های استبدادی، مطلقه ، دیکتاتوری، توتالیتر و تک حزبی را نام برد.

  قانون اساسی و ساختار تشکیلاتی جمهوری اسلامی افغانستان

  قانون اساسی عبارت از مجموعه اصول و قواعد بنیادی و کلی است که برای تنظیم روابط میان قوای سه گانه دولت (مقننه، اجرائیه و قضائیه ) از یکسو و تنظیم روابط افراد با دولت از سوی دیگر، توسط عالیترین نهاد قانونگذاری کشور (مجلس مؤسسان – لویه جرگه) وضع میگردد.

  قانون اساسی تعیین کنندۀ نوع و شکل دولت، نظام سیاسی اجتماعی و اقتصادی و حقوق و مکلفیت های اساسی اتباع کشوراست.

  کشور های مختلف برای تصویب قوانین اساسی روش های گوناگون را بکار میبرند:

  در برخی کشور ها توین و تصویب قانون اساسی به اساس فرمان رهبران یا احزاب حاکم صادر میگردد. در برخی دیگر، قوانین اساسی توسط پارلمان تصویب میگردد.

  کشور های هم هستند که قانون اساسی شان بوسیله نظرخواهی عامه (ریفراندم) تصویب میگردد. همچنان در بعضی کشور ها نهاد معین متشکل از حقوقدانان و قانونگذاران مسؤولیت تصویب و تعدیل قانون اساسی را به عهده دارند.

  در افغانستان قانون اساسی از جانب لویه جرگه که در آن نمایندگان منتخب مردم از سراسر کشور گردهم می آیند، تصویب میگردد. قانون اساسی فعلی افغانستان در لویه جرگه که در ماه جدی سال 1382 تدویر یافت، تصویب شد. این قانون اساسی دارای 12 فصل و 162 ماده میباشد.

  الف – حقوق اساسی اتباع افغانستان

  حقوق اساسی اتباع بطور عموم به دو بخش تقسیم میگردد:

  یکی حقوق فردی (شخصی) و دیگری حقوق اجتماعی (عمومی)

  حقوق فردی (شخصی): این سلسله حقوق شامل حق حیات ، آزادی ، امنیت شخصی، حق سفر، حق انتخاب محل سکونت ، مصئونیت منزل ، حق تشکیل خانواده، آزادی و محرمیت مراسلات و مخابرات و غیره میباشد.

  بعضی ها، حقوق فردی را تحت عنوان حقوق طبیعی نیز مطرح مینمایند و این بدان معنی است که حقوق طبیعی در همه جا و در هر نوع شرایط بصورت یکسان و ثابت وجود دارد و تفاوت های سیاسی ، مذهبی ، جغرافیائی ، فرهنگی و اقتصادی وغیره بر آن تغیر وارد کرده نمیتواند. چنانچه قانون اساسی افغانستان در مواد 23 و 24 ، زندگی را موهبت الهی و طبیعی انسان دانسته و از آزادی نیز به مثابۀ حق طبیعی انسان تذکر داده است.

  حقوق اجتماعی (عمومی): حقوق اجتماعی که در اثر انکشاف جامعه و بلند رفتن سطح آگاهی مردم در نتیجۀ مبارزات اجتماعی ، کسب و در قوانین کشور ها تسجیل گردیده است، بنام حقوق مکتسبه نیز یاد شده است. این دسته حقوق را به سه عرصۀ عمده ذیل تقسیم مینمایند: عرصۀ سیاسی ، عرصۀ اقتصادی- اجتماعی و عرصۀ فرهنگی.

  حقوق و آزادی های که در عرصۀ سیاسی برای اتباع کشور در قانون اساسی پیشبینی شده ، شامل آزادی بیان، آزادی مطبوعات، تشکیل و فعالیت احزاب و حق انتخاب کردن و انتخاب شدن میباشد.

  حقوق اقتصادی و اجتماعی: عبارت از حق مالکیت، حق مسکن ، حق کار و سایر فعالیت ها و معاملات اقتصادی و همچنان حق صحت، تأمینات اجتماعی و رفاهی میباشد.

  حقوق فرهنگی شامل، حق آموزش و تحصیل ، پرورش و تربیت بدنی، فعالیت های هنری و علمی ، حق تألیف و ترجمه ، اختراع و کشف در تحقیقات علمی و حق استفاده از دست آورد های علم و فرهنگ.

  عمده ترین اصول در نظام دموکراسی اصل آزادی و اصل تساوی حقوقی افراد میباشد. اصل آزادی در مواد متعدد قانون اساسی افغانستان تسجیل گردیده است که دولت را مکلف به تأمین این اصل نموده است، مانند آزادی از اسارت، آزادی بیان، آزادی انتخاب شدن و انتخاب کردن، آزادی مراسلات و مخابرات ، آزادی انتخاب شغل و حرفه و غیره. طبق حکم مادۀ 24 قانون اساسی، " آزادی حق طبیعی انسان است. این حق جز آزادی دیگران و مصالح عامه که توسط قانون تنظیم میگردد، حدودی ندارد. آزادی و کرامت انسان از تعرض مصئون است. دولت به احترام و حمایت آزادی و کرامت انسان مکلف میباشد."

  اصل تساوی حقوقی افراد نیز در مواد مختلف قانون اساسی افغانستان انعکاس یافته که شامل تساوی آراء در انتخابات (ماده 33) ، آزادی فکری و بیان و طبع و نشر مطالب (ماده 34) ، ایجاد جمعیت ها ، و راه اندازی تظاهرات و اجتماعات (ماده 36) ، تعلیم و آموزش (ماده 43) ، و غیره موارد میگردد. ماده 22 قانون اساسی هر نوع تبعیض و امتیاز را بین اتباع افغانستان ممنوع دانسته و همه را اعم از زن و مرد در برابر قانون دارای حقوق و وجایب مساوی شناخته است. همچنان مطابق به حکم مادۀ چهارم " بر هر فردی از افراد ملت افغانستان کلمۀ افغان اطلاق میشود"

  از احکام فوق بر میآید که اتباع افغانستان منحیث افراد دارای حقوق مساوی بوده دارای مکلفیت های مساوی نیز هستند، زیرا برای استفاده از یک حق،  حدود و شرایطی وجود دارد که فرد به رعایت آن حدود مکلف میباشد و این حدود را منافع عامه و حقوق دیگران معین میسازد.  تشخیص مکلفیت ها و وجایب و اجرای آنها توسط اتباع یک کشور، برای تامین نظم اجتماعی و حفظ منافع ملی و دفاع از حقوق پذیرفته شده در قوانین آن کشور لازمی است. همچنان از این مواد برمی آید که قانون اساسی افغانستان از جمله قوانین دموکراتیک بوده که متعهد به اصول آزادی و تساوی حقوق افراد میباشد.

  ب – ساختار تشکیلاتی دولت افغانستان

  ساختار تشکیلاتی دولت جمهوری اسلامی افغانستان که احکام اسلامی و اصول دموکراسی اساس نظام سیاسی آنرا تشکیل میدهد، براصل تفکیک قوای سه گانه ( مقننه ، اجرائیه و قضائیه) استوار میباشد. هرکدام ازین سه قوه دارای صلاحیت ها و وظایف معین میباشند. تفکیک میان این ارکان دولت یک گام مهم برای جلوگیری از استبداد و تأمین حقوق ، آزادی ها ، تعادل و توازن قدرت و نظارت بر آن میباشد.

  به منظور روشن شدن وظایف و صلاحیت های هر یک از سه قوه و ترکیب آنها ذیلاً به معرفی آنها پرداخته میشود:

  قوۀ مقننه:

  در افغانستان قوۀ مقننه مشتمل بر دو رکن؛ یکی لویه جرگه و دیگری شورای ملی میباشد.

  لویه جرگه در قانون اساسی عالیترین مظهر ارادۀ مردم افغانستان تعریف شده و مرکب است از اعضای شورای ملی، روئسای شورا های ولایات و ولسوالی ها. بدین ترتیب نظر به تشکیلات موجوده واحد های ادارۀ محلی که 34 ولایت و 365 ولسوالی میباشد با 351 عضو شورای ملی جمعاً حدود (750) نماینده در لویه جرگه عضویت خواهند داشت. لویه جرگه از صلاحیت های فوق العاده و وسیع برخوردار بوده، که بطور عام عبارتند از اتخاذ تصمیم در مورد مسائل مربوط به استقلال ، حاکمیت ملی ، تمامیت ارضی، مصالح علیای کشور، تعدیل احکام قانون اساسی و محاکمه رئیس جمهور.

  ناگفته نباید گذاشت که صلاحیت های لویه جرگه جز در سه مورد، هیچ حد و مرزی ندارد. این سه مورد در بارۀ تعدیل قانون اساسی میباشد. چنانچه مادۀ 149 قانون اساسی مشعراست:"اصل پیروی از احکام دین مقدس اسلام و نظام جمهوری اسلامی تعدیل نمیشود. تعدیل احکام حقوق اساسی اتباع صرف به منظور بهبود حقوق آنان مجاز میباشد."

  گذشته از مواردی که در ماده 149 قانون اساسی آمده است، هیچ مورد حقوقی و قانونی دیگر وجود ندارد که از دایرۀ صلاحیت لویه جرگه خارج تلقی گردد.

  شورای ملی (پارلمان):

  متشکل از دو مجلس؛ ولسی جرگه و مشرانو جرگه میباشد.

  اعضای ولسی جرگه از طریق انتخابات عمومی، آزاد، سری و مستقیم توسط مردم افغانستان برای مدت پنج سال انتخاب میگردند.

  اما اعضای مشرانو جرگه دارای ترکیب یکسان نبوده، قرار ذیل انتخاب و انتصاب میشوند:      یک ثلث اعضا از طرف شورا های ولایتی بصورت غیر مستقیم (دو درجه ای) برای مدت چهار سال، یک ثلث از طرف شورای های ولسوالی بصورت غیر مستقیم برای مدت سه سال انتخاب میشوند و یک ثلث باقیمانده توسط رئیس جمهور برای مدت پنج سال انتصاب میگردند.

  شورای ملی نظر به حکم مادۀ 81 قانون اساسی به حیث عالیترین ارگان تقنینی و مظهر ارادۀ مردم افغانستان تعریف گردیده و هر عضو آن مکلف است موقع اظهار رای، مصالح عمومی و منافع علیای مردم افغانستان را مدار قضاوت قرار دهد.

  شورای ملی وظیفۀ طرح و تصویب قوانین ، تصویب بودجه ملی  و نظارت بر اجراات حکومت را به عهده دارد. اصول انتخابات شورای ملی و وظایف آن در فصل پنجم قانون اساسی کشور پیشبینی گردیده است.

  قوۀ اجرائیه (حکومت):

  حکومت، رکن اجرائیوی دولت را تشکیل میدهد. حکومت شامل رئیس جمهور یا صدر اعظم و وزرا میباشد. موقف رئیس جمهور، صلاحیت ها و وظایف آن هم در چوکات قوۀ اجرائیه و هم در برابر دو قوۀ دیگر (مقننه و قضائیه) توسط احکام قانون اساسی معین و مشخص میگردد.

  در برخی کشور ها مانند هند و ترکیه مقام رئیس جمهور بیشتر جنبۀ تشریفاتی و اعزازی داشته، صلاحیت های اجرائیوی به صدر اعظم و کابینه وزراء تعلق دارد. اما در برخی کشور های دیگر مانند ایالات متحدۀ امریکا، فرانسه و روسیه رئیس جمهور در رأس هر سه قوه قراردارد با تفاوت اینکه در ایالات متحدۀ امریکا صدر اعظم و مجلس کابینه وجود ندارد اما در فرانسه و روسیه صدراعظم و کابینه وزراء موجود است.

  قانون اساسی افغانستان یک اختلاط از نظام ریاستی امریکا ( بدون صدراعظم و کابینه) و ریاست جمهوری فرانسه یا روسیه (دارای صدر اعظم و کابینه) میباشد. از همین لحاظ است که در امر تشخیص و تثبیت مسؤولیت های جمعی و فردی حکومت مشکلات حقوقی و سیاسی عملی و نظری بعضاً  به میان میآید. طبق احکام قانون اساسی افغانستان ، اعضای کابینه (شورای وزیران) نخست از طرف رئیس جمهور کاندید و جهت اخذ رأی اعتماد به ولسی جرگه معرفی میشوند. در رأس کابینه ای که بعداز کسب رأی اعتماد ولسی جرگه، تشکیل میشود رئیس جمهور قرارداشته و جلسات آنرا ریاست میکند. وظیفۀ حکومت اجرای قوانین به منظور حفظ نظم و امنیت ، تهیه و اجرای برنامه های توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و مصرف بودجه و جمع آوری درآمد های دولت و انجام خدمات عمومی وغیره است. طبق قانون اساسی، حکومت (قوۀ اجرائیه) در افغانستان مرکب است از ارگانهای مرکزی و محلی که در رأس هر ارگان یا واحد اداری مرکزی وزیر و یا رئیس قراردارد و در رأس واحد های ادارات محلی، والی ها، ولسوالها و شاروالها قرار داشته و تحت اثر ریاست مستقل اداره محلی وابسته به دفتر مقام ریاست جمهوری فعالیت مینمایند.

  در جنب این مقامات محلی، شورا های مشورتی ولایتی، ولسوالی ، شهری و قریه تشکیل میگردد که درینجا مختصراً به معرفی این شورا ها پرداخته میشود:

  شورای ولایتی عبارت از مجلسی است که در هر ولایت تأسیس میگردد و متشکل است از نماینده گان منتخب مردم همان ولایت. اعضای شورای ولایتی از طریق انتخابات عمومی، آزاد، سری و مستقیم برای مدت چهار سال انتخاب میگردند. طبق احکام قانون اساسی، هر شورای ولایتی یک تن از اعضای خویش را جهت عضویت مشرانو جرگه به اکثریت آراء انتخاب مینمایند. شورای ولایتی یک مرجع مشوره دهنده برای مسؤولین اداره محلی میباشد.

  شورا های ولسوالی همانند شورا های ولایتی عبارت از مجلس مشوره دهنده برای ادارۀ ولسوالی بوده و متشکل از نماینده گان منتخب مردم ولسوالی مربوط میباشند که این نمایندگان از طریق انتخابات عمومی آزاد، سری و مستقیم برای 3 سال انتخاب میگردند. مطابق حکم قانون اساسی، مجموع شوراهای ولسوالی یک ولایت به نمایندگی از خود یکتن از اعضای خویش را جهت عضویت در مشرانوجرگه به اکثریت آراء انتخاب و معرفی مینمایند.

  شورای های قریه و مجالس شاروالی نیز از طریق انتخاب مردم هر قریه یا شهر تشکیل میگردند که طرز انتخاب و وظایف آنها در قانون اساسی و قوانین مربوط بیان گردیده است.

  قوۀ قضائیه:

  قوۀ قضائیه یک رکن مستقل دولت است که مسؤولیت پیشبرد امور قضائی را بعهده دارد. به اساس ماده (116) قانون اساسی" قوۀ قضائیه مرکب است از یک ستره محکمه، محاکم استیناف و محاکم ابتدائیه".

  ستره محکمه بحیث عالیترین ارگان قضایی در رأس قوۀ قضائیه افغانستان قرارداشته که مرکب از (9) عضو میباشد. اعضای ستره محکمه از طرف رئیس جمهور جهت کسب تائید به ولسی جرگه معرفی میگردند. در صورت کسب رأی تائیدی ، از جمه 9 عضو ستره محکه 3 عضو آن برای مدت چهار سال، 3 عضو دیگر برای هفت سال و 3 عضو باقیمانده برای مدت 10 سال تعین و تقرر حاصل مینمایند.

  وظایف و صلاحیت های قوۀ قضائیه در فصل هفتم قانون اساسی تصریح گردیده است.

  |+| نوشته شده توسط كارگر در 2011/9/29  |
   اسلام و دیموکراسی

  مقدمه

  دین مقدس اسلام به عنوان بهترین دین در نزد خداوند، دین مفید و قابل قبول برای بشر است. پیروی از این دین باعث سرفرازی و پیروزی نوع بشر میگردد. بنابرین دین اسلام یکی از ضروریات زندگی فردی و اجتماعی انسان امروز است.

  دموکراسی هم به عنوان بهترین روش حکومت داری قابل قبول و مفید است و در جهان امروز نمیتوان از دموکراسی گریز کرد. دموکراسی برای انتقال مسالمت آمیز قدرت و جلوگیری از استبداد و دکتاتوری دارای ارزش فراوان در شرایط فعلی برای جوامع است.

  بنابرین میان این دو پدیده ارزشمند باید روابط برقرار نمود. چنانچه خواهیم دید با توجه به ماهیت های متفاوت بین این دو نمی توان سازگاری ایجاد کرد. اما میتوان با بعضی اصلاحات و تغیرات در دموکراسی آنرا اسلامی ساخت و نوع تازۀ از دموکراسی بنام دموکراسی اسلامی را ارائه نمود.

   

                                 بسم الله الرحمن الرحیم

                                 اسلام و دموکراسی

  قبل از اینکه در مورد رابطه اسلام و دموکراسی صحبت نمایم باید اشارۀ کوتاه پیرامون واژۀ دموکراسی ، اصل و مبانی آن که در جهان غوغا و دغدغه انداخته است ، داشته باشیم.

  واژۀ دموکراسی از دو کلمه یونانی «دیموس» به معنی مردم و «کراسی» به معنی حکومت ترکیب یافته است که افاده دهنده حکومت مردم است. تا اکنون تعریف های زیادی از دموکراسی ارائه شده است و معروف ترین تعریف از دموکراسی همان تعریف ابراهام لینکن است که میگوید:« دموکراسی عبارت از حکومت مردم از سوی مردم و برای مردم » اندیشمندان و فرهنگ نویسان تا اکنون هشت نوع دموکراسی را بر شمرده اند. دموکراسی برای اولین بار در کشور شهر آتن در قرن پنجم قبل از میلاد بوجود آمد.

  اصول و مبانی دموکراسی

  به آن دسته از عناصر دموکراسی اطلاق میشود که در یک دموکراسی حداکثر  لازمه دموکراسی تلقی میشوند و به ترتیب عبارت اند از:

  1-  اصل فردگرایی (الومانسیم) : منش مردمی یا اصالت فرد.

  2-  اصل برابری : همه انسان ها ارزش یکسانی دارند.

  3-  اصل آزادی : آزادی عقیده ، آزادی بیان ، آزادی مطبوعات ، آزادی احزاب ، آزادی تظاهرات .

  4-  تفکیک قواء: واگزاری قوای اصلی حکومتی یعنی قوه مقننه ، اجرائیه و قضائیه. به نهاد های متفاوت است، هدف از تفکیک قواء جلوگیری از استبداد محدود ساختن قدرت و پاسداری از حریم آزادی های داده شده از قانون اساسی است.

  5-  برگذاری انتخابات آزاد و عادلانه :

  اکثر دانشمندان در ارتباط به سازگاری اسلام و دموکراسی نظریه پردازی نموده اند و یکی از دانشمندان بنام دکتور عبدالقیوم سجادی سه دیدگاه نسبتاً مطرح درمورد اسلام و دموکراسی را یاد آور شده است یعنی دیدگاه سکولاریتی ، دیدگاه بنیاد گرایی و دیدگاه روشن فکری دینی .

  الف – دیدگاه سکولاریتی:

  سکولاریزم عبارت از مفکوره که به جدایی دین و سیاست می اندیشد یعنی بین امور دینی و دینوی جدایی را قایل است. از دیدگاه آنها دین و دنیا دو حوزه جداگانه است بنابرین میان تمام آنچه امر دینی است با امر دینوی تفکیک و جدایی مطرح میگردد. سکولاریزم اندیشه ضد دینی نیست بلکه دین را مشخص و غیر اجتماعی مطرح میکند.

  دلایل و منطق سکولاریزم بر ناسازگاری اسلام و دموکراسی:

  1-  در دموکراسی حاکمیت ازآن مردم است و در اسلام حاکمیت از آن خدا است. پس جمع بین دو حاکمیت ممکن نیست.

  2-   احکام اسلامی قانون شرعی است و توسط خداوند وضع گردیده است اما در دموکراسی مبنای حکومت و قانون موضوعه بشری است که بوسیله انسان وضع گردیده است بنابرین فقه امر مقدس و دموکراسی به عنوان روش حکومت داری ، امر نا مقدس است و جمع میان این دو نا ممکن است.

  3-  احکام و شریعت اسلامی امر ثابت و دموکراسی امر متحول و متغیر است جمع بین دو امر متغیر و ثابت ممکن نمی باشد.

   

  ب- دیدگاه بنیاد گرایی:

  بنیاد گرایی ، در اندیشه غربی مفهوم و اصطلاحیت که دارای بعد منفی میباشد و به کسانی گفته میشود که دارای افکار متحجرانه و ضد ترقی و نوگرایی اند.

  بنیاد گرایی به معنی نفی مطلق تمدن و مدنیت غربی است. از دیدگاه آنها هر آنچه دستاورد دنیای غرب محسوب میشود، تمامی شان منفی و غیر دینی است. آنها استفاده از خشونت را برای اجرای شریعت نه تنها تجویز میکنند بلکه لازم میدانند درین دیدگاه به جای استفاده از منطق گفتگو، موعظه و جدال احسن که منطق قرآنی است براستفاده از ابزار های خشن و همراه ، اجبار مینمایند.

  دلایل بنیادگران برعدم سازگاری اسلام و دموکراسی حدود دو دلیل ذیل مطرح شده است:

  1-  بنیاد گرایان مدعی هستند که شریعت اسلامی کامل و جامع است و در آن کمبود و کاستی وجود ندارد. تا نیاز به دموکراسی و حقوق موضوعه داشته باشیم. ما نیاز به دموکراسی نداریم و برای تنظیم حیات اجتماعی انسان فقه اسلامی کافی و وافی است.

  2-  بنیادگرایان میگویند، خداوند تنها شارع و قانون گذار است و غیر از خداوند و یا رسولش بشر حق قانون گذاری ندارد. در دموکراسی انسان خود به  وضع قانون می پردازد ، تشریع قانون از سوی انسان نه تنها حق وی نیست ، بلکه امر نا مشروع و حرام میباشد و از مدار اعتبار ساقط است.

   

  ج- دیدگاه روشنفکری دینی:

  روشنفکری دینی بیانگر جریان فکری است که با استناد و استدلال به منابع دینی ، تلاش میکند تا جواب های منطقی برای مسایل عصر و جدید ارائه نماید. از دیدگاه آنها در مورد تمام مسایل و پدیده های جدید جواز شرعی است، مگر اینکه دلیل بر منع وجود داشته باشد.

  دلایل و منطق جریان روشنفکری دینی:

  1-  اسلام دین جامع و کامل است.

  2-  اسلام نه دین دنیاگرا است و نه آخرت گرا، بلکه بین دین و دنیا رابط برقرار میکند.

  3-  تعالیم مانند شورأ ، بیعت ..... بیانگر این است که اسلام با دموکراسی سازگار است.

  اصل شورأ به عنوان مبنای اداره و مدیریت سیاسی و اصل بیعت به عنوان روش جلب رضایت مردمی، بیانگر مردمی بودن حکومت اسلامی است.

  با توجه به ویژگیهای دین و دموکراسی که بر شمردیم و دیدگاه سه گانه را که مطرح کردیم ، اکنون نظریات عمده اندیشمندان بزرگ اسلام را می آوریم که به دو جهت تقسیم شده است: نظریات ناسازگاری دین و دموکراسی ، نظریات سازگاری اسلام و دموکراسی که به شرح ذیل به بررسی آنها می پردازیم:

  1-  نظریات ناسازگاری دین و دموکراسی:

  عمده ترین نظریات پردازان این نظریه را متوان، آیت الله شیخ فضل الله نوری ، سید قطب ، علامه سید حسین طباطبائی ، مولانا ابوالعلی مودودی، آیت الله مصباح یزدی نامید که مختصراً دیدگاه های این بزرگان را به شرح ذیل ملاحظه می فرماید:

  الف- آیت الله شیخ فضل الله نوری:  از نظر ایشان یکی مفاهیم اصلی دموکراسی یعنی برابری همه مردم با هم در اسلام نا ممکن است. نابرابری های نا گزیر و تغیر نا پذیری مانند نا برابری میان عالمان و جاهلان مومنان و کافران ، شوهران و همسران وجود دارد.

  این عالم بزرگ اسلام قوۀ مقننه را مغایر و خلاف ارزشهای دینی تلقی نموده میگوید: این هم ممکن نیست که در اسلام یک هیئت مقننه تشکیل شود، چراکه در اسلام نقص و نقصانی نیست که تکمیل آن لازم باشد.

  ب- سید قطب:   یکی از بنیان گذاران جنبش اخوان المسلمین مصر بود. وی جوامع را بطور کلی به جوامع اسلامی و جوامع تقسم بندی کرد. ازنظر سید قطب  جاهلی آن جامعه یی است که بر اساس قوانین، اصول ، آداب و سنتی که توسط بشر بدون توجه به هدایت الهی ، برقرار و تاسیس گردیده است. اسلام نابودی این جوامع جاهلی را سرلوحه برنامه خویش قرارداده بود.

  ج- آیت الله مصباح یزدی:   فیلسوف بزرگ اسلام است وی میگوید مراد از دموکراسی آن باشد که هر قانونی مردم وضع کردند معتبر و لازم الاجراء است. چنین مفهومی قطعاً با دین سازگار نیست. اگر مردم کشوری به امر نا مشروع توافق کنند، در چنین موقعیتی فرمان خدا مقدم است. اگر رای اکثریت را برحکم خدا ترجیح دهیم عملاً خدا را نپرستیده ایم و تابع فرمان او نبوده ایم.

  2-  نظریه های سازگاری دین و دموکراسی:

  الف – دید گاه امام خمینی:    امام خمینی بعنوان رهبر یکی از انقلاب های بزرگ معاصر و یکی از شخصیت های اسلامی که دارای دیدگاه مدرن از اسلام میباشد. وی دموکراسی را به رسمیت شناخته و هیچگونه تعارض و مغایرتی میان دین و دموکراسی ندیده است.

  امام خمینی در مورد آزادی میگوید:« در اسلام دموکراسی مندرج است و مردم آزادند هم در بیان عقیده و هم در اعمال»

  « خداوند انسانرا آزاد خلق کرده و انسان را مسلط بر خودش برمالش و بر جانش خلق نموده است»

   ب- استاد مرتضی مطهری: فیلسوف و اسلام شناس بزرگ که بیشترین آثار اسلامی را در چهل سال اخیر به رشته تحریر در آورده است. وی ضمن پذیرش دموکراسی ، میان دموکراسی غربی و اسلامی فرق قایل است. مطهری طرفدار آزادی تفکر میباشد و میگوید:« هرمکتبی که به ایدئولوژی خود ایمان ، اعتقاد و اعتماد داشته باشد باید طرفداری آزادی اندیشه و تفکر باشد و برعکس هر مکتبی که ایمان و اعتمادی به خود ندارد جلو آزادی اندیشه و تفکر را میگیرد.»

  ج- علامه محمد حسین امین: از علما و اندیشمندان معروف کشور سوریه میباشند. در باب چگونگی رابطه دین و دموکراسی معتقد به سازگاری میان این دو میباشد. « در اسلام قدرت و حکومت امری بشری است نه الهی. خداوند شریعت را فرستاده و ما مسلمانان باید آنرا اجرا کنیم.»

  ایشان معتقد است که اسلام نوع خاص از نظام سیاسی را توصیه نکرده است در نتیجه مسلمانان در انتخاب نوع نظام سیاسی کاملاً آزاد اند و هر نظامی که ارادۀ رای مردم انتخاب گردد، آن نظام مشروع خواهد بود.


   

  جمع بندی و نتیجه گیری:

  با مراجعه به قرآنکریم شکل خاصی از حکومت را نمی توان یافت و طرح ثابتی برای تمام قرون و اعصار ارائه نشده است ولی لزوم تشکیل حکومت اسلامی در قرآن به صراحت آمده است. سنت رسول خدا نیز چارچوب های مشخصی را در اختیار مسلمانان قرارداده است، مانند: شورأ ، بیعت ، نظارت برعمل کرد رهبر ، ویژگی های رهبر اسلامی ، وظایف مردم و امر به معروف و نهی از منکر. تا مسلمانان با استفاده از آن ، طرح مناسب از حکومت دینی را برگزینند.

  با توجه به ماهیت متفاوت دین و دموکراسی نمی توان رابطۀ معنی داری میان این دو پیدا نمود. زیرا منشأ حاکمیت، مشروعیت و قانون گذاری در اسلام خداوند است ولی در دموکراسی مردم، برابری ، مفهوم که در دموکراسی مورد نظر است در دین پذیرفتنی نیست. حتی در بعضی جهات با آن در تعارض است به عنوان نمونه برابری زن و مرد ، مسلمان و غیر مسلمان.........

  دموکراسی دارای دیدگاه ها و مدل های متفاوت است، میتوان از دموکراسی دینی بعنوان یک دیدگاه جدید در کنار سایر مدل های دموکراسی ها دفاع کرد. در جوامع اسلامی ، توجه به تفاوت های که از نظر ماهیتی میان دین و دموکراسی وجود دارد و تفاوتهای فرهنگی و اقتصادی ، سیاسی واجتماعی که میان جوامع غربی و اسلامی وجود دارد ، میتوانند دموکراسی خاص خود را داشته باشند.

  وقتی میگویم دموکراسی اسلامی برای اینکه در جوامع امروزی گریزی از دموکراسی نیست. از سوی دیگر اسلام هم دین قابل قبول و نافع است و یکی از ضروریات زندگی فردی و اجتماعی انسان امروز میباشد.

  دموکراسی اسلامی باید برین اصل استوار باشد: خداوند انسان را بر سرنوشت خود حاکم ساخته است و انسان آزاد است نقش خداوند نیز فقط تاهمین جاست ازین به بعد خود انسان میتواند ملاک حقیقت باشد. انسان خود تصمیم میگیرد ولی نباید از چارچوب های خداوندی عدول کند.

   

  منابع ومأخذ

  1-   ولوالجی ، اسدالله ، دموکراسی و جامعه مدنی در افغانستان ، 1385 انتشارات میوند، کابل.

  2-  عظیمی ، داکتر محمد اکرام ، دین و دموکراسی ، مجلۀ شورای متحد ملی ، سال دوم ، شماره 18، 30 سنبله 1388.

  3-   نوری ، رامش ، عوامل بازدارنده ی دموکراسی اسلامی در افغانستان، مجلۀ شورای متحد ملی ، سال دوم ، شماره 18، 30 سنبله 1388.

  |+| نوشته شده توسط كارگر در 2011/9/29  |
   
   
   
  بالا